Lepiej w t-mobile

Święta już niedługo! U nas wraz z Sony Xperia Z5 Premium dostajesz za darmo słuchawki Sony SBH60! Sprawdź!
Porady

Jak synchronizować dane z BlackBerry?

18.07.2011

Powszechnie użytkowane w Stanach Zjednoczonych terminale BlackBerry pewnym krokiem wkraczają na nasz rynek. Wygodne do pisania maili, przeglądania sieci, idealnie nadają się również do zastosowań multimedialnych. Początkującym właścicielom terminali pokażemy, jak zarządzać danymi przy użyciu aplikacji BlackBerry Desktop Software.

W pierwszej kolejności musimy zaopatrzyć się w oprogramowanie do zarządzania terminalem. Wchodzimy na stronę producenta. Z górnej belki wybieramy Aplikacje i Oprogramowanie. Odnajdujemy przycisk Oprogramowanie biurowe BlackBerry, a następnie klikamy w link - Dowiedz się więcej o oprogramowaniu biurowym BlackBerry. Zostaniemy przeniesieni na anglojęzyczną część serwisu BlackBerry. Z belki z lewej strony wybieramy BlackBerry for PC (dla komputerów Windows) lub BlackBerry for Mac dla Mac OS X. Klikamy w przycisk Download it Today. W nowo otwartej stronie zaznaczamy kropkę przy No i klikamy przycisk Download.

Rozpocznie się pobieranie aplikacji BlackBerry Desktop Software, którą instalujemy i uruchamiamy. Podłączamy telefon przewodem USB. Na ekranie pojawi się zapytanie, czy chcemy korzystać z trybu pamięci masowej. Klikamy Nie, ponieważ nas interesuje transfer danych z telefonem, a nie kartą pamięci. Telefon zostanie odczytany przez aplikację, a my możemy przejść do właściwej części obsługi programu BlackBerry Desktop Software.

Tworzenie kopii bezpieczeństwa


Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, warto wykonać kopię bezpieczeństwa informacji zawartych w pamięci naszego telefonu. Z górnej belki w aplikacji wybieramy przycisk Urządzenie i wskazujemy funkcję Utwórz kopię zapasową. Program pozwoli zdefiniować jaki typ kopii chcemy wykonać. Możliwości są trzy:
* Pełna, w której zapisane zostaną wszystkie dane, pliki i ustawienia
* Szybka, z wyłączeniem wiadomości z poczty elektronicznej
* Niestandardowa, w której użytkownik może sam wskazać, które dane mają zostać zachowane, a które nie.

Po wybraniu opcji kopii bezpieczeństwa, wystarczy już tylko podać jej nazwę, wskazać miejsce zapisu pliku i wcisnąć przycisk Kopia bezpieczeństwa. Opcjonalnie naszą kopię możemy zabezpieczyć hasłem. Wówczas  nawet jeżeli nasze dane zostaną skradzione, to będą bezużyteczne. O prawidłowym zakończeniu tworzenia kopii pamięci telefonu zostaniemy poinformowani odpowiednim komunikatem.

Użytkownik sam decyduje, jakie dane chce zachować, wybierając jedną z trzech metod synchronizacji: Pełną, Szybką lub Niestandardową.

Multimedia to całkowicie odrębna kwestia synchronizacji w przypadku nowego BlackBerry Desktop Software. Multimedia podzielone została na trzy odrębne foldery – Muzyka, Obrazy i Wideo. Nazwy wskazują jednoznacznie. co się pod nimi kryje.


Instalacja aplikacji

Z belki menu widocznej z lewej strony wybieramy przycisk Aplikacje. Na ekranie wyświetli się okno z zainstalowanymi pakietami. Są wśród nich programy, ale również pakiety językowe, czcionki, czy dodatkowe terminy zawodowe. W większości wypadków wiele z tych pakietów nie jest nam potrzebnych w codziennym użytkowaniu terminalu, a niepotrzebnie zaśmiecają nam skromną pamięć telefonu. Niepotrzebne pakiety warto usunąć. Wystarczy kliknąć w krzyżyk przy zainstalowanym pakiecie, a następnie użyć przyciski Zastosuj, by niepotrzebny plik został trwale wykasowany z pamięci terminala. Pobrane na nasz komputer aplikacje załadujemy do urządzenia przy użyciu przycisku Importuj pliki. Uruchomione zostanie okno eksploratora systemowego, które umożliwi przeglądanie plików zapisanych na dyskach komputera. Odnajdujemy pobrany plik, klikamy Otwórz. Pakiet pojawi się w oknie BlackBerry Desktop Software. W telefonie zostanie zapisany po kliknięciu w Zastosuj.

Organizator

Zanim zaczniemy korzystać z funkcji synchronizowania danych w Organizerze, wymaga on konfiguracji. Klikamy w przycisk Skonfiguruj ustawienia. W pierwszej kolejności zajmiemy się kalendarzem. Po zaznaczeniu pola potwierdzenia przy kalendarzu automatycznie pojawi się kreator synchronizacji danych. Zostaniemy poproszeni o wskazanie metody synchronizacji kalendarza. W moim wypadku wybieramy Microsoft Outlook. Następnie program pozwoli nam na wybranie kierunku synchronizacji. Pierwsza pozwala na wymianę danych i nadpisywanie informacji z kalendarza w obu kierunkach. W praktyce oznacza to, że nowy termin zapisany w telefonie, po podłączeniu telefonu do komputera automatycznie pojawi się w aplikacji Microsoft Outlook. Natomiast po wpisaniu nowego spotkania w Outlooku, zostanie on dodany również do kalendarza w terminalu. Bardzo wygodna i praktyczna metoda. Oczywiście jeżeli interesuje nas synchronizacja tylko w jednym kierunku, wybieramy jedną z pozostałych opcji – od terminala do komputera, lub z komputera do terminala. W kolejnym kroku wybieramy nasz profil w systemie Windows z którym mają być synchronizowane informacje, oraz określamy jakie wpisy maja zostać zsynchronizowane – tylko nowe, czy stare również.

Konfiguracja kalendarza została zakończona. Kolejnym krokiem jest zdefiniowanie metody synchronizacji notatek. Klikamy w Notatki i zaznaczamy pole potwierdzenia. Konfiguracja jest analogiczna jak w przypadku personalizacji synchronizacji z kalendarzem. Również wskazujemy z jakim notatnikiem chcemy synchronizować wpisy (w moim wypadku Office), kierunki synchronizacji oraz profil z którym Blackberry Desktop ma współpracować. Tak samo postępujemy z książką adresową oraz zadaniami do wykonania. Na ekranie pojawią się wybrane przez nas opcje synchronizacji Organizera. By rozpocząć synchronizację wybieramy przycisk Synchronizuj.

W Organizerze możemy wybrać kierunek i sposób synchronizacji, decydując, które dane mają być synchronizowane do wszystkich urządzeń, a które pozostają unikalne tylko dla jednego z nich.

Archiwizowanie plików

Opcja Pliki pozwala na przenoszenie plików, a także całych folderów z dysku twardego komputera do pamięci terminala. Wystarczy wybrać przycisk Zacznij pracę. Pliki i foldery przenosimy metodą „złap i upuść”. Wystarczy kursorem myszy chwycić za plik lub folder, najechać na białe pole w aplikacji BlackBerry Desktop Software i upuścić.

Synchronizowanie multimediów

Multimedia to całkowicie odrębna kwestia synchronizacji w przypadku nowego BlackBerry Desktop Software. Multimedia podzielone zostały na trzy odrębne foldery – Muzyka, Obrazy i Wideo. Nazwy wskazują jednoznacznie, co się pod nimi kryje. Synchronizacja plików muzycznych została bardzo przemyślanie rozwiązana. Program współpracuje ze wszystkimi listami muzycznymi stworzonymi w naszym komputerze (np. w iTunes). Dzięki temu możemy w bardzo prosty sposób zarządzać kontentem muzycznym, który chcemy mieć zawsze przy sobie. Muzykę możemy dobierać według wykonawców, gatunku, wybrać jedną z list lub po prostu załadować do pamięci urządzenia całą bibliotekę. W folderze Obrazy możemy importować obrazy zapisane w telefonie, lub zsynchronizować bibliotekę zdjęciową z komputera z terminalem. Opcje dostępne są w osobnych zakładkach. Po podłączeniu telefonu w programie BlackBerry Desktop Software na ekranie pojawią się miniaturki fotografii wykonanych przez aparat wbudowany w terminal. Na ekranie mamy widoczną również ścieżkę, gdzie zdjęcia zostaną zapisane po ich zaimportowaniu. Ścieżkę można zmienić, wciskając przycisk Zmień folder importu. Po ustawieniu folderu, w którym zapisywane będą zdjęcia, klikamy przycisk Importuj. Fotografie zostaną pobrane z pamięci telefonu i zapisane w zdefiniowanej lokalizacji.

By dodać fotografie z dysku komputera do pamięci telefonu wybieramy zakładkę Zdjęcia w komputerze, a następnie klikamy Dodaj folder. W otwartym oknie wskazujemy folder z fotografiami, które mają być załadowane do terminala. Zdjęcia pojawią się w komórce po wybraniu przycisku synchronizacja. W analogiczny sposób zarządzamy plikami wideo. Wszystkie operacje z plikami filmowymi wykonuje się w taki sam sposób w folderze Wideo.

Aktualizacja oprogramowania telefonu

Terminale BlackBerry to urządzenia działające na systemie operacyjnym BlackBerry OS. Producent dość często aktualizuje oprogramowanie do oferowanych przez siebie urządzeń. Każda aktualizacja przynosi sporo poprawek, nowych zabezpieczeń, a często również dodatkowych funkcji. Warto więc na bieżąco aktualizować oprogramowanie telefonu. Aby sprawdzić, czy w naszej słuchawce znajduje się aktualna wersja oprogramowania, wystarczy w aplikacji BlackBerry Desktop Software wybrać z menu Urządzenie Aktualizuj. Aplikacja połączy się z serwerem producenta i sprawdzi, czy producent nie przygotował dla nas aktualizacji. Jeżeli będzie ona dostępna, pojawi się opcja pobrania oprogramowania i jego instalacji. Proces ten jest w zasadzie bezobsługowy i sprowadza się jedynie do potwierdzania kolejnych kroków w kreatorze instalacji. W przypadku, gdy nie będzie dostępnych aktualizacji, zostaniemy poproszeni o podanie naszego adresu e-mail. Wówczas, gdy nowe oprogramowanie się pojawi, zostaniemy o tym powiadomieni wiadomością e-mail.

Jak synchronizować dane z BlackBerry? - opinie i komentarze (3)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

kon
14-10-2015 - 07:13:32
te informacje sa zwyczajnie stare, może czas najwyższy usunąć te wskazówki ew zmienić na aktualne
  (0)
Odpowiedz
olo
20-12-2012 - 23:53:39
Niestety wyświetla się na wstępie komunikat: We're Sorry... Downloads of this software are not yet available in your country due to regulatory reasons. Please check back for future availability. Czy Państwo z tmobile nad tym panują? użutkownicy bb nie mogą nic zrobić.
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile
21-12-2012 - 13:42:17
olo, to nie nasza sieć tym się zajmuje, ale samo BlackBerry. Musisz więc skontaktować się w tej sprawie z producentem telefonu. Pozdrawiamy!
  (0)
Odpowiedz
Podziel się