GPS kojarzy nam się z nawigacją. Samochodową lub pieszą, ale zawsze z nawigacją. To bez wątpienia najpowszechniejsze zastosowanie tego modułu, który teraz dostępny jest we wszystkich nowych smartfonach z Androidem. Stanowi wręcz ich podstawowe wyposażenie. Jednak wraz z rozwojem mobilnych technologii i systemów operacyjnych, GPS potrafi dzisiaj znacznie więcej niż tylko poprowadzić z punktu A do punktu B.

Kiedyś przeznaczony tylko dla amerykańskiej armii, później nieśmiało wkroczył na rynek konsumencki, ale przez długi okres kojarzył się tylko z prostymi komunikatami tekstowymi o naszej dokładnej lokalizacji. Systemy nawigacyjne pracujące pod kontrolą Windows Mobile spowodowały olbrzymi wzrost popularności, bo o to program zaczął informować kierowcę, gdzie skręcić, jak dojechać, a przy tym prezentował naszą dokładną lokalizację i wytyczał najkrótszą drogę – magiczna technologia. Teraz takie systemy dostępne są na wszystkich mobilnych systemach operacyjnych, więc każdy może zaopatrzyć się w takiego kieszonkowego nawigatora. Dzisiaj jednak GPS pomoże nie tylko kierowcom lub zgubionym wędrowcom, ale także sportowcom, zapominalskim, przezornym, amatorom astronomii i wielu, wielu innym.

Od lewej: Endomondo Sports Tracker, CardioTrainer, RunKeeper.

Mobilne aplikacje dla sportowców pomagają nie tylko wytrwać w postanowieniu noworocznym, ale także pełnią funkcje społecznościowe, ponieważ umożliwiają dzielenie się przebytą trasą i swoimi wynikami. Możemy w ten sposób rywalizować ze swoimi znajomymi, pokonując coraz dłuższy dystans, czy to biegając, czy jeżdżąc na rowerze. Przykładowe aplikacje: Endomondo Sports Tracker, CardioTrainer, RunKeeper.

A jak GPS może pomóc na problemy ze snem lub pamięcią? Może przypomnieć o konieczności zrobienia zakupów, gdy będziemy w pobliżu sklepu, a także obudzić po długiej podróży w pociągu jeśli wykryje, że zbliżamy się do miejsca docelowego (GPS Alarm). Dzięki programowi Locale nie będziemy musieli pamiętać o wyciszeniu telefonu czy włączeniu Wi-Fi w konkretnych miejscach – wystarczy wcześniej ustawić profile, które będą wywoływane automatycznie po dotarciu do danej lokalizacji.

Dzięki aplikacji GPS Friend Finder można poznać dokładną lokalizację członków naszej rodziny lub przyjaciół. Jednak wcześniej muszą oni wyrazić na to zgodę akceptując naszą propozycję w aplikacji. Co ciekawe, nawet gdy dana osoba nie posiada smartfonu z iOS lub Androidem, nadal możemy poznać jej lokalizację – wystarczy, że odpowie „yes” na zapytanie dotyczące jej pozycji wysłane SMS-em. Na podstawie danych ze stacji przekaźnikowych (BTS) zostanie określona jej pozycja i przesłana na nasz telefon. Z funkcji śledzenia lokalizacji warto też skorzystać na własnym telefonie, bowiem może być bardzo pomocna w razie utraty urządzenia. Szerzej pisaliśmy o tym tutaj.  

Star Chart - mapa nieba na smartfonie.

Amatorzy astronomii mogą użyć swojego smartfonu do śledzenia pozycji gwiazd i planet. Aplikacje Google Sky Map i Star Chart na podstawie naszej lokalizacji wyświetlają obraz czarnego nieba usianego gwiazdami i planetami. W dodatku obraz odświeżany jest dynamicznie i dostosowuje się do położenia urządzenia, dzięki czemu jeszcze mniej różni je od typowej lunety.

To tylko niektóre z zastosowań modułu GPS, które mogą przydać się podczas wielu codziennych czynności. Warto przy tym pamiętać, że ciągle aktywny moduł może drastycznie obniżyć czas pracy urządzenia, więc należy używać go z rozwagą.

Fot. Android Market, Flickr by Verino77

GPS nie tylko w podróży – różne zastosowania - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Chcąc oderwać się od pędzącej rzeczywistości często wybieramy wypoczynek na łonie natury. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na egzotyczną wyprawę w głąb amazońskiej puszczy, zwykły obóz w malowniczo położonej miejscowości, czy w końcu oddamy się żeglarskiej pasji, smartfon z Androidem może być niezastąpionym kompanem w podróży.

Moduł GPS, odpowiedzialny za wskazanie naszej aktualnej pozycji, stanowi standardowe wyposażenie każdego smartfona z Androidem. To dzięki niemu nawigacja samochodowa poprowadzi nas krok po kroku do celu, zostaną wyświetlone informacje pogodowe dla danej miejscowości, a wyszukiwarka uwzględni naszą pozycję prezentując pobliskie restauracje. To tylko niektóre z możliwości jakie daje GPS. Podczas podróży w nieznane smartfon może poprowadzić nas do celu i zastąpić prawdziwą mapę. W Markecie można kupić kilka zaawansowanych nawigacji, ale do okazjonalnego użytkowania wcale nie musimy tego robić. Od niedawna nawigacja Google dostępna jest również w Polsce. Jedyne koszty jakie są ponoszone to te związane z transferem danych. Nasi Klienci mogą jednak nabyć pakiet danych i nie martwić się o koszty transmisji.

Maverick umożliwia dostęp do kilkunastu różnych map.

Wybierając się na górską wycieczkę Mapy Google nie spełnią się w roli wygodnej mapy topograficznej. Zastąpić ją jednak może Maverick, który umożliwia dostęp do kilkunastu różnych map. „Ale przecież można włączyć warstwę terenu w mapach Google” – ktoś mógłby słusznie zauważyć. Rzeczywiście można, ale mnogość trybów i rodzajów podglądu pozostaje w tyle za produktem firmy Code Sector. Ponadto każdą pieszą wędrówkę możemy zapisać, a poszczególne punkty na mapie opisać. Każdy tzw. waypoint może zawierać zdjęcie i krótką informację tekstową. Tak opisanym miejscem można się później pochwalić wśród znajomych, którzy otrzymają odnośnik do mapy, współrzędne, zdjęcie i opis. W programie zaimplementowano również wygodny kompas i szybkościomierz.

GPS Essential to nie jest zwykły kompas...

Aby szybko odnaleźć się w przestrzeni często wystarczy zwykły kompas. Można je podzielić na te proste, przypominające prawdziwe kompasy, i te zaawansowane wykorzystujące równocześnie wiele czujników smartfona. Do pierwszej grupy można zaliczyć takie programy jak Tiny Compass i Orienteer, których zadanie jest proste – wskazanie kierunku północnego. Do drugiej grupy można zaliczyć GPS Essentials, Ulysse Gizmos i Tricorder. Możliwości oferowane przez te programy znacznie wykraczają poza obszar zwykłego kompasu. Dość powiedzieć, że wskazanie kierunku to tylko jedna z nielicznych opcji, wśród których znajdziemy także poziomice i mierniki pola magnetycznego.

Wytrawni żeglarze z pewnością wiedzą jak zawiązać węzeł bramszotowy, wantowy i refowy. Jednak początkujący mogą mieć z tym jeszcze nieco kłopotów. Knots Guide, Knot Guide to wygodne przewodniki, dzięki którym nauczysz się wiązać najtrudniejsze węzły. Angielskie opisy tekstowe mogą być nieco „zapętlone”, ale na szczęście uzupełniają je grafiki prezentujące sposób prawidłowego wiązania.

Fot. Android Market: Tiny Compass, GPS Essentials.

Android – Twój kompan w podróży - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Odbiornik GPS kojarzony jest głównie z nawigacją samochodową. Istnieje jednak ogromna liczba programów, wykorzystujących go do zupełnie innych celów niż wytyczenie najlepszej trasy z punktu A do B. Jednym z ciekawych jego zastosowań są aplikacje działające na zasadzie budzika i przypomnień, w sytuacjach, w których zwykłe funkcje tego typu mogą zwyczajnie zawieść. Pasażer śpiący w pociągu może przespać swoją stację, jeśli ten przyjedzie na miejsce za wcześnie. Tradycyjny budzik zadzwoni po prostu o ustalonej porze. Przyjrzyjmy się dwóm programom, które wykorzystują odbiornik GPS w iPhone do tego, by informować użytkownika nie o określonym czasie, ale w konkretnym miejscu.

Jedną z najbardziej funkcjonalnych aplikacji tego typu jest Place Clock. Korzysta ona z wbudowanego w iPhone'a odbiornika GPS i w odpowiednim miejscu aktywuje przypisany do niego alarm. Program oferuje dwa typy alarmów. Pierwszy z nich to typowy alarm zbliżeniowy, który aktywuje się w chwili, w której użytkownik znajdzie się w wyznaczonym miejscu lub określonym obszarze wokół niego. Drugi umożliwia ustawienie tradycyjnego alarmu czasowego, który aktywowany będzie tylko w wybranych lokalizacjach.

Place Clock umożliwia ustawienia alarmów powiązanych z konkretnymi lokacjami.

Jedną z najbardziej funkcjonalnych aplikacji tego typu jest Place Clock. Korzysta ona z wbudowanego w iPhone'a odbiornika GPS i w odpowiednim miejscu aktywuje przypisany do niego alarm.

Ustalanie alarmu jest proste, aplikacja pozwala na ręczne wpisanie miejsca lub wskazanie go na mapie, z możliwością określenia obszaru, na którym alarm będzie aktywny, co przydaje się zwłaszcza wówczas, jeśli odczyt sygnału GPS nie jest dokładny, np. w pomieszczeniach. Można także ustalić moment, w którym alarm będzie się aktywował, np. na wejściu czy wyjściu z określonej lokalizacji lub w określonym zasięgu wokół niej. Pamiętać należy, że program cały czas korzysta z odbiornika GPS, a więc jego działanie będzie miało istotny wpływ na zużycie energii zgromadzonej w baterii urządzenia.

Program dodatkowo wyposażony jest w typowe narzędzia do odmierzania czasu, jak stoper i timer. W obydwu przypadkach można przypisać do nich odpowiednie warunki powiązane z konkretną lokalizacją.

Task Ave to lista zadań przypisanych do wybranych lokalizacji.

Drugim z programów, o którym warto wspomnieć jest  Task Ave, będący listą rzeczy do zrobienia, połączoną właśnie z odbiornikiem GPS. Każdemu z punktów na liście można przypisać wybraną lokalizację wybraną z bazy miejsc Google lub po prostu wskazaną na mapie. Do każdego z miejsc można przypisać oczywiście większą liczbę zadań, np. listę sklepów, do których zajrzy się w trakcie zakupów. W widoku mapy, każde z tych miejsc oznaczone jest szpilką z numerem, określającym liczbę przypisanych zadań. W widoku listy program wyświetla dodatkowo informację o odległości od miejsc, w których należy coś załatwić. Istnieje także możliwość określenie zasięgu (od 500 metrów do 13 km), w jakiej odległości od danego miejsca, program ma przypomnieć o powiązanym z nim zadaniach.

GPS w iPhone nie tylko dla kierowcy - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Jedną z wielu aplikacji fabrycznie zainstalowanych na smartfonie LG Swift L7II jest Quick Translator. Pokazujemy jak działa ten przydatny tłumacz.

Quick Translator - tłumacz praktyczny nie tylko w podróży - opinie i komentarze (4)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Izabella Zawisza
27-06-2014 - 13:57:56
Nie mogę zainstalować na laptopie Windows XP dodatku Quick Translator do tłumaczeń zaznaczonych zdań lub wyrazów.
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
27-06-2014 - 14:49:09
W przypadku problemów z konfiguracją sprzętu zapewniamy wsparcie techniczne TechDesk: *7242 (2,46 pln/min) dla T-Mobile i Heyah lub 708477242 (2.58 pln/min) dla pozostałych codziennie 7:00-23:00. Regulamin na www.t-mobile.pl. Pozdrawiam.
  (0)
Odpowiedz
Michał
07-02-2014 - 15:30:02
Wszystko fajnie, ale włącz internet za granicą, a rachunek z T-mobile po powrocie, doprowadzi cię do zawału :-(
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
01-07-2015 - 11:32:10
Dobra uwaga, ale dlatego warto za granicą skorzystać z aplikacji MiBOA, albo zrobić to jeszcze przed wyjazdem i włączyć wybrany pakiet Travel & Surf. W ten sposób kontrola kosztów korzystania z Internetu w roamingu gwarantowana. Więcej info tu: http://www.travelandsurf.pl/.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się