Osoby, które mają telefon od wielu lat, pamiętają zapewne czasy, kiedy zasięg był towarem deficytowym i czasami trzeba go było po prostu szukać - wchodzić na górki, ustawiać się w określonym miejscu, itp. Dziś telefon komórkowy działa niemal wszędzie. Właśnie... niemal.

Bodaj w 1998 r., w nadmorskim Jarosławcu, zasięg jednego z dwóch działających wtedy operatorów komórkowych był do złapania wyłącznie w jednym miejscu - na deptaku, w okolicach charakterystycznego znaku drogowego. Wprawdzie niewiele osób miało wtedy komórki, niemniej jednak wszyscy spotykali się właśnie tam - żeby porozmawiać, tylko że nie ze sobą, ale przez telefon.

Strzeż się białych plam

Dziś trudno znaleźć miejsca, w których zasięgu nie ma w ogóle. Choć - rzecz jasna – takie również się zdarzają. Paradoksalnie na białe plamy, czyli miejsca bez zasięgu, ewentualnie takie, w których na ekranie telefonu pojawia się tylko jedna kreska i telefon praktycznie nie działa, można trafić nawet w centrach wielkich miast. Wystarczy znaleźć się w budynku na parterze, pomiędzy drzewami a wysokimi budynkami i już może się okazać, że zasięgu nie ma lub jest bardzo słaby. Czasami jednak wystarczy wejść piętro wyżej, aby okazało się, że telefon łapie sygnał i to bardzo dobrze.

Usługi sieci T-Mobile dostępne są dla niemal 100% mieszkańców Polski, na blisko 100% powierzchni kraju.

Kłopot w lesie i w sklepie

Problemy mogą się także pojawiać w windach, przejściach podziemnych, parkingach, tunelach metra, a nawet zwykłych galeriach handlowych. Konstrukcja budynku potrafi bowiem stłumić sygnał sieci komórkowej niemal do zera. Kłopoty z sygnałem mogą się także pojawić na terenach pozamiejskich, w górach i w lesie. Okazuje się, że drzewa, równie skutecznie jak mury, potrafią tłumić sygnał sieci komórkowych.

Wzmocniony przekaz

W każdym przypadku rozwiązaniem mogą być tzw. repeatery, czyli specjalne wzmacniacze. Innym rozwiązaniem jest instalacja specjalnych pikokomórek, czyli małych stacji bazowych, działających w miejscach, w których zwykły sygnał komórkowy nie dociera. Tyle po stronie operatora. A co ma zrobić zwykły użytkownik, jeśli w miejscu, w którym przebywa, zasięg jest zbyt słaby, aby rozmawiać lub łączyć się z internetem? Kiedyś telefony miały wyciągane antenki i to nieco poprawiało sygnał sieci. Teraz większość komórek ma anteny wbudowane, zatem w telefonie nic już się poprawić nie da. Ale...

Zasięg na wyciągnięcie… anteny

Rozwiązaniem może być antena zewnętrzna, wyglądem przypominająca te, z których korzystają posiadacze CB-radia w samochodzie. Anteny takie mają zazwyczaj magnetyczne podstawki, można je zatem przyczepić np. do metalowego karnisza - antena będzie się znajdowała wtedy wysoko, co może znacząco poprawić zasięg. W przypadku dostępu do internetu antenę taką można podłączyć kablem do modemu i wystawić np. bliżej okna. W każdej chwili można ją przenieść lub zainstalować gdzieś indziej.

Rozwiązaniem mogą być także droższe anteny kierunkowe, pozwalające "zebrać" sygnał sieci ze znacznych odległości. Przeznaczone są one do instalacji stałej lub czasowej. Zazwyczaj producenci wyposażają je w długie, nawet 10 m kable, pozwalające na połączenie z modemem. Przykłady rozwiązań pozwalających poprawić zasięg blueconnecta można znaleźć tutaj oraz tutaj.

Jak poprawić zasięg? - opinie i komentarze (152)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Jedną z głównych cech branych pod uwagę podczas wyboru telefonu jest jego bateria i czas pracy na jednym ładowaniu. Jak sprawić by nasz Android działał dwa, a nawet trzy razy dłużej?

Zmniejszyć jasność wyświetlacza: Menu > Ustawienia > Wyświetlacz > Jasność. Wyświetlacz nie musi świecić jak latarka, aby zapewnić czytelność wszystkich prezentowanych elementów. Optymalny poziom jasności w warunkach domowych wynosi ok. 30%. W nowych słuchawkach coraz częściej montowany jest czujnik oświetlenia, który umożliwia dynamiczne dostosowanie jasności do aktualnych warunków – w przypadku jasnego, słonecznego oświetlenia, ekran zostanie rozjaśniony do granic możliwości, a w nocy – przyciemniony żeby nie razić po oczach.

Wyłączyć Wi-Fi i Bluetooth gdy nie są używane: Menu > Ustawienia > Komunikacja/Sieci bezprzewodowe > Ustawienia Wi-Fi/Ustawienia Bluetooth. Oba moduły mają bardzo duży wpływ na konsumpcję energii. Warto włączać je tylko wtedy, gdy naprawdę ich potrzebujemy. W celu zwiększenia wygody i szybkości włączania można dodać na pulpit widżet Zasilanie/Sterowanie zasilaniem, który zawiera zestaw 5 podstawowych przełączników. Niektórzy zalecają wyłączenie modułu GPS, ale nie jest to konieczne (aktywowany jest tylko na żądanie nawigacji i map).

Ustawić tryb sieci na GSM (Menu > Ustawienia > Komunikacja/Sieci bezprzewodowe > Sieci telefonii komórkowej > Tryb pracy sieci > Tylko GSM) Jeżeli nie korzystamy z szybkiego połączenia internetowego ani wideo rozmów to sieć 3G czy HSDPA nie będą nam potrzebne. Nadal będzie można dzwonić i korzystać z Internetu (jednak transfer będzie dużo niższy), a jednocześnie telefon nie będzie cały czas usilnie przełączał się do innych trybów marnując przy tym cenną energię. Ustawienie trybu sieci na GSM może jednak powodować pogorszenie jakości sieci i odczuwalny dla użytkownika brak zasięgu, dlatego dobrze jest korzystać z trybu automatycznego, np. GSM/3G.

Wyłączyć transfer danych. Jeżeli nie korzystamy z Internetu w telefonie (lub tymczasowo nie chcemy korzystać) to można go wyłączyć na dwa sposoby. Pierwszym jest przytrzymanie klawisza on/off i wybranie opcji odpowiedzialnej za wyłączenie transferu, ale tylko niektóre telefony obsługują taką opcję. Pozostali muszą się zaopatrzyć w aplikację do blokowania (np. APNdroid, Quick Settings). Takie rozwiązanie może być wykorzystywane jedynie tymczasowo, w sytuacji, kiedy faktycznie nie potrzebujemy korzystać z Internetu w telefonie. Pamiętajmy zatem, aby ponownie włączyć transfer danych.

Ograniczyć liczbę widżetów na ekranie. Widżety można podzielić na te dwie grupy: proste (prezentujące tylko podstawowe informacje) i zaawansowane (będące tak naprawdę osobnymi programami). Zbyt duża liczba widżetów może znacząco obciążyć procesor, który z kolei będzie potrzebował więcej energii do pracy.

Wyłączyć synchronizację danych: Menu > Ustawienia > Konta i synchronizacja > Dane w tle. Synchronizację można wyłączyć tylko wtedy gdy nie potrzebujemy automatycznej synchronizacji GMaila, kalendarza, facebooka itd. Nie będziemy informowani o nowych mailach, a kalendarz i kontakty nie będą aktualizowane na bieżąco (w przypadku zmian zapisanych na stronach internetowych).

Ograniczyć ilość aplikacji działających w tle przy użyciu menedżerów zadań. Ten element jest kwestią sporną – niektórzy uważają, że korzystanie z menedżerów zadań (tzw. task killerów) jest wręcz szkodliwe, a inni twierdzą, że wyraźnie wpływa na szybkość telefonu i czas pracy. Najlepiej przekonać się osobiście o tym kto ma rację (popularną aplikacją tego typu jest Advanced Task Killer).

Jak poprawić czas pracy na baterii? - opinie i komentarze (10)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Partnerstwo naszej sieci w projekcie T-Mobile Ekstraklasa zobowiązuje nas do tego, aby szczególną uwagę poświęcić kwestii zasięgu naszych usług na stadionach ligowych. Sprawdź jak sobie z tym radzimy.

Zapewnienie dostępności usług podczas imprez masowych na stadionie, to z technicznego punktu widzenia ogromne wyzwanie, ponieważ piłkarskie stadiony to obiekty o wyjątkowej konstrukcji. Wyzwanie to dotyczy przede wszystkim dwóch aspektów, które krótko omówimy poniżej.

Jedną z rzeczy, na które prawdopodobnie zwracacie uwagę po wejściu na obiekt sportowy jest to, czy w miejscu, gdzie się znajdujecie macie dobry zasięg. W przypadku mniejszych stadionów, o bardziej otwartej budowie, zazwyczaj można liczyć na dobry zasięg sieci ze stacji zlokalizowanych w okolicy stadionu – na sąsiednich budynkach, czy pobliskich wieżach. Natomiast duże, nowoczesne stadiony to budowle przypominające niecki w ziemi, dodatkowo otoczone tzw. koroną, czyli konstrukcją z żelaza i betonu, która bardzo skutecznie tłumi fale radiowe. Aby oferować usługi o wysokiej jakości, niezbędne są dedykowane instalacje, na przykład stacje nadawcze zlokalizowane na terenie stadionu. Typowym rozwiązaniem jest umieszczanie anten nadawczych na samej koronie stadionu i to zazwyczaj wystarcza, żeby zapewnić odpowiedni zasięg na trybunach i płycie boiska. Jednak stadion to też nierzadko zamknięty budynek i w miejscach takich jak szatnie zawodników, biura czy restauracje, zapewnienie dobrego sygnału wymaga dodatkowych działań. W takich przypadkach stosujemy instalacje wewnętrzne, by dobry zasięg był tam, gdzie potrzebują go nasi klienci. Wykrywanie takich miejsc i optymalizacja poziomu sygnału to proces ciągły, ale także złożony i kosztowny. Dlatego prowadzimy działania, by miejsc o słabszym zasięgu było coraz mniej. Dzięki temu klienci, nawet podczas dużych imprez, będą mogli swobodnie korzystać z usług naszej sieci.

Drugim zagadnieniem jest pojemność sieci, czyli zdolność do obsłużenia jednocześnie jak największej liczby klientów i różnorodnych usług, głosowych czy transmisji danych. Pod tym względem stadiony również są wyjątkowe. Właśnie tam na ograniczonym obszarze, mnóstwo ludzi spotyka się, by uczestniczyć w emocjonującym widowisku sportowym, a wszystko dzieje się w ciągu kilku godzin tygodniowo, jeśli nie rzadziej. W dodatku coraz częściej, przed i podczas meczu, kibice korzystają z zaawansowanych możliwości swoich smartfonów. Wywiad zaprezentowany w krótkim filmie pokazuje, że klienci w czasie meczu chcą nie tylko rozmawiać czy wysyłać SMS-y. Ich potrzeby obejmują także wysyłanie MMS-ów i maili, korzystanie z internetu oraz aplikacji mobilnych. Każda taka usługa ma określone wymagania, zwłaszcza z punktu widzenia zasobów niezbędnych do jej realizacji. W tym celu, by zapewnić najlepszą jakość usług analizujemy to z jakich usług i w jaki sposób korzystają użytkownicy. Na tej podstawie tworzymy profile usługowe i obliczamy sumaryczne zapotrzebowanie na zasoby sieci niezbędnych do obsłużenia różnych typów usług. Ten proces nazywamy wymiarowaniem sieci. Jak jednak wiadomo rozszerzanie pojemności sieci musi następować planowo, z uwzględnieniem zarówno możliwości technicznych sprzętu, jak i ekonomicznej opłacalności jego zastosowania. Warto sobie wyobrazić, że w przypadku największych stadionów, liczba osób pragnących jednocześnie korzystać z usług w tym samym czasie jest naprawdę duża i chwilowe zmniejszenie jakości usług może się zdarzyć. Jesteśmy jednak przygotowani na stosowanie w takiej sytuacji odpowiednich rozwiązań technologicznych.

Sieć na stadionie PGE Arena to pierwsza instalacja w Polsce na tak dużą skalę. Podzielono ją na 6 sektorów, z czego 4 obsługują trybuny, a pozostałe 2 - strefy VIP i Business, zaplecza drużyn i posterunek policji. W obiekcie zainstalowano 66 anten, użyto 4 km kabli i 2 km światłowodu.

Życzymy wszystkim kibicom emocjonujących chwil podczas rozgrywek T-Mobile Ekstraklasy w sezonie 2012/2013 oraz w trakcie zbliżającego się EURO 2012. Bo uczestniczenie w meczach, na takich obiektach jak PGE Arena (Arena Gdańsk) , Stadiony Miejskie we Wrocławiu, Poznaniu czy Stadion Narodowy w Warszawie, to nie to samo co oglądanie ich w telewizji.

<p><em>Wywiad zaprezentowany w tym krótkim filmie pokazuje, że nasi klienci w czasie meczu chcą już nie tylko rozmawiać czy wysyłać SMSy. Potrzeby obejmują teraz także wysyłanie MMSów i maili, korzystanie z internetu czy aplikacji mobilnych.</em></p>

Jak jest z zasięgiem sieci na stadionie? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Obok trybu cichego czy dyskretnego w smartfonie znajdziemy także tryb samolotowy. Jak działa i jak go włączyć?

Może niektórzy z was dopiero przy okazji wakacyjnego wypadku zainteresowali się nieużywaną dotychczas funkcją „Tryb samolotowy”. Czy trzeba go włączyć, wchodząc na pokład samolotu? W jaki sposób wpływa na korzystanie z telefonu?

Pod koniec września ubiegłego roku Europejska Agencja Bezpieczeństwa (EASA) poinformowała, że pasażerowie samolotów mogą normalnie korzystać z urządzeń działających w sieciach 3G i 4G, jednak wówczas, gdy samolot znajduje się na wysokości powyżej 3000 m nad ziemią. Zauważmy jednak, że zmiana dotyczy jedynie europejskich przewoźników, a zdarza się, że linie narzucają pasażerom własne zasady.

W liniach lotniczych spoza Starego Kontynentu, a czasem także przy starcie i lądowaniu, przyda się Tryb samolotowy. Będąc w tym trybie, smartfon nie pozwoli wykonać ani odbierać połączeń głosowych, wiadomości tekstowych, uniemożliwia także wysyłanie i odbieranie wiadomości graficznych i wideo no i naturalnie nie pozwoli połączyć się z internetem. 

Użytkownikowi pozostają jednak inne funkcje telefonu, który może nadal być dla niego źródłem wiedzy i rozrywki. Może on czytać audiobooki czy słuchać muzyki, jeśli ma je zapisane w trybie offline lub zgromadzone w pamięci urządzenia. Skorzysta także z gier i aplikacji, jednak pod warunkiem, że nie potrzebują do funkcjonowania łączności z internetem. Sprawdzi także terminy w kalendarzu, skorzysta z możliwości robienia zdjęć i nagrywania wideo.

Pamiętajmy, że telefony komórkowe muszą zostać wyłączone na czas startu i lądowania samolotu, gdyż emitowane przez nie sygnały radiowe mogłyby potencjalnie zakłócić działanie systemów łączności i systemów naprowadzania samolotu. Chociaż jeśli obsługa linii, którą lecicie, powie, że wystarczy włączenie trybu samolotowego, to nie trzeba wyłączać telefonu. Niektóre linie oferują na pokładzie Wi-Fi, a je można włączyć nawet w trybie samolotowym. Podobnie niektóre modele pozwalają na włączenie Bluetooth w trybie samolotowym.

Fot. Fotolia

Tryb samolotowy – jak włączyć i jak działa? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się