Zbieranie grzybów w lesie o tej porze roku dostarcza mnóstwo przyjemności, ale potrafi być też śmiertelnie niebezpieczne. Z tą aplikacją zminimalizujecie ryzyko zatrucia się niejadalnym okazem.

0

Ocena autora

W polskich lasach na dobre rozpoczął się sezon na grzyby, oczywiście ku uciesze wszystkich profesjonalnych i amatorskich grzybiarzy. Podczas radosnego grzybobrania powinniśmy zachować jednak szczególną ostrożność, ponieważ w tak olbrzymim natłoku rozmaitych gatunków grzybów, jaki panuje obecnie w naszych lasach, bardzo łatwo jest natknąć się na takie, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Pierwsze przypadki poważnych zatruć zostały już odnotowane. Dlatego wybierając się na grzyby, warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i osób, które będą te grzyby jadły. Tutaj z pomocą przychodzi aplikacja o nazwie Grzyby jadalne, przeznaczona dla użytkowników smartfonów i tabletów z Androidem.

Grzyby jadalne

Grzyby jadalne to bardzo prosta aplikacja, która sprawia wręcz wrażenie dość amatorskiej pod względem wykonania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tak naprawdę nie chodzi w niej przecież o technologiczne wodotryski, lecz o sprawne i czytelne przekazanie informacji na temat jadalnych gatunków grzybów i utrwalenie w pamięci użytkownika tego, które z nich nadają się do spożycia. Pod tym względem aplikacja dobrze spełnia swoje zadanie, w całości bowiem składa się z obrazkowego wykazu grzybów, które są  całkowicie bezpieczne dla zdrowia ludzi.

W bazie aplikacji uwzględnionych zostało w sumie kilkadziesiąt jadalnych gatunków grzybów, które zostały zaprezentowane w formie przejrzystej galerii. Dodatkowo każdy z nich jest opatrzony zdjęciami ułatwiającymi identyfikację oraz stosownym opisem zawierającym charakterystykę i najważniejsze informacje na temat danego gatunku. Z opisu dowiadujemy się wielu istotnych szczegółów, które pomogą nam w identyfikacji danego grzyba. Są to: wygląd kapelusza i trzonu (barwa, kształt itp.), występowanie (miejsca w Polsce oraz okresy czasu) oraz drzewa, przy których najczęściej występuje. Z kolei dołączone zdjęcia możemy rozszerzyć na cały ekran w celu dokładniejszego przyjrzenia się wszystkim charakterystycznym elementom danego gatunku.

Grzyba jadalne

Interfejs aplikacji jest prosty, a jego obsługa sprowadza się do korzystania z kilku podstawowych gestów, takich jak właśnie podwójne tapnięcie na zdjęciu czy opisie (w celu powiększenia go na cały ekran), czy pionowe i poziome przesuwanie palcem po ekranie, służące do nawigacji i przełączania się pomiędzy poszczególnymi gatunkami. Wszystko to jest czytelne i intuicyjne, ale nie mogło być inaczej przy tak niskim poziomie skomplikowania samej aplikacji.

Aplikację Grzyby jadalne polecamy wszystkim użytkownikom urządzeń z systemem Android, którzy wybierają się na wycieczkę do lasu w celu poszukiwania grzybów. Pamiętajcie: ostrożności nigdy za wiele, a przezorny jest zawsze ubezpieczony.

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Aplikacja Grzyby jadalne, czyli świadome grzybobranie - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Dziś prezentujemy Wam aplikację o bardzo jasno określonej grupie odbiorców. Ryboszukacz, bo o niej mowa, to pozycja obowiązkowa na smartfonie każdego mniej lub bardziej zaawansowanego wielbiciela wędkowania.

0

Ocena autora

Nasze smartfony potrafią coraz więcej, a liczba ich zastosowań cały czas się powiększa i jest praktycznie nieograniczona. Dowodami na poparcie wygłoszonej przeze mnie tezy są aplikacje takie jak ta, którą omówimy dziś dokładniej. Ryboszukacz to program stworzony przez polskiego dewelopera, który jest praktycznym niezbędnikiem każdego wędkarza. Zawiera bazę łowisk z całego kraju oraz obszerny atlas ryb, oraz umożliwia prowadzenie dziennika połowów. A to jeszcze nie wszystko.

Ryboszukacz pozwala na przeglądanie kilkuset łowisk wędkarskich znajdujących się na terenie całej Polski. Mapa domyślnie obejmuje obszar o promieniu 25 kilometrów od naszego położenia, co oczywiście jest możliwe dzięki funkcji geolokalizacji bazującej na nawigacji GPS. Możemy odszukać też konkretne łowiska, wpisując nazwę interesującego nas akwenu wodnego czy województwa. Ponadto, dzięki funkcji przełączania się pomiędzy mapą satelitarną a drogową, Ryboszukacz może okazać się pomocny podczas dojazdu do łowiska.

Przy każdym z łowisk znajdziemy dokładną lokalizację, opis, dane kontaktowe do właściciela (z możliwością wykonania połączenia telefonicznego bezpośrednio z poziomu aplikacji), listę gatunków występujących ryb, a także informacje pogodowe: aktualną temperaturę, prędkość i kierunek wiatru, wielkość opadów, ciśnienie atmosferyczne, wilgotność powietrza oraz informacje na temat godzin wschodu i zachodu słońca. Dokładną pogodę można też sprawdzać na trzy najbliższe dni, co ułatwia planowanie udanych połowów.

Jak sami widzicie, już dzięki samej bazie informacji na temat łowisk, Ryboszukacz to aplikacja, którą powinien posiadać każdy nowoczesny wędkarz. A to jeszcze nie wszystko, co ona potrafi. Inną ciekawą funkcją jest dziennik połowów, dzięki któremu można dokumentować i opisywać swoje zdobycze. Można też tworzyć swoją osobistą listę ulubionych łowisk, dodając do niej akweny spoza bazy aplikacji, czyli na przykład takie znajdujące się za granicą.  Dodatkowo, aplikacja zabiera cztery różne regulaminy połowów, dla wszystkich osób, które zawsze łowią legalnie i zgodnie z prawem.

Swoistą wisienką na torcie w przypadku aplikacji Ryboszukacz jest atlas ryb, który poza opisami i fotografiami, zawiera wiele innych informacji, takich jak wymiary ochronne, limity połowów dla poszczególnych gatunków, najlepszy okres połowów, sugerowane przynęty, okresy ochronne czy informacje o rekordach.

Podsumowanie

Mówiąc krótko, Ryboszukacz zawiera wszystko to, co interesuje każdego, mniej lub bardziej zaawansowanego miłośnika wędkowania. Aplikacja zainstalowana w smartfonie dostarcza multum informacji na temat łowisk i gatunków ryb, a także posiada kilka innych funkcji, dzięki którym łowienie ryb może być jeszcze przyjemniejsze. A dzięki integracji z Facebookiem czy Twitterem, swoimi zdobyczami można w prosty sposób pochwalić się przed znajomymi.

Ryboszukacz jest dostępny w Google Play (Android) i App Store (iOS).

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Ryboszukacz, czyli wędkowanie ze smartfonem - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Dziś wybieramy się na wirtualną wycieczkę do lasu w poszukiwaniu grzybów. Na takiej prawdziwej warto mieć zainstalowaną na swoim smartfonie polską aplikację o nazwie Atlas Grzybów, która zawiera informacje o ponad 70 gatunkach grzybów występujących w lasach.

0

Ocena autora

Lista zastosowań aplikacji mobilnych praktycznie się nie kończy. Obok tak oczywistych, jak na przykład do obróbki zdjęć, dostarczających mapy, czy do tworzenia muzyki, trafiają się czasem prawdziwe perełki, przeznaczone dla wąskiej grupy użytkowników. Tak było z aplikacją Ryboszukacz, skierowaną do zapalonych wędkarzy, tak też jest z inną polską aplikacją o nazwie Atlas Grzybów (The Mushroom Book), z której użytek zrobią osoby lubujące się w wycieczkach do lasu w poszukiwaniu grzybów. Tej ostatniej dziś się zresztą przyjrzymy.

Korzystaj z aplikacji i gier na smartfonach z e-sklepu. Sprawdź oferty!

Atlas Grzybów to aplikacja stworzona przez zapalonego grzybiarza z Polski, który pewnego dnia stwierdził, że brakuje mu porządnej aplikacji poświęconej grzybom, dlatego postanowił stworzyć ją samodzielnie. I tak powstała mobilna baza informacji na temat ponad 70 gatunków grzybów, którą bez najmniejszych problemów możemy wziąć ze sobą do lasu i korzystać z zawartych w niej podpowiedzi.

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji naszym oczom ukazuje się regulamin, który musimy zaakceptować, by móc z niej korzystać. Autorowi chodziło o to, że nie bierze żadnej odpowiedzialności za wszelkie decyzje, które użytkownicy podejmą na podstawie jego aplikacji. Musimy to oczywiście zrozumieć, bo pomyłki się zdarzają, a niektóre sytuacje trudno jest przewidzieć. Tak czy inaczej, informacje przekazywane w aplikacji są wiarygodne, niemniej trzeba jeszcze umieć je odpowiednio zinterpretować.

Aparat Google - dlaczego warto z niego korzystać?

Przejdźmy teraz nieco dalej. Na głównym ekranie aplikacji mamy kilka przycisków. Pod nieco ukrytym, umieszczonym w lewym górnym rogu ekranu, występującym pod postacią czerwonej wstęgi, ukrywa się "ABC grzybiarza", czyli zestaw kilku praktycznych porad i wskazówek na temat tego, jak powinniśmy zachowywać się, gdy już udamy się na wycieczkę do lasu w poszukiwaniu grzybów. Z kolei w głównym dziale aplikacji - tytułowym atlasie grzybów - znajduje się lista wszystkich gatunków. Po kliknięciu w daną pozycję otrzymujemy stronę ze zdjęciem prezentującym wygląd grzyba i podstawowymi informacjami na jego temat. Poniżej wyszczególnione są gatunki, z którymi można go pomylić. Warto wiedzieć też o tym, że każdy grzyb jest oznaczony jednym kolorem - zielonym, żółtym lub czerwonym - co stanowi wskazówkę na temat jego przydatności do spożycia.

Aplikacja Atlas Grzybów ma jeszcze jedną, bardzo przydatną dla grzybiarzy funkcję. Mianowicie - narządzie umożliwiające identyfikację znalezionego w lesie gatunku grzyba. Korzystamy w nim z modułu, w którym dopasowujemy do siebie poszczególne elementy grzyba (ręcznie rysowane): kapelusz, trzon i wygląd ściółki. Następnie klikamy w ikonę celownika, znajdującą się w prawym dolnym rogu, w celu rozpoczęcia identyfikacji. Aplikacja skanuje swoją bazę danych w poszukiwaniu gatunków odpowiadających wprowadzonej przez nas charakterystyce. Dzięki temu łatwiej jest odnaleźć informacje na temat gatunku, na który właśnie się natknęliśmy.

Smart Lock - mądra blokada dla smartfonów z Androidem

Atlas Grzybów możemy polecić wszystkim grzybiarzom wyposażonym w smartfon od Apple. Zawiera wiele cennych (z perspektywy miłośnika leśnych wycieczek) informacje, jest dobrze wykonana i nieskomplikowana, dzięki czemu doskonale spełnia swoje zadanie. Pamiętajcie jednak, że podczas grzybobrania nic nie jest w stanie zastąpić zdrowego rozsądku i starej, dobrej zasady ograniczonego zaufania. Ale taka aplikacja może tylko pomóc.

Atlas Grzybów dla iOS za darmo* - pobierz

Atlas Grzybów dla Androida - pobierz

* wersja darmowa jest ograniczona, za dostęp do pełnej bazy informacji trzeba zapłacić równowartość 0,89 euro.

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Atlas Grzybów (The Mushroom Book) - aplikacja na wycieczkę do lasu - opinie i komentarze (2)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Leśny
28-08-2013 - 22:23:33
O, coś dla mnie!
  (1)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
30-08-2013 - 12:35:44
Weekend przed nami! Nic tylko pobrać aplikację i ruszać do lasu! :- )
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Jeśli wybierasz się do lasu na grzybobranie powinieneś mieć smartfon z tą aplikacją zawsze przy sobie. Pozwoli ona rozpoznać konkretne gatunki grzybów i zapisać ich lokalizacje na mapie.

0

Ocena autora

Na wstępie przywita nas komunikat ostrzegawczy informujący o tym, że aplikacji używamy wyłącznie na własną odpowiedzialność. Warto o tym pamiętać, bo można różnie interpretować zapisy atlasów lub niewłaściwie rozpoznać obiekt na zdjęciu, a o możliwych skutkach nie trzeba chyba pisać. Niemniej, lepszy mobilny atlas grzybów niż żaden, zwłaszcza w takim wydaniu, więc akceptujemy i przechodzimy dalej.

 

Do wyboru mamy dwie opcje funkcjonalne i odnośnik do opcji konfiguracyjnych. Przede wszystkim mamy tu więc bazę 206 gatunków grzybów, która rozbudowywana jest niemal z każdą aktualizacją. Dostaniemy się do niej klikając w przycisk „Przeglądaj”. Wyświetlona lista może nie powala designem graficznym, ale jest bardzo intuicyjna. Przy każdej pozycji zobaczymy miniaturkę zdjęcia i ikonę symbolizującą możliwość do spożycia.

 

Wszystkie gatunki są bardzo szczegółowo opisane – poznamy nie tylko charakterystykę budowy, ale dowiemy się też w jakich lasach występują i w jakich warunkach można je spożywać. I pisząc tu o warunkach mam na myśli gatunki oznaczone żółtym wykrzyknikiem, czyli warunkowo jadalne. Przykładowo „Gołąbek czarniawy” jest „przez niektóre przewodniki uważany za grzyb jadalny, przez inne – za niejadalny. Jadalne są tylko młode owodniki, starsze mają zbyt łykowaty miąższ” – czytamy w mobilnym atlasie. To wiedza, której próżno szukać w wielu, nawet książkowych, alternatywach.

 

Listę można przeszukiwać według nazwy, uwzględniając przy tym ich charakterystykę. Można więc wyświetlić tylko te jadalne lub niejadalne, trujące, rurkowe, blaszkowe itd., dzięki czemu wskażemy tylko interesujące nas gatunki (np. rurkowe jadalne). Aplikacja pozwala również na wyszukiwanie tekstowe i posortowanie wyników według nazwy oficjalnej, potocznej i naukowej lub jadalności, rodzaju czy kolejności dodania. Czego chcieć więcej? Mapy.

 

Drugą funkcją aplikacji są „Moje miejsca”, czyli mapa z możliwością oznaczania konkretnych miejsc występowania znalezionych grzybów. Wystarczy przytrzymać palec na mapie, a następnie wpisać wybraną nazwę i ewentualnie powiązać z konkretnym gatunkiem. Można też wrzucić zdjęcie znalezionego okazu. Brakuje tylko rejestratora przebytej trasy.

 

 

W ustawieniach aplikacji można zmienić sposób wyświetlania listy (może być w formie siatki) czy dostosować rozmiar czcionki. Program pozwala także na ustawienie typu wyświetlanej mapy (np. satelita, teren), a nawet na import i eksport bazy ulubionych i miejsc.

Mobilny atlas grzybów to świetny przewodnik nie tylko dla amatorów. Choć jego interfejs graficzny odbiega nieco od dzisiejszych standardów, nadal jest bardzo wygodny w obsłudze i dostarcza pełnej wiedzy o ponad 200 gatunkach grzybów.

Fot. Fotolia

 

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Atlas grzybów - przydatna aplikacja - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się