Nokia jest znana z wzorcowej i darmowej nawigacji w swoich komórkach. Warto więc przyjrzeć się rozwiązaniu, której już wkrótce zadebiutuje także w Polsce. Usłudze Nawigacja i Mapy w Nokii Lumia 800 z Windows Phone.

Ile razy byście się nie zetknęli z krytyką Symbiana, jest jeden element, którego nawet tzw. hejterzy Nokii się nie czepiają – nawigacji.

Ostatnia odsłona tej darmowej i bardzo udanej usługi, jest dostępna w smartfonach Nokii z Windows Phone. Spodziewamy się ich polskiej premiery niedługo po nowym roku, więc nie zaszkodzi przyjrzeć się temu, co oferują dla tych osób, które często i dużo podróżują.

Nawigacja od Nokii w Windows Phone oferuje tak naprawdę trzy usługi – dla zmotoryzowanych, dla piechurów, oraz nawigacja dla osób poruszających się transportem miejskim. Podobnie jak znany z Symbiana pakiet Ovi Mapy (ostatnio przemianowany na Nokia Mapy), aplikacja dla smartfonów z mobilnymi okienkami pozwala na załadowanie map do pamięci. W efekcie oszczędzamy na transferach danych. Takie rozwiązanie odróżnia usługę Nokii choćby od popularnych Map Google dla Androida.

Druga usługa to Mapy – działające na Windows Phone jako odrębna aplikacja informacyjna. Pozwala ona lokalizować interesujące nas wydarzenia w miejscu, w którym aktualnie się znajdujemy. Znajdziemy tam wszystko – od informacji o punktach handlowych, po restauracje i plany koncertów. Ważne, że informacje mogą aktualizować sami użytkownicy. Obejmują one nie tylko samo info na temat interesującego nas miejsca, ale także ceny i godziny, kiedy będziemy mogli je odwiedzić. Podobnie jak Nawigacja, Mapy są darmowe.

Fot/Źródło: Nokia

Nawigacja w Nokiach z Windows Phone. Co nowego? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Przed premierą nowej wersji systemu Microsoft szumnie zapowiadał, że nowy Windows Phone będzie zawierał 500 nowych funkcji. Trudno było się spodziewać, żeby koncern z Redmond rzeczywiście wprowadził tyle zmian, bo chyba byłoby to równoznaczne z całkowitą redefinicją systemu. Mimo to Windows Phone 7.5 „Mango” oferuje wiele ciekawych rozwiązań.

Wielozadaniowość

Jedną z głównych bolączek użytkowników tego systemu i zarazem elementem drwin fanów konkurencyjnych platform, jest brak prawdziwego multitaskingu (wielozadaniowość). Do tej pory występował on tylko w ograniczonej formie (niektóre aplikacje potrafiły wykonywać różne operacje pomimo ich zamknięcia). Teraz fani kafelkowego systemu uzyskają wielozadaniowość z prawdziwego zdarzenia z wygodnym interfejsem zapewniającym łatwą obsługę i wsparcie przycisku „wstecz”.

Social Hub?

Wygląda na to, że Microsoft pozazdrościł Samsungowi jego Social Huba, który integruje książkę telefoniczną z facebookiem. Mango wprowadza jednak znacznie bardziej rozbudowaną wersję tego rozwiązania, oferując obsługę wiadomości SMS, Windows Live Messenger i czatu Facebooka z poziomu jednej aplikacji. Ponadto konta z Twittera i LinkedIn będzie można przypisać do kontaktów w telefonie, a ulepszone wykrywanie twarzy umożliwi wygodne oznaczanie osób na zdjęciach. Kontakty będzie można również grupować, dzięki czemu wysyłanie wiadomości SMS i  e-mail do określonej grupy osób będzie ograniczać się do kilku kliknięć.

Fani kafelkowego systemu uzyskają wielozadaniowość z prawdziwego zdarzenia.

Local Scout

Local Scout to nowa usługa geolokalizacyjna, która umożliwia wygodne wyszukiwanie pobliskich firm, restauracji, sklepów czy stacji benzynowych. Efektem wyszukiwania określonych produktów będzie prezentacja ofert sklepów znajdujących się w naszym sąsiedztwie.

Office Hub

Owocowa odsłona nowych kafelków ma również pozwolić na połączenie z usługami Office 365 i SkyDrive. Oznacza to, że użytkownicy uzyskają dostęp do dokumentów i plików zapisanych w chmurze obliczeniowej.

Windows Phone dla Polaków

Polskich fanów systemu na pewno ucieszy fakt udostępnienia dla nich sklepu z aplikacjami, w którym będzie można kupować gry i programy. Nabycie płatnych pozycji będzie możliwe tylko za pośrednictwem karty płatniczej – opcja doliczenia kosztów do rachunku telefonicznego nie pojawi się. Marketplace to bardzo dynamicznie rozwijający się sklep, w którym już teraz jest ponad 20 000 aplikacji. Stanowi to zaledwie 1% tego, co znajdziemy w konkurencyjnym Android Market i 0,5% zawartości AppStore. Trudno jednak porównywać wszystkie te sklepy, bo czas ich istnienia jest diametralnie różny.
Otwarcie Marketplace to nie jedyna dobra wiadomość dla mieszkańców nadwiślańskiego kraju. Microsoft udostępni również polskie menu, w którym wszystkie opcje zostaną przetłumaczone na nasz rodzimy język. Niestety istnieje prawdopodobieństwo, że polski język trafi tylko do nowych urządzeń.

Local Scout to nowa usługa geolokalizacyjna, która umożliwia wygodne wyszukiwanie pobliskich firm, restauracji, sklepów czy stacji benzynowych.

Bing, Bing, Bing

Nowy Bing umożliwi wyszukiwanie głosowe i obsługę kodów kreskowych, a usługa Bing Audio rozpozna utwór, który właśnie słyszymy w telewizji czy radiu (ma działać podobnie do popularnych aplikacji: Shazam i SoundHound). Kolejną ciekawostką jest Bing Vision, który potrafi rozpoznawać książki tylko na podstawie zrobionego zdjęcia.

A to nie wszystko

Aktualizacji doczeka się również przeglądarka internetowa. Internet Explorer w dziewiątej odsłonie ma zapewnić akcelerację sprzętową (podczas przetwarzania stron) oraz wsparcie HTML5. Kolorowe kafelki również zostaną odświeżone, a deweloperzy dostaną większe pole do popisu podczas ich projektowania. Mają być bardziej interaktywne i dopasowane do tematyki aplikacji.

Kiedy?

Nowy system Microsoftu ma ukazać się już na jesieni, a aktualizacja będzie dostępna dla wszystkich posiadaczy smartfonów z Windows Phone na pokładzie.

Przypominamy, że w naszej ofercie znajduje się telefon HTC Radar, wyposażony w najnowszą odsłonę systemu operacyjnego Windows Phone - Mango. Umożliwia on oczywiście dostęp do Marketplace.

Pragniemy przypomnieć także, że na systemie Windows Phone 7,5 pracować będą Nokia Lumia 710, Nokia Lumia 800, Nokia Lumia 900, które niedługo znajdą się w naszej ofercie.

Windows Phone 7.5 „Mango” – co nowego? - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

greg
22-12-2011 - 17:51:57
U autora chyba trochę kiepsko z matematyką! 20tys aplikacji / 200tys aplikacji = 10% a nie 1%. Zresztą 6 później (artykuł jest z czerwca) w Windows Marketplace jest już 45 tys. aplikacji dla tej platformy. Pozdrawiam
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

W poprzednim tygodniu do oferty T-Mobile weszła Nokia Lumia 710, a wszystkim fanom piłki nożnej zaproponowaliśmy grę Liga-T-Mobile oraz prenumeratę MMS z wiadomościami o T-Mobile Ekstraklasie.

  • Na początku zeszłego tygodnia nasza oferta poszerzyła się o kolejnego wspaniałego smartfona. Chodzi oczywiście o Nokia Lumia 710 z Windows Phone 7,5 na pokładzie. Telefon ten posiada m.in wydajny procesor 1,4 GHz oraz aparat 5 Mpix. Więcej o nim znajdziecie tutaj.
  • Ruszyła także Liga T-Mobile, a więc gra, w której możesz wcielić się w piłkarskiego menadżera. Poprowadź więc swoją drużynę do boju i wygraj nagrody pieniężne. Wszystkie informacje o zasadach i regulaminie gry znajdziecie tutaj.
  • W miniony weekend rozgrywki wznowiła T-Mobile Ekstraklasa. Dla tego też utworzyliśmy dla Was specjalną usługę - T-Mobile Ekstraklasa MMS. Możecie teraz zaprenumerować MMSy z informacjami o naszej krajowej lidze i o swojej ulubionej drużynie. Co zrobić aby zamówić prenumeratę? Sprawdź tutaj!
  • W naszej ofercie pojawiły się także markowe akcesoria w supercenach! Czekają na Was zestawy słuchawkowe, etui i pokrowce na smartfony oraz zestawy głośnomówiące. Wszystkie produkty zobaczyć możecie tutaj.

Co nowego w T-Mobile? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Kolejne dwa modele telefonów weszły do naszej sieci. Dodatkowo przedstawiliśmy naszą ofertę dotyczącą Internetu mobilnego. Rozpoczęliśmy także specjalny konkurs, w którym możecie wygrać pendrive 4GB!

Co nowego w T-Mobile? - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Michał
23-04-2012 - 16:08:24
HTC ONE X jak nie było tak niema
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się