Polska gra pod tytułem Createrria to w pewnym sensie produkt przełomowy. Gra mobilna na urządzenia z systemem iOS umożliwia bowiem tworzenie... własnych gier.

0

Ocena autora

Createrria została stworzona przez katowickie studio Incuvo, która składa się z doświadczonych weteranów branży gier. Doświadczenie zespołu znalazło odzwierciedlenie w olbrzymim sukcesie gry. Niedługo po premierze grało w nią ponad 300 tysięcy ludzi z całego świata, dzięki czemu wspięła się na szczyt listy przebojów w App Store. Właśnie dlatego postanowiliśmy wam ją przybliżyć, bo uważamy, że naprawdę warto ją znać.

Createrria jest wyjątkowa, bo pozwala użytkownikom tworzyć własne gry. Do dyspozycji otrzymujemy prosty w obsłudze, ale jednocześnie odpowiednio rozbudowany edytor, przy pomocy którego układamy na planszy gotowe klocki, czyli poszczególne elementy naszej własnej gry. Musimy umieścić tam przeciwników, elementy otoczenia, pułapki i wiele, wiele więcej. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Przy pomocy narzędzi udostępnionych w grze możemy stworzyć zarówno coś na wzór klona kultowego Super Mario, jak i zupełnie innego pod względem rozgrywki Pac-Mana. A to tylko wierzchołek góry lodowej, bo w rzeczywistości ten przekrój gatunkowy jest znacznie szerszy.

W zasady działania edytora już na samym początku przygody wprowadza nas czytelny samouczek, dzięki któremu krok po kroku poznajemy wszystkie możliwości gry. Nikt nie powinien mieć więc żadnych problemów z rozpoczęciem zabawy i późniejszym jej kontynuowaniem, tym bardziej, że system sterowania z wykorzystaniem ekranu dotykowego jest intuicyjny i łatwy do opanowania. Tworzenie własnych małych produkcji za pomocą Createrrii to naprawdę nietypowe doświadczenie. Dosłownie w ciągu kilku minut możemy zaprojektować fajną, świetnie wyglądającą grę, w którą sami możemy nawet zagrać, a następnie udostępnić ją innym graczom lub znajomym.

Co więcej, jeśli nie mamy ochoty na spędzanie czasu w edytorze, bo wolimy od razu przejść do głównego dania, to nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć po gry stworzone przez innych użytkowników Createrri z całego świata. Do dyspozycji są setki, a nawet tysiące takich zróżnicowanych gier, a każdego dnia pojawiają się kolejne. Dzięki temu rozwiązaniu pokłady rozrywki oferowane przez Createrrię są praktycznie nieograniczone, bo gra codziennie jest w stanie zaskoczyć nas czymś nowym. Na zaangażowaniu społeczności w głównej mierze został zresztą zbudowany jej ogólnoświatowy sukces.

Przy pierwszym kontakcie z Createrrią można odnieść wrażenie, że jest to gra przeznaczona dla dzieci. Sugeruje to infantylna, cukierkowa oprawa graficzna, wspierana przez muzykę wyrwaną rodem z bajek dla najmłodszych. I owszem, dzieci na pewno będą tym tytułem zachwycone, ale nie tylko one, bowiem dorośli również znajdą tu coś dla siebie, a dzięki rozbudowanym możliwością edytora do tworzenia własnych gier mogą przepaść na dobre.

Wspominaliśmy już, że Createrria to pozycja jedyna w swoim rodzaju. Na koniec wypada tylko to potwierdzić, a także zachęcić was do jej pobrania, tym bardziej, że jest dostępna za darmo. Na razie tylko w wersji na system iOS, ale ta przeznaczona dla Androida już powstaje i zadebiutuje jeszcze w tym roku, raczej szybciej niż później.

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Createrria - polska gra o tworzeniu gier - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Wystarczył zaledwie tydzień, by została pobrana ponad 300 tysięcy razy przez użytkowników iPadów (przede wszystkim) i iPhone'ów. A Createrria, bo o niej mowa, dopiero się rozkręca!

Stworzona przez polskie studio deweloperskie Incuvo, Createrria dostała się na pierwsze miejsce gier z gatunku Adventure w AppStore. Do tej pory ściągnęło ją ponad 300 tysięcy ludzi.

Na czym polega fenomen tego tytuły? Createrria jest wyjątkowa, bo pozwala użytkownikom tworzyć własne gry. Do dyspozycji otrzymujemy prosty edytor, przy pomocy którego układamy na planszy gotowe klocki - takie jak przeciwników, elementy otoczenie, pułapki i wiele, wiele więcej. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. W grze można stworzyć zarówno coś na wzór klona kultowego Super Mario czy Pac-Mana.
 
- Na tabletach można tworzyć już niemal wszystko. Zdjęcia, rysunki, muzykę, nawet wirtualną ceramikę. Ale do tej pory nie było na rynku naprawdę dobrej platformy do tworzenia gier. Liczymy na to, że Createrria to zmieni – mówi Jakub Duda, współzałożyciel studia Incuvo.
 
Tworzenie własnych gier za pomocą Createrrii jest ciekawe i proste – w ciągu kilku minut gracz może zaprojektować fajną, świetnie wyglądającą grę i podzielić się nią z innymi graczami za pośrednictwem Craterii lub na Facebooku. Pokłady rozrywki oferowane przez Createrrię są praktycznie nieograniczone, bowiem każdego dnia gracze udostępniają nowe mini-gry.  

Createrria jest obecnie dostępna w App Store za darmo (w modelu free to play) na iPhone'a i iPada. Wersja dla Androida zostanie wydana w przyszłym roku.

Polska gra... o tworzeniu gier podbiła App Store - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Game of Thrones: Ascent, czyli gra na podstawie bijącego rekordy popularności serialu HBO, trafiła właśnie na smartfony z systemami iOS i Android.

Początkowo Game of Thrones: Ascent była grą dostępną w ramach serwisu społecznościowego Facebook. Następnie pojawiła się na iPadzie, a teraz doczekaliśmy się jej debiutu w wersji na smartfony z iOS-em i Androidem. Można ją pobrać za darmo z App Store i Google Play. Twórcy, jak to zwykle bywa w takich przypadkach, zarabiają na nieobowiązkowych mikropłatnościach.

Game of Thrones: Ascent to strategia społecznościowa, osadzona w znanym z serialu świecie Westeros. Możemy wcielić się w niej w jednego ze szlachciców zamieszkujących tę krainę. Na początku zabawy król przydziela nam niewielki teren, którym musimy zarządzać. Do naszych zadań należy gromadzenie surowców, pozyskiwanie pieniędzy, dbanie o potrzeby poddanych oraz poszerzenia strefy wpływów. Drogę do celu możemy utorować sobie ogniem i mieczem lub sprytnie przemyślaną dyplomacją.

W grze nie brakuje też wciągającej fabuły, powiązanej z bohaterami i wydarzeniami, które są dobrze znane miłośnikom książkowo-serialowego pierwowzoru. Dla miłośników "Gry o Tron" jest to z pewnością pozycja obowiązkowa.

Gra na podstawie "Gry o Tron" trafiła na smartfony (wideo) - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Nie trzeba być wcale dzieckiem, by lubić Pokemony i ich świat. Na urządzeniach mobilnych pojawiła się właśnie karcianka z udziałem tych bohaterów.

W klasyczne Pokemony na smartfonach i tabletach póki co nie zagramy (japońskie Nintendo nie chce sprzedać praw do nich), ale posiadacze iPada mogą już pobrać grę pod tytułem Pokemon Trading Card Game. Jest to mobilna gra karciana z udziałem Pokemonów, która została wydana w modelu free-to-play. Oznacza to, że zagramy w nią za darmo, a ewentualne dodatki możemy kupić za pośrednictwem systemu mikrotransakcji.

Pokemon Trading Card Game to mobilny odpowiednik pecetowej wersji karcianki, która trafiła na rynek w 2011 roku. Zasady rozgrywki pozostały tu niezmienione. Grę zaczynamy z jednym zestawem kart w dłoni, a w miarę czynionych postępów odblokowywane są kolejne, coraz lepsze i skuteczniejsze zestawy.

-> Test iPad mini z Retiną: mały może dużo

Głównym celem jest oczywiście skompletowanie jak najlepszej talii, a robimy to odblokowując karty oraz dokonując wymiany z innymi użytkownikami. Rywalizować możemy zarówno ze sztuczną inteligencją, jak i prawdziwymi przeciwnikami (również za pośrednictwem internetu).

Pokemon Trading Card Game jest dostępna za darmo w App Store, ale działa tylko i wyłącznie na iPadach wyposażonych w ekran Retina.

<p><em>Nasz wideo-recenzja iPada mini z Retiną</em></p>

Gra o Pokemonach trafiła na iPada - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się