Jedną z ciekawszych kategorii gier, to takie, w których gracz wciela się w rolę budowniczego, managera czy nawet burmistrza. Od czasów Sim City, będącego prekursorem tego gatunku, powstało już wiele różnych pozycji, w których zarządzać można niemalże wszystkim. iPhone i iPad nie są tutaj wyjątkiem i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Jednymi z bardziej popularnych są gry We Rule i We City. W pierwszej z nich gracz wciela się w rolę króla, władającego ze swojego zamku pewnym obszarem, który musi rozsądnie zagospodarować. Trzeba więc wznieść farmy, dostarczające różne produkty żywnościowe i warsztaty rzemieślnicze, które zajmą się pozyskiwaniem i przetwarzaniem surowców. Wszystko po to, by zarówno zamek jak i otaczająca go wieś rosły w siłę, zwiększając liczbę poddanych jak i podległe władcy terytorium.

We Rule dostępne jest w dwóch wersjach, dla iPhone'a i iPada.

We City to gra w budowanie wirtualnego miasta.

We City to gra, w której chodzi niemal o to samo, z tą różnicą, że gracz nie buduje swojego królestwa, a wznosi od podstaw nowoczesne miasto. Powodzenie zależy od odpowiednich inwestycji, a więc fabryk, szkół, uniwersytetów, punktów usługowych i osiedli mieszkaniowych.

We City to gra, w której chodzi niemal o to samo, z tą różnicą, że gracz nie buduje swojego królestwa, a wznosi od podstaw nowoczesne miasto. Powodzenie zależy od odpowiednich inwestycji, a więc fabryk, szkół, uniwersytetów, punktów usługowych i osiedli mieszkaniowych. Wszystko to generuje wpływy do miejskiej kasy i zwiększa też poziom doświadczenia gracza. Jedno i drugie pozwala na rozszerzenie granic miasta i budowanie coraz to nowych obiektów. Pieniądze z miejskiej kasy przydają się tęż na przyspieszenie inwestycji lub produkcji. Zwykle bowiem na ich dokończenie potrzeba od kilkunastu minut do kilkudziesięciu godzin. Gracz musi też pamiętać o regularnym doglądaniu swojego miasta. Pewne produkty mają określoną ważność i ulegają zniszczeniu, jeśli w porę nie zostaną odebrane.

Podobnie jak We Rule, także i We City dostępne jest w dwóch różnych wersjach dla iPhone'a oraz iPada.

W grze Tiny Tower gracz buduje i zarządza wieżowcem.

Wartą uwagi jest też gra Tiny Tower, w której gracz wciela się w dewelopera i zarządcę pewnego wieżowca. Jego zadaniem jest wznoszenie kolejnych pięter i odpowiednia inwestycja w różnej klasy apartamenty, sklepy lub punkty usługowe. Powstający wieżowiec ma bowiem spełniać niemal wszystkie potrzeby jego lokatorów. Znajdą się więc tam restauracje, sklepy, salony fryzjerskie, studio fotograficzne itp. Do każdego z punktów usługowych i sklepów trzeba także zamówić towar, tak by cały czas przynosił dochód. Gracz będzie musiał zatroszczyć się też o samych mieszkańców, znaleźć im pracę zgodną z ich oczekiwaniami, czasem odnaleźć konkretnego lokatora, innym razem robić za windziarza, przewożąc gości na żądane piętra. Tiny Tower jest jedną z bardziej wciągających gier w budowanie, a do tego wszystkiego cieszy oko piękną grafiką, stylizowaną na stare komputery 8- i 16-bitowe.

Gry w budowanie dla iPhone'a i iPada - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Dzisiejsze komputery, zarówno te duże, jak konsole i tzw. urządzenia mobilne - smartfony i tablety posiadają ogromne moce obliczeniowe, dzięki którym kreują wirtualny świat niemal tak rzeczywisty, jak ten, w którym żyjemy. Niektórzy pamiętają jednak czasy komputerów ZX Spectrum, Atari XL/XE, Commodore 64, Amstrad/Schneider oraz magnetofonów kasetowych, z których wgrywało się na nie gry, o siermiężnej grafice i oprawie dźwiękowej. Mają one jednak niesamowitą magię i tzw. grywalność, której prawdopodobnie nowe produkcje nigdy nie dorównają. Być może ta 8-bitowa nostalgia jest powodem, dla którego w App Store można znaleźć całkiem sporo starych oraz nowych gier, nawiązujących grafiką i tematyką do jakże już odległych czasów.

Przegląd tego typu pozycji wypada zacząć od ZX Spectrum Elite Collection. Aplikacja zamienia iPhone'a lub iPada w konsolę z klasycznymi grami na ten kultowy komputer. Wraz z programem użytkownik otrzymuje sześć dobrze znanych tytułów. Wyglądają one dokładnie tak, jak na ZX Spectrum, a towarzyszą im oryginalne efekty dźwiękowe. W każdej z gier sterowanie odbywa się za pomocą odpowiednich klawiszy sterujących, stylizowanych na klawiaturę starego komputera. Standardowo aplikacja zawiera kilkanaście tytułów, wśród nich warto wspomnieć o Sabouteur, Sabouteur 2, Harrier Atack, Buggy Boy, Chuckie Egg czy Turbo Esprit. Kolejne tytuły można dokupić bezpośrednio w programie. Elite Collection dostępne jest w dwóch oddzielnych wersjach, dla iPhone i iPada.

iRobbo - remake jednej z kultowych polskich gier dla Atari.

Kolejną grą z komputerów 8-bitowych, a dokładnie z Atari, jaka pojawiła się w App Store jest Robbo, dostępne pod tytułem iRobbo. Pamiętać należy, że pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku, była to jedna z pierwszych polskich gier. iRobbo łączy elementy zręcznościowe i logiczne. Gracz steruje robotem przez labirynt korytarzy, przesuwa lub wysadza w powietrze kontenery, zbiera śrubki potrzebne do naprawy statku kosmicznego oraz klucze, pozwalające na przejście do kolejnej planszy, omijając przy tym czyhające na każdym kroku niebezpieczeństwo. iRobbo dostępne jest zarówno na iPhone'a jak i iPada.

 

Kolejną grą z komputerów 8-bitowych, a dokładnie z Atari, jaka pojawiła się w App Store jest Robbo, dostępne pod tytułem iRobbo. Pamiętać należy, że pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku, była to jedna z pierwszych polskich gier. iRobbo łączy elementy zręcznościowe i logiczne. Gracz steruje robotem przez labirynt korytarzy, przesuwa lub wysadza w powietrze kontenery, zbiera śrubki potrzebne do naprawy statku kosmicznego oraz klucze, pozwalające na przejście do kolejnej planszy, omijając przy tym czyhające na każdym kroku niebezpieczeństwo. iRobbo dostępne jest zarówno na iPhone'a jak i iPada.

Flick Rocket dla iPhone i iPada łączy trzy klasyczne tytuły z komputerów 8-bitowych i automatów typu arcade.

Kolejną pozycją, o której warto wspomnieć jest gra Flick Rocket, dostępna na iPhone'a i iPada. Posiada ona przepiękną grafikę stylizowaną na tą, znaną z komputerów 8-bitowych i automatów typu arcade. Zadanie gracza jest proste - obrona miast na ziemi przed nacierającymi falami obcych poprzez wystrzeliwanie w ich kierunku rakiet przesuwając palec po ekranie. Każdy z etapów nawiązuje do innej, klasycznej gry. Jest więc i Space Invaders, Centipede, a także Asteroids.

Stare gry dla iPhone'a i iPada - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Dareczek
25-01-2012 - 09:34:33
Gry jak gry. Pograsz i skasujesz. Problem jak wywalisz sporo kasy a gra w ogóle nie podejdzie :) Sponsorowane apki z AppStore, instalujesz na sprzęcie, wywalasz po zliczeniu punktów po czym wymieniasz te punkty np. na Maincrafta albo za punkty cmykasz sobie kulturalne gry z TOP 10 za nic. m.freemyapps.com/share/email/8316da1d Trochę tego mają w swoich zbiorach!. Choć na iPada jest więcej aplikacji za które dostaje się punktu. Tu macie filmik, jak to wygląda: youtube.com/watch?v=qdH4dyrqQcI
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

iPhone i iPad ze swoim akcelerometrem świetnie nadają się do różnego typu gier zręcznościowych, choćby wszelkiej maści samochodówek. Ekran multi-touch sprawia, że równie dobrze urządzenia te sprawdzają się w przypadku gier strategicznych, a zwłaszcza strategii czasu rzeczywistego, które na tych urządzeniach nabierają dodatkowo wymiaru zręcznościowego, gracz nie użyje wszak myszki czy klawiatury. Przyjrzyjmy się kilku tytułom, wartym uwagi.

Grą od której wypada zacząć jest polska produkcja - Anomaly Warzone Earth HD. Jej akcja dzieje się w roku 2018, krótko po inwazji na ziemię przybyszów z innej planety. Zajęli oni fragmenty większych miast, tworząc tam specjalne strefy, zwane anomalią. W istocie, dzieją się w niej dziwne rzeczy.

Anomaly Warzone Earth to połączenie strategii czasu rzeczywistego z odwróceniem gier typu "Tower Deffense", w których gracz stawia linię obronną w postaci różnego rodzaju umocnień i wież. W tej polskiej grze sytuacja jest odwrotna, to obcy umacniają strefę, w której gracz porusza swoimi oddziałami. Są to różnego typu wozy bojowe, każdy o innych właściwościach obronnych i sile rażenia.

Zadaniem gracza, w zależności od misji jest albo przejazd przez strefę, albo zniszczenie wszystkich wież, a innym razem zebranie wszystkich, znajdujących się w mieście specjalnych artefaktów. W tym celu musi on na bieżąco zmieniać trasę przejazdu całej kolumny.

W grze Ant Raid zadaniem gracza jest obrona kolonii mrówek.

Równie ciekawą grą, tym razem dla iPada, jest Ant Raid, w której gracz dowodzi mrowiskiem, atakowanym przez rzesze owadów zombie, w które zamieniły się na skutek rozpylenia na łące szkodliwych chemikaliów.  
Ant Raid to strategia czasu rzeczywistego, w której gracz musi umiejętnie komenderować swoimi, niezbyt licznymi oddziałami mrówek, wysyłając ku nacierającym wrogom mniejsze lub większe grupy. Na mrowisko nacierają z reszta nie tylko owady ale także ślimaki. Jedne i drugie posiadają różne śmiercionośne właściwości i tak ślimaki w chwili unicestwienia wydzielają trujący jad. Czasem więc atakujący muszą być wspierani przez oddziała ratunkowy, którego celem jest odtransportowanie zatrutych żołnierzy do mrowiska. Gra ma bardzo ładną grafikę 3D i ścieżkę dźwiękową, wrażenie robią zwłaszcza bojowe okrzyki mrówek-żołnierzy.

Landgrabbers to strategia osadzona w realiach średniowiecza.

Wspomnieć też wypada o osadzonych w realiach średniowiecza - LandGrabbers. Pod względem grafiki, gra przypomina trochę klasycznych Settlersów. Gracz wciela się tutaj we władcę, którego zadaniem jest zajęcie wszystkich ziem, zamków i wiosek na danym terytorium. Wszystkie one mają dodatkowo swoje moce produkcyjne, pozwalające na tworzenie nowych oddziałów. Utrata wioski czy zamku odbija się więc szybko na sile bojowej armii, którą dowodzi gracz.

To oczywiście nie wszystkie gry strategiczne, w które warto zagrać na iPadzie lub iPhone. Wspomnieć wypada choćby o klasykach przeniesionych na tą mobilną platformę, jak Settlers czy Red Alert.

Gry strategiczne dla iPada i iPhone'a - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

coward
22-06-2013 - 16:01:23
Polecam XCOM: Enemy Unknown, też niezła strategia.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Kultowa gra komputerowa jest już dostępna w wersji na urządzenia z systemem operacyjnym iOS. I to za darmo! Pamiętacie jeszcze Icy Tower 2?

Gra Icy Tower 2 wcześniej była już dostępna na komputerach PC i Mac, Facebooku i mobilnych urządzeniach z Javą, a teraz debiutuje wreszcie w App Store w wersji przeznaczonej na urządzenia z systemem operacyjnym iOS, gdzie jest dostępna całkowicie za darmo.

A co z posiadaczami Androida? Edycja przeznaczona dla nich również jest w planach, ale póki co nie znamy szczegółów na ten temat.

Icy Tower 2 wersji dla iPhone'a i iPada została oczywiście odpowiednio zoptymalizowana. Posiada sterowanie z wykorzystaniem akcelerometru (do wyboru również wariant z przyciskami), a także szereg dodatków w postaci akrobacji, ulepszeń i skórek głównego bohatera.

Gra Icy Tower 2 jest dostępna za darmo w App Store.

Pamiętacie jeszcze tego kultowego klasyka?

Icy Tower 2 debiutuje w wersji na iPhone'a i iPada - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się