Chwile, które łączą.

To pierwszy taki przypadek. Nowa usługa Google Movies dla Android Market, nie działa na odblokowanych przez użytkowników urządzeniach.

Rotowanie (odblokowywanie/uzyskiwania praw administracyjnych) urządzeń z Androidem, to praktyka może nie powszechna, ale całkiem popularna. Niestety okazuje się, że takie ingerowanie w urządzenie może prowadzić nie tylko do utraty gwarancji, ale także do blokowania usług.

Google do tej pory nie karało i nie dyskryminowało w żaden sposób zaawansowanych użytkowników, którzy chcieli mieć pełnię władzy nad swoimi gadżetami. Mamy jednak pierwszy precedens – uruchomiona dwa tygodnie temu usługa VOD w Android Market. Nad Wisłą blokady nie odczujemy, bo Google Movies działa w tej chwili tylko w USA.

Android Central, amerykański serwis fanów zielonego robota, zauważył, że użytkownicy urządzeń z prawami administracyjnymi nie mogą wypożyczać filmów (wyskakuje im error 49). Blokada jest związania z prawami licencyjnymi i prawdopodobnie ma na celu uniemożliwienie piratom bezprawnego kopiowania wypożyczonych filmów.

Rotowanie jest zawsze ryzykowne, choć zaawansowani użytkownicy i testerzy mogą dzięki niemu przejąc kontrolę na urządzeniami. Ostatnio w ten sposób pobito rekord w podkręcaniu Samsunga Galaxy S II. Rozpędzono go do 1,5 GHz

Google nie udostępniło informacji, czy precedens zostanie rozszerzony na inne usługi (Google Movies to część Android Market). Rotowanie urządzeń w przypadku takiego scenariusza, może stać się ślepą uliczką. Dodamy tylko, że w tej chwili odblokowywanie smartfonu zwykle powoduje utratę gwarancji producenta. Mimo to, sporo osób decyduje się na ten krok, aby mieć choćby takie możliwości jak robienie zrzutów ekranowych (w Androidzie wymaga to praw administracyjnych).

Jeśli kiedyś myśleliście o odblokowaniu smartfonu, radzimy rozważyć wszystkie za i przeciw, zanim zdecydujecie się na taki krok. Czasem po prostu nie warto ryzykować.

Źródło: Android Central, Google

Fot. Google

Smartfony z Androidem - zobacz wszystkie urządzenia w naszej ofercie!

Amerykanie, którzy posiadają zrotowane androidy nie mają dostępu do usługi VOD w Android Market. Czy to początek walki Google z odblokowywaniem urządzeń?

Podziel się:
  • (0)
  • (0)
  • (0)