Edytory dokumentów dla Androida coraz bardziej przypominają swoje starsze, bardziej profesjonalne, duże odpowiedniki z pecetów. Ale jeśli akurat nie mamy dostępu do dużego ekranu, ten oferowany przez tablet lub smartfon może w zupełności wystarczyć do prostej edycji i podglądu dokumentu.

Edycja dokumentów MS Office zawsze stanowiła duże wyzwanie dla posiadaczy słuchawek z systemem Google. I to nawet nie ze względu na ograniczenia małych urządzeń, ale ze względu na brak oprogramowania umożliwiającego operowanie na plikach DOCX, XLSX i PPTX (oraz poprzedniej wersji plików dla Office 97-2003). A jeśli ktoś już znalazł program spełniający jego oczekiwania, to okazywało się, że musiał też znaleźć w swoim portfelu kilkadziesiąt złotych. Teraz sytuacja na rynku mobilnych edytorów uległa diametralnej zmianie.

Google coraz intensywniej rozwija swój Dysk, czyli modyfikację popularnej usługi „Dokumenty”, dzięki której można uzyskać dostęp do wszystkich plików zapisanych w chmurze zarówno z komputera PC (za pośrednictwem przeglądarki internetowej), jak i urządzeń mobilnych (dzięki dedykowanym aplikacjom i mobilnej wersji strony www). Oznacza to, że z każdego miejsca na świecie (oczywiście, o ile dostępna jest łączność komórkowa) można edytować dokumenty i współdzielić je z innymi użytkownikami – jeśli dwie osoby otworzą ten sam plik, na bieżąco można śledzić zmiany dokonywane przez drugą osobę. Niestety, Google nie wspiera formatów pakietu MS Office, więc zmuszeni jesteśmy do korzystania z formatu narzuconego przez wyszukiwarkowego potentata (np. *.GDOC dla dokumentów). Owszem, nie jest to edytor z prawdziwego zdarzenia, ale do drobnych korekt i podglądu zapisanych plików powinien wystarczyć. POBIERZ

Kiedyś edytory dokumentów MS Office na Androidzie były drogie, nieintuicyjne i niefunkcjonalne. Taki z pewnością nie jest Smart Office 2, który szybko pnie się po szczeblach popularności, przykuwając uwagę użytkowników świetnym interfejsem, obsługą plików w różnych formatach, a nawet synchronizacją z chmurami danych Google i Dropbox. O ile można mieć zastrzeżenia do polskiego tłumaczenia, które prawdopodobnie zostało wygenerowane przez translator, to do pozostałych elementów aplikacji naprawdę trudno się przyczepić. Program uruchamia się szybko, a reakcja na polecenia również nie budzi zastrzeżeń, nawet przy tak efektownym interfejsie.

Pliki można przeglądać według lokalizacji lub użycia (oś czasu), a po wybraniu tego konkretnego zostaną wyświetlone szczegółowe informacje o pliku (rozmiar, daty podglądu, edycji, współdzielenia i drukowania). Efektownie prezentuje się podgląd dokumentu – wszystkie strony wyświetlane są w postaci przewijanych pionowo kart, dzięki czemu od razu można podejrzeć konkretne strony dokumentu. Nieco inaczej, ale równie wygodnie, można przeglądać strony dokumentu po kliknięciu w przycisk „Strony” znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu – wszystkie strony dokumentu zostaną ułożone na planie koła, którym można swobodnie obracać. W trybie edycji dokumentu można zmienić formatowanie i krój czcionki, a nawet dodać zdjęcia i elementy graficzne. Tekst może być wyświetlany w dwóch trybach – tak samo jak na pececie lub dostosowany do szerokości ekranu. Jeśli tego byłoby mało, można uaktywnić tryb 3D, który dodaje czerowno-niebieską poświatę do wyświetlanej treści. Teraz wystarczy już tylko nałożyć na nos specjalne, dwukolorowe okulary, by dostrzec głębię obrazu (a raczej jej namiastkę, ale zawsze coś).

 

Edytory dokumentów dla Androida - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Jeśli szukasz wielofunkcyjnego narzędzia graficznego, które umożliwia nawet operowanie na warstwach, zainteresuj się PhotoSuite.

0

Ocena autora

Gdy w sklepie Google Play pojawiła się mobilna wersja Photoshopa, wielu fanów tego najpopularniejszego programu do edycji grafiki zacierało ręce. Niestety, wielu odczuło później rozczarowanie, gdy okazało się, że program, który na komputerze oferuje bogactwo funkcji, na telefonie umożliwia wykonywanie tylko najprostszych operacji.

Później, wraz z wersją "Touch", Adobe powrócił do walki o amatora mobilnej edycji grafiki. Ale teraz walczy o niego również wielu innych producentów oprogramowania, a jednym z najgroźniejszych rywali Photoshopa wydaje się tytułowy PhotoSuite

Jedną z głównych zalet PhotoSuite jest możliwość operowania na warstwach. Zasady ich działania nie trzeba tłumaczyć nikomu, kto miał styczność z zaawansowanymi edytorami grafiki, natomiast pozostałym krótko zilustrujemy zasadę działania. 

Warstwy są niczym przeźroczyste arkusze, które można oddzielnie modyfikować, dodając nowe elementy, nakładając filtry itd. Później można szybko cofnąć niepożądane zmiany, usuwając poszczególne warstwy (jeśli dbaliśmy o nakładanie efektów na nowych "arkuszach"). I choć taka praca wymaga pewnego oswojenia, to wkrótce może się okazać, że nie wyobrażamy sobie innej funkcjonalności przy edycji grafiki.

Po uruchomieniu aplikacji naszym oczom ukaże się - centralnie położony - biały arkusz, natomiast przy lewej i dolnej krawędzi zobaczymy paski funkcyjne. Pierwszy umożliwia wybór narzędzia, a drugi - operacje na warstwach. Strzałką z kursorem możemy więc przenosić elementy warstwy w obrębie obszaru roboczego, a samą "rączką" przesuwać ów obszar. Korzystając z pędzla można precyzyjnie ustawić przenikanie poszczególnych warstw, a więc ich maskę. Nie zabrakło również narzędzi do zaznaczania, kasowania i kadrowania.

Zarządzanie warstwami możliwe jest z poziomu dolnego paska funkcyjnego. To właśnie tutaj można ustawić ich pozycję (określić, która ma być wyżej, a która niżej), zmienić poziom przeźroczystości, a także nałożyć jeden z 40 predefiniowanych efektów wizualnych.

A jeśli to za mało, można skorzystać z 18 filtrów, których podgląd uzyskamy po wybraniu odpowiedniej opcji z poziomu górnego menu. Efekty dotyczą mniej skomplikowanych operacji i pozwalają na szybkie dodanie ciekawej stylistyki, ale jeśli wymagamy głębszych modyfikacji, to można skorzystać z filtrów. Te wykonują automatycznie bardziej skomplikowane operacje, dokonując całościowych zmian. Ich efektem może być obraz "naoliwiony", "wykrystalizowany", przekształcony do skali szarości lub z odbitą paletą barw, a nawet "widziany przez kalejdoskop".

PhotoSuite nie jest więc typowym narzędziem kreatorskim, w którym sami decydujemy o każdym elemencie grafiki, ale musimy posiłkować się gotowymi rozwiązaniami. Nie oznacza to jednak, że nasze pole manewru zostało przez to znacznie ograniczone, a dzięki zastosowaniu warstw, można skonstruować naprawdę interesujące obrazy. Możliwości personalizacji ograniczone są tylko naszą wyobraźnią. W Google Play znajdziemy zarówno darmową, 7-dniową wersję trial, jak i płatną, która umożliwia korzystanie z pełnej funkcjonalności aplikacji bez ograniczenia czasowego (w chwili pisania tego artykułu jej cena wynosiła jedynie ok. 3 zł).

Fot. Google Play

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

PhotoSuite - profesjonalny edytor grafiki dla Androida - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Z aplikacją Facetune stosowanie zaawansowanych efektów i funkcji graficznych stało się proste, jak nigdy dotąd. Dzięki niej każde zdjęcie przekształcisz w dosłownie kilka sekund.

0

Ocena autora

Facetune został stworzony z myślą osobach, które w prosty sposób chciałyby coś zmienić w swoich zdjęciach i nadać im niepowtarzalny charakter. Do tej pory musiały zwykle korzystać z narzędzi automatyzujących całą procedurę przez nałożenie filtra na cały obraz. Brakowało jednak narzędzia, które pozwoliłby na zachowanie pełnej swobody w obróbce fotografii, a jednocześnie byłoby maksymalnie proste w obsłudze. Twórcy Facetune zauważyli tą lukę i szybko ją wypełnili swoją aplikacją.

Telefony, które zrobią doskonałe zdjęcia:

Choć Facetune przeznaczony jest głównie do obróbki portretów i selfie, to równie dobrze możemy z niego korzystać do edycji dowolnej fotografii. Trzeba jednak przyznać, że to właśnie w portretach dopatrujemy się najwięcej defektów, które warto byłoby poprawić, a nie zawsze mamy do tego odpowiednie narzędzia czy umiejętności. Facetune daje wszystko jak na tacy, ale nie daje tego za darmo – program kosztuje 8,99 zł, a w zamian otrzymujemy profesjonalne - ale jakże proste w użyciu - narzędzie, dzięki któremu każdy może przekształcić swoje fotki nawet jeśli nie dysponuje „tajemną” wiedzą informatyczną. 

Po uruchomieniu aplikacji, w centralnej części zobaczymy obraz, na którym pracujemy. Jego będziemy właśnie przesuwać, obracać, pomniejszać, przycinać, a efekt końcowy od razu będzie widoczny w głównym oknie. Z kolei przy dolnej krawędzi ekranu ulokowano pasek dostępnych funkcji i ich grup. Najpierw mamy więc zwykłe przycinanie i obracanie, ale nie będziemy się nad tym rozwodzić, bo dalej jest znacznie ciekawiej.

Przy pomocy narzędzia „Whiten” jednym muśnięciem palca wybielimy zęby, „Smooth” przykryje wszelkie zmarszczki, a „Details” zafunduje odwrotne działanie – uwypukli wskazane fragmenty. Narzędziami „Refine” i „Reshape” możemy dostosować kształt obrazu (np. przez przesunięcie brody, wyprostowanie nosa itd.), natomiast „Patch” usunie skazy – podmieni fragmenty obrazu tymi o podobnej palecie barw. Ta ostatnia opcja jest szczególnie ciekawa, bo niezwykle rzadko (jeśli w ogóle) spotykana w mobilnych edytorach grafiki i pozwala na szybkie usuwanie blizn, wyprysków itd. Unikalną funkcją jest również możliwość nadania głębi ostrości poprzez rozmycie wybranych fragmentów obrazu.

Jeśli tego byłoby mało, w aplikacji nie zabrakło również gotowych filtrów graficznych, których nasyceniem można dowolnie manewrować. Można zastosować jedną z kilkudziesięciu palet kolorystycznych o najróżniejszych kompozycjach, sterować poziomem oświetlenia, dodać teksturę w formie nowej warstwy, a także soczewką zniekształcić obraz lub zaciemnić jego obrzeża. Do dyspozycji użytkownika oddano również kilkanaście różnych ramek, którymi można dodatkowo okrasić zdjęcie. 

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Facetune - profesjonalny edytor grafiki dla każdego - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

„Photocracker to nieograniczone możliwości obróbki zdjęć!” – szumnie zapowiada producent. Sprawdziliśmy. Nie ma w tych słowach wiele przesady.

0

Ocena autora

W sklepie Google Play można znaleźć wiele edytorów grafiki. Pozwalają one retuszować i montować zdjęcia, a każdy oferuje nieco inny wachlarz funkcji. Równie ważna jest przy tym nie tyle ilość opcji, co możliwość ich dostosowania do swoich potrzeb i wygodny w obsłudze interfejs.

Photocracker daje mnóstwo funkcji, ale nie przytłacza nimi użytkownika, a logicznie pogrupowane opcje są łatwo dostępne. Ponadto, świetnie skomponowany interfejs wręcz zachęca do używania i odstawienia w kąt resztę aplikacji do fotografowania i obróbki zdjęć. Tak, Photocracker umożliwia nie tylko edycję, ale również pstrykanie zdjęć. Decydując się na tę opcję, już w trakcie podglądu można zobaczyć, jak będzie wyglądał efekt końcowy, bowiem filtry nakładane są dynamicznie na obraz pochodzący z kamery.

Do wyboru mamy filtry pogrupowane na trzy kategorie (popularne, artystyczna i światło), a w razie potrzeby można również pobrać dodatkowe. Istotna przy tym jest możliwość dostosowania nasycenia danego efektu poprzez manipulację suwakiem przy prawej krawędzi ekranu. Kliknięciem można dostroić autofocus, a po zatwierdzeniu automatycznie zostaniemy przeniesieni do trybu edycji, w którym możemy dodatkowo zmodyfikować jego parametry, ustawiając właściwą kolorystykę, dodając filtr, ramkę lub tekst.

Po uruchomieniu aplikacji zostanie wyświetlone małe oczko z podglądem obrazu z obiektywu, wokół którego umieszczono przyciski do poszczególnych funkcji. Obok funkcji fotografowania, o której już wspomnieliśmy, jest też kolaż, edytor, karta i ramka fotograficzna oraz polaroid. W pierwszym trybie, aby skomponować profesjonalny kolaż, należy wybrać styl (w zależności od liczby zdjęć) – można stworzyć mix od 2 do 7 zdjęć. Program zaproponuje domyślne rozwiązanie, ale w razie potrzeby możemy zmienić poziom zoomu konkretynych fotografii, a nawet zmienić układ granic kolażu.

Karta, ramka czy polaroid, to nic innego jak tło dla naszego zdjęcia, które może przyjąć postać pocztówki, zdjęcia wywołanego z polaroida lub zupełnie innej kompozycji. Te trzy opcje dotyczą więc oprawy graficznej wykonanego zdjęcia, ale w każdym przypadku będą one generować zupełnie inny efekt.

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Photocracker - zaawansowany edytor grafiki dla Androida - opinie i komentarze (65)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Brock
31-08-2016 - 23:04:43
What's your number?
  (0)
Odpowiedz
Calvin
31-08-2016 - 23:04:40
I was made redundant two months ago
  (0)
Odpowiedz
Lightsoul
31-08-2016 - 23:04:33
Do you know what extension he's on?
  (0)
Odpowiedz
Britt
31-08-2016 - 23:04:28
Do you have any exams coming up?
  (0)
Odpowiedz
Arthur
31-08-2016 - 23:04:25
How long have you lived here?
  (0)
Odpowiedz
Kylie
31-08-2016 - 23:04:20
Free medical insurance
  (0)
Odpowiedz
Florentino
31-08-2016 - 23:04:18
A book of First Class stamps
  (0)
Odpowiedz
Mohammad
31-08-2016 - 23:04:14
We went to university together
  (0)
Odpowiedz
Crazyfrog
31-08-2016 - 23:04:10
I like watching football
  (0)
Odpowiedz
Gayle
31-08-2016 - 23:04:07
We need someone with qualifications
  (0)
Odpowiedz
Dylan
31-08-2016 - 20:56:59
Punk not dead
  (0)
Odpowiedz
Courtney
31-08-2016 - 20:56:57
A pension scheme
  (0)
Odpowiedz
Alfred
31-08-2016 - 20:56:56
Do you like it here?
  (0)
Odpowiedz
Andrea
31-08-2016 - 20:56:53
Do you know each other?
  (0)
Odpowiedz
Marquis
31-08-2016 - 20:56:47
Through friends
  (0)
Odpowiedz
Danny
31-08-2016 - 20:56:44
Could I ask who's calling?
  (0)
Odpowiedz
Galen
31-08-2016 - 20:56:41
I'll text you later
  (0)
Odpowiedz
Gustavo
31-08-2016 - 20:56:39
We went to university together
  (0)
Odpowiedz
Harry
31-08-2016 - 20:56:37
Who would I report to?
  (0)
Odpowiedz
Trinity
31-08-2016 - 20:56:34
Why did you come to ?
  (0)
Odpowiedz
Stephan
31-08-2016 - 20:07:05
We'd like to offer you the job
  (0)
Odpowiedz
Benito
31-08-2016 - 20:07:02
Accountant supermarket manager
  (0)
Odpowiedz
Jefferey
31-08-2016 - 20:06:58
I went to
  (0)
Odpowiedz
Zachary
31-08-2016 - 19:55:20
Very interesting tale
  (0)
Odpowiedz
Kyle
31-08-2016 - 19:42:42
I'd like to order some foreign currency
  (0)
Odpowiedz
Morgan
31-08-2016 - 19:42:37
Can you put it on the scales, please?
  (0)
Odpowiedz
Dwight
31-08-2016 - 19:42:35
Could you tell me my balance, please?
  (0)
Odpowiedz
Armand
31-08-2016 - 19:42:32
I've just graduated
  (0)
Odpowiedz
Kraig
31-08-2016 - 19:42:30
I don't like pubs
  (0)
Odpowiedz
Coolman
31-08-2016 - 19:42:25
I'm sorry, he's
  (0)
Odpowiedz
Jamar
31-08-2016 - 19:42:22
Have you seen any good films recently?
  (0)
Odpowiedz
Micah
31-08-2016 - 15:36:57
Can I use your phone?
  (0)
Odpowiedz
Norman
31-08-2016 - 15:36:55
I'm doing an internship
  (0)
Odpowiedz
Donovan
31-08-2016 - 15:36:52
I'd like to order some foreign currency
  (0)
Odpowiedz
Wendell
31-08-2016 - 15:36:49
Did you go to university?
  (0)
Odpowiedz
Demetrius
31-08-2016 - 15:36:47
Have you seen any good films recently?
  (0)
Odpowiedz
Stanley
31-08-2016 - 15:36:45
Do you know each other?
  (0)
Odpowiedz
Amber
31-08-2016 - 15:36:44
Will I have to work on Saturdays?
  (0)
Odpowiedz
Willie
31-08-2016 - 15:36:42
perfect design thanks
  (0)
Odpowiedz
Jarod
31-08-2016 - 15:36:34
Can I call you back?
  (0)
Odpowiedz
Grace
31-08-2016 - 09:45:41
How much does the job pay?
  (0)
Odpowiedz
Israel
31-08-2016 - 09:45:39
I'm a member of a gym
  (0)
Odpowiedz
Domenic
31-08-2016 - 09:45:37
I'm doing an internship
  (0)
Odpowiedz
Heyjew
31-08-2016 - 09:45:34
I'd like a phonecard, please
  (0)
Odpowiedz
Roger
31-08-2016 - 09:45:30
My battery's about to run out
  (0)
Odpowiedz
Marco
31-08-2016 - 09:28:18
I'd like to open a personal account
  (0)
Odpowiedz
Robert
31-08-2016 - 09:28:16
I don't like pubs
  (0)
Odpowiedz
Lucien
31-08-2016 - 09:28:13
Insufficient funds
  (0)
Odpowiedz
Tyron
31-08-2016 - 09:28:11
I'm unemployed
  (0)
Odpowiedz
Raphael
31-08-2016 - 09:28:08
I want to report a
  (0)
Odpowiedz
Malcom
31-08-2016 - 09:28:05
Could I have a statement, please?
  (0)
Odpowiedz
Fredric
31-08-2016 - 09:28:01
What's the last date I can post this to to arrive in time for Christmas?
  (0)
Odpowiedz
Jeremiah
31-08-2016 - 09:27:59
magic story very thanks
  (0)
Odpowiedz
Carmine
31-08-2016 - 09:27:55
What's the exchange rate for euros?
  (0)
Odpowiedz
Devin
31-08-2016 - 09:27:52
How many would you like?
  (0)
Odpowiedz
Lenny
31-08-2016 - 08:12:28
perfect design thanks
  (0)
Odpowiedz
Grace
31-08-2016 - 08:12:27
I've only just arrived
  (0)
Odpowiedz
Leslie
31-08-2016 - 08:12:25
US dollars
  (0)
Odpowiedz
Keneth
31-08-2016 - 08:12:21
I'd like to open a personal account
  (0)
Odpowiedz
Dwight
31-08-2016 - 08:12:18
Would you like a receipt?
  (0)
Odpowiedz
Manuel
31-08-2016 - 08:12:16
International directory enquiries
  (0)
Odpowiedz
Danny
31-08-2016 - 08:12:14
I'm at Liverpool University
  (0)
Odpowiedz
Santos
31-08-2016 - 08:12:09
Have you got any qualifications?
  (0)
Odpowiedz
Cesar
31-08-2016 - 08:12:06
I support Manchester United
  (0)
Odpowiedz
Theron
31-08-2016 - 08:11:59
How would you like the money?
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się