Zygzak może wywoływać słowo „mama”, a coś na kształt gwiazdy – „T-Mobile” – na tym właśnie polega pisanie przy użyciu nowej klawiatury Google wykorzystującej gesty.

0

Ocena autora

Modę na pisanie „rysunkowe”, bo chyba można tak określić sposób wprowadzania znaków bez odrywania palca od klawiatury, zapoczątkował Swype. I to właśnie ta klawiatura do tej pory jest najpopularniejszym tego typu rozwiązaniem, choć kopiować go już próbowali różni producenci oprogramowania. W Google Play można już nabyć TouchPalSwiftKey czy właśnie Swype. Ale, no właśnie, można nabyć, ale darmowego (i profesjonalnego!) rozwiązania próżno szukać. Aż do teraz.

Google również „wyciągnął ręce” po palce użytkowników Androida, którzy już dawno zapomnieli, jak to jest pisać na standardowej klawiaturze. Siła przyzwyczajenia do „rysunkowego stylu pisania” jest tak duża, że po przesiadce na typową klawiaturę, może być ciężko się po niej poruszać. A już na pewno wolniej i nie bezwzrokowo (a to jest możliwe, gdy nabierze się wprawy). Choć wyszukiwarkowy potentat udostępnił klawiaturę w najnowszej odsłonie swojego systemu o oznaczeniu 4.2, to dopiero teraz zdecydował się na publikację w Google Play, także dla użytkowników Androida 4.0 i 4.1. Niestety, posiadacze starszych wersji (a tych jest wciąż niemało) muszą sięgnąć po alternatywny produkt.

Po instalacji nowej klawiatury Google można odnieść wrażenie, że nic się nie zmieniło – ten sam układ i kolorystyka pozbawiają złudzeń. Ale tylko na chwilę, bo przesunięcie palca po niej zostawia charakterystyczny, niebieski ślad. Ten przetwarzany jest później przez system, a efektem krótkiej analizy będzie wstawienie najbardziej prawdopodobnego wyrazu. Jego podgląd wyświetlany jest dynamicznie już w trakcie rysowania – dymek z podpowiedzią będzie „przyczepiony” tuż nad naszym palcem. Oderwanie palca od klawiatury będzie skutkowało dodaniem frazy, która w największym stopniu pasuje do pozostawionego śladu. Wciąż jednak pozostaje prawdopodobieństwo wprowadzenia słowa innego niż oczekiwaliśmy. Wówczas można wybrać inne z paska podobnych fraz, który ulokowany jest tuż nad klawiaturą, lub nanieść poprawki ręcznie, standardowo klikając w poszczególne litery. Należy jednak wcześniej zatwierdzić słowo spacją, bo w przeciwnym wypadku przyciskiem kasowania usuniemy cały wyraz. Innymi słowy, nie może być podkreślony, gdy chcemy edytować poszczególne litery.

Google zapewnia, że program uczy się stylu pisania użytkownika i automatycznie poprawia literówki. O ile to drugie zdaje się być oczywiste, bo słowa wprowadzane są automatycznie z bazy słownikowej, o tyle trudno przewidzieć na czym ma polegać „nauka”. Niestety, w przeciwieństwie do konkurencyjnych rozwiązań, nie ma tu możliwości importu słownika lub rozbudowania jej o frazy z Facebooka, Gmaila, Wiadomości czy kanału RSS. Brakuje również zaawansowanych skrótów klawiaturowych – można tylko szybko napisać pierwszą literę dużą lub wprowadzić symbol, przeciągając palcem od klawisza Shift lub „?123” w stronę wybranego znaku. Idąc dalej, można się przyczepić do braku możliwości szczegółowego dostosowania klawiatury (np. wysokości przycisków i odstępu między nimi), motywów graficznych, czy statystyki. Klawiatura Google nawet pomimo braku tych udogodnień zdaje się być godnym rywalem swoich konkurentów. A przy tym ma jeden podstawowy i bardzo mocny argument przemawiający na jej korzyść – dostępna jest za darmo!

Fot. Google Play

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Pisanie jak rysowanie z Klawiaturą Google na Androidzie - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Pisanie krótkich wiadomości czy edycja dużych dokumentów – poznanie możliwości edycji tekstu jest niezbędne, jeśli chcemy szybko i efektywnie redagować tekst na swoim smartfonie lub tablecie z Androidem.

Zaznaczanie, kopiowanie, przenoszenie – to chyba jedne z najmniej spójnych operacji w Androidzie. A to za sprawą różnych poprawek nanoszonych przez producentów sprzętu, którym domyślne metody edycji nie przypadły do gustu. Historia Androida pamięta przecież czasy, kiedy to nie było wygodnych suwaków do zaznaczania tekstu, co wywołało szybką reakcję HTC, który w swojej nakładce Sense UI umożliwił precyzyjne określenie miejsca edycji po przytrzymaniu palca i uruchomieniu „lupy”, czyli podobnie jak ma to miejsce w systemie iOS. Na szczęście, sytuację starają się poprawić programiści pracujący nad alternatywnymi klawiaturami, implementując w nich wygodne sposoby edycji tekstu (np. w programie Swype).

 
W Androidzie 2.2 (lub starszym) edycja tekstu odbywa się za pośrednictwem wyskakującego menu, które pojawia się po przytrzymaniu palca w polu tekstowym. Wówczas uzyskamy dostęp do zaznaczenia, wycinania, kopiowania czy wklejenia tekstu. Przy czym należy pamiętać, że zaznaczanie tekstu rozpocznie się w miejscu, w którym pozostawiliśmy migający kursor i przytrzymaliśmy nań palec, co oznacza, że teraz wybieramy tylko miejsce docelowe. Zaznaczony tekst można później skopiować i wyciąć, by później użyć w innej aplikacji – ponownie trzeba wywołać okno edycji.
 
Trudno więc określić taką operację mianem „wygodnej” i „szybkiej”, co stanowiło jeden z głównych powodów do narzekania na system Google. Ale internetowy gigant nie pozostał głuchy na oczekiwania swoich użytkowników, a odświeżona wersja systemu – oznaczona symbolem 2.3 - została już wyposażona w suwaki umożliwiające precyzyjne zaznaczenie wybranego fragmentu tekstu.

 
Android 4.0 przyniósł kolejne usprawnienia tej funkcji i wydaje się, że nareszcie „to jest to”. Pisząc maila lub SMS-a wystarczy przytrzymać palec lub dwukrotnie kliknąć w wybrane słowo. Zostanie wówczas uruchomiony tryb edycji z suwakami i ikonami umożliwiającymi wykonywanie szybkich operacji – zaznacz wszystko, wytnij, kopiuj, wklej. Ta ostatnia widoczna jest tylko wtedy, gdy w schowku został wcześniej zapisany tekst (na skutek innej operacji wycinania/kopiowania). Suwakami można dowolnie manipulować, zaznaczając wybrany fragment – ten zostanie podświetlony na niebiesko. Gdy dokument przyjął oczekiwaną postać, kliknięciem w „ptaszek” umieszczony w lewym górnym rogu, wracamy do trybu odczytu.
 
 
 

Warto również zainteresować się alternatywnymi klawiaturami, które nierzadko umożliwiają szybkie kopiowanie i wklejanie tekstu przy pomocy skrótów. Tak jest w programie Swype. Po przesunięciu palca z ikony Swype na symbol „123 +!=” zostanie uruchomiony tryb edycji, gdzie przy pomocy strzałek można nawigować po tekście i zaznaczać go (ikony z przerywanym obramowaniem) do późniejszego skopiowania lub wycięcia. Kliknięciem w przycisk „ABC” wychodzimy z trybu edycji i wracamy do zwykłej klawiatury. Łatwe? No pewnie.

Jak edytować tekst na urządzeniach z Androidem? - opinie i komentarze (3)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

wolly10
11-11-2015 - 00:13:46
Chciałbym zapytać dlaczego w najnowszym androidzie (samsung galaxy s6 edge plus) nie moge skopiować wycinka wiadomości brak kursorów! Mogę tylko skopiować cały tekst. Czy są jakieś ustawienia żeby tą opcję mieć?
  (0)
Odpowiedz
monia79164
12-04-2015 - 16:26:14
Jak znaleźć schowek wiadomości w tym Samsung udało płowa lam do schowka i nie wiem gdzie on jest
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
12-04-2015 - 20:49:23
Witaj. Do Schowka, jako oddzielnej aplikacji, dostępu nie ma. Możesz jakiś fragment tekstu skopiować do schowka i później wkleić tę treść, na przykład do wiadomości SMS. Pozdrawiam.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Niektóre pobrane aplikacje kiedyś wydawały nam się przydatne i interesujące, a teraz już nie? Jak uporządkować własną sklepową półkę w Google Play?

Warto mieć porządek. W Sklepie Play znajduje się lista aplikacji, które instalowaliśmy w bliższej i dalszej przeszłości. Gdy do niej wejdziemy, może się okazać, że jest tam spory nieporządek bo znajdują się tam aplikacje, które kiedyś na chwilę zainstalowaliśmy, ale się nam nie spodobały. W przyszłości możemy chcieć przypomnieć sobie jaka aplikacja była dla nas kiedyś użyteczna i znowu by się przydała, ale bałagan na liście może to trochę utrudnić. Na szczęście listę tę można oczyścić w każdej chwili. Jak to zrobić?

 

Wchodzimy do Sklepu Play i rozwijamy boczny panel z lewej.

Wybierz Usługi z Ulgą. Zaoszczędź nawet 50 zł!

Wybieramy „Moje aplikacje”.

 

Przesuwamy menu z zakładki „Zainstalowane” do „Wszystkie”. Tu znajduje się historia instalacji naszych aplikacji.

Google i aplikacje VR na Androida - co i jak?

Przy niechcianej aplikacji klikamy w krzyżyk. Uwaga – musi to być aplikacja, która nie jest już zainstalowana na naszym telefonie. Spowoduje to usunięcie aplikacji z historii zainstalowanych aplikacji.

 

Niestety nie da się póki co wykonać usunięcia aplikacji z historii w sposób masowy, dlatego może trochę zająć pozbycie się tych wszystkich niechcianych. Dla porządku warto to robić raz na jakiś czas.

 

Fot. Fotolia, wł.

Jak usunąć aplikacje z listy zainstalowanych aplikacji ze Sklepu Play? - opinie i komentarze (2)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

haremo
08-03-2020 - 20:24:07
dzięki w końcu zrobiłem porządek w tych aplikacjach . po usunięciu z telefonu odśwież stronę przez przycisk F5 i wszystko znika
  (0)
Odpowiedz
main
06-09-2015 - 19:09:33
Niestety zrobiłem tak jak piszesz , nadal są obecne w sklepie google play- ( śmietnik niechcianych aplikacji)
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Pobieranie aplikacji z Google Play bezpośrednio na komputer? Tak, to możliwe.

Dzisiaj dostęp do Internetu jest tak powszechny, że problem pobierania aplikacji ze sklepu Google Play w telefonie jest znikomy. Nie można go jednak nie dostrzegać. Wciąż bowiem tylko z poziomu telefonu można pobierać aplikacje ze sklepu Google Play. Owszem, jest to wygodne na tle rozwiązań, do których przywykliśmy za czasów Symbiana i Windows Mobile, kiedy to pliki instalacyjne pobieraliśmy na komputer, a dopiero później instalowaliśmy w telefonie. Było to trochę bardziej kłopotliwe, ale nie wymuszało instalowania routerów i kupowania pakietów internetowych. Z pomocą przychodzi jednak APK Downloader, dzięki któremu możemy pobrać dowolną aplikację bezpośrednio na komputer oraz pewna usługa webowa. Jak to zatem zrobić?

Zobacz smartfony w naszej ofercie!

Zacznijmy od tego, że z tej funkcjonalności mogą korzystać tylko użytkownicy przeglądarek Google Chrome lub Firefox, bo to właśnie do niej wrzucamy dodatek APK Downloader pobrany z Chrome Web Store czy też z dodatków Firefoxa. Dzięki niemu, obok przycisku „zainstaluj” widocznego podczas podglądu szczegółów aplikacji w Google Play, pojawi się jeszcze jeden: „Download APK”. Co znaczy „download” nie trzeba nikomu tłumaczyć, natomiast APK to rozszerzenie plików instalacyjnych programów przeznaczonych dla Androida.

 

Aby skonfigurować dodatek będziemy potrzebowali ID naszego smartfona/tabletu i adres e-mail – obie te informacje uzyskamy instalując Device ID na swoim urządzeniu. Niezbędne dane zostaną wyświetlone tuż po uruchomieniu programu. Po pierwszym kliknięciu w nowy przycisk „Download APK” zostaniemy poproszeni o podanie danych wyświetlanych przez Device ID oraz zalogowanie się przy pomocy swojego konta Google. Należy więc podać swoje hasło lub hasło aplikacji (w przypadku logowania dwuetapowego) oraz wprowadzić adres e-mail i ID urządzenia. I to wszystko.

Jak instalować aplikacje z komputera na smartfon?

Choć procedura „na papierze” wygląda na skomplikowaną, w praktyce sprowadza się do przepisania kilku danych z telefonu i zalogowaniu do usługi. Od teraz, zawsze (czy raczej do czasu odinstalowania dodatku) obok przycisku „Zainstaluj” będzie widniał ten umożliwiający pobranie aplikacji na komputer. Alternatywnie można skorzystać ze strony internetowej umożliwiającej pobieranie aplikacji: https://apps.evozi.com/apk-downloader/. W tym przypadku wystarczy skopiować odnośnik do aplikacji w odpowiednie okienko, by wygenerować link do pobrania programu.

 

Ok, ale jak ją później zainstalować w telefonie? Należy ją skopiować do urządzenia, a w nim zmienić ustawienia bezpieczeństwa tak, by możliwe było instalowanie programów z „nieznanych źródeł”, a więc kolejno: Ustawienia > Bezpieczeństwo > Nieznane źródła – zaznaczamy checkbox (w zależności od wersji systemu lokalizacja tej opcji może być inna). Teraz przy pomocy dowolnego menedżera plików należy zlokalizować skopiowany wcześniej program i pojedynczym kliknięciem uruchomić instalację.

 

Jak pobrać aplikacje z Google Play na komputer? - opinie i komentarze (4)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

ananasek
09-11-2015 - 12:03:51
fajne
  (0)
Odpowiedz
kupiec52
12-10-2015 - 07:59:08
Fajne !
  (0)
Odpowiedz
kupiec52
12-10-2015 - 07:58:00
Gajewska
  (0)
Odpowiedz
kupiec52
12-10-2015 - 07:57:57
Gajewska
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się