Chwile, które łączą.

T-Mobile uruchomi w Krakowie i okolicach najnowocześniejszą sieć telekomunikacyjną w Polsce. Zgodnie z zapowiedziami przyszła kolej na rozpoczęcie prac nad modernizacją naszej sieci w kolejnym mieście. 23. maja zaczęliśmy pierwsze prace w Krakowie.

Celem projektu jest świadczenie klientom sieci T-Mobile usług w oparciu o najnowocześniejszą infrastrukturę sieciową, rozszerzenie zasięgu sieci oraz zaoferowanie szybszego Internetu mobilnego dostępnego na większym obszarze, ze szczególnym uwzględnieniem wnętrz budynków. Prace modernizacyjne zostały podzielone na kilka etapów. Jako pierwsza, już 23. maja rozpoczęła się wymiana nadajników na stacjach zlokalizowanych na północ, północny-wschód i południowy wschód od Krakowa obejmując, m.in., Niepołomice i Proszowice. Tydzień później rozpoczęły się prace obejmujące swoim zasięgiem północne rejony Krakowa. W kolejnych tygodniach czerwca i lipca rozpoczną się prace na pozostałych obszarach Krakowa (szczególnie w ścisłym centrum miasta). Także na lipiec zaplanowane są prace modernizacyjne w Wieliczce oraz Skawinie, natomiast w sierpniu w Nowej Hucie i Myślenicach.

Kraków, wraz z najbliższymi okolicami został podzielony na 12 obszarów roboczych obejmujących:

Modernizacja sieci

Nazwa obszaru

Data rozpoczęcia

Kraków Proszowiec

2013-05-23

Kraków

2013-06-03

Kraków

2013-06-10

Kraków

2013-06-17

Kraków

2013-06-24

Kraków

2013-07-01

Kraków

2013-07-08

Kraków Wieliczka

2013-07-15

Kraków

2013-07-22

Kraków Skawina

 2013-07-29

Kraków Myślenice

2013-08-12

Kraków Nowa Huta

2013-08-19

Pokrycie sieci 3G na obszarze Krakowa i okolic przed modernizacją

W każdym z ww. obszarów prace będą polegały na:

 • Wymianie sprzętu,
 • Konsolidacji sieci,
 • Optymalizacji sieci,
 • Weryfikacji,
 • Akceptacji.

W wyniku przeprowadzonych modernizacji funkcjonujące dotychczas rozwiązania zostaną całkowicie usunięte i zastąpione najnowocześniejszym na świecie sprzętem i najlepszą dostępną na rynku technologią. Wzrośnie też liczba stacji bazowych sieci T-Mobile na modernizowanym obszarze:

 • dla sieci 2G z dotychczasowych 203 do 338,
 • dla sieci 3G nastąpi wzrost o ponad 100% ze 136 do 312 stacji.

Dzięki temu poprawiony zostanie zasięg sieci, co szczególnie zauważalne będzie wewnątrz budynków.

Wymiana infrastruktury wpłynie również na poprawę wydajności, a ponowna optymalizacja całej sieci przełoży się na dalszą poprawę jakości oferowanych usług oraz umożliwi w przyszłości oferowanie kompletnie nowych rozwiązań. Wyniki testów przeprowadzonych w regionach, gdzie modernizacja została już zakończona potwierdzają te założenia. Średnia prędkość transmisji danych wzrosła tam nawet kilkukrotnie, a korzystanie z transmisji danych wzrosło o 67%.

Więcej informacji o aktualnym zasięgu T-Mobile znajdziesz na naszej oficjalnej stronie!

Pokrycie sieci 3G na obszarze Krakowa i okolic po zakończeniu prac modernizacyjnych.

W celu minimalizacji niedogodności związanych z budową nowej sieci – na tyle, na ile będzie to możliwe – prace będą prowadzone w nocy i w godzinach najmniejszego zapotrzebowania na usługi telekomunikacyjne na danym terenie. W czasie wymiany sprzętu, każda ze stacji należących do T-Mobile zostanie wyłączona na maksymalnie trzy godziny (w tym czasie połączenia klientów będą obsługiwane przez stacje sąsiednie). Po wymianie nadajnika przeprowadzona zostanie optymalizacja sieci. W tym czasie mogą wystąpić chwilowe utrudnienia w korzystaniu z usług. Po tym czasie klientom oferowane będą usługi za pośrednictwem najnowocześniejszej i najlepszej jakościowo sieci telekomunikacyjnej.

Przypominamy jednocześnie, że wkrótce budowa nowej sieci T-Mobile zacznie się także na terenie innych największych polskich miast:

 • Wrocław już w czerwcu br.,
 • Poznań,
 • Górnośląski Okręg Przemysłowy,
 • Bydgoszcz,
 • Trójmiasto.

W kolejnych tygodniach będziemy na bieżąco informować o rozpoczęciu prac.

fot. © krzychu_jarzyna - Fotolia.com; T-Mobile

Podziel się:
 • (0)
 • (0)
 • (108)