Chwile, które łączą.

Asus Eee PC X101CH to poręczny, miniaturowy komputer. Sprawdźmy jak taki maluch spisuje się w codziennym użytkowaniu.

ocena 7.3
Ocena redakcji
6
  Design 6.0
8
  Bateria 8.0
6
  Ekran 6.0
9
  Waga 9.0
8
  Wydajność 8.0
7
  Funkcjonalność 7.0
ocena 4.5
Ocena użytkowników(13)
5.2
  Design 5.2
3.1
  Bateria 3.1
5.3
  Ekran 5.3
6.5
  Waga 6.5
2.7
  Wydajność 2.7
4.3
  Funkcjonalność 4.3
(37) Kup
Plusy
 • niska masa - tylko 1 kg
 • wydajność w multimediach
 • bezproblemowe odtwarzanie wideo w jakości Full HD
 • gładzik z obsługą gestów
Minusy
 • średnia, typowa dla netbooków rozdzielczość wyświetlacza

Asus Eee PC X101CH jest nieco nietypowym netbookiem. Swoim wyglądem bardziej niż inne tej klasy komputery przypomina modne obecnie ultrabooki. Patrząc na niego z boku wyraźnie dostrzec można kształt klina, wyraźnie nawiązujący do większych modeli Asusa. Czarna, matowa obudowa jest jak na netbooka bardzo cienka. W najgrubszym miejscu mierzy nieco ponad 2 cm. Dobrej jakości plastik, z którego ją wykonano zdobi wypukły wzór przypominający nieco włókno węglowe. To udany zabieg, nadający małemu komputerowi eleganckiego sznytu. Cały komputer nie jest także ciężki. Z 3-komorowym litowo-jonowym akumulatorem o pojemności 2200 mAh waży kilogram. Małe wymiary i niska masa powinny przypaść do gustu osobom, które często podróżują, a nie mają miejsca na klasycznego notebooka, lub po prostu jest on dla nich za ciężki. 

Netbook Asusa posiada pod maską procesor Intel Atom N2600.

Testowany model to odświeżona wersja i tak udanego netbooka. Najnowsza odsłona tej popularnej serii otrzymała zastrzyk mocy, w postaci procesora Intel Atom N2600. Układ należący do mobilnej platformy Cedar Trail w niczym nie przypomina ospałych procesorów stosowanych powszechnie w starszych generacjach netbooków. Dysponuje on dwoma rdzeniami, taktowanymi zegarem o częstotliwości 1,6 GHz i technologią Hyper Treading, dzięki której system operacyjny widzi cztery rdzenie zamiast dwóch. Procesorowi towarzyszy układ graficzny Intel GMA 3600 oraz 1 GB pamięci RAM. Ta dedykowana netbookom właśnie platforma, poza zwiększoną wydajnością ma również kolejną zaletę – niski pobór mocy. Według specyfikacji producenta układ maksymalnie pobiera 3,5W. Wbudowany dysk twardy ma pojemność 320 GB, co jak na komputer przeznaczony głównie do korzystania z internetu jest całkiem sporą przestrzenią.

Ukryty pod pokrywą wyświetlacz o przekątnej 10,1 cala podświetlany jest diodami LED. Rozwiązanie takie ma do spełnienie dwa zadania – zapewnienie jak najlepszej jakość obrazu i niskiego poboru energii. Ekran Asusa pracuje w typowej dla netbooków rozdzielczości 1024x600 pikseli. Dodatkowy, zewnętrzny monitor, projektor lub telewizor podłączyć można za pomocą umieszczonych z lewej strony obudowy gniazd HDMI i VGA lub bezprzewodowo za pomocą Bluetooth 3.0. Nad monitorem umieszczono kamerę z matrycą o rozdzielczości 0,3-megapiksela. Do podłączenia innych akcesoriów wykorzystać można znajdujące się po obu stronach  obudowy gniazda USB 2.0. Czytnik kart SD, SDHC i MMC umieszczono wygodnie, po lewej stronie obudowy.

Niewielkie rozmiary Asusa nie przeszkodziły producentowi w zastosowaniu wygodnej klawiatury, o nowoczesnej, wyspowej konstrukcji. Klawisze, nieco mniejsze niż te stosowane w notebookach rozmieszczono tak, że sprawne z nich korzystanie wymaga tylko krótkiego przyzwyczajenia.

Poniżej klawiatury znajduje się gładzik. Działa on precyzyjnie i zgodnie z obowiązującymi trendami oferuje on zarówno wielodotykowość jak i obsługę gestów. Przewijanie zawartości ekranu realizuje się tu dwoma palcami. Podobnie jest z zoomowaniem, czy powiększaniem ikon na pulpicie.

Asus Eee PC X101CH działa pod kontrolą Microsoft Windows 7 Starter. Do systemu operacyjnego dołączono sporą ilość przydatnego oprogramowania, pochodzącego od producenta netbooka. Na przykład Asus @vibe to miejsce, z którego użytkownik otrzymuje dostęp do pakietu rozrywkowego w postaci muzyki, gier i książek oraz wiadomości. Z kolei Asus WebStorage to dysk sieciowy dedykowany użytkownikom netbooków tej firmy umożliwiający między innymi synchronizację kontaktów czy plików między różnymi komputerami oraz szybkie udostępnianie danych.  Na dysku znajdziemy także próbną wersję pakietu antywirusowego Trend Micro Titanium.

Asus X101CH jest dostępny w naszej ofercie! Sprawdźcie go!

Windows nie jest jednak jedynym systemem, który znajduje się na pokładzie Asusa. Można skorzystać także z autorskiego rozwiązania producenta, czyli Asus Express Gate Cloud. System ten uruchamia się znacznie szybciej niż Windows, około 8 sekund i daje prawie natychmiastowy dostęp do najprzydatniejszych funkcji netbooka – przeglądania stron WWW, słuchania muzyki czy oglądania filmów.

Zarówno pod kontrolą Windows 7 Starter jak i Asus Express Gate Cloud netbook ten działa nadzwyczaj sprawnie. Umożliwia wygodne przeglądanie zasobów internetu, pracę z aplikacjami webowymi oraz rozrywkę w sieci. Asus może także posłużyć jako domowe centrum rozrywki. Gniazdo HDMI umieszczone po lewej stronie obudowy nie znajduje się tak dla ozdoby. Komputer ten bez trudu radzi sobie z odtwarzaniem filmów w jakości Full HD nie tylko na wbudowanym ekranie, ale także nie dodatkowym wyświetlaczu.

Warto także zwrócić uwagę na zdolności Asusa do mobilnej pracy uzyskane dzięki technologii Super Hybrid Engine II. W pełni naładowany akumulator wystarcza na 5 godzin jego działania. Dzięki funkcji natychmiastowego przywracania Asus Instant On, użytkownik może wznowić pracę w systemie Windows w dwie sekundy. Natomiast w stanie czuwania Asus jest w stanie działać nawet przez tydzień.

Asus Eee PC X101CH to propozycja godna polecenia tym wszystkim, którzy na co dzień lub okazjonalnie potrzebują urządzenia oferującego niemal wszystkie funkcje typowe dla komputerów przenośnych, który jest przy tym znacznie bardziej mobilny od przeciętnego laptopa. Tym bardziej, że T-Mobile ma dla was atrakcyjną ofertę na Asusa z modemem USB ZTE MF 195.

Dane techniczne:

 • Złącze HDMI
 • Procesor: Intel Atom N2600 1,6 GHz
 • Pamięć: 1 GB
 • Dysk twardy: 320 GB
 • Matryca: 10,1"
 • Łączność bezprzewodowa: WLAN 802,11 b/g/n
 • System operacyjny Windows 7 Starter PL
Podziel się testem:
 • (0)
 • (0)
 • (49)