Bold to nowoczesny smartfon, który świetnie sprawdza się w codziennym użyciu - nie tylko biznesowym. Zwykli użytkownicy również będą pod wrażeniem tego telefonu.

 • Design
  8
 • Aplikacje
  8
 • Bateria
  8
 • Łatwość obsługi
  8
 • Funkcjonalność
  7
 • Design
  1
 • Aplikacje
  1
 • Bateria
  1
 • Łatwość obsługi
  1
 • Funkcjonalność
  1

+ Plusy

 • dobrej jakości aparat fotograficzny
 • intuicyjna obsługa
 • dostępność dodatkowych funkcji
 • długi czas pracy baterii

- Minusy

 • delikatna konstrukcja

BlackBerry Bold to telefon poręczny i bardzo dobrze zbudowany. Obudowa została wykonana w całości z plastiku, a jakość spasowania elementu stoi na najwyższym poziomie. Pełnowymiarowa klawiatura sprawia, że pisanie e-maili czy sms-ów jest bajecznie szybkie i wygodne. Układ klawiatury jest klasyczny dla telefonów BlackBerry. Choć same klawisze nie są duże, to ich wypukłość uformowano w taki sposób, że szybkie i wygodne pisanie jest tylko kwestią krótkiej nauki. Bardzo dobrze oceniamy pracę klawiatury -  wciśnięty klawisz reaguje pewnym “odskokiem” potwierdzającym jego pracę.

Nad klawiaturą znajduje się 2,4-calowy ekran, który zaskakuje jasnością i jakością obrazu. Ostry, kontrastowy obraz, z oczywiście automatycznie regulowaną jasnością to jedna z wielu mocnych stron tego telefonu. Między klawiaturą a ekran umieszczono poziomo 4 przyciski, a pomiędzy nimi optyczny trackpad, który służy użytkownikowi jako główne narzędzie do obsługi funkcji telefonu.

Na lewym boku Bolda znajdziemy gniazdo słuchawkowe (mini-jack) i microUSB oraz przycisk uruchamiający sterowanie głosowe. Z prawej strony znajdują się przyciski do regulacji głośności i uruchamiania migawki aparatu fotograficznego. Użytkownik może zmienić funkcje przycisków komend głosowych i aparatu, tak by służyły do wybranych przez niego celów. Na górnej krawędzi znajdują się, po bokach, dwa przyciski. Jeden służy do blokady telefonu, a drugi do wyciszania. Tylna część telefonu to sensor aparatu fotograficznego (5 megapikseli) i lampy flash LED oraz pokrywa baterii, wykonana z chropowatego materiału - dzięki któremu telefon zawsze pewnie leży w dłoni.

W BlackBerry 9780 Bold znajdziemy najnowszy system operacyjny producenta, czyli BlackBerry OS w wersji 6. Użytkownicy telefonów tej firmy ze starszym systemem poczują się jak w domu. Z kolei nowi użytkownicy szybko nauczą się jego obsługi i docenią jego zalety. Główny ekran pozwala na wygodny dostęp do najważniejszy funkcji telefonu, przy czym funkcjonalności, które możemy dopasować w Boldzie do własnych potrzeb jest naprawdę dużo.

Przewijając poziomo dolny pasek z ikonami zyskujemy dostęp do: najważniejszych aplikacji (e-mail, SMS, kontakty, przeglądarka www i media), tych najczęściej używanych (ustawiają się automatycznie), ulubionych (wybór użytkownika), ostatnio pobranych plików i notatek głosowych. Brzmi to skomplikowanie, ale gdy weźmiecie do ręki telefon, w mig zorientujecie się na czym polega. Taki dostęp do najważniejszych funkcji telefonu sprawdza się doskonale - pozwala na szybkie działanie, bez potrzeby zagłębiania się w menu telefonu.

Warto dodać, że po wykupieniu usługi BackBerry Mail lub BlackBerry Mail & Web, uzyskujemy nielimitowany dostęp do obsługi 10 kont e-mail, a w przypadku drugiej usługi - również przeglądania stron internetowych i korzystania z aplikacji ze sklepiku App World. Jeśli wybieramy się za granicę wystarczy wykupić jednorazową usługe BlackBerry roaming.

Główny ekran to również informacje o powiadomieniach (np. sms-y lub nowe maile w skrzynce, ale również informacje z Facebooka), możliwość ustawienia profilu dźwiękowego i dostęp do wyszukiwarki. Po wybraniu trackpadem segmentu wyświetlającego powiadomienia, przechodzimy do listy ostatnich powiadomień. W górnej części ekranu znajdziemy informacje o dacie, godzinie i podłączonych sieciach (GSM, Wi-Fi) - wskazanie trackpadem tego pola ekranu głównego przenosi nas do opcji konfiguracji połączeń. Z tego miejsca włączymy i wyłączymy sieć komórkową, Wi-Fi oraz łączność Bluetooth. Również stąd dokonamy konfiguracji każdej z sieci, przez co na przykład podłączenie do nowej sieci Wi-Fi jest banalnie proste i szybkie w wykonaniu. Ta część interfejsu telefonu niespodziewanie kryje jeszcze kolejną przydatną funkcję: ustawianie budzika. Podsumowując, główny ekran Bolda to naprawdę centrum dowodzenia użytkownika. Po skonfigurowaniu telefonu w codziennym użytkowaniu rzadko pojawia się potrzeba wychodzenia poza jego funkcjonalności. Pokazuje to, jak bardzo producent przemyślał system telefonu - w taki sposób, by wszystko co potrzebne było pod ręką.

Ostry, kontrastowy obraz, z oczywiście automatycznie regulowaną jasnością to jedna z wielu mocnych stron tego telefonu.

Jeśli zaczniemy cokolwiek pisać na klawiaturze, telefon przejdzie do trybu wyszukiwania - pozwala to błyskawicznie znaleźć aplikacje i dokumenty. Przejście do aplikacji Wiadomości umożliwia nam błyskawiczne napisanie maila, SMS-a, wiadomości do innego użytkownika BlackBerry (PIN), czy w końcu informacji w serwisie społecznościowym (Facebook i Twitter). Facebooka obsługujemy przez dedykowana aplikację, która została bardzo dobrze zaprojektowana - jest wygodna w użyciu, a najważniejsze opcje są pod ręką. Oczywiście Bold obsłuży popularne konta pocztowe (Gmail, Hotmail, Yahoo i inne), zsynchronizuje dane z Microsoft Exchange, a także wszystkie notatki i spotkania (również przez Kalendarz Google).

BlackBerry OS w wersji 6 pozwala na wygodne przełączenie pomiędzy uruchomionymi aplikacjami - wystarczy wcisnąć przycisk BlackBerry i wybrać odpowiedni skrót w menu. W modelu 9780 znalazło się dwa razy więcej pamięci RAM (512 MB), niż w Boldzie 9700. W efekcie system pracuje bardzo szybko, co dotyczy również przeglądania stron internetowych. Zupełnie nowa przeglądarka, oparta na “silniku” WebKit (ten sam używany jest w iPhonie 4 czy telefonach z Androidem) działa szybko i wygodnie. Choć nie jest to telefon z ekranem dotykowym, to przeglądanie stron WWW jest wygodne, z kolei jakość ekranu sprawia, że serwisy są wyraźnie widoczne, a kolory bardzo dobre. Słowem, przeglądarka na piątkę. Warto wspomnieć jeszcze o wygodnej funkcji - możliwości dodania zakładki strony internetowej na ekran główny.

Jeśli chodzi o multimedia, to 5-megapikselowy aparat Bolda spisuje się co najmniej dobrze, a zdjęcia prosto wyślemy e-mailem, SMS-em, czy opublikujemy na Facebooku. Od nowa zaprojektowano odtwarzacz muzyczny, który w atrakcyjny sposób prezentuje okładki płyt. Z kolei odtwarzacz filmowy pozwala obejrzeć filmy w formatach MPEG-4, H.263, WMV czy 3GP.

BlackBerry 9780 Bold to smartfon o potężnych możliwościach komunikacyjnych, który jednocześnie nie ustępuje pola konkurencji w dziedzinie aparatu wideo czy przeglądania internetu. Świetny interfejs użytkownika umożliwia błyskawiczny dostęp do najważniejszych opcji, a jeśli mamy życzenie skonfigurować telefon według własnego życzenia - możemy przebierać w dziesiątkach opcji. Czas pożegnać się z mitem, że urządzenia BlackBerry są przeznaczone tylko dla ludzi biznesu - to również doskonałe telefony dla zwykłych użytkowników, czego właśnie Bold świetnie dowodzi.

W pudełku oprócz telefonu znajduje się bateria, ładowarka, kabel USB, zestaw słuchawkowy, karta pamięci microSD 2GB, etui, CD z oprogramowaniem oraz dokumentacja.

Informacje ogólne  
Producent RIM
Model BlackBerry Bold 9780
System 850/900/1800/1900
Pamięć zewnętrzna microSD
Pamięć wewnętrzna 512 MB
Standardowy akumulator 1500 mAh
Maksymalny czas rozmów* [min] 360
Maksymalny czas czuwania* [godz] 528
Wymiary [mm] 109x60x14,1 mm
Waga [g] 122 g
UMTS tak
System operacyjny BlackBerry 6.0
Procesor 624 MHz

<p><em>BlackBerry 9780 Bold to smartfon o potężnych możliwościach komunikacyjnych, który jednocześnie nie ustępuje pola konkurencji w dziedzinie aparatu wideo czy przeglądania internetu. Świetny interfejs użytkownika umożliwia błyskawiczny dostęp do najważniejszych opcji, a jeśli mamy życzenie skonfigurować telefon według własnego życzenia - możemy przebierać w dziesiątkach opcji.</em></p>

W BlackBerry 9780 Bold znajdziemy najnowszy system operacyjny producenta, czyli BlackBerry OS w wersji 6. Użytkownicy telefonów tej firmy ze starszym systemem poczują się jak w domu. Z kolei nowi użytkownicy szybko nauczą się jego obsługi i docenią jego zalety.

BlackBerry 9780 Bold - nie tylko dla biznesu - opinie i komentarze (10)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Design
Aplikacje
Bateria
Łatwość obsługi
Funkcjonalność

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Telefony RIM już od dawna są nieodłącznym narzędziem ludzi zajmujących się szeroko pojętym biznesem. Użytkownicy cenią jakość ich wykonania, bezpieczeństwo i niezawodność. Między innymi modelem BlackBerry Bold 9900 producent chce udowodnić, że biznesmeni to nie jedyna grupa docelowa dla tych kanadyjskich smartfonów. Przekonajmy się zatem, czy to prawda.

 • Design
  7
 • Aplikacje
  8
 • Bateria
  7
 • Łatwość obsługi
  8
 • Funkcjonalność
  9
 • Design
  9.25
 • Aplikacje
  8.5
 • Bateria
  6.25
 • Łatwość obsługi
  9.25
 • Funkcjonalność
  9.25

+ Plusy

 • dotykowy ekran o przekątnej 2,8 cala
 • możliwość rozbudowania pamięci telefonu
 • duża liczba dostępnych aplikacji
 • czytelny wyświetlacz

- Minusy

 • telefon wrażliwy na uszkodzenia

BlackBerry stawiało do tej pory na tradycyjne rozwiązania, czyli telefony ze sprzętową klawiaturą. Nowością jaką wprowadza BlackBerry Bold 9900 w stosunku do swojego poprzednika (Bold 9780) jest dotykowy ekran o przekątnej 2,8 cala stanowiący mniej więcej połowę wielkości urządzenia. Konserwatywna elegancja, to coś co zawsze przyciąga uwagę użytkownikow i potencjalnych nabywców. Z BlackBerry Bold 9900 nie jest inaczej - taki smartfon to stosowny dodatek dla biznesmena profesjonalisty. Uwagę zwraca metalowa rama z polerowanego aluminium, a także ogólnie mocna konstrukcja.

Skupmy się na chwilę na wnętrznościach BlackBerry Bold 9900. W środku znajdziemy procesor QC 8655 o częstotliwości 1,2 GHz wspomagany przez 768 MB pamięci RAM. Do dyspozycji użytkownika jest 8 GB wewnętrznej pamięci. Oczywiście, za pomocą karty pamięci microSD możemy tę przestrzeń rozbudować o kolejne 32 GB.

BlackBerry Bold 9900 jest wyposażony w dotykowy ekran o przekątnej 2,8 cala, a także w klawiaturę typu QWERTY.

Wyświetlacz prezentuje obraz o rozdzielczości 640 x 480 pikseli, a dzięki wysokiemu współczynnikowi upakowania pikseli na jeden cal (286 ppi), jest on nadzwyczaj czytelny i nie męczy oczu. Tuż pod ekranem znajdziemy kilka przycisków, a wśród nich centralnie umieszczony optyczny trackpad ułatwiający sterowanie. Jest oczywiście klawiatura sprzętowa QWERTY i tu należą się producentowi owacje na stojąco. W niewielu smartfonach można liczyć na tak duży komfort pisania. Mimo kompaktowego rozmiaru telefonu nawet osoba z grubszymi palcami precyzyjnie trafia w poszczególne klawisze.

Wbudowany aparat cyfrowy o rozdzielczości 5 megapikseli posiada lampę błyskową LED, mechanizm detekcji twarzy, stabilizację obrazu oraz funkcję geotagowania z wykorzystaniem wbudowanego odbiornika GPS. W zakresie rejestracji wideo BlackBerry Bold 9900 oferuje przyzwoitą jakość 720p. W smartfonie nie mogło zabraknąć nowoczesnych technologii do komunikacji ze światem zewnętrznym i internetem (Wi-Fi 802.11b/g/n z funkcją hotspotu, Bluetooth, HSDPA 14,4 Mbps). Kontrolę nad urządzeniem sprawuje najnowsza odsłona systemu RIM, czyli BlackBerry OS 7. Zatrzymajmy się na chwilę przy nim.

Ekran główny charakteryzuje się dużą ilością wygodnych skrótów do najważniejszych narzędzi. Wolna przestrzeń została tu znakomicie wykorzystana. Dla przykładu, panel statusu na samej górze daje nam szybki dostęp do ustawień sieci Wi-Fi, Bluetooth, czy komunikacji NFC. Nieco poniżej znajdziemy wąski pasek z wyszukiwarką, powiadomieniami oraz szybką zmianą profili urządzenia. Z kolei panel wysuwany z dołu możemy ustawić w jednym z trzech położeń, a dodatkowo jego zawartość jest przewijana na boki.

RIM wyposażył swoje BlackBerry 9900 Bold w naprawdę mocną obudowę.

Nie można zapomnieć o tym, że już i tak dużą funkcjonalność BlackBerry Bold 9900 da się jeszcze rozbudować przez dostęp do sklepu z aplikacjami BlackBerry App World. Po zaopatrzeniu się w stosowny abonament na BIS (BlackBerry Internet Services) otrzymujemy dostęp do wielu dodatkowych usług, w tym map oraz komunikatora BlackBerry Messenger.

Podsumowując, naszym zdaniem BlackBerry Bold 9900 to coś więcej, niż telefon dla biznesmena. Mamy do czynienia z nowoczesnym smartfonem naszpikowanym funkcjami multimedialnymi, dostępem do internetowych społeczności, sklepu z aplikacjami, a do tego zamkniętym w bardzo trwałej konstrukcji.

Zachęcamy Was też do zapoznania się z naszym materiałem, dzięki któremu dowiecie się, w jaki sposób pobierać możecie aplikacje na swojego BlackBerry.

Informacje ogólne  
Producent RIM
Model Bold 9900
System 850/900/1800/1900
Pamięć zewnętrzna microSD
Pamięć wewnętrzna 8GB, 768 MB RAM
Standardowy akumulator 1230 mAh
Maksymalny czas rozmów* [min] 350
Maksymalny czas czuwania* [godz] 307
Wymiary [mm] 115x66x10,5
Waga [g] 130
UMTS tak
System operacyjny BlackBerry OS7
Procesor 1,2 GHz

<div id="playnav-curvideo-description-container"> <div id="playnav-curvideo-description" dir="ltr"><em>Między innymi modelem BlackBerry Bold 9900 producent chce udowodnić, że biznesmeni to nie jedyna grupa docelowa dla tych kanadyjskich smartfonów. Przekonajmy się zatem, czy to prawda.</em></div> </div>

<p><em>Programu <span id="T883947__ph_cf_12531937640576"><a name="T883947__ph_cf_12531937640576"></a>BlackBerry® Messenger</span> można używać do komunikowania się z innymi użytkownikami urządzeń <span id="T883947__ph_cf_12531937640577"><a name="T883947__ph_cf_12531937640577"></a>BlackBerry</span>. Na ekranie listy kontaktów w programie <span id="T883947__ph_cf_12531937640738"><a name="T883947__ph_cf_12531937640738"></a>BlackBerry Messenger</span> znajdują się kontakty, kategorie kontaktów, czaty i grupy programu <span id="T883947__ph_cf_12531937640739"><a name="T883947__ph_cf_12531937640739"></a>BlackBerry Messenger</span>. Program umożliwia wysyłanie wiadomości do kontaktów, zmianę komunikatu o stanie i wyświetlanego zdjęcia, a także organizację kontaktów w kategorie. Podczas czatu można wysyłać notatki głosowe i załączniki z danymi kontaktów. Jeśli urządzenie jest wyposażone w aparat, można wysyłać zrobione nim zdjęcia.</em></p>

BlackBerry Bold 9900 - szybki i piękny nie tylko dla świata biznesu - opinie i komentarze (17)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Design
Aplikacje
Bateria
Łatwość obsługi
Funkcjonalność

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Smartfony BlackBerry najczęściej kojarzone są z szeroko pojętym biznesem i cenione za dopracowanie techniczne i wysoką jakość wykonania. Najnowszy model z linii Curve stara się przełamać ten stereotyp i pokazać, że kanadyjskie urządzenia mogą być atrakcyjne również dla zwykłego użytkownika.

 • Design
  8
 • Aplikacje
  9
 • Bateria
  8
 • Łatwość obsługi
  9
 • Funkcjonalność
  8
 • Design
  8.777777777
 • Aplikacje
  7.666666666
 • Bateria
  7.222222222
 • Łatwość obsługi
  8.333333333
 • Funkcjonalność
  8.444444444

BlackBerry Curve 9360 wyglądem bardzo przypomina inne smartfony kanadyjskiego producenta. Dzięki charakterystycznej konstrukcji praktycznie nie sposób pomylić go z urządzeniem innej marki. Już na pierwszy rzut oka wiadomo z czym mamy do czynienia.

Poręczna i zwarta obudowa wykonana jest z wysokiej jakości materiałów. Błyszczące tworzywo udanie połączono tu z metalową ramką. Całość prezentuje się znakomicie, a jakość montażu stoi, jak to u BlackBerry, na najwyższym poziomie. Bardzo dobrze dobrano także wagę smartfonu. Jest na tyle ciężki, że idealnie leży w dłoni i na tyle lekki, że można go wygodnie nosić w kieszeni.

W dość szerokiej jak na smartfon obudowie umieszczono wyświetlacz o typowych dla BlackBerry proporcjach. Ekran o przekątnej 2,44 cala dysponuje rozdzielczością 480 x 360 pikseli oraz wysokim upakowaniem pikseli (246 ppi). Prezentuje się on nadzwyczaj dobrze. Jest bardzo czytelny i nie męczy wzroku.

Pod ekranem znajdują się cztery, charakterystyczne dla BlackBerry klawisze (przyciski połączenia, menu, powrotu i klawisz umożliwiający włączenie smartfonu) oraz umożliwiający poruszanie się po menu optyczny Trackpad. Jego doskonała czułość pozwala na bardzo szybkie i efektywne korzystanie z możliwości urządzenia. Poniżej umieszczono klawiaturę QWERTY, z której słyną kanadyjskie urządzenia. Jej ukształtowanie sprawia, że pomimo pozornie niewielkich rozmiarów klawiszy korzysta się z niej bardzo wygodnie. Pod względem komfortu pracy, niewiele smartfonów może się równać z BlackBerry.

Po prawej stronie telefonu znajduje się sterowanie głośnością z dodatkowym przyciskiem wyciszenia pośrodku oraz klawisz szybkiej obsługi domyślnie skonfigurowany do uruchamiania aparatu oraz służący jako spust migawki. Przypisaną mu czynność można oczywiście dostosować do swoich upodobań. 5-megapikselową cyfrówkę wspomaganą diodą LED umieszczono z tyłu smartfonu. Aparat wyposażono również w rejestrację wideo, stabilizację obrazu, mechanizm detekcji twarzy, funkcję geotagowania oraz wiele praktycznych trybów fotografowania. Po lewej stronie obudowy umieszczono uniwersalne złącze microUSB, zaś na górze blokadę telefonu oraz gniazdo słuchawkowe. Pod tylną pokrywą znalazł się akumulator o pojemności 1000 mAh, który dzięki znakomitej optymalizacji smartfonu wystarcza, w zależności od używanych funkcji na nawet 3 dni pracy. Jak na tak zaawansowany smartfon to wynik, którego inne tego typu urządzenia mogą tylko pozazdrościć.

BlackBerry Curve 9360 pracuje pod kontrolą najnowszej wersji autorskiego systemu producenta, BlackBerry 7. Na głównym ekranie smartfonu umieszczono skróty do aplikacji i narzędzi. Pasek narzędziowy podzielono na przewijane zakładki grupujące wszystkie aplikacje, te, których używamy najczęściej, multimedia i ulubione. Ostatnia pozycje paska zawiera pobrane pliki. Górną cześć wyświetlacza zajmuje pasek statusu. Znajdziemy na nim nie tylko zegar i wskaźnik naładowania baterii, ale także praktyczny, wysuwany panel służący do zarządzania połączeniami. Daje on szybki dostęp do ustawień komunikacji: sieci Wi-Fi, Bluetooth oraz modułu zbliżeniowego NFC. Poniżej usytuowano wąski pasek, na którym umieszczono wygodny dostęp do panelu profili telefonu, okno powiadomień oraz wyszukiwarkę.

W fabrycznej konfiguracji system zawiera w zasadzie wszystko czego można oczekiwać od nowoczesnego smartfonu. Jest tutaj między innymi szybka przeglądarka internetowa, aplikacje wygodnie obsługujące nasze konta w serwisach Facebook i Twitter, zintegrowany komunikator dający dostęp do między innymi do Google Talk, odtwarzacz multimedialny oraz praktyczny pakiet aplikacji.

W tym ostatnim znajdziemy między innymi przeglądarkę rozszerzonej rzeczywistości Wikitude oraz w pełni funkcjonalny pakiet biurowy Documents To Go.

Reasumując, BlackBerry Curve 9360 to solidny smartfon, który spodoba się nie tylko osobom związanym z biznesem. Na jego pokładzie znajdziemy tak wiele funkcji, że można polecić go każdej osobie, która od telefonu oczekuje znacznie więcej niż tylko możliwości wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości SMS.

Zawartość pakietu:

 • telefon,
 • akumulator,
 • ładowarka,
 • zestaw słuchawkowy,
 • kabel USB,
 • instrukcja obsługi i dokumentacja,
 • karta pamięci microSD 4 GB
Informacje ogólne  
Producent RIM
Model BlackBerry 9360
System 850/900/1800/1900
Pamięć zewnętrzna microSD max. 32GB
Pamięć wewnętrzna 512 MB, 512 RAM
Standardowy akumulator 1000 mAh
Maksymalny czas rozmów* [min] 300
Maksymalny czas czuwania* [godz] 336
Wymiary [mm] 109x60x11
Waga [g] 99
UMTS tak
System operacyjny Blackberry OS7
Procesor 800 MHz

BlackBerry Curve 9360 – wygoda nie tylko dla biznesu - opinie i komentarze (21)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Design
Aplikacje
Bateria
Łatwość obsługi
Funkcjonalność

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Smartfony BlackBerry kojarzymy najczęściej z szeroko pojętymi zastosowaniami biznesowymi. Ich producent – Research In Motion, prezentując nowe modele konsekwentnie stara się zerwać z tym stereotypem, podkreślając ich użyteczność na każdym polu, niekoniecznie stricte profesjonalnym. Sprawdźmy jak sprawuje się jeden z najnowszych BlackBerry – model Bold 9790.

 • Design
  8
 • Aplikacje
  6
 • Bateria
  9
 • Łatwość obsługi
  7
 • Funkcjonalność
  8
 • Design
  10
 • Aplikacje
  10
 • Bateria
  10
 • Łatwość obsługi
  10
 • Funkcjonalność
  7.5

+ Plusy

 • wysoka jakość wykonania
 • sprawne działanie
 • długi czas pracy na baterii
 • dobra jakość wykonywanych zdjęć

- Minusy

 • rejestracja wideo w standardzie VGA

BlackBerry Bold 9790 swoim designem do złudzenia przypomina inne smartfony tego producenta. Jego obudowa jest tak charakterystyczna, że nie sposób go pomylić z telefonem innej marki. Obejmującą telefon metalową ramkę połączono tu z czarnym, połyskujący plastikiem. Dolną część obudowy wykonano również z plastiku, tym razem matowego i miłego w dotyku. Całość prezentuje się estetycznie, a wykorzystane materiały są dobrej jakości – BlackBerry, choć celuje w coraz mniej biznesowych użytkowników nie pozwala sobie na obniżenie lotów w zakresie jakości wykonania.

Na wysokim poziomie stoi także jej ergonomia. Wymiary smartfonu dobrano tak, że używanie go to przyjemne doświadczenie. Całość wygodnie leży w dłoni, a klawiaturę można obsługiwać jedną dłonią.

Dotykowy ekran zajmujący górną część przedniego panelu ma typowe dla BlackBerry proporcje. Wyświetlacz dysponuje przekątną wynoszącą 2,45 cala oraz rozdzielczością 480 x 360 pikseli. Daje to w efekcie przyzwoite 246 pikseli na cal, a co za tym idzie ostry i czytelny obraz. Co ciekawe, ekran mimo niewielkich wymiarów nie męczy wzroku przez dłuższy czas i daje możliwość dość precyzyjnego sterowania funkcjami telefonu. Wyświetlacz ten ma jeszcze jedną zaletę – szerokie kąty widzenia.

Ukłonem w stronę „jeżynkowych” purystów są cztery, znajdujące się pod ekranem, a tradycyjne dla smartfonów BlackBerry przyciski sterujące smartfonem oraz optyczny Trackpad. Poniżej umiejscowiono klawiaturę, której zalety doceni się po kilku minutach obcowania z nią - jej ukształtowanie sprawia, że pomimo pozornie niewielkich rozmiarów klawiszy korzysta się z niej co najmniej wygodnie.

Obudowa telefonu została zbudowana z materiałów wysokiej jakości.

Pozostałe przyciski i złącza umieszczono na krawędziach obudowy. Klawisz blokady ekranu zajmuje miejsce u góry. Po prawej stronie telefonu znajduje się sterowanie głośnością z dodatkowym przyciskiem wyciszenia pośrodku oraz klawisz szybkiej obsługi, domyślnie skonfigurowany do uruchamiania aparatu oraz służący jako spust migawki. Z lewej strony znajdziemy gniazd słuchawkowe, a na dole uniwersalne złącze USB.

Na tylnej ściance wygospodarowano miejsce na 5-megapikselowy aparat cyfrowy z autofokusem, stabilizacją obrazu, mechanizmem wykrywania twarzy, kilkoma trybami fotografowania oraz możliwością rejestracji wideo. Filmy można nagrywać niestety tylko w standardzie VGA. W warunkach słabego oświetlenia aparat wspomagany jest lampą błyskową LED. Zdjęcia nim wykonywane są dobrej jakości. Nie jest to co prawda poziom cyfrowych lustrzanek, ale z powodzeniem może on posłużyć jako substytut podręcznego kompaktu.

Pod tylną pokrywą znajduje się akumulator o pojemności 1230 mAh. Nie jest to wartość oszałamiająca, ale optymalizacja smartfonu i oprogramowania pod kontrolą którego pracuje pozwalają na 2 dni użytkowania bez konieczności doładowywania baterii.

W oszczędnym obchodzeniu się z energią sporo do powiedzenia ma jednordzeniowy układ Marvel Tavor MG1 taktowany zegarem o częstotliwości 1 GHz. Współpracuje on z 768 MB RAM i 8 GB przestrzeni na dane, rozszerzalnej o kolejne 32 GB przy pomocy karty microSD. W porównaniu do większości nowoczesnych smartfonów wypada on przeciętnie. Na szczęście tylko na papierze. W praktyce system BlackBerry OS 7 zainstalowany w tym modelu działa sprawnie.

Tak jak w innych modelach BlackBerry na głównym ekranie smartfonu umieszczono skróty do aplikacji i narzędzi, a pasek aplikacji podzielono na kategorie. U góry znajduje się pasek statusu, na którym wyświetlany jest zegar i wskaźnik naładowania baterii. Wysunąć można z niego także panel służący do zarządzania połączeniami Wi-Fi, Bluetooth i komunikacji zbliżeniowej NFC. Poniżej paska statusu umieszczono wąski pasek zawierający szybki dostęp do profili telefonu, wyszukiwarkę i wyświetlający aktualne powiadomienia.

System BlackBerry OS 7 fabrycznie zaopatrzony jest w niemal wszystkie potrzebne na co dzień funkcje. Mamy tu przeglądarkę, klienty aplikacji społecznościowych, zintegrowany komunikator BlackBerry Messenger i klika praktycznych aplikacji, wśród których warto wymienić pakiet biurowy Documents To Go oraz przeglądarkę rozszerzonej rzeczywistości Wikitude.

BlackBerry Bold 9790 to uniwersalny smartfon, który wbrew obiegowej opinii o urządzeniach kanadyjskiego producenta sprawdzi się nie tylko w biznesie. Producentowi udało się tu połączyć przydatne na co dzień funkcje z profesjonalnym wyglądem i wysoką jakością wykonania. To telefon, którego z dużą przyjemnością będzie się używać zarówno zawodowo jak i prywatnie.

W pakiecie sprzedażowym znajdują się:

 • Smartfon BlackBerry Bold 9790,
 • Akumulator J-M1,
 • Zestaw słuchawkowy 3,5 mm,
 • Kabel USB,
 • Ładowarka sieciowa,
 • Instrukcja

BlackBerry Bold 9790 - nie tylko dla profesjonalistów - opinie i komentarze (2)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Design
Aplikacje
Bateria
Łatwość obsługi
Funkcjonalność

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się