JW

Lepiej w t-mobile

Święta już niedługo! U nas wraz z Sony Xperia Z5 Premium dostajesz za darmo słuchawki Sony SBH60! Sprawdź!
Porady

Jak przenieść kontakty z Androida na inny telefon?

30.06.2011

Głównym problemem podczas zmiany telefonu jest bezpieczne przeniesienie wszystkich prywatnych danych. Już dawno minęły czasy, w których do kontaktu mogliśmy przypisać tylko imię i nazwisko oraz numer telefonu. Teraz jedna pozycja na liście może zawierać e-mail, adres zamieszkania, stronę internetową czy datę urodzin. Jak przenieść kontakty z Androida na inny telefon bez ryzyka utraty tych informacji?

Jak to zwykle bywa w przypadku smartfonów – można to zrobić na kilka sposobów. Winę za taki stan rzeczy ponosi brak spójnej polityki dotyczącej formatu pliku, do którego są zapisywane kontakty. Mamy więc do dyspozycji dwa rodzaje plików CSV (Google i Outlook) i wizytówki vCard. Wydaje się jednak, że najpopularniejszym formatem, stosowanym przez większość producentów sprzętu elektronicznego, jest CSV Outlook.

Nie każdy sobie zdaje sprawę z tego, że kontakty w telefonie pracującym pod kontrolą systemu Android można edytować zarówno w telefonie, jak i na komputerze. Z poziomu obu tych urządzeń można je także importować i eksportować. Wystarczy mieć włączoną synchronizację kontaktów w telefonie (Menu > Ustawienia > Konta i synchronizacja > [konto Gmail, np. kowalski@gmail.com] > Synchronizuj kontakty: włączone).

Na komputerze

Należy otworzyć stronę www.google.com/contacts i zalogować się do swojego konta GMail (jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy). To właśnie tutaj jest „centrum dowodzenia”, w którym można edytować poszczególne kontakty i ich grupy. Nas interesują przyciski znajdujące się po prawej stronie na błękitnym tle, a mianowicie: Import, Eksport i Drukuj. Po wybraniu opcji „Eksport” zostaną wyświetlone różne tryby zapisu – my wybieramy „Wszyscy” i „Format Outlook CSV”. Teraz wystarczy już tylko kliknąć na przycisk „Eksport”, aby pobrać wszystkie kontakty na dysk komputera.

Na telefonie

Jeżeli nie mamy dostępu do komputera, a chcemy zabezpieczyć swoją książkę telefoniczną tworząc jej kopię zapasową na karcie pamięci, możemy skorzystać z aplikacji UiA - Backup Contacts. Wystarczy wybrać odpowiedni format pliku (Menu > Preference > CSV Style > Outlook) i kliknąć na przycisk „Backup now”. Kontakty zostaną przetworzone i zapisane na karcie pamięci. Tak utworzony plik można wysłać e-mailem lub na nasze konto Dropbox, a także skopiować na dysk (plik zapisywany jest bezpośrednio na karcie pamięci pod nazwą „Backup.Contacts.[data utworzenia].csv”).

UiA - Backup Contacts umożliwia zapis wygodny zapis kontaktów w popularnych formatach plików.

I co dalej?

Mamy już odpowiednio przygotowany plik CSV Outlook, w którym zapisana jest nasza cała książka telefoniczna. Ale jak zapisać je teraz na nowym telefonie? Producenci telefonów komórkowych i tabletów zwykle dodają do zestawów sprzedażowych płytę z oprogramowaniem służącym do obsługi urządzenia. W niektórych przypadkach trzeba pobrać takie oprogramowanie samodzielnie ze strony producenta. Po pomyślnej instalacji należy podłączyć telefon do komputera i poczekać na jego wykrycie. Zwykle trwa to kilka sekund, po czym zostają wyświetlone informacje o telefonie (zależnie od oprogramowania). Teraz wystarczy już tylko wyszukać opcje związane z importem kontaktów i przesłać (zapisany wcześniej) plik CSV.

TAGI: kontakty

Jak przenieść kontakty z Androida na inny telefon? - opinie i komentarze (3)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

lepian
15-09-2015 - 18:24:11
Moj problem polega na tym,ze konto na google zakladala mi corka i nie pamieta ani adresu,ani loginu,nic. A niestety przygniotlem wyswietlacz i nie dziala. Jak odzyskac,przerzucic,skopiowac kontakty na inny tel,albo kompa? POMOZCIE. ;((
  (0)
Odpowiedz
Belzebub
04-02-2013 - 10:41:54
Czy ktoś poda jak skopiować książkę telefoniczną z SE 10 mini pro (pod Androidem 2.3) na komputer z systemem W7, a następnie wgrać do HTC One V z Androidem 4. Jaki program komputerowy należy ściągnąć na komputer. Nie chcę tego robić przez google contact.
  (0)
Odpowiedz
Karol
15-05-2012 - 20:49:14
Tylko, że u mnie problem polega na tym, że telefon nie chce zsynchronizować kontaktów z Google
  (3)
Odpowiedz
Podziel się