Kalendarz to podstawowa aplikacja, którą znajdziemy w prostych telefonach i zaawansowanych smartfonach. Wielu z nas nie wyobraża już sobie telefonu bez niego, ponieważ stanowi doskonałe narzędzie organizacyjne. Jednak to narzędzie może wydawać się wybrakowane ograniczone. Na szczęście w Markecie można znaleźć kilka aplikacji, które oferują znacznie więcej.

Jorte to popularna alternatywa, przez wielu uważana za najlepszy kalendarz dla Androida. Program został pobrany już ponad pięć milionów razy, a blisko 45 tys. użytkowników oceniło go na piątkę. Czemu zawdzięcza tę popularność? Przede wszystkim wysokim możliwościom konfiguracji i edycji. Można dostosować niemal każdy element aplikacji, a dostępne style pozwalają na wybór jednego z kilku predefiniowanych szablonów graficznych. Kliknięcie w dany dzień spowoduje wyświetlenie przypisanych elementów w dolnej części okna, a jeszcze niżej ulokowana została lista zadań. W prawym dolnym rogu umieszczono przycisk ustawień, który odsłania dodatkowe opcje – przełączniki widoku i style. Dwukrotne kliknięcie wywołuje okienko akcji, w którym uzyskamy szczegółowy podgląd zaplanowanych wydarzeń i możliwość dodania nowego (o ile nie ustawiono inaczej). Co ciekawe, Jorte umożliwia również pobranie listy świąt narodowych (w tym również polskich).

Business Calendar to równie zaawansowany kalendarz, który – trochę wbrew nazwie – przeznaczony jest dla wszystkich (nie tylko dla biznesmenów). Jednym ruchem palca można wybrać zakres dni, których szczegółowy podgląd chcemy uzyskać – wystarczy zaznaczyć kilka dni (maksymalnie 14). Pomiędzy kolejnymi zakresami można się przesuwać gestami. Drugą cechę wyróżniającą Business Calendar znajdziemy podczas edycji nowego wydarzenia. W przeciwieństwie do innych programów, tutaj nie trzeba ręcznie ustawiać przedziału czasowego, klikając w strzałki góra/dół. Przy prawej krawędzi ekranu umieszczono bowiem skalę, na której wystarczy rozciągnąć okres danego wydarzenia. Jednak ręczna konfiguracja też nie sprawi tutaj problemów za sprawą klawiatury numerycznej z dodatkowymi opcjami (+/- 1h, kwadranse). Program dostępny jest w dwóch wersjach - darmowa została uzbrojona w reklamy, a płatna kosztuje ok. 18 zł.

Touch Calendar to propozycja dla osób, które wymagają tylko niewielkich usprawnień względem standardowego kalendarza i przyzwyczaiły się do jego obsługi. Podstawowa różnica dotyczy edycji widoku – wystarczy podwójnie kliknąć na ekran, by go powiększyć, natomiast w smartfonach z ekranami obsługującymi multi-touch, można powiększać i pomniejszać widok przez charakterystyczne „szczypanie”. W odróżnieniu od wyżej opisanych aplikacji, tutaj pomiędzy kolejnymi miesiącami można przenosić się przewijając pionową listę, na której parzyste miesiące oddzielone są od nieparzystych niebieskim zabarwieniem. Jeżeli taki sposób nam nie odpowiada, można skorzystać z opcji menu „Go to date”, by dostać się do konkretnego dnia. Aplikacja rozpoznaje również kolory wydarzeń z kalendarza Google i prezentuje je w takich samych barwach, ale sama nie umożliwia ich edycji. Touch Calendar dostępny jest w dwóch wersjach, przy czym ta płatna wzbogacona została o widżety.

Alternatywne kalendarze dla Androida - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Kalendarz należy do grona aplikacji, którą znajdziemy w niemal każdym urządzeniu mobilnym. Android nie zmusza nas do korzystania z tego jednego, właściwego, a wręcz zachęca do używania alternatywnych rozwiązań. Może więc warto po nie sięgnąć, by uporządkować swój grafik?

0

Ocena autora

Po uruchomieniu programu zobaczymy typowy podgląd miesiąca, czyli siatkę dni z wyszczególnieniem zapisanych wydarzeń. Przy pomocy gestów można przełączać się między widokiem miesiąca, tygodnia i agendy. Co ciekawe, w tym drugim trybie – obok standardowych zdarzeń – znajdziemy ikonę prezentującą prognozę pogody. Najpierw jednak należy ją skonfigurować, podając swoją miejscowość po kliknięciu w ikonę umieszczoną w prawym, dolnym rogu paska funkcyjnego.

Od tej pory typowy kalendarz będzie również pełnił rolę pogodynki. I to nie byle jakiej – prognoza na 4 najbliższe dni uzupełniona wykresami liniowymi przedstawiającymi zmianę temperatur, mocno podnosi noty już i tak dobrego organizera.

Aby podejrzeć listę zapisanych wydarzeń, wystarczy kliknąć w dany dzień, by zobaczyć je w „pływającym okienku”. Gestem pionowego przesunięcia można przeskakiwać między poszczególnymi dniami.

Jeśli jednak na dany dzień nie zaplanowaliśmy żadnego zdarzenia, zostaniemy o tym poinformowani stosownym komunikatem. Zachęceni jego treścią, klikamy w wyświetlonego plusa, aby uruchomić tryb edycji. Tam zostaniemy poproszeni o podanie szczegółów notki. Typowy wpis tekstowy możemy okrasić multimediami w postaci zdjęcia, rysunku, czy nagrania dźwiękowego.

Równie łatwo można skomponować listę zadań. Aby dostosować kategorię wpisu, czas i miejsce, należy kliknąć w ikonę umieszczoną w prawym, górnym rogu ekranu.

Idąc dalej, warto wspomnieć, że kalendarz pomoże w zapisaniu niemal każdego zdarzenia przy pomocy intuicyjnych kategorii. Przekonamy się o tym po kliknięciu w charakterystycznego „plusa” – zostanie wówczas wyświetlona siatka wyboru, na której nie zabrakło typowych notatek tekstowych, graficznych i dźwiękowych. Bez trudu zapiszemy również rocznice i inne ważne wydarzenia, a w odliczaniu czasu pomogą specjalne mierniki i budziki.

Ale to nadal nie wszystko… Po rozwinięciu dolnego paska funkcyjnego uzyskamy dostęp do kolejnych opcji, wśród których znajdziemy nawet horoskop, licznik dni, a nawet przypomnienie o okresie (po określeniu cyklu miesiączkowego). Na deser autorzy aplikacji zafundowali możliwość zmiany motywu graficznego na jeden z kilkunastu dostępnych lub skomponowanie własnego na bazie zdjęcia z galerii.

Niestety, choć program dostępny jest za darmo, to aby móc cieszyć się nim bez uciążliwych grafik promocyjnych, należy uiścić abonament miesięczny w wysokości 3,99$ lub roczny – 34,99$. W tej cenie uzyskamy również dostęp do dodatkowych motywów graficznych i dzwonków oraz możliwości szyfrowania notatek.

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Efektowny kalendarz dla Androida - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Kalendarz Google zainstalowany jest na większości mobilnych urządzeń z Androidem. Nie jest jednak jedyną aplikacją do obsługi organizera spod znaku internetowego giganta. Kalendarz+ zawiera wiele funkcjonalnych udogodnień, pozwalając użytkownikowi sprawniej zarządzać swoim czasem.

0

Ocena autora

Kalendarz+ oferuje wszystkie podstawowe konfiguracje wyświetlania (dzień, tydzień, miesiąc), które uzupełnia dodatkowo podgląd okresów dwutygodniowych i agenda wydarzeń zapisanych na dany dzień. Najciekawszy jest - domyślnie wyświetlany – podgląd bieżącego tygodnia, który został podzielony na dwie części.

W górnej umieszczono podgląd całodziennych wydarzeń, natomiast w dolnej – grafik godzinowy z zaznaczeniem poszczególnych pozycji na osi czasu. Analogicznie zbudowany został podgląd pojedynczego dnia. W obu przypadkach dodanie nowego zdarzenia jest bardzo proste - wymaga jedynie znalezienia wolnej pozycji na harmonogramie i kliknięcia w „plus” lub skorzystania z opcji dostępnych w menu.

Warto przy tym zwrócić uwagę na funkcję „Quick add”, dzięki której dodanie nowej pozycji wiąże się jedynie z wpisaniem lub podyktowaniem treści. Tak skomponowane wydarzenie trafi później do listy pozycji całodziennych bez sprecyzowanego terminu realizacji. Jeśli jednak kalendarz jest naszym niezbędnym narzędziem pracy, w którym co do minuty określamy swój grafik, konieczne będzie użycie typowego schematu kreacji zdarzenia.

Aby dodać nowe zdarzenie, szczegółowo je charakteryzując, należy przytrzymać palec na wybranej godzinie lub dwukrotnie nań kliknąć, by aktywować tryb edycji. Wybieramy w nim odpowiedni kalendarz, wpisujemy lokalizację i okres trwania, dodajemy uczestników i notatkę tekstową, by w końcu skonfigurować przypomnienia.

Podgląd zdarzeń prezentuje nie tylko zapisane informacje tekstowe, ale również graficzne – mapy i zdjęcia (oczywiście, o ile zostały wcześniej dodane). Warto sięgnąć jednak głębiej – do ustawień aplikacji. Tam poznamy funkcję „shake gesture”, dzięki której można szybko dodać nowe zdarzenie (opcja „Quick add”) lub przeskoczyć do dzisiejszej daty – wystarczy potrząsnąć urządzeniem. Funkcja ta, w powiązaniu z możliwością dyktowania treści zdarzenia, pozwala na bezwzrokowe dodawanie nowych wydarzeń do kalendarza.

W ustawieniach programu można również wskazać początkowy dzień tygodnia i dostosować powiadomienia, a także wyłączyć nieużywane widżety, by ograniczyć dość szeroką ich listę, bo obejmującą zakres rozmiarów od 4x1 do 4x4. Calendar+ jest więc rozwiązaniem dla osób, które oczekują funkcjonalności Kalendarza Google, ale rozbudowanego o wygodne opcje podglądu i dodawania wydarzeń.

Fot. Google Play

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Kalendarz+ - rozbudowany organizer dla Androida - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Nowoczesny kalendarz w stylu Material Design, który nie tylko przykuwa uwagę, ale i jest bardzo funkcjonalny – tak można w kilku słowach określić Today Calendar.

0

Ocena autora

Kalendarz Today to aplikacja, której twórcy pełnymi garściami czerpali ze stylistyki Material Design podczas projektowania interfejsu swojego organizera. Nawet Google nie powstydziłby się zapewne kalendarza, którego oprawa graficzna tak dobrze wpasowuje się w nurt zapoczątkowany przez najnowszego Androida w wersji 5.0.

Program został dobrze zoptymalizowany, ma świetną oprawę graficzną, wygodny widżet i może w pełni zastąpić kalendarz domyślnie instalowany na urządzeniach pracujących pod kontrolą systemu Android. Domyślnie wyświetlane jest dwuczęściowe okno, w którym poniżej kolorowego podglądu miesiąca (ze wskaźnikami symbolizującymi zdarzenia) umieszczono listę pozycji przypisanych do konkretnego dnia. Jest też charakterystyczny pomarańczowy przycisk z symbolem plusa, który uaktywnia tryb edycji nowego wydarzenia. Today wymaga przy tym minimum informacji, bo wystarczy wprowadzić nazwę i godzinę, by szybko dodać nową pozycję do agendy dnia. Oczywiście, w razie potrzeby można też ustawić wszystkie – znane nam już - zaawansowane opcje. Możemy wiec wybrać kalendarz, do którego docelowo ma trafić nowe zdarzenie, ustawić lokalizację wydarzenia, zaprosić uczestników, dodać cykliczność występowania czy skonfigurować powiadomienia. 

Na lewej krawędzi ekranu dostępny jest panel, dzięki któremu można zmienić domyślny – dwuczęściowy – widok na miesięczny, tygodniowy, dzienny czy agendę, czyli chronologiczną listę wydarzeń. W tym miejscu można też określić kalendarze do synchronizacji i wyświetlania, a także dostosować ustawienia programu i widżetu. Poza konfiguracją powiadomień możemy nawet zmienić kolorystykę programu, wybierając z palety kilkunastu barw dwa podstawowe kolory. W ustawieniach aplikacji można dodatkowo ukryć odrzucone wydarzenia, pokazać numery tygodni, zmienić pierwszy dzień tygodnia, a nawet ustawić przypomnienia i drzemki.

Niestety, trzeba uczciwie przyznać, że nie jest jeszcze idealnie, a sama aplikacja wymaga jeszcze kilku poprawek, by zasłużyć na solidne 5 gwiazdek. W trakcie działania programu zdarzały się incydentalne, samoistne zamknięcia, ale nie rzutowały one w żaden sposób na końcowy odbiór aplikacji. Gorzej było jednak z widżetem – owszem, ładnie wygląda i przejrzyście prezentuje informacje, ale w trakcie testów nie udało się dostać do jego ustawień, a każda próba kończyła się wymuszonym zamknięciem programu.

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Today Calendar – nowoczesny kalendarz dla Androida - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się