Chwile, które łączą.

Windows Phone, to tak naprawdę nowość na polskim rynku. Sprawdzamy jak ten system radzi sobie na interesującym smartfonie uznanej firmy HTC.

ocena 8.2
Ocena redakcji
8
  Design 8.0
9
  Aplikacje 9.0
7
  Bateria 7.0
9
  Łatwość obsługi 9.0
8
  Funkcjonalność 8.0
ocena 8.9
Ocena użytkowników(3)
9.3
  Design 9.3
8.0
  Aplikacje 8.0
9.3
  Bateria 9.3
9.0
  Łatwość obsługi 9.0
9.0
  Funkcjonalność 9.0
(17) Kup
Plusy
  • wysoka jakość wykonania
  • dobrej jakości ekran dotykowy
  • możliwość wykonywania zdjęć i nagrań w dobrej jakości
Minusy
  • brak obsługi Adobe Flash w przeglądarce

HTC Radar wygląda jak tradycyjny smartfon tego producenta. Przypomina trochę udany model Desire S. Telefon dobrze leży w dłoni, waży 137 gramów - nie dużo, ani nie mało, dzięki czemu czujemy że mamy w ręku porządne urządzenie.

3,8-calowy wyświetlacz dotykowy stanowi najważniejszy element telefonu, jak to zwykle bywa w przypadku smartfonów. Ekran wykonany w technologii Super LCD ma dobre parametry, dzięki czemu mamy do czynienia z jasnym i ostrym obrazem, z dobrze odwzorowanymi kolorami. Rozdzielczość wyświetlacza to 480 x 800 pikseli i przy tej przekątnej ekranu zapewnia ona gładkie wyświetlanie tekstu, co jest oczywiście dużym plusem. Piksele dostrzeżemy tylko po uważniejszym przyjrzeniu się wyświetlaczowi z bliska.

POLECAMY

Przy okazji, koniecznie zobaczcie interaktywne demo działania Windows Phone 7 na Facebooku.Pod ekranem producent umieścił 3 przyciski: główny, ze znaczkiem Windows jest w środku, a po bokach przyciski wróć i wyszukiwarki. Wszystkie są dotykowe, ale działają bardzo dobrze, nie mają problemu ze “złapaniem” kontaktu z palcem.

Na prawym boku telefonu znajdziemy przyciski regulacji głośności oraz przycisk uruchamiający aparat fotograficzny i służący potem jako spust migawki. To zawsze mile przez nas widziany dodatek. Na lewym boku producent umieścił gniazdo microUSB, a na górnej krawędzi - przycisk uruchamiania i blokady telefonu oraz gniazdo słuchawkowe mini-jack.

Sam telefon wykonano z jednego kawałka metalu (tzw. unibody), dzięki czemu wydaje się bardzo solidny. Jakoś wykonania nie budzi żadnych zastrzeżeń, mamy do czynienia z porządnym smartfonem ze średniej półki.

Prawdziwym rodzynkiem jest system operacyjny zainstalowany w HTC Radar. To najnowsza odsłona Windows Phone. Microsoft długo i skrupulatnie pracował nad własnym systemem dla smartfonów - nic dziwnego, bo konkurencja w postaci iPhone’a i telefonów z Androidem jest bardzo silna. Windows Phone, to nowość na naszym rynku i warto  opisać pierwsze wrażenia z obcowania z tym świeżo wydanym systemem.

HTC Radar wykonano z jednego kawałka metalu (tzw. unibody).

Smartfon, czyli świat w zasięgu ręki

Smartfony zostały stworzone nie tylko z myślą o pełnieniu funkcji telefonu, ale także, aby móc korzystać z internetu. Od czego zacząć i dlaczego warto pamiętać o tym aby smartfon zawsze był online?

Po pierwsze, Windows Phone jest systemem oryginalnym, nie przypominającym za bardzo tego, co już mieliśmy okazję widzieć. Widać, że Microsoft postawił na prostotę, dopracowany, elegancki design i wygląd - firma poszła własną drogą nie oglądając się na konkurencję. W efekcie, otrzymaliśmy system bardzo ładny i prosty w użyciu, z charakterystycznymi “kafelkami”.

Po drugie, Microsoft od początku przewidział silną integrację telefonu z Facebookiem - silniejsza, niż tę, którą znacie z innych telefonów. Jeśli lubicie Facebooka, często z niego korzystacie - jest to z pewnością telefon dla was. Integracja przebiega bowiem rewelacyjnie.

Wystarczy zalogować się do Facebooka, a telefon automatycznie doda naszych znajomych do kontaktów. Podobnie, w Zdjęciach, które na innych telefon zazwyczaj zawierają tylko fotografie wykonane naszym urządzeniem, znajdziemy nowości fotograficzne z Facebooka. Również nasz kalendarz będzie zawierał najnowsze wydarzenia z popularnego serwisu społecznościowego.

Brzmi to trochę tak, jakby nasz telefon zamienił się w centrum obsługi naszego życia na Facebooku. I trochę tak jest! Ale wszystko to nie narzuca się i przebiega bardzo sprawnie. Po zalogowaniu się za pierwszym razem do Fejsa nie musimy już niczym się martwić, i czegokolwiek ustawiać. Telefon zintegruje dane za nas.

Jeśli nasi znajomi na Facebooku podali przy swoich profilach swoje numery telefonów, to automatycznie znajdą się one w kontaktach. Jeśli mieliśmy ich numery wpisane w kontaktach naszej karty SIM, to nie musimy się martwić zdublowaniem kontaktów w telefonie.

Windows Phone 7.5 inteligentnie powiąże tego rodzaju kontakty. Dotyczy to również naszych kontaktów z LinkedId, Microsoft Exchange oraz Kontaktów Google - wszystkie zostaną zintegrowane, nie musimy się więc martwić o logowanie do kilku serwisów, czy używanie kilku oddzielnych aplikacji.

Wszystkie nowości, które dane osoby prezentują na swoich profilach w serwisach społecznościowych, zobaczymy poprzez przeglądanie naszych kontaktów w telefonie. Mówiąc prościej - nie musimy już odpalać aplikacji Facebook, by dowiedzieć się, co słychać u naszych znajomych. Dostęp do tej wiedzy czerpiemy prosto z telefonu. To rozwiązanie jest proste, intuicyjne, po prostu świetnie pomyślane.

W HTC Radar nie znajdziemy typowych dla Androida ekranów głównych. Nie ma ich zresztą również w iPhonie. Z kolei, inaczej niż w iPhonie - nasze aplikacje nie tworzą kolejnych ekranów do przewijania. Są wyświetlane w formie listy, do której dotrzemy przewijając ekran główny telefonu w prawo. Sam ekran główny zawiera wszystko, co najważniejsze, czyli między innymi: dostęp do telefonu, kontaktów, SMS-ów, poczty elektronicznej, kalendarza, no i oczywiście multimediów. Gdy chcemy przełączyć się do innej aplikacji, wystarczy przytrzymać przycisk wróc, a wyświetlą się wszystkie uruchomione w telefonie programy.

Trudno mówić o nowoczesnym smartfonie bez dobrej przeglądarki internetowej. W HTC Radar znajdziemy Internet Explorera, ale nie mylcie go z jakimiś starymi, wolnymi przeglądarkami działającymi kiedyś na waszych pecetach. Internet Explorer dla smartfonów działa naprawdę sprawnie, to zupełnie nowa aplikacja. Działa szybko, pozwala wygodnie przybliżać i oddalać tekst, słowem - jest dobrze. Podobnie jak w iPhonie, w HTC Radar przeglądarka nie obsłuży jednak formatu flash.

Doskonały smartfon, który szczególnie przypadnie do gustu osobom lubiącym Facebooka, prosty i ładny interfejs, oraz tym, którzy chcą spróbować czegoś nowego. Polecamy!

5-megapikselowy aparat z lampą błyskową LED ma - co ważne - autofokus, a HTC Radar nakręci też filmy w jakości 720p (HD).

5-megapikselowy aparat z lampą błyskową LED spisuje się co najmniej dobrze. W świetle dziennym robi piękne zdjęcia, a pomocny jest w tym autofokus. HTC Radar nakręci też filmy w jakości 720p (HD). Oczywiście telefon wyposażony we wszystkie nowoczesne sposoby łączności: 3G, Wi-Fi, Bluetooth , GPS i DLNA.

Ważna uwaga - w telefonie znajdziemy pakiet Office w wersji mobilnej. Jest Word, Excel i PowerPoint.  Możemy więc bez problemu przeglądać i edytować pliki w tym formacie (to ostatnie nie donosi sie już do PowerPointa). Dla użytkowników biznesowych to bardzo ważne.

Podsumowując, HTC Radar to doskonały smartfon, który szczególnie przypadnie do gustu osobom lubiącym Facebooka, prosty i ładny interfejs, oraz tym, którzy chcą spróbować czegoś nowego.
Windows Phone 7.5 to atrakcyjny wizualnie i intuicyjny w obsłudze system, a wygodne korzystanie z aplikacji Office i usług Microsoftu w chmurze (25 GB za darmo w SkyDrive) z pewnością stanowią zaletę dla użytkowników biznesowych. Polecamy!

Informacje ogólne  
Producent HTC
Model Radar
System 850/900/1800/1900
Pamięć wewnętrzna 8 GB, 512 MB RAM
Standardowy akumulator 152 mAh
Maksymalny czas rozmów* [min] 330
Maksymalny czas czuwania* [godz] 330
Wymiary [mm] 120,5x61,5x10,9
Waga [g] 137
UMTS tak
System operacyjny Windows Phone OS 7.5
Procesor 1 GHz

Czy wiesz, że każdy smartfon działa w trybie online? Nasz drugi przewodnik po smartfonach online skupia się na osobach, które pierwsze kroki w używaniu komórki będącej online mają już za sobą. Zobaczcie do czego przydać się Wam jeszcze może Internet w telefonie!

Podziel się testem:
  • (0)
  • (0)
  • (22)