Jednym ze znaków rozpoznawczych systemu Google jest obszar powiadomień. Inżynierowie z Mountain View zdają sobie z tego sprawę, co udowodnili publikując Androida 4.1 z interaktywnymi powiadomieniami. Teraz można w nich wyświetlać skróty do aplikacji, pogodę, zdjęcia, a nawet zwykłe notatki. Użytkownik może je rozszerzać, uzyskując więcej informacji, a także wywoływać akcje przypisane do specjalnych przycisków.

Dzięki aplikacji Notif użytkownik może samodzielnie tworzyć powiadomienia tekstowe i graficzne. Ekran aplikacji został podzielony na trzy części – w pierwszej można stworzyć krótką notatkę, druga pozwala na publikację dowolnego zdjęcia, a trzecia na skomponowanie listy zadań lub zakupów. Ich obsługa jest bardzo intuicyjna i wymaga od użytkownika jedynie wpisania żądanych fraz lub wybrania zdjęć – nawet osoby nieradzące sobie z językiem angielskim nie powinny mieć trudności z obsługą programu. Niezależnie od rodzaju wybranego powiadomienia, aby trafiło do rozwijanego obszaru należy je zatwierdzić przyciskiem „Create”. Od tego momentu, notatka lub zdjęcie będą widoczne w powiadomieniach w zminimalizowanej lub pełnej formie – w razie potrzeby można je rozwinąć. Niestety, aby móc edytować wpisy lub uzyskać dostęp do historii powiadomień, konieczny jest zakup wersji pro, który wiąże się z wydatkiem rzędu ok. 3 zł. 

Prognoza pogody jest dodatkiem niemal równie powszechnych, co programy do obsługi sieci społecznościowych. Zwykle dostępna jest w formie aplikacji wyposażonej w cyklicznie aktualizowany widżet, który prezentuje pogodę w bardzo przyjemny dla oka sposób. W Notification Weather role zostały nieco odwrócone, ale z bardzo dobrym skutkiem. Aplikacja stanowi jedynie zestaw ustawień, które odnoszą się do „widżetu” prezentowanego w powiadomieniach. Słowo „widżet” zostało celowo ubrane w cudzysłów, bo dwuwierszowy obraz bardzo przypomina typowy ekranowy dodatek o wymiarach 4x2 i – tak jak on – wyświetla aktualne warunki oraz prognozę na cztery kolejne dni. Oczywiście, można to zmienić w ustawieniach, gdzie otrzymamy możliwość konfiguracji jednostek i odstępów między odświeżaniem danych, a także wyłączenia prognozy 4-dniowej i wyświetlenie temperatury na pasku powiadomień. Jeśli zdecydujemy się na zakup wersji Pro (ok. 3 zł), uzyskamy dodatkowo możliwość ręcznego odświeżania danych bezpośrednio w powiadomieniu oraz kilka innych opcji (wyłączenie ikony, usunięcie gestem itd.)

Dzięki Quickly możesz uzyskać błyskawiczny dostęp do wybranych skrótów bezpośrednio z obszaru powiadomień. Oznacza to, że po krótkiej konfiguracji pojawią się w nim przyciski uruchamiające wybrane aplikacje, wywołujące połączenia do danych osób lub aktywujące tryb komponowania SMS-a do danych osób. Wystarczy określić liczbę rzędów, które mają się wyświetlić (maksymalnie 3), a później dodawać akcje do każdego z czterech przycisków. Maksymalnie można więc stworzyć 12 skrótów – po cztery w trzech rzędach. Teraz pozostaje już tylko aktywacja usługi przez zmianę położenia przełącznika „Włącz/Wyłącz” i gotowe. Od tej pory możesz zadzwonić, wysłać SMS-a lub uruchomić dowolną aplikację bezpośrednio z obszaru powiadomień. Niestety, program dostępny jest wyłącznie w płatnej wersji, którą można nabyć za ok. 3 zł.

Interaktywne powiadomienia na Androidzie 4.0 - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Kalendarz i lista zadań to podstawowe narzędzia wspomagające organizację naszego czasu. Dzięki nim nie zapomnimy o spotkaniu, urodzinach i rocznicy, a lista zakupów będzie zawsze pod ręką. Zawsze, o ile do niej spojrzymy, a ich obecność w obszarze powiadomień znacznie redukuje możliwość przeoczenia.

Status Agenda umożliwia wyświetlanie wszystkich zdarzeń z kalendarza w obszarze powiadomień. Tam będą widnieć w postaci listy, na której każda pozycja oznaczona będzie tytułem oraz dniem, na który zaplanowane jest przypomnienie. Osobom korzystającym z kilku kalendarzy może przydać się również oznaczenie graficzne w postaci kolorowych kwadratów, które symbolizują dane terminarze. Kliknięcie w daną pozycję spowoduje wywołanie okna kalendarza, natomiast przyciskiem umieszczonym w prawym, dolnym rogu powiadomienia można dodać nowe wydarzenie do listy. W ustawieniach programu można zmienić wygląd powiadomienia, ograniczając listę do jednowierszowych wpisów – służy do tego przełącznik przy pozycji „Big layout”. Tam można też zmienić częstotliwość odświeżania danych, ponieważ te nie są aktualizowane na bieżąco, a także okres, za jaki mają być wyświetlane dane – od 1 do 14 dni. W opcjach można także wydzielić kalendarze, z których nie korzystamy, a także włączyć/wyłączyć ikonę statusu. Ten niewielki program może znacznie poprawić naszą efektywność, bo dzięki niemu zawsze będziemy na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami zapisanymi w kalendarzu.

Notable to system szybkiego tworzenia zadań bezpośrednio z obszaru powiadomień, gdzie zresztą wszystkie są wyświetlane. Po uruchomieniu aplikacji od razu zostanie wyświetlone okno dodawania nowej pozycji, w którym można wybrać jeden z czterech dostępnych kolorów „fajki”, a później wpisać lub podyktować tekst. Strzałką zatwierdzamy operację, która zwieńczona zostanie nową pozycją w obszarze powiadomień. Teraz wystarczy kliknąć, by oznaczyć zadanie jako wykonane lub poddać edycji. W zależności od zainstalowanej wersji Androida, można tego dokonać z poziomu wyskakującego okna lub bezpośrednio z obszaru powiadomień (Android 4.1 lub nowszy). W ustawieniach aplikacji można zmienić sposób interakcji na kliknięcie (do wyboru: odrzucenie, szczegóły, edycja), wyłączyć przyciski powiadomień, włączyć obsługę gestów i zmienić priorytet na niski – wówczas zadania będą wyświetlane w dolnej części obszaru powiadomień. Posiadaczy Androida w wersji 4.2 może ucieszyć również integracja z DashClock’iem, czyli możliwość wyświetlania przypomnień na ekranie blokady w formie widżetu. Notable dostępny jest w Google Play za darmo.

Fot. Google Play

Przypomnienia w obszarze powiadomień na Androidzie - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Jak najszybciej zobaczyć nowe powiadomienia? Podnieść telefon. Tak, dzięki aplikacji Peek nie trzeba nawet dotykać włącznika czy ekranu, by sprawdzić, kto do nas dzwonił, pisał itd.

0

Ocena autora

Peek służy do błyskawicznego informowania o nowych powiadomieniach. Dowiemy się o nich tuż po wybudzeniu urządzenia, bez konieczności odblokowywania ekranu i rozwijania panelu powiadomień. Wystarczy wziąć telefon do dłoni. I już. Na ekranie zobaczymy wówczas aktualizacje statusów, informacje o nieodebranych połączeniach czy nieprzeczytanych wiadomościach e-mail lub SMS.

Ale uwaga, Peek działa tylko wtedy, gdy wykryje nowe powiadomienia. Jeśli więc nasze urządzenie nie zgłasza żadnej nowej notyfikacji, zobaczymy typowy, systemowy ekran blokady. W przeciwnym wypadku będziemy mogli podziwiać oczekujące powiadomienia na nowym ekranie blokady. I słowo „podziwiać” nie stanowi w tym przypadku nadużycia, bo widok jest bardzo efektowny, a jednocześnie funkcjonalny w codziennym użytkowaniu.

-> Pobieraj szybko i łatwo aplikacje i gry. Dodaj ich opłaty do rachunku! 

-> Dead Tone - Halodzownek

Jeśli więc na urządzeniu czeka powiadomienie, na które powinniśmy zareagować, wystarczy wziąć telefon do ręki, by automatycznie włączyć ekran (alternatywnie, można użyć przycisku ON/OFF, by wybudzić ekran, jak do tej pory). Później, na półprzeźroczystym tle zobaczymy zestaw ikonek symbolizujących powiadomienia z danej aplikacji. Dotknięciem można wywołać szczegółowy podgląd notyfikacji, natomiast przesuwając palcem po ekranie w prawo usuniemy je, a w lewo – odblokujemy urządzenie. Kolejne kliknięcie przeniesie nas do aplikacji, która wygenerowała powiadomienie. 

Po uruchomieniu aplikacji Peek z poziomu ekranu startowego, możemy zablokować powiadomienia z konkretnych aplikacji. Można wówczas kliknąć w aplikację wyświetloną w ramce „czarnej listy”, by Peek przestał informować o zdarzeniach z zablokowanej aplikacji. W prawym górnym rogu znajdziemy również funkcje odpowiedzialne za wyłączenie usługi Peek i jej konfigurację – tu do dyspozycji otrzymaliśmy niestety tylko szczątkowy zestaw funkcji, który ogranicza się do wyłączenia paska powiadomień, zmiany tła czy ustawienia czasu wygaszania ekranu.

-> WhoSampled - gdzieś to już słyszałem...

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że aplikacja będzie działała prawidłowo tylko wtedy, gdy pozwolimy jej na uprawnienia administratora urządzenia (nie mylić z root). Program zapyta o nie tuż po pierwszym uruchomieniu i będzie ich wymagał do zarządzania powiadomieniami. Jeśli jednak zajdzie potrzeba deinstalacji aplikacji, trzeba w ustawieniach bezpieczeństwa usunąć „haczyk” dla tej aplikacji na liście administratorów.

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Peek – błyskawiczne powiadomienia - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Powiadomienia Androida stanowią jego największą zaletę, ale z czasem ich ilość może przytłaczać. Podpowiadamy jak nad nimi zapanować.

Nowy wpis na fejsie, sms, mail – wymieniać można by jeszcze długo. Niestety, obok tych istotnych powiadomień, coraz częściej – chyba można użyć takiego słowa - atakowani jesteśmy różnego rodzaju reklamami. Automatycznie przesuwamy wpis w bok i zapominamy o drażniącej pozycji. Ale przecież wcale nie musimy tego ruchu wykonywać, a rozwiązań tego problemu jest kilka i wcale nie trzeba uciekać się do deinstalacji całej aplikacji, bo i do tego mogą doprowadzić irytujące alerty. Gorzej, jeśli nie wiemy, z którego programu pochodzą, ale i na to jest rada.

Przedłuż umowę w internecie. Zyskasz rabat na abonament i tańsze telefony

Powiadomienia aplikacji można wyłączyć korzystając z menu Ustawień, a konkretnie z „Menadżera Aplikacji”. W nim można przeglądać wszystkie zainstalowane gry i programy. Odszukujemy więc żądaną pozycję (można sobie ułatwić wyszukiwanie, sortując listę alfabetycznie lub według rozmiaru), klikamy nań, przechodząc do okna podglądu szczegółów. Tuż pod przyciskiem „wymuś zamknięcie” ulokowany został checkbox „Pokazuj powiadomienia” – wystarczy, go odznaczyć, by uwolnić się od zbędnych notyfikacji. W nowszych wersjach systemu Google ułatwił nam możliwość zarządzania aplikacją generującą powiadomienie, bo wystarczy przytrzymać palec na alercie, by wyświetlić jej nazwę i móc przejść do szczegółów programu w ustawieniach urządzenia. Trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie komunikaty można wyłączyć. Jeśli pochodzą z aplikacji systemowej, checkbox dotyczący powiadomień będzie wyszarzony bez możliwości edycji.

Jak usunąć aplikacje z listy zainstalowanych aplikacji z Google Play?

Niektóre smartfony i tablety zostały również wyposażone przez producentów w tryb „Nie przeszkadzać”. Na przykładzie smartfonów Samsunga, opcja umożliwia wyciszenie wszystkich połączeń i alarmów poza skonfigurowanymi wyjątkami. Podobnie można zarządzać powiadomieniami, blokując je lub ustawiając jako priorytetowe. System może działać w wybrane dni, w określonych przedziałach godzinowych – wystarczy określić harmonogram. Usługę można co prawda skonfigurować tak, by blokowała tylko wybrane notyfikacje, ale wtedy ograniczymy jej podstawową funkcjonalność – odcięcie od otoczenia.

Fot. Fotolia, wł.

Nie przeszkadzać! Powiedz STOP powiadomieniom - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się