Jedną z z bardziej przydatnych funkcji, jaką pełnią telefony komórkowe - a zwłaszcza smartfony - poza wykonywaniem rozmów głosowych - jest działanie jako organizer, w którym notować można rzeczy i sprawy, którymi należy się zająć. Aplikacji dla iPhone'a, będących tego typu listami, jest w App Store bardzo dużo. W kilku najbliższych tekstach postaram się przybliżyć te najciekawsze z nich.

Wśród rzeczy programów tego typu uwagę zwraca aplikacja Task Eater. Program ma bardzo ładny i prosty w obsłudze interfejs, każde z zadań może być oznaczone odmienny kolorem (jednym z kilku dostępnych) i przypisane do jednej z kilkudziesięciu kategorii, przedstawionych w formie ikon.

Do każdego z punktów można dodać także odpowiedni opis i konkretną datę wraz z godziną, oznaczającą na przykład termin załatwienia jakiejś sprawy, o którym Task Eater przypomni użytkownikowi. Aplikacja umożliwia także dodania wydarzeń lub spraw, które powtarzają się cyklicznie, co jakiś czas.

Put Things Off dla iPhone'a pozwoli nie zapomnieć o sprawach odłożonych na później.

Wśród rzeczy programów tego typu uwagę zwraca aplikacja Task Eater. Program ma bardzo ładny i prosty w obsłudze interfejs, każde z zadań może być oznaczone odmienny kolorem (jednym z kilku dostępnych) i przypisane do jednej z kilkudziesięciu kategorii, przedstawionych w formie ikon.

Wartym kilku zdań jest też program, o dość oryginalnym interfejsie, i nazwie Put Things Off.  Jego zadaniem jest nie tylko pomoc w zapanowaniu nad bieżącymi zadaniami ale także w łatwej selekcji tych, które można odłożyć na później, ale w taki sposób, by o nich nie zapomnieć.  Każde z zadań  - punktów z listy - to osobna karteczka. Wystarczy stuknąć w ikonę strzałki, by odłożyć zadanie na późniejszy termin, do odpowiedniego pudełka. Standardowo, sprawy bez określonej daty znajdują się w pudełku Inbox, oznaczone gwiazdką, w pudełku Today (czyli dzisiaj). Same karteczki z zadaniami można układać w stosy według własnych kryteriów.

2Do dla iPhone'a i iPada to rozbudowany organizer o bardzo ładnej grafice.

Inną, zdecydowanie bardziej rozbudowaną aplikacją tego typu, jest program 2Do, dostępny dla iPhone'a i iPada. To, co rzuca się w oczy, to ładna i do tego kolorowa szata graficzna, stylizowana trochę - zwłaszcza na iPadzie - na tradycyjny notatnik z organizerem. Samą listę rzeczy do zrobienia można przeglądać na różne sposoby. Jest więc widok wszystkich zadań, rzeczy do zrobienia na dzisiaj, czy w zależności od kategorii, spraw zawodowych, domowych, rodzinnych itp. Do każdego z zadań, poza tradycyjnym już tytułem czy datą, można przypisać także notatkę głosową, przedstawioną w formie klasycznego magnetofonu kasetowego. To oczywiście nie wszystko, zadania można powiązać z konkretnym miejscem, dzięki czemu możemy wyszukiwać te zadania, które można załatwić, będąc akurat w okolicy.

Kilka programów tego typu opisałem już kilka miesięcy temu, były to Wunderlist i Epic Win, warto także sięgnąć do tamtego tekstu.

Organizery dla iOS raz jeszcze - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Millennial Media opublikowało raport Mobile Mix, w którym zanalizowano rynek sprzętu mobilnego w sierpniu. Wynika z niego, że cały czas w siłę rosną Android oraz iOS, zaś reszta konkurencji pozostaje daleko z tyłu.

System operacyjny stworzony przez Google posiada prawie dwukrotną przewagę nad iOSem. Android kontroluje obecnie już 54 procent mobilnego rynku (składającego się z tabletów i smartfonów), zaś iOS w sierpniu obecny był w 28 procentach mobilnych telefonów. Apple może zadowalać jedynie wiadomość, że najpopularniejszym smartfonem na rynku jest iPhone (13,06 proc). Ale radość ta nie może być pełna, gdyż w 20 z najpopularniejszych urządzeń, aż 15 działa na Androidzie.

W momencie kiedy Android i iOS zyskują na popularności, RIM słabnie. Ma w tym momencie 13 proc. udziału w rynku. Jeszcze gorzej wiedzie się Windows Phone (Microsoft) oraz Symbian (Nokia). Każdy z nich obecny jest na zaledwie 1 procencie mobilnego sprzętu.

W starciu Android vs iOS górą jest obecnie ten pierwszy.

Jest to już któryś z kolei raport, który informuje, że Android rośnie w siłę i wyprzeda iOS. W  tym miesiącu pisaliśmy już przecież o danych przedstawionych przez firmę analityczną Ovum z których wynikało, że prawie połowa z pobranych aplikacji na smartfony w 2011 r. zostanie ściągnięta na telefony z Androidem, zaś tylko jedna trzecia na urządzenia iOS. Po raz pierwszy więc użytkownicy Androida pobiorą więcej aplikacji niż użytkownicy iOS.

Androida dwa razy więcej niż iOS - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Przejście z jednego systemu operacyjnego na drugi może być bolesnym doznaniem. Trzeba nauczyć się jego obsługi niemal od podstaw, nawet pomimo wielu elementów wspólnych. Podczas przejścia z iPhone na Android ten „szok” można jednak zniwelować do minimum – wystarczy zainstalować dwie darmowe aplikacje.

Podstawową zaletą systemu Android jest jego zdolność adaptacji. Dostosować można niemal każdy element systemu, ale trzeba poświęcić na to trochę czasu. To zawsze stanowi jeden z podstawowych argumentów zwolenników iUrządzeń. „iPhone działa od razu!” albo „po co zmieniać coś, co jest dobre?” – właśnie takie zdania często padają z ich ust. Systemu Apple nie można niestety wgrać na inne urządzenia, niż te dedykowane, ale można posłużyć się kilkoma aplikacjami, dzięki którym obsługa Androida będzie wyglądać niemal identycznie jak iOS.

Lista ostatnio uruchomionych aplikacji w Espier Launcher została wzbogacona o pasek szybkich przełączników.

Po odblokowaniu ekranu zawsze pojawia się launcher, czyli aplikacja, od której zależy sposób zarządzania ikonkami, widżetami, i panelami. Espier Launcher to program, który zmieni interfejs Androida nie do poznania. Ikony ułożone na planie siatki o wymiarach 4x4 uzyskają charakterystyczne tło, a widżety… jakie widżety? Przecież iOS ich nie obsługuję, więc tutaj też z nich nie skorzystamy. Przytrzymując palec dłużej na danym skrócie uruchomimy tryb edycji – ikony zaczną się chwiać i możliwe będzie ich przenoszenie. Co więcej, gdy „położymy” ikonę na innej, automatycznie utworzony zostanie folder – zupełnie jak w iOS. Po lewej stronie głównego panelu znajdziemy wyszukiwarkę, a lista ostatnio uruchamianych aplikacji wyświetli się przy dolnej krawędzi ekranu, gdy wykonamy gest przesunięcia z dołu do góry. Zadbano nawet o to, by ikona kalendarza wyświetlała aktualną datę. Ta nakładka oferuje również pewne usprawnienia. Jednym z nich jest możliwość dodawania skrótów szybkiego wybierania lub wysyłania wiadomości, a innym – obecność przełączników ustawień w belce ostatnio uruchamianych aplikacji.

Najnowsza wersja systemu iOS wprowadziła rozwijany obszar powiadomień, który znany jest użytkownikom Androida. Jednak te wyskakujące również zostały odświeżone i są wyświetlane w górnej części okna. Dzięki aplikacji iPhone Notifications takie powiadomienia można mieć również na smartfonie z Androidem. W ustawieniach aplikacji można wybrać, które aplikacje mają być monitorowane i jaki typ powiadomienia ma być generowany – wyskakujące okno, czy krótka informacja. Płatna wersja aplikacji potrafi również wyświetlać treść nowych wiadomości (w darmowej wyświetlany jest jedynie licznik nowych zdarzeń).

Fot. pocektnow.com, bezprzyciskow.pl, Android Market

Czy to jeszcze Android, czy już iOS? - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Marcel
13-12-2011 - 18:11:23
Dzięki bardzo za taki artykuł. Już od pewnego czasu szukałęm takiego programu. POZDRAWIAM ;-)
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
13.01.2012

Notatniki dla iOS

Urządzenia Apple z systemem iOS są standardowo wyposażone w prostą aplikację do sporządzania notatek. Z wielu różnych nie zadowala on wielu użytkowników, na co dowodem jest ogromna masa aplikacji dla niego alternatywnych, a dostępnych w App Store. Znaleźć wśród nich można programy mniej lub bardziej rozbudowane, pozwalające na zapisywanie tylko tekstu, tekstu i zdjęć, a także i odręcznych rysunków.

Niekwestionowanym królem tego typu programów jest Evernote. Jest to serwis udostępniający usługę rozbudowanego notatnika z dostępem przez stronę www oraz aplikacje właściwie na każdy popularny system, od komputerów stacjonarnych po urządzenia mobilne. W App Store znajdziemy także dedykowaną, uniwersalną aplikację dla iPhone'a i iPada pod tą samą nazwą.

Program umożliwia dodawanie różnego rodzaju notatek, zarówno tekstowych, jak i zdjęć. Evernote pozwala na wygodne formatowanie tekstu w notatce, dodawanie do niej zdjęć i wyświetlanie ich np. w formie pokazu slajdów. Notatki można oznaczać odpowiednimi tagami, tak, by łatwiej było je później wyszukać. Standardowo, są one bowiem ułożone chronologicznie.

Clockwork Notebook to nowoczesny notatnik łączący zarówno tekst jak i odręczne rysunki.

Niekwestionowanym królem tego typu programów jest Evernote. Jest to serwis udostępniający usługę rozbudowanego notatnika z dostępem przez stronę www oraz aplikacje właściwie na każdy popularny system, od komputerów stacjonarnych po urządzenia mobilne. W App Store znajdziemy także dedykowaną, uniwersalną aplikację dla iPhone'a i iPada pod tą samą nazwą.

 

Ciekawym programem jest też Clockwork Notebook dla iPada. Pozwala on tworzyć zarówno notatki tekstowe, jak i te, rysowane odręcznie. Można wybrać kolor oraz grubość linii, dostępna jest także gumka do ścierania. Dodatkowo aplikacja udostępnia zestaw specjalnych naklejek, będących po prostu znakami graficznymi, można je dodać z biblioteki zdjęć iPada. W przypadku tekstu, użytkownik ma do dyspozycji cztery kroje pisma, możliwość zmiany jego koloru.

Clockwork Notebook pozwala tworzyć notatki na jednym z czterech wzorów kartek: papierze gładkim białym lub brązowym - bez nadruku, kartkach w linie lub kratkę). Każdą notatkę można zapiać w bibliotece programu lub wysłać mailem jako plik graficzny.

Moleskine to notatnik o pięknej szacie graficznej.

Swego rodzaju arcydziełem wśród notatników, bo stworzonym z dbałością o szatę graficzną, jest aplikacja Moleskine, nawiązująca do popularnych w USA tradycyjnych notatników w skórzanej oprawie z charakterystyczną gumką zamykającą taki zeszyt. Program dla iPhone'a i iPada to jakby jego elektroniczna wersja, rozbudowana o różne dodatkowe funkcje.

Moleskine dla iOS umożliwia dodawanie nie tylko tekstu ale także zdjęć czy odręcznych szkiców. Tak jak w innych tego typu programach, tak i tutaj można zmienić wielkość i kolor liter, a także kolor i grubość ołówka. Dodatkowo, do każdej notatki można dodać informacje o lokalizacji pochodzące z wbudowanego odbiornika GPS. Notatkami można podzielić się na Facebooku i Twitterze i - co oczywiste - wysłać je mailem.

Notatniki dla iOS - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się