Lepiej w t-mobile

Święta już niedługo! U nas wraz z Sony Xperia Z5 Premium dostajesz za darmo słuchawki Sony SBH60! Sprawdź!
Aktualności

Menedżery haseł dla Androida

08.07.2013

Login, hasło, pin, numer dowodu, pesel, NIP – jak to wszystko zapamiętać? Zwłaszcza, jeśli do każdej strony internetowej logujemy się przy użyciu innych danych, jak zalecają eksperci od bezpieczeństwa? Okazuje się, że wcale nie musimy, bo wyręczą nas w tym zadaniu menedżery haseł dla Androida.

Hasła – to myśl przewodnia, która towarzyszyła twórcom aplikacji mSecure, a jedno należy ustawić tuż po pierwszym uruchomieniu. Od razu poznamy również siłę frazy, która będzie broniła dostępu do prywatnych danych, więc warto zadbać o duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne.

Po pomyślnej rejestracji zostanie wyświetlone główne okno programu, w którym przywita nas etykieta „brak wpisu”, więc należy je szybko dodać. Można to zrobić przyciskiem ulokowanym w prawym, górnym rogu ekranu, który aktywuje tryb edycji. 

Jeśli zamierzamy zapisać kilkanaście czy kilkadziesiąt haseł warto je skategoryzować – do wyboru są dane pojazdów, karty kredytowe, konta bankowe, loginy, notatki, paszporty itd. W zależności od wybranej grupy, lista niżej wyświetlanych pól tekstowych będzie automatycznie dostosowywana. I tak, w „danych pojazdów” można wpisać numer rejestracyjny i nadwozia, datę zakupu, a nawet rozmiar opon. W „loginach” możemy uzupełnić adres URL, nazwę i hasło. Jednak zawsze do dyspozycji użytkownika pozostaje również pole „opis”, w którym można zapisać dodatkowe informacje.

Jeśli nie mamy pomysłu na nowe hasło, a chcemy mieć to najbezpieczniejsze, można skorzystać z opcji generowania hasła. Po tej operacji zostanie wyświetlony ciąg losowych znaków, który można od razu skopiować do schowka, by móc później użyć na stronie internetowej. Nie trzeba też zapamiętywać wylosowanej frazy – od tego mamy mSecure  Wisienką na torcie jest prosta przeglądarka internetowa z automatycznym logowaniem do wybranych stron. Wadą jest jednak cena aplikacji, bo sięga ok. 30 zł.

Jeśli szukamy darmowego rozwiązania, warto wypróbować aplikację Dashlane Password Manager. Tu również konieczne jest ustawienie głównego hasła do aplikacji, które będzie strzec wszystkich prywatnych informacji zapisanych czy to w telefonie, czy to przez stronę internetową. Twórcy udostępniają bowiem serwis, do którego można się zalogować tymi samymi danymi, co na dowolnym urządzeniu mobilnym, ale najpierw konieczna jest autoryzacja nowego sprzętu poprzedzona wpisaniem hasła i tego wysłanego na powiązany adres e-mail. 

Interfejs Dashlane Password Manager został zbudowany na bazie panujących standardów – w centralnej części okna domyślnie wyświetlana jest lista zapisanych pozycji, która zmienia się dynamicznie w zależności od wybranej opcji na panelu bocznym. Wysuwane z lewej strony okno zawiera odnośniki do haseł, notatek, różnych danych personalnych i tych dotyczących płatności. Dodanie nowej pozycji wymaga kliknięcia w przycisk oznaczony symbolem „plusa” - umieszczony w górnej części okna - a następnie uzupełnienia wymaganych danych (np. adres strony internetowej, login, hasło, dane konta bankowego i wiele innych).

Tutaj również otrzymamy do dyspozycji zintegrowaną przeglądarkę internetową, która automatycznie wypełnia pozycje związane z autoryzacją użytkownika. I choć do codziennego użytku trudno ją polecić, to może być ciekawym rozwiązaniem w razie konieczności szybkiego zalogowania do wybranej usługi lub zapomnienia dotychczasowego hasła.

 

 

Menedżery haseł dla Androida - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Podziel się