iPhone i iPad, jako urządzenia mobilne mogą przydać się do wielu mniej popularnych zastosowań. Na przykład w dłoniach grafika mogą zamienić się w bardzo przydatne narzędzia. Ilość aplikacji przeznaczonych dla wszelkiej maści grafików czy designerów jest ogromna i są one różnorakie. Znaleźć tam można programy narzędziowe, aplikacje do projektowania czy rysowania, a także gry stworzone przez grafików i projektantów z myślą o swoich kolegach po fachu.

Jedną z licznych grup aplikacji narzędziowych są wszelkiej maści programy serwujące zestawy kolorów. Są one wbrew pozorom dość ważne, pozwalają bowiem na szybki wybór odpowiednich kolorów do nowego projektu, np. strony internetowej. Wspomnieć tutaj wypada o aplikacji ColorSchemer dla iPhone'a. Program umożliwia wygodne przeglądanie ogromnej liczby zestawów kolorystycznych, stworzonych przez użytkowników zarówno jego samego jak i serwisu ColorLovers. ColorSchemer pozwala na tworzenie własnych, jak i komentowanie i dodawanie do ulubionych zestawów innych użytkowników.

Podobną aplikacją jest Color Stream. Pozwala ona nie tylko na tworzenie własnych zestawów, ale i automatyczną ich generację np. z wczytanego do programu zdjęcia. Wybrane palety kolorów można oczywiście zapisywać, wysyłać mailem wraz z załączonymi kodami poszczególnych i próbką w HTML-u oraz wyszukiwać obrazki w serwisie Flickr, najbardziej zbliżone kolorystycznie do stworzonego zestawu.

Specjalne programy zamienią iPada w dodatkowy panel sterujący Photoshopem.

Większy ekran iPada docenią zwłaszcza graficy pracujący w najnowszej wersji programu Photoshop. Firma Adobe przygotowała zestaw specjalnych aplikacji zamieniających to urządzenie w dodatkowy panel narzędziowy, pozwalający na pracę za jego pośrednictwem właśnie w tym popularnym programie graficznym na duże komputery. Wspomnieć tu wypada aplikacje NavColor Lava czy Eazel.

Większy ekran iPada docenią zwłaszcza graficy pracujący w najnowszej wersji programu Photoshop. Firma Adobe przygotowała zestaw specjalnych aplikacji zamieniających to urządzenie w dodatkowy panel narzędziowy, pozwalający na pracę za jego pośrednictwem właśnie w tym popularnym programie graficznym na duże komputery. Wspomnieć tu wypada aplikacje Nav, Color Lava czy Eazel.

Swoje programy dla iPhone'a i iPada przygotowała też firma AudoDesk. W App Store znaleźć można choćby AutoCAD WS, który pozwala na wyświetlanie i prostą edycję projektów stworzonych w AutoCAD dla Windows lub Mac.

Aplikacje dla grafików to także gry w dobieranie składowych kolorów czy odgadywanie krojów pisma.

Osobną grupę, choć niezbyt liczną, stanowią gry stworzone specjalnie dla grafików i projektantów. Ciekawym tytułem jest Coloroll dla iPhone'a. Zadaniem gracza jest mieszanie składowych tak, aby uzyskać zadany kolor. Nie jest to łatwe zwłaszcza, że zadanie należy wykonać w jak najkrótszym czasie.

Wśród gier dla grafików i projektantów dominują te, poświęcone różnym krojom pisma. Znaleźć wśród nich można pozycje mniej i bardziej rozbudowane. Zwykle jednak chodzi o rozpoznawanie kroju liter. Wymienić tutaj można Font Game czy Helvetica vs Arial.

iPhone i iPad dla grafika i projektanta - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Wikipedia, czyli encyklopedia tworzona przez społeczność użytkowników internetu, jest obecnie chyba podstawowym źródłem wiedzy o świecie. Tradycyjne encyklopedie są zwykle ciężkie, stoją daleko na półce, podczas gdy Wikipedia dostępna jest wszędzie tam, gdzie możemy podłączyć się do internetu. Kluczem do tej ogromnej biblioteki wiedzy ludzkości może być mieszczący się w kieszeni iPhone lub trochę większy iPad. Samo czerpanie konkretnych informacji może zamienić się w ciekawą podróż po nieznanych lądach i morzach, zamieszkałych przez nieznane nam dotąd, a zapisane na kartach historii, postaci.

Podstawowym i najprostszym, ale za to nastawionym na dostarczenie użytkownikowi konkretnej wiedzy, jest program Wapedia: Mobilna Wiki. Dostępny jest on w wielu wersjach językowych, także i w polskiej, preferując w tym przypadku polską wersję Wikipedii. Umożliwia on wyszukiwanie według haseł, szczegółowy dostęp do interesujących nas artykułów z podziałem na części i spis streści oraz do wiadomości pojawiających się na stronie głównej Wikipedii. Ciekawym tekstem można podzielić się ze znajomymi na Facebooku, Twitterze lub poprzez e-mail.

WikiNodes - oryginalny sposób przedstawienia zawartości Wikipedii na iPadzie.

Bardziej klasyczną formę przedstawienia informacji z Wikipedii na iPadzie zapewnia program Wikipanion. Umożliwia on wyszukiwanie w zasobach różnych wersji językowych tej internetowej encyklopedii. Zdecydowanie lepiej pracuje się z programem trzymając iPada w orientacji poziomej. Ekran podzielony jest wtedy na dwie części. W prawej znaleźć można właściwy tekst dotyczący danego hasła, podczas gdy w lewej - spis treści poszczególnych jego części. Zdjęcia ilustrujące tekst możemy zapisać w bibliotece iPada.

 

Bardzo ciekawy sposób przedstawienia treści zawartych w Wikipedii oferuje aplikacja dla iPada o nazwie WikiNodes. Program ten przedstawia wyszukiwane hasło, jak i inne, z nim powiązane, w formie schematycznego rysunku przypominającego rozłożyste drzewo. Wystarczy wpisać szukaną frazę, a wynik przedstawiony zostanie właśnie w postaci połączonych ze sobą węzłów, reprezentujących konkretne informacje, zapisane w Wikipedii. Wystarczy stuknąć palcem, by aktywować jeden z nich. Węzeł zawierający istotne informacje można powiększyć na cały ekran, co zdecydowanie poprawia wygodę czytania. WikiNodes zamienia suche informacje zapisane w Wikipedii w fascynującą podróż od jednej wiadomości do drugiej. Program pozwala też na prześledzenie zależności i powiązań często nieuchwytnych podczas przeglądania tego serwisu w tradycyjny sposób.

Wikipanion - wygodne narzędzie do przeglądania Wikipedii na iPadzie.

Bardziej klasyczną formę przedstawienia informacji z Wikipedii na iPadzie zapewnia program Wikipanion. Umożliwia on wyszukiwanie w zasobach różnych wersji językowych tej internetowej encyklopedii. Zdecydowanie lepiej pracuje się z programem trzymając iPada w orientacji poziomej. Ekran podzielony jest wtedy na dwie części. W prawej znaleźć można właściwy tekst dotyczący danego hasła, podczas gdy w lewej - spis treści poszczególnych jego części. Zdjęcia ilustrujące tekst możemy zapisać w bibliotece iPada.

Wikipedia na iPhone i iPadzie - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Smartfony, a później tablety, stworzyły zupełnie nowy typ społeczności internetowych. Dzięki nim, w niemal każdym momencie można zadawać pytania lub udzielać odpowiedzi na każdy temat. Nic dziwnego więc, że powstaje na te urządzenia - zwłaszcza na iPhone'a i iPada - coraz więcej ciekawych aplikacji tego typu, w tym i takie, przeznaczone dla podróżników, odkrywających nowe zakątki naszego świata. Kilka miesięcy temu wspominałem już o programach Localmind czy Trover. Tym razem wspomnieć wypada o programach typowo podróżniczych, które przydać się mogą przy planowaniu lub w trakcie kolejnych wojaży.

Ich przegląd warto zacząć od społecznościowej aplikacji TripColor dla iPhone'a. Pozwala ona na przeglądanie zdjęć i czytanie dzienników z podróży innych jej użytkowników oraz dzielenie się swoimi wrażeniami z własnych wypraw. Użytkownik ma do dyspozycji podgląd wyróżnionych relacji, a także strumień ze zdjęciami innych podróżników. Dzienniki, jakimi dzielą się użytkownicy, są różne, jednym razem zdjęcia zapierają dech w piersiach, kiedy indziej są to po prostu zwykłe migawki z wizyty w jednym z miast w Europie, np w Berlinie. Jedne zawierają dokładne i szczegółowe relacje, podczas gdy na inne składają się same obrazy. Te ostatnie można oglądać na pełnym ekranie. Program ma ładny i przejrzysty interfejs, a dodawanie własnego dziennika nie stanowi specjalnego problemu.

Ask a Nomad to świetne narzędzie do wymiany doświadczeń i informacji pomiędzy podróżnikami.

Bardzo ciekawym programem dla iPada, będącym swego rodzaju księgą pytań i odpowiedzi, zadawanych i udzielanych przez różnych podróżników jest aplikacja Ask a Nomad - klient serwisu podróżniczego www.worldnomads.com, w którym warto założyć sobie darmowe konto. Program kataloguje i segreguje pytania i odpowiedzi pod względem lokalizacji, układając je w odpowiedniej hierarchii. Znaleźć więc w nim można działy poświęcone kontynentom, znajdującym się na nich krajom, a następnie regionom (np. Europa, Polska, Małopolska). Wystarczy zadać pytanie w odpowiednim miejscu, a jeśli któryś z użytkowników serwisu lub aplikacji będzie znał na nie odpowiedź, to niemal na pewno odpisze. Pamiętać jednak należy, że aby pytania i odpowiedzi dotarły do jak największej liczby użytkowników należy używać języka angielskiego.

 

Bardzo ciekawym programem dla iPada, będącym swego rodzaju księgą pytań i odpowiedzi, zadawanych i udzielanych przez różnych podróżników jest aplikacja Ask a Nomad - klient serwisu podróżniczego www.worldnomads.com, w którym warto założyć sobie darmowe konto. Program kataloguje i segreguje pytania i odpowiedzi pod względem lokalizacji, układając je w odpowiedniej hierarchii. Znaleźć więc w nim można działy poświęcone kontynentom, znajdującym się na nich krajom, a następnie regionom (np. Europa, Polska, Małopolska). Wystarczy zadać pytanie w odpowiednim miejscu, a jeśli któryś z użytkowników serwisu lub aplikacji będzie znał na nie odpowiedź, to niemal na pewno odpisze. Pamiętać jednak należy, że aby pytania i odpowiedzi dotarły do jak największej liczby użytkowników należy używać języka angielskiego.

TRVL to ciekawy magazyn, przedstawiający różne ciekawe zakątki naszego globu.

Wspomnieć też wypada o dostępnym w App Store anglojęzycznym magazynie dla iPada o nazwie TRVL. Każdy z jego numerów poświęcony jest innemu miejscu na świecie (Kuba, Hiszpania, Sri Lanka itp.). Znaleźć w nim można zarówno ciekawe teksty i fotografie oraz mapę regionu, któremu poświęcone jest dane wydanie.

iPhone i iPad dla podróżnika - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

iPad i iPhone mimo swoich niedużych rozmiarów i zamkniętej architektury, wciąż kojarzonej głównie chyba z telefonami komórkowymi, a dokładnie z tymi bardziej rozbudowanymi - smartfonami, są urządzeniami, które pozwalają nie tylko na konsumowanie treści ale też ich tworzenie. Są to doskonałe narzędzia dla wszelkiej maści muzyków, od amatorów, po profesjonalistów, od dj-ów, po instrumentalistów. W App Store znaleźć można masę programów pozwalających zamienić obydwa urządzenia w wirtualne studio pełne instrumentów, wzmacniaczy gitarowych, rejestratorów dźwięku, czy w metronom, stroik, zeszyt z nutami lub tabulaturą.

Uniwersalną aplikacją dla wszystkich muzyków, zarówno tych amatorów jak i profesjonalistów jest GarabeBand dla iPada. Program choć z założenia amatorski, świetnie nadaje się do nagrywania różnego rodzaju szkiców utworów i aranżacji. GarageBand to właśnie takie wirtualne studio nagrań. Do dyspozycji użytkownika oddano 8-śladowy rejestrator dźwięku z podstawowymi efektami dla każdego ze śladów. W studio znaleźć można wirtualne wzmacniacze i efekty gitarowe, imitujące dźwięk jaki uzyskać można z markowych urządzeń tego typu. Do dyspozycji użytkownika są także wirtualne instrumenty: różnego rodzaju zestawy perkusyjne, syntezatory, organy Hammonda itp.

Instrumenty z grupy Smart nie wymagają umiejętności grania na gitarze, klawiszach, basie czy perkusji.

Innego typu programem, o którym warto wspomnieć, jest przeznaczony dla gitarzystów, a dostępny zarówno na iPada jak i iPhone Songsterr Plus. Jest to nic innego jak zeszyt z tabulaturami gitarowymi dostępnymi w serwisie internetowym o tej samej nazwie. Znaleźć tam można dziesiątki tysięcy utworów na gitarę, od prostych wprawek, po właściwie cały przekrój muzyki rockowej.

Ciekawostką są instrumenty z grupy smart, imitujące nie tylko brzmienie ale i same gitary, instrumenty klawiszowe czy perkusyjne. Użytkownik może z nich korzystać bez potrzeby umiejętności grania na nich. W każdym przypadku ma do  dyspozycji zestaw akordów z określonej tonacji oraz kilka wariantów ogrywania ich. Świetnie brzmi zwłaszcza gitara akustyczna.

Songsterr Plus dla iPada i iPhone'a to wygodny zeszyt z tabulaturami dla gitarzystów.

Innego typu programem, o którym warto wspomnieć, jest przeznaczony dla gitarzystów, a dostępny zarówno na iPada jak i iPhone Songsterr Plus. Jest to nic innego jak zeszyt z tabulaturami gitarowymi dostępnymi w serwisie internetowym o tej samej nazwie. Znaleźć tam można dziesiątki tysięcy utworów na gitarę, od prostych wprawek, po właściwie cały przekrój muzyki rockowej.

Wystarczy wyszukać interesujący utwór, ustawić wygodnie iPhone'a lub iPada i rozpocząć ćwiczenie. Każdy z zeszytów zawiera zwykle partie wszystkich instrumentów strunowych, a więc różnego rodzaju gitar i basu, a czasem także tabulatury partii bębnów, z której skorzystać mogą perkusiści. Program nie tylko wyświetla tabulatury ale też odgrywa poszczególne partie instrumentów.

W App Store znaleźć można także aplikacje zamieniające iPada w bardzo oryginalne instrumenty. Tworzy je i wykorzystuje w nagraniach i koncertach Jordan Rudess, muzyk popularnego amerykańskiego zespołu Dream Theater ale to już temat na osobny tekst.

iPad i iPhone dla muzyka cz. 1 - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się