T-Mobile uruchomi w Krakowie i okolicach najnowocześniejszą sieć telekomunikacyjną w Polsce. Zgodnie z zapowiedziami przyszła kolej na rozpoczęcie prac nad modernizacją naszej sieci w kolejnym mieście. 23. maja zaczęliśmy pierwsze prace w Krakowie.

Celem projektu jest świadczenie klientom sieci T-Mobile usług w oparciu o najnowocześniejszą infrastrukturę sieciową, rozszerzenie zasięgu sieci oraz zaoferowanie szybszego Internetu mobilnego dostępnego na większym obszarze, ze szczególnym uwzględnieniem wnętrz budynków. Prace modernizacyjne zostały podzielone na kilka etapów. Jako pierwsza, już 23. maja rozpoczęła się wymiana nadajników na stacjach zlokalizowanych na północ, północny-wschód i południowy wschód od Krakowa obejmując, m.in., Niepołomice i Proszowice. Tydzień później rozpoczęły się prace obejmujące swoim zasięgiem północne rejony Krakowa. W kolejnych tygodniach czerwca i lipca rozpoczną się prace na pozostałych obszarach Krakowa (szczególnie w ścisłym centrum miasta). Także na lipiec zaplanowane są prace modernizacyjne w Wieliczce oraz Skawinie, natomiast w sierpniu w Nowej Hucie i Myślenicach.

Kraków, wraz z najbliższymi okolicami został podzielony na 12 obszarów roboczych obejmujących:

Modernizacja sieci

Nazwa obszaru

Data rozpoczęcia

Kraków Proszowiec

2013-05-23

Kraków

2013-06-03

Kraków

2013-06-10

Kraków

2013-06-17

Kraków

2013-06-24

Kraków

2013-07-01

Kraków

2013-07-08

Kraków Wieliczka

2013-07-15

Kraków

2013-07-22

Kraków Skawina

 2013-07-29

Kraków Myślenice

2013-08-12

Kraków Nowa Huta

2013-08-19

Pokrycie sieci 3G na obszarze Krakowa i okolic przed modernizacją

W każdym z ww. obszarów prace będą polegały na:

 • Wymianie sprzętu,
 • Konsolidacji sieci,
 • Optymalizacji sieci,
 • Weryfikacji,
 • Akceptacji.

W wyniku przeprowadzonych modernizacji funkcjonujące dotychczas rozwiązania zostaną całkowicie usunięte i zastąpione najnowocześniejszym na świecie sprzętem i najlepszą dostępną na rynku technologią. Wzrośnie też liczba stacji bazowych sieci T-Mobile na modernizowanym obszarze:

 • dla sieci 2G z dotychczasowych 203 do 338,
 • dla sieci 3G nastąpi wzrost o ponad 100% ze 136 do 312 stacji.

Dzięki temu poprawiony zostanie zasięg sieci, co szczególnie zauważalne będzie wewnątrz budynków.

Wymiana infrastruktury wpłynie również na poprawę wydajności, a ponowna optymalizacja całej sieci przełoży się na dalszą poprawę jakości oferowanych usług oraz umożliwi w przyszłości oferowanie kompletnie nowych rozwiązań. Wyniki testów przeprowadzonych w regionach, gdzie modernizacja została już zakończona potwierdzają te założenia. Średnia prędkość transmisji danych wzrosła tam nawet kilkukrotnie, a korzystanie z transmisji danych wzrosło o 67%.

Pokrycie sieci 3G na obszarze Krakowa i okolic po zakończeniu prac modernizacyjnych.

W celu minimalizacji niedogodności związanych z budową nowej sieci – na tyle, na ile będzie to możliwe – prace będą prowadzone w nocy i w godzinach najmniejszego zapotrzebowania na usługi telekomunikacyjne na danym terenie. W czasie wymiany sprzętu, każda ze stacji należących do T-Mobile zostanie wyłączona na maksymalnie trzy godziny (w tym czasie połączenia klientów będą obsługiwane przez stacje sąsiednie). Po wymianie nadajnika przeprowadzona zostanie optymalizacja sieci. W tym czasie mogą wystąpić chwilowe utrudnienia w korzystaniu z usług. Po tym czasie klientom oferowane będą usługi za pośrednictwem najnowocześniejszej i najlepszej jakościowo sieci telekomunikacyjnej.

Przypominamy jednocześnie, że wkrótce budowa nowej sieci T-Mobile zacznie się także na terenie innych największych polskich miast:

 • Wrocław już w czerwcu br.,
 • Poznań,
 • Górnośląski Okręg Przemysłowy,
 • Bydgoszcz,
 • Trójmiasto.

W kolejnych tygodniach będziemy na bieżąco informować o rozpoczęciu prac.

fot. © krzychu_jarzyna - Fotolia.com; T-Mobile

Modernizacja sieci T-Mobile w Krakowie - opinie i komentarze (109)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Prace w pierwszym z czterech obszarów ruszają już dzisiaj. W ostatnim - 16 września. Ich celem jest zapewnienie klientom lepszego zasięgu Internetu, zarówno w sieci 2G, jak i 3G.

Ostatnio wspominaliśmy o starcie modernizacji naszej sieci w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Oznacza ona wymianę insfrastruktury radiowej poprzez użycie sprzętu wydajniejszego i energooszczędnego, a ponadto przygotowanego do wspierania najnowocześniejszych technologii oraz rozwiązań sieciowych.

W wyniku modernizacji liczba stacji bazowych wzrośnie z 7000 do 10000 na terenie całego kraju. Znacznie poprawi się zasięg oraz jakość połączeń 2G wewnątrz budynków. Nowa sieć zapewnia w szczególności poprawę zasięgu sieci 3G – UMTS – ze szczególnym uwzględnieniem obszarów podmiejskich i wiejskich. Modernizacja przełoży się także na poprawę szybkości transmisji danych w sieci 3G, zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz. Poprawi się także pojemność sieci 3G – UMTS.

Od najbliższego poniedziałku rusza modernizacja sieci w Bydgoszczy. Bydgoszcz wraz z najbliższymi okolicami została podzielona na 4 obszary robocze obejmujące:
Bydgoszcz Północ – początek prac – 26 sierpnia
Bydgoszcz Centrum – początek prac – 2 września
Bydgoszcz Zachód – początek prac – 9 września
Solec Kujawski – Gniewkowo – początek prac -16 września.

W każdym z ww. obszarów proces modernizacji przewidziany jest na 3 do 6 tygodni (dowiedz się więcej jak budujemy najlepszą sieć), a prace będą polegały na:

 • Wymianie sprzętu,
 • Konsolidacji sieci,
 • Optymalizacji sieci,
 • Weryfikacji,
 • Akceptacji.

W wyniku modernizacji liczba stacji bazowych 2G wzrośnie z 85 do 114. Liczba stacji 3G wzrośnie z 73 do 106.

Stan prac modernizacyjnych na 26 sierpnia 2013 r.

Modernizacja naszej sieci rozpoczęła się w połowie ubiegłego roku, odbywa się zgodnie z planem i zostanie zakończona w przyszłym roku. Aby nie była ona uciążliwa dla naszych klientów, prace modernizacyjne prowadzone są w nocy i w okresach najmniejszego zapotrzebowania na usługi telekomunikacyjne.

Na chwilę obecną prace zostały zakończone w 172 obszarach (tzw. klastrach) na terenie całej Polski. W kolejnych 28 klastrach został wymieniony sprzęt i trwają prace optymalizacyjne. Średni wzrost ruchu transmisji danych w obszarach, na których działa nowa sieć to już blisko 70 proc. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak to wszystko przebiega, przeczytajcie nasz artykuł.

Startuje modernizacja sieci w Bydgoszczy - opinie i komentarze (16)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Prace modernizacyjne przełożyły się na większą ilość stacji bazowych, lepszy zasięg i szybszy internet.

W procesie modernizacji dotychczasowe stacje bazowe starszej generacji zastąpione zostały obecnie najnowocześniejszymi. W ramach prowadzonego projektu znacząco, bo aż o blisko 80 proc. wzrosła liczba stacji bazowych na tym obszarze.

Wprowadzone zmiany mają bezpośredni wpływ na zasięg sieci. Aż o 25% populacji wzrosła dostępność sieci 3G w budynkach. Wyniki drive testów wskazują, że podobnie jak w innych zmodernizowanych regionach, średnia prędkość transmisji danych do klienta przekracza 10 Mbps.

Zakończenie prac w GOP oznacza, że w zasięgu szybkiego Internetu oferowanego w technologiach UMTS 2100/900 znajduje się 92% populacji kraju. Niedawno informowaliśmy o zakończeniu prac modernizacyjnych w Warszawie i Trójmieście. 

Obecnie trwają ostatnie prace optymalizacyjne na Pomorzu, w regionie Kościerzyny i Kartuz, oraz na Śląsku, w rejonie Pszczyny i Jastrzębia zdroju.

Do końca września br. zaplanowane jest całkowite zakończenie prac modernizacyjnych. W tym roku obejmą one, m.in., Słupsk, Koszalin, Szczecinek, Płock, Konin, Kutno, Kalisz, Łódź, Tomaszów Mazowiecki, Piotrków Trybunalski, Radomsko, Bełchatów, Wieluń, Częstochowę, Rybnik, Racibórz, Kędzierzyn Koźle, Opole.

Dla naszych klientów, którym kończy sie obecna umowa na usługę blueconnect i którzy mieszkają na terenach po modernizacji, mamy specjalną ofertę. Zachęcamy do wymiany modemów na nowe, umożliwiające wykorzystanie w pełni nowej sieci. Sprawdźcie szczegóły.

Zakończyliśmy modernizację w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym - opinie i komentarze (15)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Celem modernizacji na wspomnianym obszarze jest rozszerzenie zasięgu sieci oraz zaoferowanie szybszego Internetu mobilnego.

W projekcie chodzi o świadczenie klientom sieci T-Mobile usług w oparciu o najnowocześniejszą infrastrukturę sieciową, rozszerzenie zasięgu sieci oraz zaoferowanie szybszego Internetu mobilnego dostępnego na większym obszarze, ze szczególnym uwzględnieniem wnętrz budynków.

Prace w Łodzi i okolicach podzielone zostały na kilka etapów i rozpoczną się już 3 marca. Najpierw wymienione zostaną nadajniki na stacjach zlokalizowanych na obszarze obejmującym: Ozorków, Głowno, Zgierz oraz północną część Łodzi. W kolejnych tygodniach marca zaplanowane zostały prace obejmujące centrum i południe miasta, a także Aleksandrów Łódzki i Koluszki. Ostatnim etapem modernizacji, który rozpocznie się w kwietniu, objęte zostaną  nadajniki w Łasku, Brzezinach i Tuszynie. 

Harmonogram modernizacji sieci w Łodzi i okolicach
Nazwa modernizowanego obszaruData rozpoczęcia prac
Ozorków-Głowno 3 marca 2014
Łódź - Bałuty Północne 3 marca 2014
Łódź - Polesie 10 marca 2014
Łódź - Bałuty Południowe 10 marca 2014
Łódź - Śródmieście 17 marca 2014
Łódź - Widzew 17 marca 2014
Łódź - Górna Północna 24 marca 2014
Łódź - Górna Zachodnia 24 marca 2014
Łódź Wschód 31 marca 2014
Tuszyn/Koluszki 7 kwietnia 2014
Łask 7 kwietnia 2014
Brzeziny 7 kwietnia 2014

W wyniku przeprowadzonej modernizacji wzrośnie liczba stacji bazowych - 2G ze 163 do 213, a 3G - ze 155 do 212.

Dzięki temu poprawiony zostanie zasięg sieci, co szczególnie zauważalne będzie wewnątrz budynków. Wymiana infrastruktury wpłynie również na poprawę wydajności i pozwoli w przyszłości oferować klientom kompletnie nowe rozwiązania.

Wyniki testów przeprowadzonych w regionach, gdzie modernizacja została już zakończona potwierdzają te założenia. Średnia prędkość transmisji danych wzrosła tam nawet kilkukrotnie a średni wzrost ilości przesyłanych danych – już blisko 70 proc.

Na potrzeby projektu modernizacji sieci terytorium całego kraju podzielono na tzw. „klastry” – obszary, na których prowadzone będą prace. W celu minimalizacji niedogodności związanych z tym procesem – na tyle, na ile będzie to możliwe – prace będą prowadzone w nocy i w godzinach najmniejszego zapotrzebowania na usługi telekomunikacyjne na danym terenie.

W czasie wymiany sprzętu, każda ze stacji należących do T-Mobile zostanie wyłączona na maksymalnie trzy godziny (w tym czasie połączenia klientów będą obsługiwane przez stacje sąsiednie). Po wymianie nadajnika przeprowadzona zostanie optymalizacja sieci. W tym czasie mogą wystąpić chwilowe utrudnienia w korzystaniu z usług. Więcej na temat modernizacji sieci T-Mobile przeczytacie w innych naszych artykułach.

Najnowocześniejsza sieć w Polsce w Łodzi i okolicach - opinie i komentarze (60)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się