Chcąc oderwać się od pędzącej rzeczywistości często wybieramy wypoczynek na łonie natury. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na egzotyczną wyprawę w głąb amazońskiej puszczy, zwykły obóz w malowniczo położonej miejscowości, czy w końcu oddamy się żeglarskiej pasji, smartfon z Androidem może być niezastąpionym kompanem w podróży.

Moduł GPS, odpowiedzialny za wskazanie naszej aktualnej pozycji, stanowi standardowe wyposażenie każdego smartfona z Androidem. To dzięki niemu nawigacja samochodowa poprowadzi nas krok po kroku do celu, zostaną wyświetlone informacje pogodowe dla danej miejscowości, a wyszukiwarka uwzględni naszą pozycję prezentując pobliskie restauracje. To tylko niektóre z możliwości jakie daje GPS. Podczas podróży w nieznane smartfon może poprowadzić nas do celu i zastąpić prawdziwą mapę. W Markecie można kupić kilka zaawansowanych nawigacji, ale do okazjonalnego użytkowania wcale nie musimy tego robić. Od niedawna nawigacja Google dostępna jest również w Polsce. Jedyne koszty jakie są ponoszone to te związane z transferem danych. Nasi Klienci mogą jednak nabyć pakiet danych i nie martwić się o koszty transmisji.

Maverick umożliwia dostęp do kilkunastu różnych map.

Wybierając się na górską wycieczkę Mapy Google nie spełnią się w roli wygodnej mapy topograficznej. Zastąpić ją jednak może Maverick, który umożliwia dostęp do kilkunastu różnych map. „Ale przecież można włączyć warstwę terenu w mapach Google” – ktoś mógłby słusznie zauważyć. Rzeczywiście można, ale mnogość trybów i rodzajów podglądu pozostaje w tyle za produktem firmy Code Sector. Ponadto każdą pieszą wędrówkę możemy zapisać, a poszczególne punkty na mapie opisać. Każdy tzw. waypoint może zawierać zdjęcie i krótką informację tekstową. Tak opisanym miejscem można się później pochwalić wśród znajomych, którzy otrzymają odnośnik do mapy, współrzędne, zdjęcie i opis. W programie zaimplementowano również wygodny kompas i szybkościomierz.

GPS Essential to nie jest zwykły kompas...

Aby szybko odnaleźć się w przestrzeni często wystarczy zwykły kompas. Można je podzielić na te proste, przypominające prawdziwe kompasy, i te zaawansowane wykorzystujące równocześnie wiele czujników smartfona. Do pierwszej grupy można zaliczyć takie programy jak Tiny Compass i Orienteer, których zadanie jest proste – wskazanie kierunku północnego. Do drugiej grupy można zaliczyć GPS Essentials, Ulysse Gizmos i Tricorder. Możliwości oferowane przez te programy znacznie wykraczają poza obszar zwykłego kompasu. Dość powiedzieć, że wskazanie kierunku to tylko jedna z nielicznych opcji, wśród których znajdziemy także poziomice i mierniki pola magnetycznego.

Wytrawni żeglarze z pewnością wiedzą jak zawiązać węzeł bramszotowy, wantowy i refowy. Jednak początkujący mogą mieć z tym jeszcze nieco kłopotów. Knots Guide, Knot Guide to wygodne przewodniki, dzięki którym nauczysz się wiązać najtrudniejsze węzły. Angielskie opisy tekstowe mogą być nieco „zapętlone”, ale na szczęście uzupełniają je grafiki prezentujące sposób prawidłowego wiązania.

Fot. Android Market: Tiny Compass, GPS Essentials.

Android – Twój kompan w podróży - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
12.05.2011

Ekspert w podróży

Często słyszymy historie o kierowcach, którzy zaufali nawigacji starszego typu i wylądowali w stawie lub zamiast drogą krajową pokonywali długie trasy… polnymi ścieżkami. Dobrze, aby to nie na podstawie naszych doświadczeń opowiadano sobie podobne anegdoty. Jest na to sposób.

Nawigacja przydaje się każdemu – nie tylko kierowcom, ale także pieszym w obcym miejscu. Aby korzystać z jej dobrodziejstw, szybko zlokalizować swoją pozycję oraz wyznaczyć najlepszą trasę, wykorzystuje się różne urządzenia:

  • standardowe nawigacje przeznaczone do samochodu (PNA – personal navigation assistant),
  • palmtopy z wbudowanym modułem GPS (PDA – personal digital assistant),
  • laptopy z wbudowanym modułem GPS,
  • telefony komórkowe z zewnętrznym odbiornikiem GPS lub wbudowanym modułem GPS.

O ile przy dwóch pierwszych propozycjach musimy posiadać dodatkowy sprzęt (nawigacja samochodowa, palmtop) lub mieć przy sobie urządzenie, którego używanie w czasie jazdy może być kłopotliwe (laptop), o tyle nawigacja w telefonie po prostu jest wszędzie tam, gdzie Ty i Twój telefon. Bez dodatkowego obciążenia i zajmowania miejsca.

Na bieżąco aktualizowana mapa, umożliwiająca dojechanie do celu w czasie o 10-50 proc. krótszym niż użytkownicy innych nawigacji, to standard w NaviExpert. Dzięki temi nie zaskoczą Cię remonty dróg, korki czy zmiany organizacji ruchu.

Bądź nawet o 50 proc. szybszy!

Aby nie wylądować w stawie, ważne jest kilka kwestii, m.in. możliwość ustalenia przez nawigację aktualnej sytuacji na drogach oraz zaplanowanie w razie problemów na trasie głównej mądrych objazdów, które nie poprowadzą nas na pola lub nad brzeg jeziora. Na bieżąco aktualizowana mapa z danymi na temat aktualnego stanu dróg, umożliwiająca dojechanie do celu w czasie o 10-50 proc. krótszym niż użytkownicy innych nawigacji, to standard w NaviExpert. Możliwe jest to dzięki technologii Community Traffic online zbierającej dane o prędkościach poruszających się pojazdów. Dzięki NaviExpert nie zaskoczą Cię remonty dróg, korki, zmiany organizacji ruchu – będziesz na bieżąco. Aby nie tracić czasu w trakcie jazdy, ważne jest, żeby nawigacja wydawała precyzyjne komunikaty graficzne i głosowe (w NaviExpert sam wybierasz odpowiedni głos). Obsługa aplikacji jest intuicyjna i bardzo prosta. Jej skuteczność została doceniona w wielu niezależnych testach.  

Korzystaj wygodnie

NaviExpert oferuje również możliwość wyboru tras: rekomendowanej, najszybszej, głównymi drogami, krótkiej, 4x4 lub ECO. Dodatkowo możesz zdecydować, czy chcesz omijać odcinki płatne. Ostrzega także z wyprzedzeniem o fotoradarach oraz pozwala określić, które POI (point of interest – punkty użyteczności publicznej np. bankomaty, muzea, apteki) chcesz widzieć. Dzięki tym ustawieniom nawigacja ta stanie się Twoim osobistym przewodnikiem (dokładnie lokalizując na mobilnej mapie Twoją pozycję, trasę oraz interesujące Cię POI). Mobilna mapa Polski z bazą POI dostępna jest bez konieczności wykupienia licencji. Na dodatek aplikację pobierasz bezpłatnie na swój telefon – teraz masz 7 dni na wypróbowanie wszystkich opcji NaviExpert za darmo! Wygodne, prawda?

Nawigacja z NaviExpertem może Cię kierować nawet głosem... Dżoany

Ekspert w podróży - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
21.07.2011

Android w podróży

Wybierasz się na wakacje? Pakowanie, transport, zwiedzanie… Wszystko to wymaga doskonałej organizacji, a smartfon z systemem Android pozwoli wygodnie zaplanować każdy etap, dzięki czemu unikniemy sytuacji znanych choćby z filmu „Kevin sam w domu”.

Palcem po mapie

Wybór celu podróży - dla jednych drobnostka, a dla innych precyzyjnie określona wyprawa, planowana przez wiele miesięcy. Dobrym pomysłem może być wirtualne zwiedzanie miejscowości, do których zamierzamy się udać. Niezastąpione będą tutaj Mapy Google i Google Earth, w których satelitarny widok terenu pozwoli określić oczekiwania i oznaczyć ciekawe miejsca. Można także skorzystać z „widoku ulicy”, który dostępny jest w dużych metropoliach, a który pozwala na wirtualną przechadzkę ulicami Barcelony czy Nowego Jorku.

Przy pomocy aplikacji Kayak i WorldMate z łatwością wyszukamy połączenia lotnicze, a nawet zarezerwujemy bilet.

Weź bilety!

Wiemy już gdzie… wiemy już co… Pytanie tylko jak się tam dostać? Najszybszym środkiem transportu jest bez wątpienia samolot, a zamówiony z odpowiednim wyprzedzeniem, może okazać się również najtańszym. Przy pomocy aplikacji Kayak i WorldMate z łatwością wyszukamy połączenia lotnicze, a nawet zarezerwujemy bilet. Obie aplikacje to prawdziwe niezbędniki każdego globtrotera. Dzięki nim można także zarezerwować pokój w hotelu, wypożyczyć samochód (Kayak), sprawdzić pogodę i przeliczyć walutę (WorldMate).

Nie zapomnij szczoteczki!

Pakowanie walizki… Jedna z największych bolączek wszystkich podróżników, której zawsze towarzyszy niepewność, że o czymś zapomnieliśmy. Przed przystąpieniem do właściwej fazy pakowania dobrze jest na spokojnie poukładać wszystkie elementy w spójną całość – najlepiej przy użyciu listy zadań. W Markecie można znaleźć przynajmniej kilkadziesiąt aplikacji tego typu, ale teraz skupimy się na tej dedykowanej wszystkim wycieczkowiczom – Travel Organizer. W tym prostym programie przygotowana została lista spraw, które należy załatwić oraz wykaz rzeczy niezbędnych w trakcie wakacyjnego wypoczynku. Niestety obie wykonane są w języku angielskim, ale wszystkie elementy można dowolnie edytować i dodawać nowe. Jeżeli jednak sami wolimy stworzyć listę zadań od podstaw to lepszym rozwiązaniem będą takie aplikacje jak Do it (Tomorrow) czy polski Listonic.

Travel Organizer (po prawej) to prosta aplikacja, w której przygotowana została lista spraw, które należy załatwić oraz wykaz rzeczy niezbędnych w trakcie wakacyjnego wypoczynku. Do it (Tomorrow) (po lewej) to z kolei popularna lista zadań.

Co warto zobaczyć?

Spakowani przybyliśmy samolotem do zarezerwowanego pokoju hotelowego w miejscu, które już nawet wirtualnie zwiedzaliśmy. Wszystko to z poziomu smartfonu z Androidem. Teraz jednak wypadałoby się zaopatrzyć w jakiś przewodnik… najlepiej taki mobilny... W Markecie dostępnych jest wiele darmowych i płatnych aplikacji, które oferują kompleksowe rozwiązania. TripAdvisor i Geolover to przedstawiciele aplikacji dostępnych za darmo, a mimo to oferują szereg przydatnych możliwości. Opisy zabytków i materiały multimedialne mogą znacznie wzbogacić naszą wiedzę o nowo poznanych miejscach.

Fot. montaż okładki z filmu "Kevin sam w domu", Android Market.

Android w podróży - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Jedną z wielu aplikacji fabrycznie zainstalowanych na smartfonie LG Swift L7II jest Quick Translator. Pokazujemy jak działa ten przydatny tłumacz.

Quick Translator - tłumacz praktyczny nie tylko w podróży - opinie i komentarze (4)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Izabella Zawisza
27-06-2014 - 13:57:56
Nie mogę zainstalować na laptopie Windows XP dodatku Quick Translator do tłumaczeń zaznaczonych zdań lub wyrazów.
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
27-06-2014 - 14:49:09
W przypadku problemów z konfiguracją sprzętu zapewniamy wsparcie techniczne TechDesk: *7242 (2,46 pln/min) dla T-Mobile i Heyah lub 708477242 (2.58 pln/min) dla pozostałych codziennie 7:00-23:00. Regulamin na www.t-mobile.pl. Pozdrawiam.
  (0)
Odpowiedz
Michał
07-02-2014 - 15:30:02
Wszystko fajnie, ale włącz internet za granicą, a rachunek z T-mobile po powrocie, doprowadzi cię do zawału :-(
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
01-07-2015 - 11:32:10
Dobra uwaga, ale dlatego warto za granicą skorzystać z aplikacji MiBOA, albo zrobić to jeszcze przed wyjazdem i włączyć wybrany pakiet Travel & Surf. W ten sposób kontrola kosztów korzystania z Internetu w roamingu gwarantowana. Więcej info tu: http://www.travelandsurf.pl/.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się