Aktualności

15.01.2014
Facebook na smartfonie - jak korzystać?

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Z Facebooka korzystamy już nie tylko na komputerach, ale również - a może i przede wszystkim - na urządzeniach mobilnych. Jeśli właśnie dołączyłeś do grona posiadaczy smartfonów, a Fejs to jedno z twoich ulubionych miejsc w sieci - nasz poradnik na pewno ci się przyda.

Facebook to z pewnością najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie. W październiku 2012 r. Mark Zuckerberg, twórca portalu, mógł wypić ze swoimi współpracownikami lampkę szampana. Na Facebooku pojawił się miliardowy użytkownik, co tylko potwierdziło niesamowity fenomen tego serwisu społecznościowego.

Zuckergerg zawsze lubi iść z duchem czasu. Dlatego od wielu lat z Facebooka można też korzystać na smartfonach. Co jednak zrobić, kiedy przez całe życie korzystałeś z tego portalu na ekranie komputera? Czy przesiadka na mobilną wersję będzie bolesna? Zdecydowanie nie! Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Oficjalna aplikacja serwisu społecznościowego Facebook na każdej z wiodących platform jest dostępna za darmo. Mogą ją pobrać użytkownicy systemów operacyjnych iOS (iPhone, iPad), Android i Windows Phone. W tym celu należy posiadać konto w jednym z wirtualnych sklepów z aplikacjami (App Store, Google Play Store lub Windows Phone Store). Sama aplikacja Facebooka jest zaś uniwersalna i kompatybilna zarówno ze smartfonami, jak i tabletami.

Po uruchomieniu aplikacji i zalogowaniu się do swojego konta na Facebooku, zostajemy przywitani widokiem ekranu głównego. Największą przestrzeń na ekranie zajmuje oczywiście strumień naszej facebookowej Osi Czasu, na której znajdują się treści udostępniane przez naszych znajomych i obserwowane przez nas strony/osoby.

Istotne są również trzy główne ikony, wyświetlające informacje o aktywnościach na naszym profilu, otrzymanych wiadomościach i zaproszeniach do grona znajomych, czyli tzw. powiadomieniach. Pokazujemy je na załączonym screenie, pochodzącym z aplikacji w wersji dla systemu iOS. Na Androidzie i Windows Phone wyglądają identycznie, tyle że są zlokalizowane przy górnej krawędzi ekranu.

Do tych czynności służą trzy dobrze widoczne przyciski, umiejscowione pod górną krawędzią ekranu. Zaznaczyliśmy je na załączonym screenie. Na każdym z systemów znajdują się w tym samym miejscu i wyglądają mniej więcej tak samo. A korzystamy z nich wtedy, gdy chcemy opublikować na swojej tablicy status tekstowy, post ze zdjęciem lub naszą aktualną lokalizację (tzw. check-in). Wystarczy tapnąć palcem w stosowną ikonę.

Podczas korzystania z aplikacji warto wiedzieć, gdzie znajduje się menu nawigacyjne, czyli swoiste centrum dowodzenia aplikacją. Menu ukrywa się pod ikoną składającą się z trzech poziomych kresek (zaznaczona na screenie). W aplikacji dla systemu iOS znajduje się ona w prawym dolnym rogu głównego ekranu aplikacji, z kolei w przypadku Androida i Windows Phone - lewym górnym rogu ekranu.

Z poziomu menu możemy przejść bezpośrednio do naszego profilu, zaktualizować lub przejrzeć rozmaite informacje na nasz temat, przejść do list ulubionych miejsc, obserwowanych wydarzeń i naszych znajomych, a także uzyskiwać dostęp do naszych stron, grup i aplikacji. Zjeżdżając na sam dół menu możemy natomiast przejść m.in. do ustawień konta lub po prostu się z niej wylogować.

W Ustawieniach konta możemy zarządzać wszystkimi opcjami dotyczącymi naszego konta na Facebooku i ustawieniami samej aplikacji. Dla przykładu: w sekcji Ogólne zmienimy imię i nazwisko, adres e-mail oraz hasło, w sekcji Prywatność określimy widoczność naszych postów dla poszczególnych grup osób (np. sprawiając, że staną się one niewidoczne na osób spoza naszej grupy znajomych), a w sekcji Powiadomienia określimy częstotliwość otrzymywania powiadomień o wydarzeniach na Facebooku.

Facebook na smartfonie - jak korzystać? - opinie i komentarze (2)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

stokrotka 28811
15-06-2014 - 11:05:53
gdy zainstalowałam na mój telefon on się po prostu zawiesił na dobre posiadam samsunga galaxy trend nie wiem dlaczego ?
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
01-07-2015 - 11:41:40
Witaj stokrotka 28811, telefon nie powinien się zawiesić. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać proponuję skierować telefon do serwisu. Pozdrawiam.
  (0)
Odpowiedz
Podziel się