Chwile, które łączą.

Bold to nowoczesny smartfon, który świetnie sprawdza się w codziennym użyciu - nie tylko biznesowym. Zwykli użytkownicy również będą pod wrażeniem tego telefonu.

ocena 7.8
Ocena redakcji
8
  Design 8.0
8
  Aplikacje 8.0
8
  Bateria 8.0
8
  Łatwość obsługi 8.0
7
  Funkcjonalność 7.0
ocena 1.0
Ocena użytkowników(1)
1.0
  Design 1.0
1.0
  Aplikacje 1.0
1.0
  Bateria 1.0
1.0
  Łatwość obsługi 1.0
1.0
  Funkcjonalność 1.0
(8) Kup
Plusy
  • dobrej jakości aparat fotograficzny
  • intuicyjna obsługa
  • dostępność dodatkowych funkcji
  • długi czas pracy baterii
Minusy
  • delikatna konstrukcja

BlackBerry Bold to telefon poręczny i bardzo dobrze zbudowany. Obudowa została wykonana w całości z plastiku, a jakość spasowania elementu stoi na najwyższym poziomie. Pełnowymiarowa klawiatura sprawia, że pisanie e-maili czy sms-ów jest bajecznie szybkie i wygodne. Układ klawiatury jest klasyczny dla telefonów BlackBerry. Choć same klawisze nie są duże, to ich wypukłość uformowano w taki sposób, że szybkie i wygodne pisanie jest tylko kwestią krótkiej nauki. Bardzo dobrze oceniamy pracę klawiatury -  wciśnięty klawisz reaguje pewnym “odskokiem” potwierdzającym jego pracę.

Nad klawiaturą znajduje się 2,4-calowy ekran, który zaskakuje jasnością i jakością obrazu. Ostry, kontrastowy obraz, z oczywiście automatycznie regulowaną jasnością to jedna z wielu mocnych stron tego telefonu. Między klawiaturą a ekran umieszczono poziomo 4 przyciski, a pomiędzy nimi optyczny trackpad, który służy użytkownikowi jako główne narzędzie do obsługi funkcji telefonu.

Na lewym boku Bolda znajdziemy gniazdo słuchawkowe (mini-jack) i microUSB oraz przycisk uruchamiający sterowanie głosowe. Z prawej strony znajdują się przyciski do regulacji głośności i uruchamiania migawki aparatu fotograficznego. Użytkownik może zmienić funkcje przycisków komend głosowych i aparatu, tak by służyły do wybranych przez niego celów. Na górnej krawędzi znajdują się, po bokach, dwa przyciski. Jeden służy do blokady telefonu, a drugi do wyciszania. Tylna część telefonu to sensor aparatu fotograficznego (5 megapikseli) i lampy flash LED oraz pokrywa baterii, wykonana z chropowatego materiału - dzięki któremu telefon zawsze pewnie leży w dłoni.

W BlackBerry 9780 Bold znajdziemy najnowszy system operacyjny producenta, czyli BlackBerry OS w wersji 6. Użytkownicy telefonów tej firmy ze starszym systemem poczują się jak w domu. Z kolei nowi użytkownicy szybko nauczą się jego obsługi i docenią jego zalety. Główny ekran pozwala na wygodny dostęp do najważniejszy funkcji telefonu, przy czym funkcjonalności, które możemy dopasować w Boldzie do własnych potrzeb jest naprawdę dużo.

Przewijając poziomo dolny pasek z ikonami zyskujemy dostęp do: najważniejszych aplikacji (e-mail, SMS, kontakty, przeglądarka www i media), tych najczęściej używanych (ustawiają się automatycznie), ulubionych (wybór użytkownika), ostatnio pobranych plików i notatek głosowych. Brzmi to skomplikowanie, ale gdy weźmiecie do ręki telefon, w mig zorientujecie się na czym polega. Taki dostęp do najważniejszych funkcji telefonu sprawdza się doskonale - pozwala na szybkie działanie, bez potrzeby zagłębiania się w menu telefonu.

Warto dodać, że po wykupieniu usługi BackBerry Mail lub BlackBerry Mail & Web, uzyskujemy nielimitowany dostęp do obsługi 10 kont e-mail, a w przypadku drugiej usługi - również przeglądania stron internetowych i korzystania z aplikacji ze sklepiku App World. Jeśli wybieramy się za granicę wystarczy wykupić jednorazową usługe BlackBerry roaming.

Główny ekran to również informacje o powiadomieniach (np. sms-y lub nowe maile w skrzynce, ale również informacje z Facebooka), możliwość ustawienia profilu dźwiękowego i dostęp do wyszukiwarki. Po wybraniu trackpadem segmentu wyświetlającego powiadomienia, przechodzimy do listy ostatnich powiadomień. W górnej części ekranu znajdziemy informacje o dacie, godzinie i podłączonych sieciach (GSM, Wi-Fi) - wskazanie trackpadem tego pola ekranu głównego przenosi nas do opcji konfiguracji połączeń. Z tego miejsca włączymy i wyłączymy sieć komórkową, Wi-Fi oraz łączność Bluetooth. Również stąd dokonamy konfiguracji każdej z sieci, przez co na przykład podłączenie do nowej sieci Wi-Fi jest banalnie proste i szybkie w wykonaniu. Ta część interfejsu telefonu niespodziewanie kryje jeszcze kolejną przydatną funkcję: ustawianie budzika. Podsumowując, główny ekran Bolda to naprawdę centrum dowodzenia użytkownika. Po skonfigurowaniu telefonu w codziennym użytkowaniu rzadko pojawia się potrzeba wychodzenia poza jego funkcjonalności. Pokazuje to, jak bardzo producent przemyślał system telefonu - w taki sposób, by wszystko co potrzebne było pod ręką.

Ostry, kontrastowy obraz, z oczywiście automatycznie regulowaną jasnością to jedna z wielu mocnych stron tego telefonu.

Jeśli zaczniemy cokolwiek pisać na klawiaturze, telefon przejdzie do trybu wyszukiwania - pozwala to błyskawicznie znaleźć aplikacje i dokumenty. Przejście do aplikacji Wiadomości umożliwia nam błyskawiczne napisanie maila, SMS-a, wiadomości do innego użytkownika BlackBerry (PIN), czy w końcu informacji w serwisie społecznościowym (Facebook i Twitter). Facebooka obsługujemy przez dedykowana aplikację, która została bardzo dobrze zaprojektowana - jest wygodna w użyciu, a najważniejsze opcje są pod ręką. Oczywiście Bold obsłuży popularne konta pocztowe (Gmail, Hotmail, Yahoo i inne), zsynchronizuje dane z Microsoft Exchange, a także wszystkie notatki i spotkania (również przez Kalendarz Google).

BlackBerry OS w wersji 6 pozwala na wygodne przełączenie pomiędzy uruchomionymi aplikacjami - wystarczy wcisnąć przycisk BlackBerry i wybrać odpowiedni skrót w menu. W modelu 9780 znalazło się dwa razy więcej pamięci RAM (512 MB), niż w Boldzie 9700. W efekcie system pracuje bardzo szybko, co dotyczy również przeglądania stron internetowych. Zupełnie nowa przeglądarka, oparta na “silniku” WebKit (ten sam używany jest w iPhonie 4 czy telefonach z Androidem) działa szybko i wygodnie. Choć nie jest to telefon z ekranem dotykowym, to przeglądanie stron WWW jest wygodne, z kolei jakość ekranu sprawia, że serwisy są wyraźnie widoczne, a kolory bardzo dobre. Słowem, przeglądarka na piątkę. Warto wspomnieć jeszcze o wygodnej funkcji - możliwości dodania zakładki strony internetowej na ekran główny.

Jeśli chodzi o multimedia, to 5-megapikselowy aparat Bolda spisuje się co najmniej dobrze, a zdjęcia prosto wyślemy e-mailem, SMS-em, czy opublikujemy na Facebooku. Od nowa zaprojektowano odtwarzacz muzyczny, który w atrakcyjny sposób prezentuje okładki płyt. Z kolei odtwarzacz filmowy pozwala obejrzeć filmy w formatach MPEG-4, H.263, WMV czy 3GP.

BlackBerry 9780 Bold to smartfon o potężnych możliwościach komunikacyjnych, który jednocześnie nie ustępuje pola konkurencji w dziedzinie aparatu wideo czy przeglądania internetu. Świetny interfejs użytkownika umożliwia błyskawiczny dostęp do najważniejszych opcji, a jeśli mamy życzenie skonfigurować telefon według własnego życzenia - możemy przebierać w dziesiątkach opcji. Czas pożegnać się z mitem, że urządzenia BlackBerry są przeznaczone tylko dla ludzi biznesu - to również doskonałe telefony dla zwykłych użytkowników, czego właśnie Bold świetnie dowodzi.

W pudełku oprócz telefonu znajduje się bateria, ładowarka, kabel USB, zestaw słuchawkowy, karta pamięci microSD 2GB, etui, CD z oprogramowaniem oraz dokumentacja.

Informacje ogólne  
Producent RIM
Model BlackBerry Bold 9780
System 850/900/1800/1900
Pamięć zewnętrzna microSD
Pamięć wewnętrzna 512 MB
Standardowy akumulator 1500 mAh
Maksymalny czas rozmów* [min] 360
Maksymalny czas czuwania* [godz] 528
Wymiary [mm] 109x60x14,1 mm
Waga [g] 122 g
UMTS tak
System operacyjny BlackBerry 6.0
Procesor 624 MHz

Doskonały smartfon BlackBerry Bold 9780 jest dostępny w naszej ofercie!

BlackBerry 9780 Bold to smartfon o potężnych możliwościach komunikacyjnych, który jednocześnie nie ustępuje pola konkurencji w dziedzinie aparatu wideo czy przeglądania internetu. Świetny interfejs użytkownika umożliwia błyskawiczny dostęp do najważniejszych opcji, a jeśli mamy życzenie skonfigurować telefon według własnego życzenia - możemy przebierać w dziesiątkach opcji.

W BlackBerry 9780 Bold znajdziemy najnowszy system operacyjny producenta, czyli BlackBerry OS w wersji 6. Użytkownicy telefonów tej firmy ze starszym systemem poczują się jak w domu. Z kolei nowi użytkownicy szybko nauczą się jego obsługi i docenią jego zalety.

Podziel się testem:
  • (0)
  • (0)
  • (10)