Odbiornik GPS kojarzony jest głównie z nawigacją samochodową. Istnieje jednak ogromna liczba programów, wykorzystujących go do zupełnie innych celów niż wytyczenie najlepszej trasy z punktu A do B. Jednym z ciekawych jego zastosowań są aplikacje działające na zasadzie budzika i przypomnień, w sytuacjach, w których zwykłe funkcje tego typu mogą zwyczajnie zawieść. Pasażer śpiący w pociągu może przespać swoją stację, jeśli ten przyjedzie na miejsce za wcześnie. Tradycyjny budzik zadzwoni po prostu o ustalonej porze. Przyjrzyjmy się dwóm programom, które wykorzystują odbiornik GPS w iPhone do tego, by informować użytkownika nie o określonym czasie, ale w konkretnym miejscu.

Jedną z najbardziej funkcjonalnych aplikacji tego typu jest Place Clock. Korzysta ona z wbudowanego w iPhone'a odbiornika GPS i w odpowiednim miejscu aktywuje przypisany do niego alarm. Program oferuje dwa typy alarmów. Pierwszy z nich to typowy alarm zbliżeniowy, który aktywuje się w chwili, w której użytkownik znajdzie się w wyznaczonym miejscu lub określonym obszarze wokół niego. Drugi umożliwia ustawienie tradycyjnego alarmu czasowego, który aktywowany będzie tylko w wybranych lokalizacjach.

Place Clock umożliwia ustawienia alarmów powiązanych z konkretnymi lokacjami.

Jedną z najbardziej funkcjonalnych aplikacji tego typu jest Place Clock. Korzysta ona z wbudowanego w iPhone'a odbiornika GPS i w odpowiednim miejscu aktywuje przypisany do niego alarm.

Ustalanie alarmu jest proste, aplikacja pozwala na ręczne wpisanie miejsca lub wskazanie go na mapie, z możliwością określenia obszaru, na którym alarm będzie aktywny, co przydaje się zwłaszcza wówczas, jeśli odczyt sygnału GPS nie jest dokładny, np. w pomieszczeniach. Można także ustalić moment, w którym alarm będzie się aktywował, np. na wejściu czy wyjściu z określonej lokalizacji lub w określonym zasięgu wokół niej. Pamiętać należy, że program cały czas korzysta z odbiornika GPS, a więc jego działanie będzie miało istotny wpływ na zużycie energii zgromadzonej w baterii urządzenia.

Program dodatkowo wyposażony jest w typowe narzędzia do odmierzania czasu, jak stoper i timer. W obydwu przypadkach można przypisać do nich odpowiednie warunki powiązane z konkretną lokalizacją.

Task Ave to lista zadań przypisanych do wybranych lokalizacji.

Drugim z programów, o którym warto wspomnieć jest  Task Ave, będący listą rzeczy do zrobienia, połączoną właśnie z odbiornikiem GPS. Każdemu z punktów na liście można przypisać wybraną lokalizację wybraną z bazy miejsc Google lub po prostu wskazaną na mapie. Do każdego z miejsc można przypisać oczywiście większą liczbę zadań, np. listę sklepów, do których zajrzy się w trakcie zakupów. W widoku mapy, każde z tych miejsc oznaczone jest szpilką z numerem, określającym liczbę przypisanych zadań. W widoku listy program wyświetla dodatkowo informację o odległości od miejsc, w których należy coś załatwić. Istnieje także możliwość określenie zasięgu (od 500 metrów do 13 km), w jakiej odległości od danego miejsca, program ma przypomnieć o powiązanym z nim zadaniach.

GPS w iPhone nie tylko dla kierowcy - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

iPhone jako urządzenie mobilne wywodzi się w pewnym stopniu z iPodów, odtwarzaczy muzycznych firmy Apple. Jedną z jego podstawowych funkcji jest właśnie odtwarzacz - aplikacja o nazwie iPod, która w większości przypadków w zupełności wystarczy do cieszenia się muzyką. Istnieje jednak w App Store spora grupa programów, pozwalających na znacznie więcej niż tylko słuchanie muzyki.

Ciekawą alternatywą dla systemowego odtwarzacza jest aplikacja My Artists. Poza samym odgrywaniem muzyki, program udostępnia także informacje o artyście lub zespole, w postaci zdjęcia, noty biograficznej oraz dyskografii z zaznaczeniem, które z albumów znajdują się w pamięci urządzenia. Aplikacja serwuje także listę klipów wideo danego wykonawcy, dostępnych w serwisie YouTube. Można dzięki temu zapoznać się legalnie z utworami z płyt, które nie znajdują się w posiadaniu użytkownika. My Artists podpowiada także inne zespoły grające w podobnym stylu.

Take Five - przypomni o przerwanym wcześniej odtwarzaniu.

Innym interesującym uzupełnieniem aplikacji iPod jest program Take Five. Przydaje się on w sytuacjach, w których po przerwaniu odtwarzania zapominamy ponownie wcisnąć "play". Niekiedy mijają godziny zanim wrócimy do przerwanego wcześniej utworu. Take Five to odtwarzacz, który rozwiązuje ten problem. Rozpoczyna ponowne odgrywanie muzyki po 5 minutach lub w czasie wybranym przez użytkownika za pomocą widocznego na ekranie suwaka. Warto pamiętać, że Take Five korzysta nie tyle z samych utworów zapisanych w pamięci iPhone'a ale z list odtwarzania aplikacji iPod.

 

Innym interesującym uzupełnieniem aplikacji iPod jest program Take Five. Przydaje się on w sytuacjach, w których po przerwaniu odtwarzania zapominamy ponownie wcisnąć "play". Niekiedy mijają godziny zanim wrócimy do przerwanego wcześniej utworu. Take Five to odtwarzacz, który rozwiązuje ten problem. Rozpoczyna ponowne odgrywanie muzyki po 5 minutach lub w czasie wybranym przez użytkownika za pomocą widocznego na ekranie suwaka. Warto pamiętać, że Take Five korzysta nie tyle z samych utworów zapisanych w pamięci iPhone'a ale z list odtwarzania aplikacji iPod.

Discovr - multimedialna encyklopedia muzyczna w bardzo atrakcyjnej formie.

Ciekawą aplikacją, pozwalającą na przyjemne odkrywanie nowych wykonawców jest Discovr Music, dostępna zarówno na iPhone'a, jak i iPada. Program opiera swoje wyniki wyszukiwania na powiązaniach stylistycznych oraz personalnych, często zdarza się bowiem, że jakiś muzyk gra na przykład w kilku zespołach, a do tego prowadzi karierę solową. Przedstawione są one w bardzo atrakcyjnej formie graficznej. Wystarczy w polu wyszukiwania wpisać nazwę zespołu, a program zaserwuje propozycję kilku innych wykonawców. Stuknięcie w któregoś z nich powiększy siatkę o kolejnych. Dostępne są oczywiście szczegółowe informacje o każdym z nich. Do dyspozycji jest nie tylko biografia, ale także wybór teledysków i koncertowych wideo z serwisu YouTube. Użytkownik ma możliwość podzielenia się swoimi odkryciami z innymi za pośrednictwem Twittera, Facebooka lub przez e-mail.

Pamiętać należy, że zarówno My Artists jak i Discovr Music pobierają informacje z internetu. Przyda się więc nie tylko dostęp do WiFi ale i odpowiedni plan taryfowy.

Nie tylko iPod - aplikacje muzyczne dla iPhone. - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
09.02.2012

iPhone dla kierowcy

Uniwersalność iPhone to nie tylko gry, programy do fotografii czy wideo. Smartfona Apple'a docenią także kierowcy. Sprawdza się ona znakomicie zarówno podczas prowadzenia samochodu jak i w innych sytuacjach, np. przy wyborze stacji benzynowej.

Podstawową funkcją z jaką kojarzony jest iPhone w aucie, to oczywiście nawigacja. W App Store dostępnych jest kilka programów tego typu. Niektóre doczekały się już opisu. W ostatnich miesiącach pojawiły się kolejne, nowe aplikacje tego typu. Zdecydowanie najbardziej godną uwagi jest Sygic Polska: GPS Nawigacja.

Program ma ładną szatę graficzną, standardową dla tego typu aplikacji. Informacje prezentowane na ekranie są czytelne. Program nie odciąga wzroku kierowcy od tego, co dzieje się na drodze. Nawigacja działa bardzo dobrze. Sygic szybko reaguje też na zmianę trasy, przeliczając i proponując nową drogę.

Imponująca jest także lista punktów użyteczności publicznej czyli tzw. POI. Nawigować można do wybranego ręcznie adresu, punktu POI, kontaktu z książki adresowej, a nawet wybierając zdjęcie z biblioteki iPhone'a. Program pobierze informację o miejscu z danych Exif przypisanych do fotografii. Podczas podróży przydadzą się także ostrzeżenia o przekroczeniu dozwolonej prędkości jak i informacje o zbliżaniu się do fotoradaru.

Program posiada także funkcje społecznościowe, polegające na informowaniu się użytkowników o wypadkach, nieoznaczonych fotoradarach itp. Dostępne są także różne dodatki, do kupienia wewnątrz aplikacji, z których najciekawsze wydają się przewodniki po miastach czy statystyki podróży, z wykresami prędkości czy wysokości.

Speed Alarm to rodzaj internetowego CB-Radia.

Ciekawą aplikacją społecznościową dla kierowców jest Speed Alarm. Jest to swego rodzaju internetowe CB-Radio. Program korzysta zarówno z odbiornika GPS jak i internetu. Podaje on informacje o wszelkich punktach pomiaru prędkości, niebezpiecznych miejscach, przejazdach kolejowych, które znajdują się w okolicy przejazdu, a pobierane są z jego bazy danych, a także o  wszelkich zdarzaniach jakie mają miejsce na drodze, a więc o lotnych patrolach policji, wypadkach itp.

 

Ciekawą aplikacją społecznościową dla kierowców jest Speed Alarm. Jest to swego rodzaju internetowe CB-Radio. Program korzysta zarówno z odbiornika GPS jak i internetu. Podaje on informacje o wszelkich punktach pomiaru prędkości, niebezpiecznych miejscach, przejazdach kolejowych, które znajdują się w okolicy przejazdu, a pobierane są z jego bazy danych, a także o  wszelkich zdarzaniach jakie mają miejsce na drodze, a więc o lotnych patrolach policji, wypadkach itp.

Użytkownik nie tylko korzysta z informacji przesłanych przez innych, może także sam dodawać kolejne. Proces jest na tyle prosty że można to zrobić w czasie jazdy. Program sam pobierze dane o lokalizacji. W przypadku tego typu programów bardzo ważna jest społeczność. Informacja o aktywności innych użytkowników także wyświetla się na ekranie.

Speed Alarm aktywuje się za pomocą zwykłego sms-a. Usługi oferowane za jego pośrednictwem dostępne są w różnych abonamentach. Aktywność w społeczności jest także oceniania punktami, którymi można przedłużać wspomniany abonament.

Lokalizator stacji benzynowych Orlen i Bliska pozwoli lepiej zaplanować sobie podróż.

W podróży po Polsce przydać się może także lokalizator stacji benzynowych, jaki ostatnio wydał PKN Orlen. Oczywiście znaleźć tam można stacje tylko należące do tego koncernu, a więc Orlen i Bliska. Informacje są jednak bardzo dokładne, włącznie z ofertą, obsługą poszczególnych programów lojalnościowych oraz informacjami kontaktowymi do każdej ze stacji. Klienci tankujący na stacjach tego koncernu z pewnością będą mieli teraz ułatwione zadanie planując dłuższe wyprawy lub będąc w nieznanej sobie okolicy.

iPhone dla kierowcy - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

GPS kojarzy nam się z nawigacją. Samochodową lub pieszą, ale zawsze z nawigacją. To bez wątpienia najpowszechniejsze zastosowanie tego modułu, który teraz dostępny jest we wszystkich nowych smartfonach z Androidem. Stanowi wręcz ich podstawowe wyposażenie. Jednak wraz z rozwojem mobilnych technologii i systemów operacyjnych, GPS potrafi dzisiaj znacznie więcej niż tylko poprowadzić z punktu A do punktu B.

Kiedyś przeznaczony tylko dla amerykańskiej armii, później nieśmiało wkroczył na rynek konsumencki, ale przez długi okres kojarzył się tylko z prostymi komunikatami tekstowymi o naszej dokładnej lokalizacji. Systemy nawigacyjne pracujące pod kontrolą Windows Mobile spowodowały olbrzymi wzrost popularności, bo o to program zaczął informować kierowcę, gdzie skręcić, jak dojechać, a przy tym prezentował naszą dokładną lokalizację i wytyczał najkrótszą drogę – magiczna technologia. Teraz takie systemy dostępne są na wszystkich mobilnych systemach operacyjnych, więc każdy może zaopatrzyć się w takiego kieszonkowego nawigatora. Dzisiaj jednak GPS pomoże nie tylko kierowcom lub zgubionym wędrowcom, ale także sportowcom, zapominalskim, przezornym, amatorom astronomii i wielu, wielu innym.

Od lewej: Endomondo Sports Tracker, CardioTrainer, RunKeeper.

Mobilne aplikacje dla sportowców pomagają nie tylko wytrwać w postanowieniu noworocznym, ale także pełnią funkcje społecznościowe, ponieważ umożliwiają dzielenie się przebytą trasą i swoimi wynikami. Możemy w ten sposób rywalizować ze swoimi znajomymi, pokonując coraz dłuższy dystans, czy to biegając, czy jeżdżąc na rowerze. Przykładowe aplikacje: Endomondo Sports Tracker, CardioTrainer, RunKeeper.

A jak GPS może pomóc na problemy ze snem lub pamięcią? Może przypomnieć o konieczności zrobienia zakupów, gdy będziemy w pobliżu sklepu, a także obudzić po długiej podróży w pociągu jeśli wykryje, że zbliżamy się do miejsca docelowego (GPS Alarm). Dzięki programowi Locale nie będziemy musieli pamiętać o wyciszeniu telefonu czy włączeniu Wi-Fi w konkretnych miejscach – wystarczy wcześniej ustawić profile, które będą wywoływane automatycznie po dotarciu do danej lokalizacji.

Dzięki aplikacji GPS Friend Finder można poznać dokładną lokalizację członków naszej rodziny lub przyjaciół. Jednak wcześniej muszą oni wyrazić na to zgodę akceptując naszą propozycję w aplikacji. Co ciekawe, nawet gdy dana osoba nie posiada smartfonu z iOS lub Androidem, nadal możemy poznać jej lokalizację – wystarczy, że odpowie „yes” na zapytanie dotyczące jej pozycji wysłane SMS-em. Na podstawie danych ze stacji przekaźnikowych (BTS) zostanie określona jej pozycja i przesłana na nasz telefon. Z funkcji śledzenia lokalizacji warto też skorzystać na własnym telefonie, bowiem może być bardzo pomocna w razie utraty urządzenia. Szerzej pisaliśmy o tym tutaj.  

Star Chart - mapa nieba na smartfonie.

Amatorzy astronomii mogą użyć swojego smartfonu do śledzenia pozycji gwiazd i planet. Aplikacje Google Sky Map i Star Chart na podstawie naszej lokalizacji wyświetlają obraz czarnego nieba usianego gwiazdami i planetami. W dodatku obraz odświeżany jest dynamicznie i dostosowuje się do położenia urządzenia, dzięki czemu jeszcze mniej różni je od typowej lunety.

To tylko niektóre z zastosowań modułu GPS, które mogą przydać się podczas wielu codziennych czynności. Warto przy tym pamiętać, że ciągle aktywny moduł może drastycznie obniżyć czas pracy urządzenia, więc należy używać go z rozwagą.

Fot. Android Market, Flickr by Verino77

GPS nie tylko w podróży – różne zastosowania - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się