15.07.2011

Nawigacja z iPhone

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie już smartfona bez wbudowanego odbiornika GPS i nawigacji. iPhone nie jest tutaj wyjątkiem, od kilka lat Apple wyposaża swoje telefony komórkowe także w ten element oraz w aplikację Mapy, pozwalającą na wytyczenie drogi czy odnalezienie się w terenie. Nie jest to jednak nawigacja samochodowa z prawdziwego zdarzenia. Na szczęście w App Store jest przynajmniej kilka dobrych programów tego typu.

Najbardziej chyba popularnym z nich jest Navigon. Program dostępny jest w wielu wersjach dla różnych obszarów świata czy Europy, posiada przy tym pełen polski interfejs oraz lektora. Świetnie radzi sobie z prowadzeniem kierowcy, jeśli decyduje się on zboczyć z trasy, szybko wytyczana jest nowa, od miejsca, w którym aktualnie znajduje się samochód. Użytkownik ma możliwość określenia po jakich drogach prowadzić go ma Navigon. Warto przejrzeć te ustawienia, gdyż program wytycza czasem trasę przez drogi polne lub osiedlowe. Aplikacja ma bogatą bazę różnego rodzaju miejsc, tzw. POI (Point Of Interest). Są to wszelkiego rodzaju hotele, muzea, stacje benzynowe, warsztaty samochodowe, szpitale, apteki, sklepy, restauracje itp. Program ostrzega za pomocą prostego sygnału "uwaga" przed miejscami niebezpiecznymi oraz tymi, w których ustawione są fotoradary. Użytkownik ma możliwość ustawienia pośredniego punktu na trasie.

Navigon - jedna z bardziej popularnych nawigacji samochodowych dla iPhone.

Warto też wspomnieć o polskim programie MapaMap Travel PL, oferującym dokładne mapy całego kraju. Aplikacja ma ładną, przejrzystą grafikę w trybie dziennym i nocnym. Użytkownik znajdzie tam też bardzo bogatą bazę POI, ma też możliwość dostosowania wielu elementów wyświetlanych na ekranie, z wielkością nazw ulic włącznie.

 

Przydatną funkcją jest Traffic Check. Wyświetla ona informacje o aktualnym stanie drogi i natężeniu ruchu oraz innych niebezpieczeństwach na trasie przejazdu. Navigon to nie tylko nawigacja samochodowa ale i piesza. W tym drugim przypadku wyposażony jest też w przydatną funkcję rozszerzonej rzeczywistości, o nazwie Reality Scanner. Nakłada ona na obraz z kamery informacje o różnego rodzaju miejscach, które znajdują się w w kadrze. Ich nazwa, symbol oraz odległość wyświetlane są nad obrazem. Stuknięcie w wybrane miejsce wyświetla dodatkowe informacje i uruchamia nawigację. Funkcja Reality Scanner  włączana jest automatycznie w trybie nawigacji pieszej, kiedy iPhone trzymany jest w orientacji pionowej.

MapaMap Travel PL - dokładna i wygodna nawigacja samochodowa po Polsce.

Warto też wspomnieć o polskim programie MapaMap Travel PL, oferującym dokładne mapy całego kraju. Aplikacja ma ładną, przejrzystą grafikę w trybie dziennym i nocnym. Użytkownik znajdzie tam też bardzo bogatą bazę POI, ma też możliwość dostosowania wielu elementów wyświetlanych na ekranie, z wielkością nazw ulic włącznie. Także i tutaj można określić rodzaj dróg, po jakich program będzie prowadził kierowcę, istnieje też możliwość dodania kilku punktów pośrednich, jeśli zaplanowana trasa tego wymaga. Na drodze program radzi sobie całkiem nieźle i wytycza w większości wypadków akceptowalne trasy przejazdu.

Nawigacja z iPhone - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Tylko w Erze znajdziemy darmową aplikację Navigon select T-Mobile Edition, dzięki której nasz iPhone z powodzeniem zastąpi dodatkowe urządzenia do nawigacji.

Navigon to znana i ceniona aplikacja nawigacyjna do iPhone’a. Jako bardzo dobrą oceniają ją profesjonalni recenzenci na całym świecie (np. Pcmag i GPS Review).

Jak zainstalować? To proste, można to zrobić na dwa sposoby. W tym celu musimy podłączyć nasz telefon do sieci WiFi,  a potem wystarczy pobrać Navigon  z App Sore. Można też zrobić to poprzez App Store na komputerze PC lub Mac, korzystając z programu iTunes - wtedy musimy podłączyć iPhone'a do komputera i zsynchronizować telefon.

Navigon zajmuje 1,8 GB pamięci naszego telefonu. Nie jest to mało, ale pamiętajmy, że aplikacja zawiera mapę całej Polski razem z bazą użytecznych miejsc (tzw. baza POI), komunikaty wizualne i głosowe - w rodzimym języku. Dzięki przechowywaniu mapy w telefonie, podczas korzystania z programu, nasz iPhone nie będzie musiał się łączyć z internetem.

Co dobrego przynosi nam Navigon select w edycji T-Mobile?

- Pogoda Live

To funkcja, dzięki której poznamy aktualną pogodę na trasie. Aplikacja wyświetli nam prognozę wzdłuż trasy i w punkcie docelowym. Co więcej, możemy też poznać przewidywania na 2 następne dni.

- Google Local Search

Szukasz apteki, kwiaciarni czy restauracji? Nic prostszego – ta funkcja, dzięki integracji z Google znajdzie ją za Ciebie, wyświetli numer telefonu i oczywiście wskaże drogę

- Clever Parking

Jesteś w obcym mieście i nie masz pojęcia, gdzie zaparkować samochód? Dzięki tej funkcji nawigacja wskaże Ci wszystkie najbliższe parkingi.

Rozszerzona nawigacja dla pieszych

To jasne, że nawigacja przydaje się nie tylko w samochodzie. Zapomnij o mapach – dzięki tej funkcji nie musisz zastanawiać się gdzie jesteś. Po prostu dotrzesz do celu. Drogę wskażą Ci dwie sprytne strzałki – pierwsza wskaże kierunek, w którym idziesz, a druga kierunek celu.

- Reality View Light

Idealne narzędzie do podróżowania po autostradzie. Program wyświetli nam jak dokładnie wygląda znak zjazdu z autostrady, którym musimy zjechać. Dzięki temu, nie musimy się martwić, że przegapimy zjazd.

- Tryb dzienny/nocny

Twój iPhone z Navigon select sam przestawi sposób wyświetlania danych, w zależności od pory dnia lub natężenia światła, np. gdy wjedziemy do tunelu. W trybie nocnym wszystko jest wyraźniejsze, bo ciemne tło zapewnia wygodną lekturę.

To oczywiście nie wszystkie funkcje dostępne w darmowym Navigon select T-Mobile Edition dla iPhone. Aplikacja ma również funkcje integracji z serwisami społecznościowymi Facebook i Twitter, system inteligentnego wprowadzenia adresu, komunikaty głosowe w języku polskim oraz – rzecz jasna – dostosowuje się do zmiany położenia iPhona (tryb poziomy i pionowy).

Za darmo możemy pobrać również pakiet Bonus. Dzięki niemu podczas korzystania  z Navigon select będziemy mogli w wygodny sposób sterować słuchaniem muzyki z naszego iPhona. Dodatkowo, zyskamy bezpośredni dostęp do kontaktów z książki adresowej iPhona.

Ale to jeszcze nie wszystko - jak mawiał Steve Jobs! Jeśli chcesz rozszerzyć funkcjonalności Navigon – wystarczy, że kupisz dodatkowe pakiety. W nich, miedzy innymi, mapy całej Europy, opcja widoku trójwymiarowego, asystent pasa ruchu i prędkości, informacje o radarach i ruchu drogowym. Dodatkowe pakiety są dostępne już od 9,99 Euro - przeczytaj o nich więcej.

iPhone z darmową nawigacją od T-Mobile - opinie i komentarze (3)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

karola
08-09-2010 - 17:32:25
Taka mapa za darmo na 2 lata, no no :-) Fakt, zajmuje trochę miejsca, ale widać, że jest to naprawdę solidnie wykonany produkt. Te narzędzia poboczne - super sprawa. :-) Nie raz da się przegapić zjazd, opcja z wyświetlaniem znaków jak najbardziej sensowna zatem.
  (0)
Odpowiedz
MonaSerida
08-09-2010 - 16:57:47
Świetna sprawa. Telefon nie łączy się z internetem, wszystko jedzie z pamięci. To na pewno usprawnia działanie, a przede wszystkim oszczędza pieniędzy. Nie wspominając już o dodatkowych funkcjach. Poza tym całkiem dobrze te mapy wyglądają z tego co widzę na screenach.
  (0)
Odpowiedz
elwirek
08-09-2010 - 13:32:52
Navigon? Nazwę kojarzyłem już przed pojawieniem się Iphona4. Jeśli dajecie ją za friko, to oferta jest wyśmienita. Co trzeba zrobić by mieć możliwość korzystania z tego programu? Dostępny jest od określonych wysokości abonamentu?
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Notatnik i kalendarz to od lat sprzymierzeńcy osób bardzo zapracowanych. Gdyby nie różnego rodzaju listy, czy to rzeczy do zrobienia, zadań do wykonania czy wydawać by się mogło proste listy zakupów, wiele z ważnych spraw załatwionych zostałoby za późno lub nigdy. Tradycyjny notatnik z powodzeniem można zastąpić jedną z wielu aplikacji dla iPhone'a.

Zdecydowanym liderem jest tutaj aplikacja Wunderlist, dostępna nie tylko na iPhone'a, ale też na iPada, smartfony z systemem Android, Mac, Windows oraz na każdą inną platformę wyposażoną w przeglądarkę www. Program umożliwia tworzenie dowolnej liczby list o różnym przeznaczeniu. Mogą więc to być np. listy rzeczy do zrobienia, zakupów czy miejsc, które warto odwiedzić. Każdy z punktów listy może zawierać dodatkowy opis i linki. Można też oznaczyć go gwiazdką jako ważny, a także przypisać do niego określoną datę i godzinę, o której program przypomni o tym, czym właśnie trzeba się zająć. Listy użytkownika synchronizowane są poprzez dedykowany serwer. Można więc stworzyć je na komputerze, a następnie uzupełniać lub odhaczać kolejne punkty na iPhone lub innym urządzeniu. Niewątpliwym walorem Wunderlist jest szata graficzna programu.

Epic Win - lista zadań zamieniona w fabularną grę fantasy.

Istnieje także cała masa prostych programów oferujących możliwość tworzenia tego typu list. Wspomnieć wypada o aplikacji Just Todo, przedstawiającej listy w postaci karteczek przypiętych do korkowej tablicy. Podobnie jak w przypadku pierwszego z opisywanych programów, tak i tutaj możemy stworzyć dowolne listy tematyczne. Aplikacja oferuje możliwość wysłania ich e-mailem np. do innej osoby.

 

Listy rzeczy do zrobienia są pomocne zwłaszcza osobom, które same potrafią się w pewnym stopniu zorganizować. Jest jednak pewna grupa użytkowników, którzy wymagają zachęty do działania. Wychodzi im na przeciw program Epic Win, zamieniający prostą listę rzeczy do zrobienia w imitację gry fabularnej osadzonej w świecie fantasy. Rzeczy do zrobienia to tzw. "questy" czyli swego rodzaju przygody lub wyprawy, które musimy zrealizować by otrzymać odpowiednią liczbę punktów doświadczenia, potrzebnych do rozwoju poszczególnych cech naszego bohatera. W miarę realizacji kolejnych zadań, będzie on rozwijać swoje umiejętności, a wędrując po świecie fantazji odkrywać na swej drodze kolejne skarby. Wydawać by się mogło, że program skierowany jest do dzieci - nic bardziej mylnego, jest on skierowany do tych użytkowników, którzy lubią gry fabularne. Epic Win jest w stanie zachęcić do realizacji nawet bardzo nudnych spraw, o których użytkownicy z łatwością by zapomnieli.

Just Todo - proste listy w postaci karteczek na tablicy korkowej.

Istnieje także cała masa prostych programów oferujących możliwość tworzenia tego typu list. Wspomnieć wypada o aplikacji Just Todo, przedstawiającej listy w postaci karteczek przypiętych do korkowej tablicy. Podobnie jak w przypadku pierwszego z opisywanych programów, tak i tutaj możemy stworzyć dowolne listy tematyczne. Aplikacja oferuje możliwość wysłania ich e-mailem np. do innej osoby.

Zorganizuj się z iPhone - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
09.02.2012

iPhone dla kierowcy

Uniwersalność iPhone to nie tylko gry, programy do fotografii czy wideo. Smartfona Apple'a docenią także kierowcy. Sprawdza się ona znakomicie zarówno podczas prowadzenia samochodu jak i w innych sytuacjach, np. przy wyborze stacji benzynowej.

Podstawową funkcją z jaką kojarzony jest iPhone w aucie, to oczywiście nawigacja. W App Store dostępnych jest kilka programów tego typu. Niektóre doczekały się już opisu. W ostatnich miesiącach pojawiły się kolejne, nowe aplikacje tego typu. Zdecydowanie najbardziej godną uwagi jest Sygic Polska: GPS Nawigacja.

Program ma ładną szatę graficzną, standardową dla tego typu aplikacji. Informacje prezentowane na ekranie są czytelne. Program nie odciąga wzroku kierowcy od tego, co dzieje się na drodze. Nawigacja działa bardzo dobrze. Sygic szybko reaguje też na zmianę trasy, przeliczając i proponując nową drogę.

Imponująca jest także lista punktów użyteczności publicznej czyli tzw. POI. Nawigować można do wybranego ręcznie adresu, punktu POI, kontaktu z książki adresowej, a nawet wybierając zdjęcie z biblioteki iPhone'a. Program pobierze informację o miejscu z danych Exif przypisanych do fotografii. Podczas podróży przydadzą się także ostrzeżenia o przekroczeniu dozwolonej prędkości jak i informacje o zbliżaniu się do fotoradaru.

Program posiada także funkcje społecznościowe, polegające na informowaniu się użytkowników o wypadkach, nieoznaczonych fotoradarach itp. Dostępne są także różne dodatki, do kupienia wewnątrz aplikacji, z których najciekawsze wydają się przewodniki po miastach czy statystyki podróży, z wykresami prędkości czy wysokości.

Speed Alarm to rodzaj internetowego CB-Radia.

Ciekawą aplikacją społecznościową dla kierowców jest Speed Alarm. Jest to swego rodzaju internetowe CB-Radio. Program korzysta zarówno z odbiornika GPS jak i internetu. Podaje on informacje o wszelkich punktach pomiaru prędkości, niebezpiecznych miejscach, przejazdach kolejowych, które znajdują się w okolicy przejazdu, a pobierane są z jego bazy danych, a także o  wszelkich zdarzaniach jakie mają miejsce na drodze, a więc o lotnych patrolach policji, wypadkach itp.

 

Ciekawą aplikacją społecznościową dla kierowców jest Speed Alarm. Jest to swego rodzaju internetowe CB-Radio. Program korzysta zarówno z odbiornika GPS jak i internetu. Podaje on informacje o wszelkich punktach pomiaru prędkości, niebezpiecznych miejscach, przejazdach kolejowych, które znajdują się w okolicy przejazdu, a pobierane są z jego bazy danych, a także o  wszelkich zdarzaniach jakie mają miejsce na drodze, a więc o lotnych patrolach policji, wypadkach itp.

Użytkownik nie tylko korzysta z informacji przesłanych przez innych, może także sam dodawać kolejne. Proces jest na tyle prosty że można to zrobić w czasie jazdy. Program sam pobierze dane o lokalizacji. W przypadku tego typu programów bardzo ważna jest społeczność. Informacja o aktywności innych użytkowników także wyświetla się na ekranie.

Speed Alarm aktywuje się za pomocą zwykłego sms-a. Usługi oferowane za jego pośrednictwem dostępne są w różnych abonamentach. Aktywność w społeczności jest także oceniania punktami, którymi można przedłużać wspomniany abonament.

Lokalizator stacji benzynowych Orlen i Bliska pozwoli lepiej zaplanować sobie podróż.

W podróży po Polsce przydać się może także lokalizator stacji benzynowych, jaki ostatnio wydał PKN Orlen. Oczywiście znaleźć tam można stacje tylko należące do tego koncernu, a więc Orlen i Bliska. Informacje są jednak bardzo dokładne, włącznie z ofertą, obsługą poszczególnych programów lojalnościowych oraz informacjami kontaktowymi do każdej ze stacji. Klienci tankujący na stacjach tego koncernu z pewnością będą mieli teraz ułatwione zadanie planując dłuższe wyprawy lub będąc w nieznanej sobie okolicy.

iPhone dla kierowcy - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się