Lepiej w t-mobile

Święta już niedługo! U nas wraz z Sony Xperia Z5 Premium dostajesz za darmo słuchawki Sony SBH60! Sprawdź!

Czy jedna z najtańszych propozycji fińskiego koncernu jest warta grzechu? Zobacz jak Nokia 113 sprawdza się na co dzień.

 • Design
  6
 • Aplikacje
  5
 • Bateria
  9
 • Łatwość obsługi
  9
 • Funkcjonalność
  7

+ Plusy

 • efektowny design
 • długi czas pracy na baterii
 • wysoka jakość wykonania

- Minusy

 • marnej jakości aparat cyfrowy

Nokia 113 to jedna z najtańszych propozycji fińskiego producenta. W przypadku telefonów, ze słowem „tani” większość z nas kojarzy najczęściej co najwyżej przeciętny wygląd, fatalne wykonanie i niewielką funkcjonalność. Nokia pokazuje, że w przypadku jej produktów takie skojarzenia są co najmniej błędne.

Nokia 113 to telefon, który miło trzyma się w dłoni. Do jego wykonania użyto dobrych jakościowo i miłych w dotyku plastików. Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy tu do czynienia ze starą, dobrą szkołą projektowania Nokii. Obudowa jest dwukolorowa. W naszym przypadku był to, nawiązujący do wyglądu smartfonów z serii Lumia odcień „cyan”, który w postaci błyszczącej ramki obudowy, klawiatury i jej tylnej klapki, ciekawie kontrastował z czarnymi częściami obramowującymi wyświetlacz i gniazda telefonu.

Nokia 113 nie ma wielu złącz. Na górnej części znajdziemy jedynie dwa gniazda – uniwersalne słuchawkowe, 3,5 mm oraz gniazdo do podłączenia ładowarki. W tylnej części obudowy znajduje się aparat cyfrowy VGA, a tuż obok kratka skrywająca głośnik. Mikrofon ulokowano na jej dolnej krawędzi. Całość waży bardzo rozsądne 77 gramów.

Skok klawiszy dobrano bardzo dobrze. Można pokusić się o stwierdzenie, że pisanie SMS-ów na Nokii 113 to relaksujące doświadczenie. Każdy, kto miał kiedykolwiek styczność z przemyślanymi do bólu konstrukcjami Nokii od razu będzie wiedzieć o czym mowa.

W ciągu kliku dni średnio intensywnego użytkowania nie udało nam się sprowadzić wskaźnika naładowania baterii poniżej poziomu ¾ stanu. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można więc przyjąć, że akumulator będzie wymagać doładowania mniej więcej raz na 5 dni, może nawet raz w tygodniu.

Pod 1,8-calowym ekranem o rozdzielczości 160 x 128 pikseli znajduje się typowa klawiatura, dokładnie taka do jakiej, w ciągu wielu lat jej obecności na naszym rynku, przyzwyczaiła nas Nokia. Sterowanie odbywa się przy użyciu zestawu doskonale znanym wszystkim klawiszy, przy czym środkowy z nich pozwala na poruszanie się po menu i potwierdzanie wyboru. Jej działanie nie budzi najmniejszych zastrzeżeń. Skok klawiszy dobrano bardzo dobrze. Można pokusić się o stwierdzenie, że pisanie SMS-ów na Nokii 113 to relaksujące doświadczenie. Każdy, kto miał kiedykolwiek styczność z przemyślanymi do bólu konstrukcjami Nokii od razu będzie wiedzieć o czym mowa.

Ekran Nokii to, co oczywiste w tym segmencie cenowym, konstrukcja nie z najwyższej półki. Świeci jednak bardzo przyzwoicie. W zasadzie w każdych typowych warunkach oświetleniowych obraz jest czytelny. 64 tysiące kolorów to także nie to co oglądamy w smartfonach, ale do taniego, praktycznego przede wszystkim telefonu, pasują jak ulał.

Skoro już mowa o walorach użytkowych, nie sposób nie wspomnieć o baterii Nokii. Ukryty pod tylna klapką akumulator BL-5CB ma pojemność 800 mAh. Jak na zwykły telefon to całkiem dużo. Według danych producenta zawarty w nim zapas energii wystarcza na niemal 800 godzin rozmów lub prawie 22 godziny słuchania muzyki.

Jak apetyt Nokii 113 na prąd wygląda w praktyce nie udało nam się sprawdzić. Powód był prozaiczny – w ciągu kliku dni średnio intensywnego użytkowania nie udało nam się sprowadzić wskaźnika naładowania baterii poniżej poziomu ¾ stanu. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można więc przyjąć, że akumulator będzie wymagać doładowania mniej więcej raz na 5 dni, może nawet raz w tygodniu.

Walory użytkowe małej Nokii znakomicie podnoszą odtwarzacz multimedialny, radio oraz fenomenalna zdolność utrzymywania połączenia z siecią operatora. W miejscach, gdzie większość smartfonów poddaje się z braku zasięgu z Nokii 113 można w dalszym ciągu swobodnie rozmawiać.

Ukryty pod tylna klapką akumulator BL-5CB ma pojemność 800 mAh. Jak na zwykły telefon to całkiem dużo. Według danych producenta zawarty w nim zapas energii wystarcza na niemal 800 godzin rozmów lub prawie 22 godziny słuchania muzyki.

Komunikację Nokii 113 oparto na niezbyt szybkim, ale za to sprawdzonym standardzie GPRS, tu w odmianie EGPRS umożliwiającej pobieranie danych z prędkość 236,8 Kbit/s. Pozwala ona na dość sprawne korzystanie z funkcji społecznościowych jakie zagościły na pokładzie tego urządzenia. Nie jest to bowiem zwykły, na co wskazywał by jego wygląd, telefon, a model pozwalający korzystać z dobrodziejstw Facebooka i Twittera. Z pokładu Nokii możemy sprawdzić także swoją pocztę e-mail.

System operacyjny, pod kontrolą, którego pracuje Nokia garściami czerpie z dobrze znanego Symbiana S40. Jego obsługa nie nastręczy problemów nawet najbardziej początkującym użytkownikom telefonów komórkowych. Miłym dodatkiem do całości jest pakiet rozrywkowy w postaci preinstalowanych gier, takich jak chociażby legendarny Snake oraz upominku od Electronic Arts, na który składa się pakiet dodatkowych tytułów do pobrania.

Podsumowując Nokia 113 to telefon warty zainteresowania. W niskiej cenie oferuje on wszystko to, czego oczekujemy od telefonu – dobrą jakość połączeń, długi czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora i przyjemny dla oka design. Miłym ukłonem w stronę jego młodszych użytkowników jest zaś bezproblemowy dostęp do mediów społecznościowych.

W pudełku znajdziecie:

 • telefon,
 • akumulator,
 • ładowarka,
 • zestaw słuchawkowy,
 • karta gwarancyjna,
 • instrukcja obsługi

 

Informacje ogólne  

 

Producent Nokia
Model 113
System 850/900/1800Mhz
Pamięć zewnętrzna microSD (maks. 32 GB)
Pamięć wewnętrzna 16 MB
Standardowy akumulator Li-Jon; 800mAh
Maksymalny czas rozmów* [min] 468
Maksymalny czas czuwania* [godz] 790
Wymiary [mm] 110 x 46 x 14,8
Waga [g] 77
UMTS nie

<p><em>Chcesz poznać wszystkie atrybuty Nokii 113? Obejrzyj naszą wideo-recenzję!</em></p>

Nokia 113 – przede wszystkim telefon - opinie i komentarze (2)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Design
Aplikacje
Bateria
Łatwość obsługi
Funkcjonalność
Agaaa
16-06-2015 - 19:47:31
W jaki sposób skonfigurować telefon,by móc wysyłać i odbierać mmsy?
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
18-06-2015 - 16:59:11
Witaj. Wejdź do Menu, wybierz Ustawienia > Konfiguracja > Własna konfiguracja ustawień, pojawi się: Dodaj - wybierz Internet Wiadomość MMS - Wybierz Nazwa konta - dowolna nazwa Adres serwera - wpisz http://mms/servlets/mms (dla Heyah http://mms.heyah.pl/servlets/mms) Użyj preferowanego punkt dostępu - wybierz Nie Ustawienia punktu dostępu - wybierz Proxy - wybierz Włączone Proxy - Włączone Adres Proxy - wpisz 213.158.194.054 Port Proxy - wpisz 8080 Ustawienie nośnika - wybierz Punkt dostępu danych pakietowych - wpisz mms. Pozostałe opcje pozostaw bez zmian Wstecz Po tych ustawieniach wejdź do Menu, wybierz Wiadomości > Więcej > Ustawienia wiadomości > Wiadomość MMS > pojawi się: Wymagaj raportów odczytu - ustaw według uznania Zezwalaj na raport odczytu - ustaw według uznania Domyślny czas slajdu - ustaw według uznania Odbiór wiadomości MMS Automatycznie Automatycznie w sieci macierzystej - zalecane ustawienia. Wiadomość na roamingu będzie musiała zostać pobrana ręcznie. Ręcznie Wyłącz Odbiór ogłoszeń - ustaw według uznania Ustawienia konfiguracji - wybierz Konto - wybierz wcześniej ustawione konto Konfiguracja jest zakończona Pozdrawiam.
  (0)
Odpowiedz
Podziel się