06.05.2011

Bezpieczny Android

Coraz chętniej sięgamy po telefony z wyższej półki wyposażone w system Android. Zastępują nam one cyfrówki, organizery, a nawet konsole do gier. Gromadzimy w nich coraz więcej informacji, także tych poufnych. Nic więc dziwnego, że ich bezpieczeństwo potrafi spędzać sen z powiek. Co jednak zrobić aby spać spokojnie?

Użytkownicy telefonów z Androidem narażeni są nie tylko na typowe niebezpieczeństwa, takie jak uszkodzenie lub utrata aparatu. Jedna z podstawowych zalet systemu – jego otwartość i dostępność dla wszystkich – została już kilkukrotnie obrócona w jego podstawową wadę. W Android Markecie pojawiły się aplikacje zawierające w swoim kodzie konia trojańskiego.

Działanie ostatniego wykrytego trojana „DroidDream” polegało na uzyskaniu dostępu do plików systemowych i przesyłaniu na zewnętrzne serwery wszystkich podstawowych informacji o telefonie. Google po pewnym czasie usunęło zainfekowane aplikacje ze swojego sklepu, a było ich ponad 50. Złośliwe oprogramowanie, z jakim mieliśmy do czynienia, skupiało się głównie na przesyłaniu informacji. Niewykluczone jednak, że w przyszłości przyjdzie nam się zmierzyć z innymi zagrożeniami. Aby skutecznie się przed nimi bronić można zainstalować w telefonie takie programy jak Lookout Mobile Security, Antivirus Free, NetQin Antivirus, Norton Mobile Security czy Dr.Web. Programy te umożliwiają przeskanowanie zainstalowanych aplikacji i usunięcie złośliwego oprogramowania. Niektóre z nich pozwalają również na bieżące skanowanie instalowanych aplikacji (np. Lookout Mobile Security).

 

Warto również wykonywać kopie zapasowe zgromadzonych danych. Nasi Klienci mogą skorzystać z usługi BeKaP (Bezpieczna Kopia Danych), która umożliwia bezpieczne, bezprzewodowe kopiowanie pamięci telefonu (kontaktów, kalendarza, zadań i notatek) i zabezpieczenie tych danych na zdalnym serwerze. Do tego celu można również użyć kilku aplikacji, które znajdziemy w Android Markecie, a jednymi z najpopularniejszych są: MyBackup Pro oraz Sprite Backup.

Telefon można również zabezpieczyć przed najgorszym scenariuszem – kradzieżą. Wystarczy skorzystać z aplikacji, które potrafią śledzić nasz telefon i wyświetlić lokalizację naszego telefonu na mapie w przeglądarce internetowej. Do takich programów można zaliczyć wspomniane wcześniej Lookout Mobile Security, NetQin Antivirus oraz McAfee WaveSecure. Jeżeli, mimo naszych starań, nie udało się odzyskać telefonu, warto skorzystać z oferty „Bezpieczny telefon” przeznaczonej dla naszych klientów. Umożliwia ona zakup nowego aparatu w promocyjnej cenie.

Spośród wszystkich wymienionych aplikacji, Waszej szczególnej uwadze polecamy Lookout Mobile Security, który stanowi kompleksowe narzędzie. Dzięki niemu wykonamy kopię zapasową kontaktów, zdalnie wyczyścimy pamięć telefonu, a nawet odnajdziemy w przypadku zguby lub kradzieży.

Bezpieczny Android - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

radek
06-05-2011 - 22:26:54
@Adam poruszyłeś bardzo stary problem, który dotyczył Symbiana. W przypadku Androida ten problem nie występował.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Bezpieczna, szybka, mała – taka ma być przeglądarka internetowa twórców Clean Master. Czy rzeczywiście taka jest? Sprawdziliśmy.

0

Ocena autora

Clean Master to aplikacja służąca do czyszczenia pamięci urządzenia ze zbędnych plików, jednak nie ona będzie głównym bohaterem niniejszej recenzji. Firma stojąca za nią cieszy się jednak zaufaniem odbiorców, a produkty prezentowane przez nią są najwyższej próby. Nie inaczej jest i tym razem. CM Browser to nowa przeglądarka internetowa, którą firma reklamuje sloganami „bezpieczna, szybka i mała”. I rzeczywiście taka jest.

Plik instalacyjny zajmuje ok. 1,7 MB, ale po zainstalowaniu w urządzeniu rozrasta się do ok. 4 MB. Trzeba też liczyć się z tym, że każda przeglądarka zapisuje w pamięci urządzenia dodatkowe dane w trakcie serfowania, więc już po kilku minutach słowo „mała” przestanie pasować do charakterystyki aplikacji. Niemniej, osiągnięcie rozmiaru 1,7 MB, a później 4 MB, jest imponującym osiągnięciem – dla porównania Chrome zajmuje ponad 60 MB pamięci wewnętrznej! CM Browser jest

więc rzeczywiście mały, ale czy jest szybki?

CM Browser

Szybkość przetwarzania stron jest porównywalna do innych przeglądarek bazujących na silniku WebKit (np. Chrome, Dolphin itd.), więc trudno oczekiwać rewolucji na miarę Opery Mini. Producent zaimplementował tu jednak funkcję „wstępnego wczytywania stron”, które ma dodatkowo przyspieszyć ładowanie witryny, ale w trakcie testów nie zaobserwowano wyraźnego przyrostu „mocy”. Program został świetnie zoptymalizowany - błyskawicznie uruchamia się i reaguje na polecenia. Nie trzeba więc długo czekać na uruchomienie aplikacji czy jej wznowienie, a sam program nie zalega w pamięci operacyjnej. Jest więc świetnym rozwiązaniem dla smartfonów o słabszych parametrach.

-> AVG Privacy FIX - zachowaj prywatność w Sieci

-> AppLock - zabezpiecz swój smartfon z Androidem

Firma chwali się również bezpieczeństwem swojej przeglądarki. Zaimplementowano w niej bowiem silnik antywirusowy, który ma filtrować podejrzaną zawartość witryn sieci web. Niestety, nie udało nam się natrafić na takie w trakcie testów, więc trudno ocenić rzeczywistą wartość tego rozwiązania, ale już sama świadomość jego obecności pozytywnie wpływa na końcowy odbiór przez użytkownika.

CM Browser

Interfejs aplikacji został bardzo dobrze dopracowany zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. W dolnej części ekranu wyświetlane są przyciski nawigacyjne wraz z przełącznikiem otwartych kart, natomiast z prawej krawędzi można wysunąć panel umożliwiający przełączenie na widok komputerowy, udostępnienie witryny, przetłumaczenie strony czy aktywację trybu prywatnego przeglądania. CM Browser to bez wątpienia jedna z lepszych przeglądarek internetowych dostępnych w Google Play, a dla słabszych urządzeń może okazać się wręcz niezastąpiona.

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

CM Browser - szybka i bezpieczna przeglądarka dla Androida - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Marcin
31-08-2016 - 09:21:28
Po ostatniej aktualizacji zniknela strona domowa google i po ponownym jej ustawieniu nic. nie ma paska wyszukiwarki. Nawet ponowne zainstalowanie przegladarki nic nie dalo. Totalna porazka.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Kolejny sezon T-Mobile Ekstraklasy za nami! Aż 99,8 proc. meczów odbyło się poważnych incydentów. - Sukces polskiego modelu zabezpieczenia meczów Ekstraklasy powinien stać się ważnym punktem odniesienia dla europejskiej i globalne dyskusji na temat bezpieczeństwa stadionowego – mówi prof. Clifford Stott, czołowy brytyjski ekspert ds. bezpieczeństwa futbolu.

295 z 296 spotkań T-Mobile Ekstraklasy w minionym sezonie odbyło się bez żadnych poważnych zakłóceń. Jeżeli statystyki porównamy z poprzednim sezonem, to dojdziemy do wniosku, że udało się obniżyć liczbę najpoważniejszych incydentów, szczególnie tych z udziałem pirotechniki (z 68 do 54). Sześciokrotnie (z 6 do 1) spadła liczba zajść na trybunach, podczas których doszło do użycia przemocy fizycznej, udało się również o połowę (z 4 do 2) zmniejszyć nieliczne przypadki zachowań o jednoznacznie rasistowskim podłożu.  

Pozytywne zmiany  

- Zmniejszenie liczby poważniejszych incydentów pokazuje bardzo pozytywne zmiany standardów bezpieczeństwa, jakie obowiązują w Ekstraklasie – komentuje prof. Clifford Stott, który nie tylko zajmuje się tematyką bezpieczeństwa futbolu na University of Leeds, lecz jest także uznanym międzynarodowym praktykiem, który w ostatnich latach doradzał w tym zakresie kilku rządom europejskim oraz współpracował z UEFA przy zabezpieczeniu Mistrzostw Europy w 2004 roku w Portugalii  - Oczywiście niektóre problemy, chociażby te związane z pirotechniką, wciąż istnieją, ale ważne są widoczne oznaki poprawy poziomu bezpieczeństwa, na których można budować dalszy rozwój – dodaje prof. Stott.

Zgadza się z nim mu dr Dominik Antonowicz, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jeden z pionierów badania kultury ruchu kibicowskiego w Polsce – Kultura kibicowania na stadionach Ekstraklasy zmienia się, choć proces ten następuje stopniowo i nie wszędzie równie szybko. Obserwujemy wytwarzanie się normy społecznej, również wśród kibiców najbardziej zaangażowanych, zgodnie z którą przemoc fizyczna na trybunach przestaje być akceptowana, a większą uwagę przywiązuje się do opraw i jakości prowadzonego dopingu.
Fot. MICHAL KOSC/REPORTER/East News

Polskie stadiony bardzo bezpieczne! - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Firma z Mountain View w ostatniej wersji Chrome na Androida aktywowała funkcję bezpiecznego przeglądania. Na jakiej zasadzie działa to rozwiązanie?

Bezpieczne przeglądanie (z j. ang. Safe Browsing) jest funkcją mającą na celu ustrzec nas przed niebezpiecznymi stronami www, na przykład zawierającymi złośliwe oprogramowanie. Jeśli taka strona zostanie zidentyfikowana, to zostanie wyświetlone ostrzeżenie na czerwonym tle o potencjalnym niebezpieczeństwie.

Funkcja ta od dawna znajduje się w Chrome na komputery, a teraz Google postanowiło ją aktywować w przeglądarce Chrome na urządzeniach z Androidem. Safe Browsing działa tylko na tych urządzeniach, które mają Usługi Google Play uaktualnione do wersji z numerem 8.1 i ostatnie wydanie Chrome'a - wersję z numerem 47.

Zobacz smartfony z Androidem w e-sklepie

Jeśli chcecie się upewnić, czy bezpieczne przeglądanie jest aktywne na waszych urządzeniach z Androidem, to otwórzcie Chrome i udajcie się do Ustawienia, a następnie Prywatność, gdzie powinniście znaleźć informację, jak na poniższym zrzucie ekranowym.

 

Źródło: Android Police

Google włącza bezpieczne przeglądanie w Chrome na Androidzie - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

BelllaO
14-12-2015 - 21:15:00
Kto chce zarobic w sieci kilkadziesiat dolarow dziennie?? Metoda jest prosta i dziala, poszukajcie sobie w google: room23a adfly
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Kup HTC Desire 820 i odbierz atrakcyjne nagrody
Podziel się