Chwile, które łączą.

Osoby, które mają telefon od wielu lat, pamiętają zapewne czasy, kiedy zasięg był towarem deficytowym i czasami trzeba go było po prostu szukać - wchodzić na górki, ustawiać się w określonym miejscu, itp. Dziś telefon komórkowy działa niemal wszędzie. Właśnie... niemal.

Bodaj w 1998 r., w nadmorskim Jarosławcu, zasięg jednego z dwóch działających wtedy operatorów komórkowych był do złapania wyłącznie w jednym miejscu - na deptaku, w okolicach charakterystycznego znaku drogowego. Wprawdzie niewiele osób miało wtedy komórki, niemniej jednak wszyscy spotykali się właśnie tam - żeby porozmawiać, tylko że nie ze sobą, ale przez telefon.

Strzeż się białych plam

Dziś trudno znaleźć miejsca, w których zasięgu nie ma w ogóle. Choć - rzecz jasna – takie również się zdarzają. Paradoksalnie na białe plamy, czyli miejsca bez zasięgu, ewentualnie takie, w których na ekranie telefonu pojawia się tylko jedna kreska i telefon praktycznie nie działa, można trafić nawet w centrach wielkich miast. Wystarczy znaleźć się w budynku na parterze, pomiędzy drzewami a wysokimi budynkami i już może się okazać, że zasięgu nie ma lub jest bardzo słaby. Czasami jednak wystarczy wejść piętro wyżej, aby okazało się, że telefon łapie sygnał i to bardzo dobrze.

Usługi sieci T-Mobile dostępne są dla niemal 100% mieszkańców Polski, na blisko 100% powierzchni kraju.

Kłopot w lesie i w sklepie

Problemy mogą się także pojawiać w windach, przejściach podziemnych, parkingach, tunelach metra, a nawet zwykłych galeriach handlowych. Konstrukcja budynku potrafi bowiem stłumić sygnał sieci komórkowej niemal do zera. Kłopoty z sygnałem mogą się także pojawić na terenach pozamiejskich, w górach i w lesie. Okazuje się, że drzewa, równie skutecznie jak mury, potrafią tłumić sygnał sieci komórkowych.

Wzmocniony przekaz

W każdym przypadku rozwiązaniem mogą być tzw. repeatery, czyli specjalne wzmacniacze. Innym rozwiązaniem jest instalacja specjalnych pikokomórek, czyli małych stacji bazowych, działających w miejscach, w których zwykły sygnał komórkowy nie dociera. Tyle po stronie operatora. A co ma zrobić zwykły użytkownik, jeśli w miejscu, w którym przebywa, zasięg jest zbyt słaby, aby rozmawiać lub łączyć się z internetem? Kiedyś telefony miały wyciągane antenki i to nieco poprawiało sygnał sieci. Teraz większość komórek ma anteny wbudowane, zatem w telefonie nic już się poprawić nie da. Ale...

Zasięg na wyciągnięcie… anteny

Rozwiązaniem może być antena zewnętrzna, wyglądem przypominająca te, z których korzystają posiadacze CB-radia w samochodzie. Anteny takie mają zazwyczaj magnetyczne podstawki, można je zatem przyczepić np. do metalowego karnisza - antena będzie się znajdowała wtedy wysoko, co może znacząco poprawić zasięg. W przypadku dostępu do internetu antenę taką można podłączyć kablem do modemu i wystawić np. bliżej okna. W każdej chwili można ją przenieść lub zainstalować gdzieś indziej.

Rozwiązaniem mogą być także droższe anteny kierunkowe, pozwalające "zebrać" sygnał sieci ze znacznych odległości. Przeznaczone są one do instalacji stałej lub czasowej. Zazwyczaj producenci wyposażają je w długie, nawet 10 m kable, pozwalające na połączenie z modemem. Przykłady rozwiązań pozwalających poprawić zasięg blueconnecta można znaleźć tutaj oraz tutaj.

Na naszej stronie w dziale usługi i porady można znaleźć interaktywną mapkę sieci T-Mobile, pokazującą zasięg sieci GPRS, EDGE i HSDPA (także planowany).

Komentarze (49)

Aby dodać komentarz zaloguj się lub podaj swój adres w polu poniżej. Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe.

min. 3 znaki
 • Myszka28
  Witam.Mieszkam w miejscowaści Bogusza małopolskie.czy planyjecie w najblizszym czasie poprawic jakość sygnału
  (0)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
  • Odpowiedź
   Redakcja T-Mobile Trendy
   W najbliższym czasie nie planujemy rozbudowy na tym obszarze. W przypadku problemów z zasięgiem prosimy o zgłoszenie w BOA choćby po to, byśmy w przyszłości wiedzieli jakie lokalizacje kolejności przy rozbudowie sieci powinniśmy uwzględniać w pierwszej. Pozdrawiamy.
   (0)
   (0)
   Zgłoś do moderacji
 • baranskyy
  Witam mieszkam w okolicach Grojca czy przeprowadzicie jakies prace powiekszenia zasiegu? zasieg jest okropny!
  (0)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
 • czarnawołomin
  powiem tak maja nasze problemy gdzieś podpisaliśmy umowy a oni robią co chcą zgłaszam sprawę do rzecznika praw konsumenta!!! wystąpię na drogę sadowa o odszkodowanie bo muszę płacić za internet który jest wart tyle co bród za paznokciem dzwonie do nich co tydzień a oni nic nie wiedza!!!!!!! normalnie majdan!!! przeprowadzili taka modernizacje ze przed nią miałem 3G a teraz tylko 2G z prędkością 64 kb/s śmiech 10 lat temu internet był szybszy!!! dla wiedzy najgorszej sieci w kraju (T-Mobile) jestem z Czarnej koło Wołomina woj. Mazowieckie od 5 miesięcy przeprowadzaliście modernizacje przez 5 miesięcy zapłaciłem wam 340 zł (5m-c x 68Zł) po prawie 6 miesiącach zwodzenia tak poprawiliście jakość ze nic już nie działa ZERO DNO FARSA mam nadzieje ze posypia się pozwy skargi i ze zajmom się wami odpowiednie instytucje. Bez poważania wasz klient!
  (1)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
  • Odpowiedź
   Redakcja T-Mobile Trendy
   Witamy. W tej okolicy zostały właczone ponad 4 nowe stacje bazowe. Zasięg znacząco się poprawił. Na terenach gdzie obecnie jest zasieg 2g planujemy właczyć w 3 kwartale UMTS900. Pozdrawiamy!
   (0)
   (0)
   Zgłoś do moderacji
 • fenix94
  Witam mieszkam w okolicach Bodzanowa w powiecie Płocki i zasięg mojego internetu mnie nie zadowala za specjalnie i w związku z tym mam pytanie czy będą trwały jakieś prace modernizacyjne w celu poprawy zasięgu tutaj na okolice?Pozdrawiam
  (0)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
  • Odpowiedź
   Redakcja T-Mobile Trendy
   Prace na tym terenie zaplanowaliśmy na koniec czerwca. Do końca roku na tym terenie wprowadzimy również częstotliwość UMTS900. Pozdrawiamy!
   (0)
   (0)
   Zgłoś do moderacji
 • marienka
  Mieszkam w woj.lubelskim w miejscowości Pilaszkowice Drugie, dawniej wybrałam sieć T-mobile (Era) ponieważ to był jedyny operator którego sygnał dochodził, po modernizacjach i remontach zasięg sygnału jest równy zeru. Biegamy po działce z telefonem z miernym skutkiem. Czy jest szansa na poprawę sytuacji?
  (0)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
 • mała
  Ja mieszkam w Głuszynie w opolskim i zasięg jest bardzo kiepski. będziecie coś robić w tym kierunku?
  (0)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
  • Odpowiedź
   Redakcja T-Mobile Trendy
   W tej okolicy prace rozpoczniemy w połowie marca 2014.
   (0)
   (0)
   Zgłoś do moderacji
 • rychu
  Witam My w Krajnie (26-008) też mamy cieniutki zasięg ,,,,czemu firma nie zainstaluje jakiejś małej dodatkowej antenki wspomagającej ,,,, np u mnie i to nie odpłatnie ,,i szybkość neta by się poprawiła,,, Proszę o odpowiedź na poczte rikardo1963@wp.pl Pozdrawiam
  (0)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
  • Odpowiedź
   Redakcja T-Mobile Trendy
   Prace w tym rejonie zostały już zakończone. jeżeli masz jakieś problemy to prosimy Cię o kontakt z naszym salonem. Pozdrawiamy!
   (0)
   (1)
   Zgłoś do moderacji
 • osp
  witam jestem mieszkańcem Bobrowic koło krosna odrz mapy pokazują pełen zasięg a w rzeczywistości jest praktycznie zero!!! kiedyś był nadajnik na kościele lecz po remoncie został zlikwidowany czy można sie dowiedzieć czy coś z tym zrobicie czy ja i reszta moich kolegów mamy zmienić operatora liczę na pomoc z waszej strony
  (0)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
 • lobo
  mieszkam w istebnej i zasięg w domu 8% może pomimo jakiejś naprawy nadajników bez zmian .
  (0)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
 • danielj
  od marca tego roku w Nurzec-Stacja nie mam zasięgu zgłaszałem to i nadal nic niby naprawione a tak naprawdę nic się nie zmieniło kończy mi się umowa po około 14 latach czas na zmianę operatora.
  (0)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
 • sirmike
  Witam, Czy szanowne T-Mobile mogłoby cos powiedzieć na temat fatalnego zasięgu w Łodzi na dzielnicy Łódź-Górna w okolicach Czerwonego Rynku? Cała moja rodzina i wielu znajomych ma w waszej sieci telefony od lat i tak fatalnego zasięgu nie było jeszcze nigdy. Rozmowy się tną, zostają raptem przerywane, następnie nie można się nigdzie dodzwonić.....Nie wspomnę już o tzw. "internecie mobilnym"...żeby w dzisiejszych czasach będąc może z 500-600m od BTS-a telefon przełączał się w tryb GPRS !!!!! Z tego co czytałem cała innowacja nadajników na terenie Łodzi został już zakończona (no chyba że jeszcze nie) a zasięg się diametralnie pogorszył.....Obecnie telefon i Wasza sieć wywołują jedynie frustrację. Na chyba z 5-6 różnych modeli telefonów na każdym są te same objawy co do zasięgu połączeń jak i internetu. Pewnie sobie nawet nie zdajecie sprawy, że jest mini akcja społeczna na grupowe rezygnowanie z Waszych usług.....i przechodzenie do konkurencji.... Co mi z tego że proponujecie co raz to nowsze promocje....że niedługo będziecie dawać nawet po 3 tablety w ramach jednej umowy a do abonamentu będzie po milion minut....jak nie można z Waszych usług korzystać....czy to będąc w domu czy to w pracy..... A podobno mamy XXI wiek........ Zgłaszanie tej sprawy czy to w salonie czy do biura obsługi nie przyniosło i nie przynosi żadnych efektów...........
  (0)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
  • Odpowiedź
   Redakcja T-Mobile Trendy
   W Łodzi prace modernizacyjne planujemy rozpocząć dopiero w marcu 2014 roku. Sytuacja, o jakiej Państwo piszą, jest związana z awarią, prosimy o zgłoszenie się do sklepu lub najbliższego call center.
   (0)
   (1)
   Zgłoś do moderacji
 • brak zasięgu
  Ja już jestem przekonany i zmieniam operatora. Tak poprawili sieć że zasięg to marzenie a teraz telefon potrzebny mi jak nigdy.
  (0)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
 • joanna
  mam ostatnio problem z zasiegiem a mam w sieci 4 numery i odkąd jest nwa sieć to ja sie nie moge nigdzie dodzwonić mimo ze juz zmniłm telefon na nowy miezkm w Pile moze tez ktoś problem z połaczenimii na osiedklu Podlasie? sytuacja jest nie do zniesienia chyb bede zmuszona zmienić sieć
  (1)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
  • Odpowiedź
   Redakcja T-Mobile Trendy
   Problemy w Pile wynikać mogą z prac prowadzonych na obrzeżach miasta. Bardzo prosimy o cierpliwość. Prace powinny zakończyć się w ciągu 10 dni.
   (0)
   (1)
   Zgłoś do moderacji
 • kedi
  W miejscowosci Grąblin pow. Konin zasięg jest dużo słabszy niż jeszcze dwa lata wstecz, a wniektórych miejscach zupelny brak sygnału. To samo dzieje się w wielu miejscach w Koninie
  (1)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
  • Odpowiedź
   Redakcja T-Mobile Trendy
   Obecnie w tej miejscowości prowadzone są prace modernizacyjne, bardzo prosimy o cierpliwość.
   (0)
   (1)
   Zgłoś do moderacji
 • dziadek
  Witam,byłem teraz w chacie Górskiej "CYRLA" wysokość 850m (Sucha Struga-Rytro) rok temu zasięg był w miarę dobry teraz jest beznadziejny.
  (0)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
  • Odpowiedź
   Redakcja T-Mobile Trendy
   Nic nie odpisujemy.
   (0)
   (0)
   Zgłoś do moderacji
 • ania
  zgadzam się z poprzednikie wcześnie miałam full zasięg w budynku a teraz ma tylko jedną kreskę
  (0)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
 • martamp
  Witam Od prawie 2 tygodni nie mam zasięgu w domu. Do tej pory miałam zasięg na poziomie 2-3 kresek - teraz w ogóle. Zasięg wpada 2-3 razy na dzien na kilka sekund dosłownie. Na zewnątrz jest, ale także znika. Wczesniej wszystko było Ok, nie miałam problemu z zasięgiem ani na zewnątrz ani w domu. Dzwoniłam do konsultanta - odp. - zasięg w tym regionie jest poprawny. To dlaczego u mnie nie ma ? To samo gdy wkładam kartę SIM męża. Mama również narzeka na ginący zasięg... To samo sąsiad ! Reklamujecie, że macie zasięg wszędzie - a tu takie "wyskoki". Proszę o wyjaśnienie kwestii, myślę nad zerwaniem umowy z winy operatora.
  (0)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
  • Odpowiedź
   Redakcja T-Mobile Trendy
   Proszę o kontakt z redakcją w celu podania swoich danych. Na podstawie tej wiadomości nie możemy nic powiedzieć, nie wiemy nawet jakiej miejscowości dotyczy problem. Pozdrawiamy.
   (0)
   (0)
   Zgłoś do moderacji
 • Janek
  Tylko że jest taki problem że ja nie naprawiałem telefonu w komisie tylko u kolegi informatyka
  (0)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
 • Szymek
  Tylko że jest taki problem że ja nie naprawiałem telefonu w komisie tylko u kolegi informatyka
  (0)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
 • Szymek
  Tylko że jest taki problem że ja nie naprawiałem telefonu w komisie tylko u kolegi informatyka
  (0)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
 • Krzysztof1992
  Witam Problemy z Zasięgiem wewnątrz budynku w miejscowości Nowe Załubice (gm.Radzymin), Czy jest planowane dołączenie sieci T-Mobile do nadajnika Orange Znajdującego się w Starych Załubicach.
  (0)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
  • Odpowiedź
   Redakcja T-Mobile Trendy
   Prace w tym rejonie będą prowadzone od 28 października. Tak umieszczenie nadajników w Starych Załubicach jest planowane podczas modernizacji. Pozdrawiamy!
   (0)
   (0)
   Zgłoś do moderacji
 • Władek
  mam to samo co szymek
  (0)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
 • Szymek
  Dzień dobry niedawno miałem wypadek i musiałem wymienić wyświetlacz od tego zdarzenia nie mam zasiegu nawet 1 kreski i teraz telefon służy mi do słuchania muzyki i robienia zdjęć .mój telefon to Sony Xperia e prosze o pomoc .
  (0)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
  • Odpowiedź
   Redakcja T-Mobile Trendy
   Szymek, musisz udać się ze swoim telefonem do naszego salonu. Pozdrawiam.
   (0)
   (0)
   Zgłoś do moderacji
 • Kakaja1
  Od około 3 miesięcy a właściwie od momentu poprawiania zasięgu przez sieć mam problem z zasięgiem. Wcześniej tak nie było! W domu nie mam go wcale, internet działa fatalnie pomimo tego że mam zewnętrzną antenę, o telefonie nawet nie wspomnę bo żeby zadzwonić bądź wysłać sms muszę szukać zasięgu jak przed 10 laty na dworze... strasznie mnie to denerwuje!! zgłaszałam kilkukrotnie ten problem w punkcie t-mobile jak i w biurze obsługi nic nie dało TERAZ ROZWAŻAM ZMIANĘ OPERATORA!!!!
  (2)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
 • Pasłęk
  Witam w czym może tkwić problem jeżeli z telefonu normalnie mam zasięg 3g,a jeżeli chcę się połączyć za pomocą modemu w laptopie to wyszukuję mi tylko zasięg EDGE ( w opcjach modemu jeżeli wybieram żeby wyszukiwało sieć 3g to nic nie daje), czy telefon ma mocniejszy nadajnik?
  (0)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
 • woj
  problem z zasięgiem jest też u mnie, ciągle przerywa ,albo wcale go nie ma , nie słychać w ogóle nic jak ktoś dzwoni , nie wiem jak tak dalej będzie chyba trzeba będzie rozwiązać umowę , bo to śmiech żeby płacić abonament a nie można korzystać a już jak się skorzysta to trzeba rozłączać się z 10 razy aby z kimś się dogadać
  (0)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
 • T-mobile
  Zasięgu nie mam prawie w ogóle kiedy chcę gdzieś zadzwonić to muszę wychodzić na dwór a przed modernizacją nadajników miałem pełny zasięg w każdym miejscu w domu teraz to jedna wielka porażka
  (0)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
  • Odpowiedź
   Redakcja T-Mobile Trendy
   Czy mógłbyś uszczegółowić swój problem? Gdzie tak się dzieje? Chętnie się odniesiemy do Twojego problemu. Pozdrawiamy!
   (0)
   (3)
   Zgłoś do moderacji
 • karol
  To już jest tragedia z tym zasięgiem. Czas olać tę sieć. Żeby w centrum miasta tracić zasięg?
  (1)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
 • wiktor
  Dostałem służbowy telefon w T mobile i od razu zrobiłem przekierowanie na Plusa Mapka to jakaś farsa, mieszkam pod Wrocławiem i według mapki mam 3G a ledwo mogę porozmawiać i to w określonym miejscu...
  (0)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
 • olo
  miałem dwie kreski zasięgu 3g teraz niemam wogule co robić
  (5)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
 • Jaras
  Tak można się droczyć ile wejdzie z nimi i tak nie przejdziemy. Miałem 4 ,5 kreski w mieszkaniu a teraz mam 2 z anteną .Co wioska mi się zapada a może nadajnik zapada się pod ziemię a ta mapa zasięgu to przesada lekka z tym co jest pokazane
  (2)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
 • nokia
  nowy T-MOBIL to sie robi totalne jaja od czasu wejscia zasięg sie pogorszył jak spszed 10 lat czy ini aboneci tej nowej sieci też tak maja czy to tylko w mojej miejscowosci
  (5)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
 • Jan
  Antena kierunkowa to jest to! Wzrost siły sygnału z 10% do 90-100% miło mnie zaskoczył.
  (0)
  (1)
  Zgłoś do moderacji
 • adwave
  operator także powinien zadbać o zasięg szczególnie 3G, szczególnie że zbliża się sezon narciarski a w znanych miejscowościach górskich korzystanie z edge nadaje sie do AGPS :))) szkoda że nie można wrzucić tu zdjęć potwierdzających jak w tyle zostaje blueconnect w ważnych i znanych miejscowościach
  (0)
  (0)
  Zgłoś do moderacji
 • gigolo
  na szczęście na brak zasięgu nie narzekam, znika mi chyba tylko gdy akurat nie korzystam z telefonu :P Na sygnał Ery nie mogę narzekać, ale na pewno są miejsca gdzie zasięg nie dochodzi.
  (0)
  (1)
  Zgłoś do moderacji
 • tnwpz
  Problemy pojawiają się też, kiedy nagle znajdziemy się w niecce. Nagłe zagłębienie w płaskim terenie pozbawia zasięgu.
  (0)
  (1)
  Zgłoś do moderacji