Wiemy już jak wyszukiwać najciekawsze aplikacje w Android Market. Niestety pewnego dnia może się okazać, że w telefonie zabraknie wolnej pamięci i trzeba będzie dokonać selekcji wybierając te najpotrzebniejsze. Jak to zrobić?

Zdążyliśmy się już nieraz przekonać, że Android jest bardzo zróżnicowanym systemem, o wielu możliwościach. Pozwala na instalację aplikacji, które mogą zmienić nasz telefon nie do poznania. Niestety nie możemy zainstalować ich wszystkich, ponieważ jesteśmy ograniczeni pojemnością pamięci urządzenia. Ta różnorodność Androida przejawia się również w wielu możliwościach zarządzania listą programów.

Obecnie producenci sprzętu oferują coraz bardziej rozbudowane interfejsy, w których usuwanie zainstalowanych aplikacji ogranicza się do kilku kliknięć. W niektórych modelach sygnowanych marką Samsung można znaleźć TouchWiz, w którym skasowanie niepotrzebnej aplikacji jest niemal tak proste jak w urządzeniach z systemem iOS – wystarczy otworzyć listę aplikacji, wybrać z menu opcję Edytuj, po czym pojedyncze kliknięcie w ikonę spowoduje wyświetlenie monitu potwierdzającego usunięcie.

Usuwanie aplikacji w Samsungu Galaxy S jest niemal tak proste jak w iPhone.

Niestety nie zawsze jest to takie proste, a wszystko zależy od zainstalowanego oprogramowania. Jednak niezależnie od posiadanego telefonu, każdy Android umożliwia usuwanie aplikacji z poziomu menu ustawień. Odpowiednie opcje znajdują się tutaj: Menu > Ustawienia > Aplikacje > Zarządzaj aplikacjami. Wygląd tego okna będzie zależał od posiadanej wersji Androida – w przypadku urządzeń z wersją 2.2 (lub wyższą) można przenosić aplikacje na kartę pamięci, oszczędzając w ten sposób cenne miejsce. Kliknięcie w wybrany program spowoduje wyświetlenie szczegółów o danej pozycji, a przycisk „Odinstaluj” służy do całkowitego skasowania aplikacji z pamięci wewnętrznej. Niestety ten dedykowany system zarządzania aplikacjami nie jest zbyt wygodny, a załadowanie długiej listy programów może trwać nawet kilkanaście sekund.

Alternatywnym rozwiązaniem jest możliwość usuwania aplikacji z poziomu Android Market. Wystarczy otworzyć Moje aplikacje, by po chwili ujrzeć listę wgranych programów. Po kliknięciu na daną pozycję zobaczymy przycisk „Odinstaluj”, który umożliwia skasowanie aplikacji z pamięci urządzenia. Czasami zdarza się jednak, że na liście nie ma wszystkich zainstalowanych programów.

Każdy Android umożliwia usunięcie aplikacji z poziomu Ustawień.

Do usunięcia nadmiaru aplikacji znacznie lepiej nadadzą się zewnętrzne aplikacje dostępne w Markecie, tj. Uninstaller, Easy Uninstaller i Fast Uninstaller. Każda z nich umożliwia szybkie usuwanie zainstalowanych programów pojedynczym kliknięciem. Jeżeli instalujesz dużo aplikacji, cały czas sprawdzasz nowe programy i gry, to docenisz program Easy Uninstaller, który pozwala na zaznaczenie kilku pozycji i usunięcie wszystkich jednocześnie.

Warto również zastanowić się nad zmianą tzw. launchera. To on decyduje o sposobie i szybkości poruszania się po pulpitach. To właśnie na nim znajdują się wszystkie ikony, widżety i skróty.  I w końcu, to od niego zależy sposób wyświetlania listy aplikacji oraz tryb zarządzania zainstalowanymi programami. LauncherPro i GO launcher umożliwiają m.in. proste usuwanie aplikacji przez przeciągnięcie ich z listy skrótów na ikonkę kosza.

Jak usuwać aplikacje w Androidzie? - opinie i komentarze (11)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Każdy z nas potrafi rysować, ale mało kto potrafi przekuć rysunek w prawdziwe arcydzieło. Niestety, większość z nas może tylko podziwiać wybitne szkice tworzone przez miejscowych artystów na ulicznych deptakach. Ale sami także możemy się w nich wcielić. Choćby na chwilę. Choćby dzięki aplikacjom dla Androida.

Paper Camera to jedna najpopularniejszych aplikacji do tworzenia obrazów w formie „papierowej”, czyli spreparowanej filtrami graficznymi w taki sposób, by efekt końcowy przypominał ręcznie stworzony szkic. Jako jedna z nielicznych umożliwia podgląd efektu końcowego w trybie dynamicznym, czyli tuż przed zrobieniem fotografii użytkownik ma możliwość sprawdzenia, jak będą się prezentować na niej wszystkie obiekty. Nawet interfejs aplikacji został zainspirowany kartką papieru, na której wszystkie opcje opisane są kolorowymi etykietami. Od razu można więc dostosować kontrast, jasność, nasycenie kresek, a także poziom naświetlenia i ostrość krawędzi przy pomocy dedykowanych suwaków. Co więcej, filtry można nakładać na zdjęcia zapisane w galerii – wyboru można dokonać, klikając w zieloną ikonę obok aparatu/kamery. Dodatkowe opcje konfiguracyjne dostępne są po kliknięciu w ikonę menu umieszczoną w lewym dolnym rogu. Tam można zmienić poziom zoomu i dostosować jakość zdjęć i materiałów wideo. Tak, Paper Camera umożliwia nawet nagrywanie rysunkowych filmów wideo – należy w tym celu zmienić pozycję przełącznika w prawym dolnym rogu. Efektem końcowym można się podzielić ze znajomymi, nawet na kilku portalach społecznościowych jednocześnie. Paper Camera można kupić w Google Play za ok. 6 zł.

SketchGuru to kolejna aplikacja dla rysowników-amatorów, którzy wolą zlecić szkicowanie obrazu mobilnej aplikacji. Program dostępny jest za darmo i oferuje kilka podstawowych efektów graficznych, które można nałożyć na właśnie zrobione zdjęcie lub to zapisane w galerii. Odpowiednią opcję należy wybrać już z poziomu ekranu startowego. Tam też można udać się do ustawień (koło zębate), w których można zmienić format pliku (jpg/png). Po wybraniu (lub zrobieniu) zdjęcia użytkownik ma możliwość dostosowania obszaru roboczego skalowalnym kwadratem, czyli innymi słowy – przycięcia go. W kolejnym kroku należy wybrać filtr graficzny i ewentualnie dostosować go pod kątem jasności, kontrastu i nasycenia barw ciepłych/zimnych. Do dyspozycji użytkownika oddano 14 efektów, wśród których znajdziemy zarówno typową kreskę, jak i różne efekty pastelowe.

Ołówek, kredka, pędzel – to trzy podstawowe narzędzia wykorzystywane w aplikacji Sketch Me. Aby z nich skorzystać należy najpierw pstryknąć zdjęcie lub wybrać je z galerii, czyli tak, jak w konkurencyjnych aplikacjach graficznych. Później automatycznie zostanie zaaplikowany pierwszy filtr, czyli ołówek, ale kliknięciem w ikony narzędziowe, ulokowane w dolnej części okna, można zmienić efekt na kolorowy (kredka) lub pastelowy (pędzel). Niestety, zmienić można tylko nasycenie warstwy graficznej – producent nie pokusił się o dodanie żadnych dodatkowych funkcji konfiguracyjnych. Z jednej strony szkoda, bo program jest ograniczony w stosunku do konkurencji, ale z drugiej – jest bardzo prosty w obsłudze i nie wymusza niepotrzebnych operacji. Duża zaletą aplikacji jest też oprawa graficzna, która stoi na najwyższym poziome. Jeśli retusz zdjęcia uznamy za zadowalający, można zapisać je na karcie pamięci lub wysłać przy pomocy systemowych opcji udostępniania treści.

Prawie jak papier - Android w roli rysownika - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Linie lotnicze kuszą swoich klientów tanimi lotami, których ceny zaczynają się już od kilku złotych. Ale przecież, żeby na nie trafić trzeba stale śledzić strony internetowe i poświęcać mnóstwo czasu! – to błędne myślenie starają się wykorzenić twórcy mobilnych wyszukiwarek połączeń lotniczych dla Androida.

Skyscanner to popularna wyszukiwarka połączeń lotniczych, której licznik instalacji wg. Google Play przekroczył poziom pięciu milionów. Program jest bardzo wygodny w obsłudze i nie rozprasza uwagi użytkownika niepotrzebnymi funkcjami, dając dostęp do najważniejszych opcji serwisu o tej samej nazwie. Najpierw należy więc wpisać podstawowe dane dotyczące planowanej podróży - miejsce i czas wylotu/przylotu oraz liczbę pasażerów. Skyscanner w pierwszej kolejności wyświetla pobliskie lotniska, ale można też wybrać inne, wpisując jego skróconą nazwę, miejscowość lub kraj. Następnie decydujemy o możliwości wyszukiwania połączeń pośrednich (z przesiadkami lub bez) i ustawiamy daty wylotu i przylotu (jeśli nie odznaczono tej opcji, wybierając lot w jedną stronę) – na podglądzie miesiąca można wybrać konkretne terminy lub pojedynczym kliknięciem w etykietę po prawej stronie zaznaczyć cały miesiąc. Teraz pozostaje już tylko określić liczbę pasażerów i klasę podróży (ekonomiczna, biznes, pierwsza), a przyciskiem „szukaj” potwierdzić wykonanie analizy na podstawie określonych kryteriów. Wyniki zostaną przedstawione w formie listy posortowanej od najniższej ceny. Skyscanner porównuje ponad 1000 tanich i rejsowych linii lotniczych, analizując przy tym ponad 1 000 000 tras lotów. Te okrągłe liczby robią wrażenie, ale czy przekładają się na naprawdę ważne cyfry – ceny? Nie do końca. I to główny zarzut kierowany w negatywnych komentarzach przez niezadowolonych użytkowników aplikacji – stawki niejednokrotnie będą się różnić od tych podawanych przez linie lotnicze, a przekonamy się o tym podczas rezerwacji on-linie. Nie przeszkadza to jednak w pobieżnym poznaniu oferty, o czym dobitnie przypomina etykieta w dolnej części ekranu: „ceny orientacyjne”.

Momondo nie jest jeszcze tak popularnym produktem, ale szybko zbiera pozytywne opinie, w których na pierwszy plan wysuwa się to, co w wyżej opisywanej aplikacji stanowiło problem – dokładność cen. Co prawda nadal nie jest stuprocentowa, ale wskaźnik poprawności jest na zdecydowanie wyższym poziomie. Główne okno aplikacji wyświetla jedynie kilka pól, które potencjalny podróżnik musi wypełnić przed spakowaniem walizek i wejściem na pokład. Podobnie jak wyżej, są to: lotniska początkowe i docelowe, terminy lotu oraz liczba pasażerów. Po kliknięciu w przycisk „Wyszukaj loty” zostanie zaprezentowana właściwa lista połączeń. Każda pozycja opatrzona jest identyfikatorami lotnisk, czasem podróży, symbolem przewoźnika i – co najważniejsze – ceną. Wyniki można filtrować przy pomocy charakterystycznego lejka, określając metodę sortowania (cena, wylot, czas lotu), liczbę przesiadek, godziny startu, lotniska czy linie lotnicze. Przy każdej pozycji widoczne będą ceny, które zostały wyszukane podczas analizy, co dodatkowo ułatwia odnalezienie najlepszej oferty. Po wybraniu tej najbardziej interesującej, zostaną wyświetlone odnośniki do stron sprzedawców wraz z cenami. Producent chwali się, że jego system przeczesuje ponad 700 witryn internetowych linii lotniczych i agencji turystycznych. I robi to całkiem nieźle.

Fot. Google Play

Android w przestworzach, czyli jak latać za grosze - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Każdy z użytkowników smartfona z Androidem musi podczas logowania założyć konto, którym będzie posługiwać się w telefonie. Do konta przypisywany jest na stałe adres mailowy. Co zrobić jeśli jesteśmy posiadaczami kilku skrzynek pocztowych?

Jak dodawać i usuwać konto Google w smartfonie? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się