Dziś wybieramy się na wirtualną wycieczkę do lasu w poszukiwaniu grzybów. Na takiej prawdziwej warto mieć zainstalowaną na swoim smartfonie polską aplikację o nazwie Atlas Grzybów, która zawiera informacje o ponad 70 gatunkach grzybów występujących w lasach.

0

Ocena autora

Lista zastosowań aplikacji mobilnych praktycznie się nie kończy. Obok tak oczywistych, jak na przykład do obróbki zdjęć, dostarczających mapy, czy do tworzenia muzyki, trafiają się czasem prawdziwe perełki, przeznaczone dla wąskiej grupy użytkowników. Tak było z aplikacją Ryboszukacz, skierowaną do zapalonych wędkarzy, tak też jest z inną polską aplikacją o nazwie Atlas Grzybów (The Mushroom Book), z której użytek zrobią osoby lubujące się w wycieczkach do lasu w poszukiwaniu grzybów. Tej ostatniej dziś się zresztą przyjrzymy.

Korzystaj z aplikacji i gier na smartfonach z e-sklepu. Sprawdź oferty!

Atlas Grzybów to aplikacja stworzona przez zapalonego grzybiarza z Polski, który pewnego dnia stwierdził, że brakuje mu porządnej aplikacji poświęconej grzybom, dlatego postanowił stworzyć ją samodzielnie. I tak powstała mobilna baza informacji na temat ponad 70 gatunków grzybów, którą bez najmniejszych problemów możemy wziąć ze sobą do lasu i korzystać z zawartych w niej podpowiedzi.

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji naszym oczom ukazuje się regulamin, który musimy zaakceptować, by móc z niej korzystać. Autorowi chodziło o to, że nie bierze żadnej odpowiedzialności za wszelkie decyzje, które użytkownicy podejmą na podstawie jego aplikacji. Musimy to oczywiście zrozumieć, bo pomyłki się zdarzają, a niektóre sytuacje trudno jest przewidzieć. Tak czy inaczej, informacje przekazywane w aplikacji są wiarygodne, niemniej trzeba jeszcze umieć je odpowiednio zinterpretować.

Aparat Google - dlaczego warto z niego korzystać?

Przejdźmy teraz nieco dalej. Na głównym ekranie aplikacji mamy kilka przycisków. Pod nieco ukrytym, umieszczonym w lewym górnym rogu ekranu, występującym pod postacią czerwonej wstęgi, ukrywa się "ABC grzybiarza", czyli zestaw kilku praktycznych porad i wskazówek na temat tego, jak powinniśmy zachowywać się, gdy już udamy się na wycieczkę do lasu w poszukiwaniu grzybów. Z kolei w głównym dziale aplikacji - tytułowym atlasie grzybów - znajduje się lista wszystkich gatunków. Po kliknięciu w daną pozycję otrzymujemy stronę ze zdjęciem prezentującym wygląd grzyba i podstawowymi informacjami na jego temat. Poniżej wyszczególnione są gatunki, z którymi można go pomylić. Warto wiedzieć też o tym, że każdy grzyb jest oznaczony jednym kolorem - zielonym, żółtym lub czerwonym - co stanowi wskazówkę na temat jego przydatności do spożycia.

Aplikacja Atlas Grzybów ma jeszcze jedną, bardzo przydatną dla grzybiarzy funkcję. Mianowicie - narządzie umożliwiające identyfikację znalezionego w lesie gatunku grzyba. Korzystamy w nim z modułu, w którym dopasowujemy do siebie poszczególne elementy grzyba (ręcznie rysowane): kapelusz, trzon i wygląd ściółki. Następnie klikamy w ikonę celownika, znajdującą się w prawym dolnym rogu, w celu rozpoczęcia identyfikacji. Aplikacja skanuje swoją bazę danych w poszukiwaniu gatunków odpowiadających wprowadzonej przez nas charakterystyce. Dzięki temu łatwiej jest odnaleźć informacje na temat gatunku, na który właśnie się natknęliśmy.

Smart Lock - mądra blokada dla smartfonów z Androidem

Atlas Grzybów możemy polecić wszystkim grzybiarzom wyposażonym w smartfon od Apple. Zawiera wiele cennych (z perspektywy miłośnika leśnych wycieczek) informacje, jest dobrze wykonana i nieskomplikowana, dzięki czemu doskonale spełnia swoje zadanie. Pamiętajcie jednak, że podczas grzybobrania nic nie jest w stanie zastąpić zdrowego rozsądku i starej, dobrej zasady ograniczonego zaufania. Ale taka aplikacja może tylko pomóc.

Atlas Grzybów dla iOS za darmo* - pobierz

Atlas Grzybów dla Androida - pobierz

* wersja darmowa jest ograniczona, za dostęp do pełnej bazy informacji trzeba zapłacić równowartość 0,89 euro.

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Atlas Grzybów (The Mushroom Book) - aplikacja na wycieczkę do lasu - opinie i komentarze (2)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Leśny
28-08-2013 - 22:23:33
O, coś dla mnie!
  (1)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
30-08-2013 - 12:35:44
Weekend przed nami! Nic tylko pobrać aplikację i ruszać do lasu! :- )
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Szybki dostęp do wybranych aplikacji z każdego miejsca w systemie – to zaleta Andrioda, którą uwypuklają specjalne programy. Dzięki nim krawędzie ekranu mogą stać się niezwykle użyteczne, umożliwiając nie tylko uruchomienie wybranych programów, ale także podgląd informacji z widżetów.

Po przesunięciu palca od lewej lub prawej krawędzi ekranu zostanie wywołana lista kilku aplikacji ułożonych na planie dwupoziomowego półkola – taki efekt uzyskamy po instalacji i konfiguracji Pie Control. Program dostępny jest w Google Play za darmo, więc z jego instalacją nie powinno być problemów. Ale i konfiguracja jest bajecznie prosta, bo główne okno aplikacji zostało podzielone na trzy części. W pierwszej znajdziemy ustawienia programu, w których można aktywować krawędzie ekranu (lewa, prawa lub obydwie), a także zdecydować czy powinien wyświetlać się zegar, czy też inne funkcje. Ostatnia grupa opcji dotyczy kolorystyki poszczególnych elementów interfejsu -  użytkownik może wybrać barwę wszystkich pól siatki w momencie ich wyświetlenia lub najechania palcem. W kolejnych zakładkach wybieramy skróty i akcje, które powinny zostać przypisane do maksymalnie 5 pozycji zarówno na pierwszym, jak i na drugim poziomie. Każda dodatkowo może być wywoływana krótkim lub długim kliknięciem, co daje możliwość ustawienia aż 10 akcji na jeden poziom. Mogą to być zwykłe skróty do aplikacji, ale także narzędzia (powrót do pulpitu, powiadomienia itd.) i ustawienia (dźwięku, synchronizacji, bluetooth itd.). Po pomyślnej konfiguracji wystarczy przeciągnąć palcem od krawędzi i puścić palec na wybranej pozycji, by ją uruchomić. Pie Control dostępny jest za darmo w Google Play.

Twórcy aplikacji Wave Launcher obrali nieco inny kierunek, duplikując funkcjonalność znaną z systemu, który przez wielu został już zapomniany – webOS. Wystarczy przesunąć palcem od wybranej krawędzi ekranu, by wyzwolić charakterystyczną „falę”. Dużą zaletą aplikacji jest możliwość jej personalizacji – zmienić można dosłownie każdy element interfejsu – od podglądu skrótów po specyfikę aktywnej krawędzi. Główne okno prezentuje 6 skrótów, odnoszących się do głównych funkcji aplikacji, oraz podgląd gotowej fali (jeśli nie dodaliśmy żadnych skrótów, pojawią się zielone plusy w miejscu ikon). W najważniejszej – pierwszej – funkcji można dodawać i edytować skróty. I mogą to być nie tylko skróty do programów i poszczególnych aktywności, ale także widżety, dzięki czemu w każdej chwili można podejrzeć prognozę pogody lub listę wiadomości, a także foldery skrótów. W opcjach „Edit Colors” można dostosować kolorystykę i przeźroczystość fali oraz etykiet tekstowych, natomiast w „Dostosuj” można ustawić aktywną krawędź – jej rozmiar i położenie (w przeciwieństwie do Pie Control można wykorzystać także dolną krawędź ekranu). Ustawienia programu pozwalają na zmianę języka, wyłączenie automatycznego startu aplikacji z systemem, konfigurację powiadomień czy obszaru gestu. Wave Launcher kosztuje ok. 6 zł w Google Play.

Błyskawiczny dostęp do aplikacji na Androidzie - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Zbieranie grzybów w lesie o tej porze roku dostarcza mnóstwo przyjemności, ale potrafi być też śmiertelnie niebezpieczne. Z tą aplikacją zminimalizujecie ryzyko zatrucia się niejadalnym okazem.

0

Ocena autora

W polskich lasach na dobre rozpoczął się sezon na grzyby, oczywiście ku uciesze wszystkich profesjonalnych i amatorskich grzybiarzy. Podczas radosnego grzybobrania powinniśmy zachować jednak szczególną ostrożność, ponieważ w tak olbrzymim natłoku rozmaitych gatunków grzybów, jaki panuje obecnie w naszych lasach, bardzo łatwo jest natknąć się na takie, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Pierwsze przypadki poważnych zatruć zostały już odnotowane. Dlatego wybierając się na grzyby, warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i osób, które będą te grzyby jadły. Tutaj z pomocą przychodzi aplikacja o nazwie Grzyby jadalne, przeznaczona dla użytkowników smartfonów i tabletów z Androidem.

Grzyby jadalne

Grzyby jadalne to bardzo prosta aplikacja, która sprawia wręcz wrażenie dość amatorskiej pod względem wykonania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tak naprawdę nie chodzi w niej przecież o technologiczne wodotryski, lecz o sprawne i czytelne przekazanie informacji na temat jadalnych gatunków grzybów i utrwalenie w pamięci użytkownika tego, które z nich nadają się do spożycia. Pod tym względem aplikacja dobrze spełnia swoje zadanie, w całości bowiem składa się z obrazkowego wykazu grzybów, które są  całkowicie bezpieczne dla zdrowia ludzi.

W bazie aplikacji uwzględnionych zostało w sumie kilkadziesiąt jadalnych gatunków grzybów, które zostały zaprezentowane w formie przejrzystej galerii. Dodatkowo każdy z nich jest opatrzony zdjęciami ułatwiającymi identyfikację oraz stosownym opisem zawierającym charakterystykę i najważniejsze informacje na temat danego gatunku. Z opisu dowiadujemy się wielu istotnych szczegółów, które pomogą nam w identyfikacji danego grzyba. Są to: wygląd kapelusza i trzonu (barwa, kształt itp.), występowanie (miejsca w Polsce oraz okresy czasu) oraz drzewa, przy których najczęściej występuje. Z kolei dołączone zdjęcia możemy rozszerzyć na cały ekran w celu dokładniejszego przyjrzenia się wszystkim charakterystycznym elementom danego gatunku.

Grzyba jadalne

Interfejs aplikacji jest prosty, a jego obsługa sprowadza się do korzystania z kilku podstawowych gestów, takich jak właśnie podwójne tapnięcie na zdjęciu czy opisie (w celu powiększenia go na cały ekran), czy pionowe i poziome przesuwanie palcem po ekranie, służące do nawigacji i przełączania się pomiędzy poszczególnymi gatunkami. Wszystko to jest czytelne i intuicyjne, ale nie mogło być inaczej przy tak niskim poziomie skomplikowania samej aplikacji.

Aplikację Grzyby jadalne polecamy wszystkim użytkownikom urządzeń z systemem Android, którzy wybierają się na wycieczkę do lasu w celu poszukiwania grzybów. Pamiętajcie: ostrożności nigdy za wiele, a przezorny jest zawsze ubezpieczony.

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Aplikacja Grzyby jadalne, czyli świadome grzybobranie - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Jeśli wybierasz się do lasu na grzybobranie powinieneś mieć smartfon z tą aplikacją zawsze przy sobie. Pozwoli ona rozpoznać konkretne gatunki grzybów i zapisać ich lokalizacje na mapie.

0

Ocena autora

Na wstępie przywita nas komunikat ostrzegawczy informujący o tym, że aplikacji używamy wyłącznie na własną odpowiedzialność. Warto o tym pamiętać, bo można różnie interpretować zapisy atlasów lub niewłaściwie rozpoznać obiekt na zdjęciu, a o możliwych skutkach nie trzeba chyba pisać. Niemniej, lepszy mobilny atlas grzybów niż żaden, zwłaszcza w takim wydaniu, więc akceptujemy i przechodzimy dalej.

 

Do wyboru mamy dwie opcje funkcjonalne i odnośnik do opcji konfiguracyjnych. Przede wszystkim mamy tu więc bazę 206 gatunków grzybów, która rozbudowywana jest niemal z każdą aktualizacją. Dostaniemy się do niej klikając w przycisk „Przeglądaj”. Wyświetlona lista może nie powala designem graficznym, ale jest bardzo intuicyjna. Przy każdej pozycji zobaczymy miniaturkę zdjęcia i ikonę symbolizującą możliwość do spożycia.

 

Wszystkie gatunki są bardzo szczegółowo opisane – poznamy nie tylko charakterystykę budowy, ale dowiemy się też w jakich lasach występują i w jakich warunkach można je spożywać. I pisząc tu o warunkach mam na myśli gatunki oznaczone żółtym wykrzyknikiem, czyli warunkowo jadalne. Przykładowo „Gołąbek czarniawy” jest „przez niektóre przewodniki uważany za grzyb jadalny, przez inne – za niejadalny. Jadalne są tylko młode owodniki, starsze mają zbyt łykowaty miąższ” – czytamy w mobilnym atlasie. To wiedza, której próżno szukać w wielu, nawet książkowych, alternatywach.

 

Listę można przeszukiwać według nazwy, uwzględniając przy tym ich charakterystykę. Można więc wyświetlić tylko te jadalne lub niejadalne, trujące, rurkowe, blaszkowe itd., dzięki czemu wskażemy tylko interesujące nas gatunki (np. rurkowe jadalne). Aplikacja pozwala również na wyszukiwanie tekstowe i posortowanie wyników według nazwy oficjalnej, potocznej i naukowej lub jadalności, rodzaju czy kolejności dodania. Czego chcieć więcej? Mapy.

 

Drugą funkcją aplikacji są „Moje miejsca”, czyli mapa z możliwością oznaczania konkretnych miejsc występowania znalezionych grzybów. Wystarczy przytrzymać palec na mapie, a następnie wpisać wybraną nazwę i ewentualnie powiązać z konkretnym gatunkiem. Można też wrzucić zdjęcie znalezionego okazu. Brakuje tylko rejestratora przebytej trasy.

 

 

W ustawieniach aplikacji można zmienić sposób wyświetlania listy (może być w formie siatki) czy dostosować rozmiar czcionki. Program pozwala także na ustawienie typu wyświetlanej mapy (np. satelita, teren), a nawet na import i eksport bazy ulubionych i miejsc.

Mobilny atlas grzybów to świetny przewodnik nie tylko dla amatorów. Choć jego interfejs graficzny odbiega nieco od dzisiejszych standardów, nadal jest bardzo wygodny w obsłudze i dostarcza pełnej wiedzy o ponad 200 gatunkach grzybów.

Fot. Fotolia

 

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Atlas grzybów - przydatna aplikacja - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się