Kopiowanie tekstu na Androidzie jest łatwe, a dzięki aplikacji Copy Bubble stanie się wręcz bajecznie proste.

0

Ocena autora

Aby wykonać operację kopiowania, wystarczy przytrzymać palec lub dwukrotnie kliknąć w wybrane słowo. Pojawią się wówczas charakterystyczne suwaki, umożliwiające zaznaczenie wybranego fragmentu, oraz ikony pozwalające na wykonywanie szybkich operacji – zaznacz wszystko, wytnij, kopiuj, wklej (ostatnia opcja dostępna jest tylko wtedy, gdy w schowku został wcześniej zapisany tekst). Schowek ma jednak to do siebie, że – podobnie jak na komputerach - przechowuje wyłącznie ostatnio skopiowany element. Copy Bubble zdejmuje to ograniczenie z użytkownika.

Copy Bubble uruchamia się przy starcie i stale wyświetla powiadomienie w rozwijanym panelu, aby uniknąć przypadkowego zamknięcia (można wyłączyć w ustawieniach). Aplikacja automatycznie przechwytuje każdy skopiowany fragment tekstu, dając użytkownikowi pełną kontrolę i nie ograniczając go tylko do ostatniej – przechowywanej w pamięci urządzenia - kopii. Sami możemy wybrać, który kawałek chcemy wkleić w konkretne miejsce, a przy tym nie musimy ciągle przeskakiwać między otwartymi aplikacjami. Wystarczy wskazać interesujące fragmenty, by zapisać je w Copy Bubble i mieć do nich natychmiastowy dostęp niezależnie od aplikacji, z której właśnie korzystamy. Jak to możliwe?

Copy Bubble

Twórcy Copy Bubble wykorzystali, popularną w ostatnim czasie, funkcjonalność okrągłych – pływających po ekranie - dymków, do przechowywania skopiowanych fragmentów tekstów. Ów dymek można przemieszczać wzdłuż bocznej krawędzi ekranu i przerzucać na tą przeciwległą. W przeciwieństwie jednak do konkurencyjnych rozwiązań, tu nie usuniemy go, przesuwając na symbol X-a – konieczne jest wyłączenie z poziomu panelu powiadomień. Gdy program wykryje w schowku nową kopię, na ekranie pojawi się okrągły dymek, a w jego centrum zobaczymy licznik. Ten zmienia swoją wartość, stale informując użytkownika, ile fragmentów przechowuje program w swojej pamięci. Po kliknięciu na ikonę, zobaczymy wszystkie kopie wraz z opcjami umożliwiającymi ich udostępnianie, skasowanie lub ponowne skopiowanie. Używając narzędzia wielokrotnego wyboru („multiple choice”) możemy „wyciągnąć” ze schowka nawet kilka fragmentów na raz - podczas wklejania zostaną dodane jeden po drugim.

Opcje konfiguracyjne aplikacji pozwalają tylko na włączenie bądź wyłączenie automatycznego startu aplikacji podczas uruchamiania systemu, ukrycie dymku po jego otworzeniu lub usunięcie powiadomień z panelu. Copy Bubble to zatem proste narzędzie, z którym kopiowanie tekstu może stać się prawdziwą przyjemnością. 

Jego zalety docenią nie tylko ci, którzy „namiętnie” kopiują kilkanaście fraz dziennie, ale także ci, którym – zdawałoby się – wystarczy systemowy schowek. W dodatku program dostępny jest całkowicie za darmo. Można się jednak przyczepić do głównego okna programu, w którym brakuje pełnej historii schowka. Być może twórcy chcieli jednak zabezpieczyć jak najmniej miejsca w pamięci urządzenia. I udało im się – program nie zajmuje nawet jednego megabajta.

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Copy Bubble - wygodne kopiowanie tekstu na Androidzie - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Pisanie krótkich wiadomości czy edycja dużych dokumentów – poznanie możliwości edycji tekstu jest niezbędne, jeśli chcemy szybko i efektywnie redagować tekst na swoim smartfonie lub tablecie z Androidem.

Zaznaczanie, kopiowanie, przenoszenie – to chyba jedne z najmniej spójnych operacji w Androidzie. A to za sprawą różnych poprawek nanoszonych przez producentów sprzętu, którym domyślne metody edycji nie przypadły do gustu. Historia Androida pamięta przecież czasy, kiedy to nie było wygodnych suwaków do zaznaczania tekstu, co wywołało szybką reakcję HTC, który w swojej nakładce Sense UI umożliwił precyzyjne określenie miejsca edycji po przytrzymaniu palca i uruchomieniu „lupy”, czyli podobnie jak ma to miejsce w systemie iOS. Na szczęście, sytuację starają się poprawić programiści pracujący nad alternatywnymi klawiaturami, implementując w nich wygodne sposoby edycji tekstu (np. w programie Swype).

 
W Androidzie 2.2 (lub starszym) edycja tekstu odbywa się za pośrednictwem wyskakującego menu, które pojawia się po przytrzymaniu palca w polu tekstowym. Wówczas uzyskamy dostęp do zaznaczenia, wycinania, kopiowania czy wklejenia tekstu. Przy czym należy pamiętać, że zaznaczanie tekstu rozpocznie się w miejscu, w którym pozostawiliśmy migający kursor i przytrzymaliśmy nań palec, co oznacza, że teraz wybieramy tylko miejsce docelowe. Zaznaczony tekst można później skopiować i wyciąć, by później użyć w innej aplikacji – ponownie trzeba wywołać okno edycji.
 
Trudno więc określić taką operację mianem „wygodnej” i „szybkiej”, co stanowiło jeden z głównych powodów do narzekania na system Google. Ale internetowy gigant nie pozostał głuchy na oczekiwania swoich użytkowników, a odświeżona wersja systemu – oznaczona symbolem 2.3 - została już wyposażona w suwaki umożliwiające precyzyjne zaznaczenie wybranego fragmentu tekstu.

 
Android 4.0 przyniósł kolejne usprawnienia tej funkcji i wydaje się, że nareszcie „to jest to”. Pisząc maila lub SMS-a wystarczy przytrzymać palec lub dwukrotnie kliknąć w wybrane słowo. Zostanie wówczas uruchomiony tryb edycji z suwakami i ikonami umożliwiającymi wykonywanie szybkich operacji – zaznacz wszystko, wytnij, kopiuj, wklej. Ta ostatnia widoczna jest tylko wtedy, gdy w schowku został wcześniej zapisany tekst (na skutek innej operacji wycinania/kopiowania). Suwakami można dowolnie manipulować, zaznaczając wybrany fragment – ten zostanie podświetlony na niebiesko. Gdy dokument przyjął oczekiwaną postać, kliknięciem w „ptaszek” umieszczony w lewym górnym rogu, wracamy do trybu odczytu.
 
 
 

Warto również zainteresować się alternatywnymi klawiaturami, które nierzadko umożliwiają szybkie kopiowanie i wklejanie tekstu przy pomocy skrótów. Tak jest w programie Swype. Po przesunięciu palca z ikony Swype na symbol „123 +!=” zostanie uruchomiony tryb edycji, gdzie przy pomocy strzałek można nawigować po tekście i zaznaczać go (ikony z przerywanym obramowaniem) do późniejszego skopiowania lub wycięcia. Kliknięciem w przycisk „ABC” wychodzimy z trybu edycji i wracamy do zwykłej klawiatury. Łatwe? No pewnie.

Jak edytować tekst na urządzeniach z Androidem? - opinie i komentarze (3)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

wolly10
11-11-2015 - 00:13:46
Chciałbym zapytać dlaczego w najnowszym androidzie (samsung galaxy s6 edge plus) nie moge skopiować wycinka wiadomości brak kursorów! Mogę tylko skopiować cały tekst. Czy są jakieś ustawienia żeby tą opcję mieć?
  (0)
Odpowiedz
monia79164
12-04-2015 - 16:26:14
Jak znaleźć schowek wiadomości w tym Samsung udało płowa lam do schowka i nie wiem gdzie on jest
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
12-04-2015 - 20:49:23
Witaj. Do Schowka, jako oddzielnej aplikacji, dostępu nie ma. Możesz jakiś fragment tekstu skopiować do schowka i później wkleić tę treść, na przykład do wiadomości SMS. Pozdrawiam.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Google Chrome to Phone to wygodny sposób przekazywania danych z przeglądarki internetowej na urządzenia mobilne. Ale nie jedyny, a PushBullet zdaje się pokazywać internetowemu gigantowi, jak powinna wyglądać jego usługa.

0

Ocena autora

Google Chrome To Phone to system transmisji informacji z przeglądarki internetowej na telefon komórkowy. Wystarczy kliknąć w przycisk dodany do przeglądarki, by żądana treść trafiła do naszego smartfonu lub tabletu. W ten sposób można przekazywać linki, mapy, numery telefonów lub fragmenty tekstu. Ale PushBullet idzie o krok dalej, umożliwiając użytkownikowi także synchronizację list zadań, przypomnień, adresów, a nawet plików. 

Aby rozpocząć korzystanie z usługi, nie trzeba zakładać nowego konta – wystarczy połączyć się z kontem Google, ponieważ to właśnie za jego pośrednictwem będą przesyłane wszystkie dane. Tego samego konta należy użyć do zalogowania na stronie producenta – pushbullet.com. To właśnie na niej uzyskamy możliwość przekazywania informacji do sparowanego urządzenia. Dużym ułatwieniem jest możliwość korzystania z usług serwisu po zalogowaniu do konta Google, bo tym dysponuje niemal każdy właściciel urządzenia pracującego pod kontrolą systemu Androida.

Wszystkie opcje udostępniania treści zostaną wyświetlone tuż po zalogowaniu na stronie producenta. Użytkownik od razu dowie się, że może przesłać dowolną notatkę, adres, listę, odnośnik, a nawet plik - wszystkie opcje udostępniania podzielone zostały na odrębne zakładki i każdą charakteryzuje inny zestaw opcji. Przesłanie zwykłej notatki wymaga od użytkownika jedynie podania jej tytułu i treści, natomiast przesłanie adresu wiąże się ze wskazaniem dokładnej lokalizacji. Stworzenie listy zadań również nie powinno nastręczać większych problemów, bo wymaga jedynie określenia konkretnych pozycji. Co ciekawe, PushBullet umożliwia także przesyłanie plików o wielkości nieprzekraczającej 10 MB. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku braku aplikacji obsługującej transferowany plik, nie będzie możliwe otworzenie go w telefonie lub tablecie.

Aplikacja na urządzeniu obsługuje otrzymane komunikaty w dwojaki sposób. Wszystkie przesłane dane prezentowane są w głównym oknie aplikacji i reprezentowane przez ikony graficzne umożliwiające szybkie rozpoznanie typu informacji (np. spinacz dla pliku, mapa dla adresu, siatka dla listy itd.). Program wykorzystuje również zalety interaktywnych powiadomień Androida 4.1 (lub nowszego), umożliwiając użytkownikowi odczyt wybranych danych bezpośrednio z rozwijanego obszaru. Tam może od razu podejrzeć listę zadań lub odczytać przygotowane notatki.

Stosunkowo niedawno opublikowane zostało rozszerzenie dla przeglądarki Chrome, dzięki któremu przesyłanie danych stało się znacznie prostsze. Wystarczy kliknąć w ikonę dodatku, uzupełnić żądane pola i wybrać opcję „Push it!”. Reakcja urządzenia powinna być natychmiastowa – na jego ekranie w ciągu kilku sekund pojawi się dana treść. Kolejną zaletą PushBullet jest możliwość każdorazowego wybierania urządzenia, na które ma trafić link, notatka lub plik – docenią to posiadacze kilku urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Android.

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

PushBullet - wygodny sposób na przesyłanie informacji - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Najpopularniejsza polska lista zakupów przeszła metamorfozę. Listonic za sprawą grafiki w tylu Material Design może bez kompleksów konkurować z najlepszymi.

5

Ocena autora

Listonic jest jednym z lepiej rokujących polskich startupów, co zresztą potwierdza niebagatelna liczba ponad 500 tys. pobrań ze sklepu Google Play. Od początku mocno stawia na mobile, a nowa - dostosowana do obecnych trendów – aplikacja jest tylko potwierdzeniem tej tezy. Ma być szybciej i wygodniej, jak zapewnia producent. I tak na pewno jest.

Zobacz smartfony w e-sklepie!

Po uruchomieniu aplikacji przywita nas krótki przewodnik prezentujący funkcje Listonica. Dowiemy się z niego, że nowe pozycje można wprowadzać nie tylko tekstowo, ale także przy pomocy skanera kodów kreskowych i wprowadzania głosowego. Możemy także skorzystać z podpowiedzi, czyli listy popularnych artykułów. Aplikacja pozwala także na podzielenie się gotowym zestawem ze swoimi znajomymi, a nawet zaprezentuje promocje z okolicznych sklepów. Ok, znamy już podstawowe opcje, sprawdźmy je więc w praktyce.

 

Niebieski plus, pływający przy lewym, dolnym rogu ekranu zachęca do stworzenia pierwszej listy. Najpierw określamy jej nazwę – niech będzie „lista”. Później uzupełniamy ją o kolejne pozycje, również korzystając z plusa, ale tym razem zlokalizowanego tuż pod górną, kolorową belką.

Aparat Google - dlaczego warto z niego korzystać?

Zostaniemy przeniesieni do nowego, dwuczęściowego okna z belką pozwalającą na ręczne dodawanie nowych produktów. Te możemy jednak szybko dodać, wybierając chleb, jajka, mleko i inne z listy „popularnych”. Jest też katalog, w którym przykładowe artykuły zostały pogrupowane tematycznie. I tak, w artykułach biurowych znajdziemy karteczki samoprzylepne, notes czy ołówek, a chemii gospodarczej nie zabrakło nawet nabłyszczacza do mebli. Baza jest więc bardzo bogata.

 

Obsługa listy jest bardzo wygodna. Kolejne kliknięcia w dany produkt powielą jego ilość, natomiast minus/krzyżyk spowoduje usunięcie poszczególnych partii. Wpisując dodatkowo ceny zapanujemy nad swoim budżetem – nie, niestety program nie potrafi ich pobrać automatycznie. Nie można też zapomnieć o wspomnianej wcześniej możliwości dodawania kolejnych produktów przy użyciu skanera kodów – ten zlokalizowany jest przy górnej belce, a skorzystać z niego będą mogli tylko użytkownicy Barcode Scanner (jest dostępny za darmo w sklepie Google Play). Skuteczność czytnika jest zaskakująco dobra – aplikacja bez trudu rozpoznała ok. 70% produktów, ale miała problemy z pobieraniem cen. Przykładowo woda gazowana 0,5l została wyceniona na ok. 19 zł.

 

Całość prezentuje się świetnie. Pomimo drobnych problemów (jak choćby z pobieraniem cen) można śmiało powiedzieć, że to najlepsza lista zakupów dostępna w Google Play i to nie tylko w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje tu tryb dzielenia się listami, dzięki czemu kilka osób może łatwo skompletować zamówienie odhaczając kolejne produkty bez obaw, że zostaną powielone przez innych.

Fot. Fotolia

 

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Listonic – jeszcze wygodniejsza lista zakupów - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się