Smartfony coraz śmielej konkurują z aparatami cyfrowymi. I to nie tylko z uwagi na coraz lepsze rozwiązania technologiczne, ale również programowe. Aplikacje do obsługi wbudowanego aparatu potrafią przekształcić niemal każde zdjęcie w mini-arcydzieło.

0

Ocena autora

Camera Zoom Fx jest jedną z najdłużej rozwijanych aplikacji do obsługi aparatu na Androidzie. W swojej wieloletniej historii przechodziła już różne przeobrażenia, aż do momentu, w którym została uzbrojona w 20 efektów, 13 ramek, 6 filtrów Vignette i kilkanaście różnych przekształceń, które można nakładać dynamicznie na podgląd fotografowanego obrazu.

Okno aplikacji przypomina rozwiązanie standardowe dla systemu Android i zmienia swoją orientację w zależności od położenia telefonu. W trybie pionowym mamy więc dwa paski funkcyjne rozdzielone centralnie położonym, dużym podglądem fotografowanego obrazu. W górnej części można szybko wyłączyć flesz, zmienić wykorzystywany aparat (przód/tył), a także nałożyć jedną z pomocniczych siatek. Przydatnym narzędziem może tu być wskaźnik stabilności, który mieni się czerwonym kolorem, jeśli wykryje drgania urządzenia.

W dolnej części ekranu (lub przy jego prawej stronie w trybie poziomym) znajdziemy dwa przyciski przenoszące do ustawień standardowych i funkcji fotografowania, a także przełącznik do trybu kamery, przeglądarkę efektów wizualnych i „wyzwalacz migawki”. Jeśli więc chcemy nadać zdjęciu charakterystyczny styl, należy wybrać z dolnego paska funkcyjnego opcję „Fx”, a następnie dopasować ramkę i kompozycję. W zakładce „Crop” znajdziemy również prekonfigurowane opcje dotyczące rozmiaru fotografii (np. 3x8, 16x9, 6x4). Decydując się jednak na wybór gotowego szablonu (lub jego losowe ustawienie) unikniemy konieczności wertowania wszystkich opcji. W ten sposób można – dzięki dosłownie kilku kliknięciom – przekształcić prostą fotkę w zdjęcie z polaroida z nadrukowaną datą i godziną czy w filmową klatkę.

Camera Zoom Fx oferuje również zestaw typowych funkcji wspierających pracę aparatu, tj. możliwość zmiany wielkości zdjęcia, ustawienie trybu zapisu (manualny/automatyczny) czy sposobu zachowania autofocusa, gdzie pomiar może być centralnie ważony lub punktowy – wówczas można ręcznie wskazać miejsce, na którym ma się skupić ostrość. Klikając jednak na ikonę koła zębatego uzyskamy dostęp do wielu unikalnych funkcji, wśród których znajdziemy możliwość pstryknięcia zdjęcia po wydaniu komendy głosowej, stworzenie kolażu czy ujęć poklatkowych. Warto również zwrócić uwagę na funkcję „Stable shot”, która co prawda nie aktywuje stabilizacji obrazu, ale utrudni pstryknięcie rozmazanej fotki poprzez analizę drgań urządzenia – aparat wykona swoje zadanie dopiero po osiągnięciu pewnego stopnia stabilności. Camera Zoom Fx to bardzo dobre rozwiązanie dla amatorów fotografii mobilnej, którzy mogą sobie pozwolić na jego zakup – aplikacja kosztuje w sklepie Play ok. 10 zł.

Jeśli szukamy darmowej alternatywy, warto zainstalować na swoim smartfonie LINE CameraFxCamera lub CameraMX.

Fot. Google Play

Camera Zoom Fx - program dla amatorów mobilnej fotografii - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Używasz tylko aparatu w komórce? Wygodne, prawda? Jedno urządzenie, a spełnia wiele funkcji, ale… jakość zdjęć nie zawsze jest zadowalająca. Wystarczy kilka aplikacji, aby szeroka perspektywa, technika HDR lub filtry kolorystyczne ożywiły Twoje zdjęcia.

Wybór aplikacji fotograficznych dla telefonów jest olbrzymi. Najwięcej jest tych, które zmieniają zdjęcia w rysunki, dodają tekst w komiksowym stylu, filtrują zdjęcie i zmieniają je na styl np. polaroida lub retro. Pokusiliśmy się jednak o przedstawienie także tych aplikacji, które rzeczywiście sprawią, że aparat w komórce będzie posiadał podobne funkcje do aparatu cyfrowego. Zobacz nasze propozycje – na iPhone`a i Androida.

iPhone

Night camera (0,99 $)
Masz dość rozmazanych zdjęć robionych w nocy lub pod wieczór, gdy oświetlenie nie jest już zbyt dobre? W słabych warunkach oświetleniowych niezbędny jest dłuższy czas ekspozycji. Aplikacja Night Camera pomaga wyostrzyć zdjęcia wykonane iPhonem w nocy. Program wykorzystuje akcelerometr wbudowany w iPhone’a (przyrząd do pomiaru przyspieszeń liniowych lub kątowych). Po naciśnięciu spustu migawki, aplikacja przez 3 sekundy odczytuje przyspieszenia i wykonuje zdjęcie w momencie, gdy aparat jest najbardziej stabilny.

AutoStitch Panorama (1,99 $)
Zdarzyło się tak, że chciałeś podzielić się z innymi zapierającym dech w piersiach widokiem, ale… jedno zdjęcie nie uchwyciło całego piękna panoramy? Aplikacją przydatną w takim wypadu jest AutoStitch. Jak to działa? Trzeba wykonać zdjęcia wbudowanym w telefon aparatem, uruchomić program, wybrać ujęcia z folderu ze zdjęciami i skleić panoramę. Aplikacja radzi sobie bez problemu ze składaniem panoram na kilku płaszczyznach.

Fish eye for Free (darmowa)
Nie musisz inwestować w obiektyw szerokokątny, aby otrzymać ciekawy efekt tzw. rybiego oka. Wystarczy prosta aplikacja na telefon, która na dodatek jest darmowa. Aplikacja Fish eye oferuje trzy poziomy do wyboru, od Ciebie zależy jak bardzo „rybie” będą Twoje zdjęcia.

Flash for Free (darmowa)
Czasami masz wrażenie, że brakuje Ci lampy błyskowej? Dodaj ją do swojego aparatu w telefonie za darmo. Flash to aplikacja, która pozwala rozjaśnić zdjęcia w trakcie ich robienia. Do wyboru masz aż dziewięć poziomów jasności.

HDR for Free (darmowa)
HDR (High Dynamic Range) to technika w fotografii polegająca na wykonaniu kilku ekspozycji tego samego kadru, z których część jest niedoświetlona, a pozostała prześwietlona. Pozwala ona otrzymać obraz sceny charakteryzujący się dużą rozpiętością tonalną. Do tej pory wykonanie takich zdjęć dostępne było wyłącznie dla posiadaczy dobrego sprzętu fotograficznego, ale teraz, dzięki aplikacji, możesz je zrobić również swoim iPhone’m.

FilterFX (darmowa)
Dla uzyskania ciekawego efektu stosuje się filtry - kolorystyczne i stylowe. Filtr FX to aplikacja, która pozwala użytkownikowi ulepszyć zdjęcia dzięki użyciu różnych efektów. Do wyboru aż dziewięć filtrów (np. Vignette Black/White, Sepia, Vintage).

Aplikacja HDR for Free pozwala zrobić zdjęcie charakteryzujące się dużą rozpiętością tonalną - i to za darmo!

Android

Camera 360 (darmowa)
Aplikacja, która pozwala zmienić telefon w dobrej jakości aparat. Dzięki niej nie tylko zrobisz dobre zdjęcie, ale także odpowiednio je zmienisz, nadając mu wybrany styl. Program oferuje m.in. efekt LOMO, możliwość robienia zdjęć HDR i wiele filtrów stylowych.

Pro Zoom Camera 5X (8,16 zł)
Potrzebujesz większego zbliżenia w aparacie? Dzięki aplikacji Pro Zoom Camera 5x zwiększysz je pięciokrotnie. Ale to nie wszystko – aplikacja oferuje m.in. aż 8 filtrów, możliwość regulacji jasności i kontrastu, a także wyłączenia trybu dźwiękowego.

HDR Camera+ (8,16 zł)
Aby otrzymać dobre zdjęcia HDR, trzeba zrobić kilka różnie naświetlonych ujęć, które muszą być precyzyjnie ustawione, a następnie je połączyć. Aplikacja HDR, dzięki specjalnym obliczeniom, jest w stanie zminimalizować efekt rozmycia obrazu w ostatecznej wersji zdjęcia.

TouchRetouch (2,70 zł)
Dobry fotograf obchodzi się bez retuszu, ale ten, który dopiero chce nim zostać, często się retuszem posiłkuje. Jeśli często zdarzało się tak, że zdjęcia były super, ale… szkoda, że pojawił się na nich czyjś np. łokieć, to ta aplikacja jest dla Ciebie. Dzięki niej z łatwością usuniesz ze swoich zdjęć niepożądane elementy.

Dzięki aplikacji Pro Zoom Camera 5X możemy nie tylko powiększyć zakres zoomu cyfrowego, ale również nadać zdjęciu ciekawą kolorystykę.

Aplikacje dla fotografa-amatora - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

3, 2, 1, Start! Stoper jest czymś, bez czego trudno wyobrazić sobie rywalizację w wielu dyscyplinach sportowych. Umożliwiają precyzyjne odmierzanie czasu i zapis danych pośrednich (np. między okrążeniami). I nie trzeba w tym celu kupować specjalnego urządzenia – wystarczy odpowiedni program na Androida.

Choć wydawać by się mogło, że w grupie aplikacji odmierzających czas nie można już wymyślić nic nowego, producenci oprogramowania udowadniają, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Głównie w kwestii interfejsu, który może być mniej lub bardziej krzykliwy, oferujący wiele dodatkowych funkcji lub wręcz przeciwnie – ich całkowity brak. Wybór należy do użytkownika.

StopWatch & Timer jest jedną z najciekawszych aplikacji do precyzyjnego mierzenia czasu. Pozornie prosta oprawa graficzna została ubarwiona kilkoma smaczkami. W górnej części okna umieszczono dwa przyciski (minutnik, powiększenie), poniżej których znajdziemy właściwy licznik. Klik w przycisk „Start” uruchamia cyferblat, na którym kolejne sekundy i minuty „uciekają do góry”. W każdym momencie można zapisać tzw. międzyczasy – służy do tego przycisk „Okrążenie”. Po kliknięciu w przycisk Menu użytkownik może dostać się do ustawień aplikacji lub szybko zmienić kolorystykę programu oraz krój czcionki - do dyspozycji oddano kilkanaście motywów graficznych oraz 5 stylów czcionki. W opcjach konfiguracyjnych można wyłączyć wskaźnik czasu pokazywany w obszarze powiadomień, ustawić tryb podświetlania oraz aktywować możliwość sterowania stoperem przy użyciu przycisków głośności (góra – start/stop, dół – reset/okrążenie). Kolejne opcje dotyczą minutnika, który można włączyć przyciskiem umieszczonym w górnej części okna. Po ustawieniu czasu odliczania - przez obrót „bębnów” - stoper zacznie działać wstecz. Wszystkie konfiguracje są zapisywane w pamięci, dzięki czemu szybko można włączyć ustawiony wcześniej minutnik.

Sklep Google Play obfituje w różnej maści stopery cyfrowe, w których ta najważniejsza część zbudowana została na etykietach tekstowych. Tego nie spotkamy w Hybrid Stopwatch, którego centralną część zajmuje kolorowa tarcza ze wskaźnikami. Od razu widać, że twórcy położyli szczególny nacisk na interfejs graficzny aplikacji – wszystkie elementy są czytelne, a obsługa bardzo intuicyjna. Odmierzanie czasu rozpoczyna się po kliknięciu w przycisk „Start”, a czasy poszczególnych okrążeń można zapisywać przyciskiem „Lap”. Każdorazowe kliknięcie w ten drugi przycisk spowoduje ustawienie pomarańczowej wskazówki i zapis międzyczasu na liście, do której można się dostać z poziomu menu. Co więcej, ową listą można też podzielić się ze znajomymi korzystając z opcji „Send Laps” – odbiorca otrzyma wiadomość tekstową z wyszczególnieniem wszystkich okrążeń. W ustawieniach aplikacji można dostosować jasność ekranu i wyłączyć jego wygaszanie, a także zmienić tryb powiadomień (dźwięk, wibracje, itd.). Podobnie jak wyżej, tutaj także można używać regulatora głośności do sterowania stoperem. Ponadto, funkcja minutnika również została zaimplementowana i dostępna jest po kliknięciu w opcję Menu „Timer” i ustawieniu czasu odliczania.

To jedne z najlepiej wykonanych stoperów dla Androida, co nie znaczy, że to jedyne aplikacje godne uwagi. Warto samodzielnie przekonać się o wartości takich aplikacji jak: Stoper & Minutnik, Stoper, Stopwatch, Ultimate Stopwatch & Timer.

Stopery dla Androida - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Chińska firma BBK oficjalnie zaprezentowała swój najnowszy smartfon o nazwie Vivo XShot. Jest to telefon, który przypadnie go gustu wszystkim fotografom-amatorom.

Smartfon Vivo XShot został wyposażony w 5,2-calowy wyświetlacz o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 801 o częstotliwości taktowania 2,5 GHz, graficzny układ Adreno 330, 3 GB pamięci RAM, a także 32 GB wbudowanej pamięci na dane, gry i aplikacje, którą można rozszerzyć o dodatkowe 128 GB, wykorzystując do tego kartę microSD. Producent zastosował tu również system operacyjny Android Jelly Bean wraz z interfejsem Funtouch OS 1.2.

Największą zaletą smartfonu Vivo XShot jest jednak 13-megapikselowy aparat główny, który został wyprodukowany przez firmę Sony. Aparat dysponuje przesłoną F/1.8, optyczną stabilizacją obrazu oraz podwójną diodą doświetlającą LED, która świeci w kolorach białym oraz żółtym, dzięki czemu zdjęcia charakteryzują się dobrym odwzorowaniem kolorów i naturalną, ciepłą barwą. Aparat potrafi również nagrywać filmy w jakości 4K.

Nie zabrakło też frontowej kamerki, której przeznaczeniem są połączenia wideo. Oprócz tego, Vivo XShot posiada wbudowany modem 4G LTE (micro SM), a także baterię o pojemności 2600 mAh.

Vivo XShot - smartfon dla amatorów fotografii oficjalnie - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się