Kiedyś skanery wymagały zarezerwowania stosunkowo sporej przestrzeni w obrębie biurka, by móc z nich wygodnie korzystać. Dzisiaj mieszczą się w kieszeni. Oczywiście, nie dosłownie, ale jeśli Twoje preferencje ograniczają się do sporadycznego skanowania dokumentów, to smartfon może śmiało konkurować ze sprzętem biurowym. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację.

CamScanner to najpopularniejszy obecnie mobilny skaner dla Androida. Został pobrany przez ponad 10 milionów użytkowników i wyceniony na średnią 4,7 przez ponad 70 tys. osób, którzy docenili jego stały rozwój i wygodę użytkowania. W oknie głównym wyświetlane są wszystkie dokumenty, które były poddawane obróbce. Każda pozycja z listy opatrzona jest miniaturą zdjęcia, nazwą i datą utworzenia. W przypadku dużej ich liczby warto korzystać z tagów – ich edytowalna lista wyświetlana jest w lewej części ekranu startowego. Aby utworzyć nowy skan należy kliknąć w ikonę aparatu lub zdjęcia (w zależności od tego, czy kopia powinna być wykonana na bazie nowego zdjęcia, czy tego zapisanego w galerii). Później CamScanner spróbuje automatycznie rozpoznać zarys dokumentu, który zakreśli niebieską figurą. Tą można w razie potrzeby dostosować do obszaru roboczego, przeciągając jej kąty, a całość obracając. Kolejny etap to obróbka końcowa, która polega na dostosowaniu jasności, kontrastu i ostrości – można tego dokonać ręcznie przy pomocy dedykowanych suwaków lub skorzystać z trybów automatycznych, których listę znajdziemy w prawym górnym rogu ekranu – bez zmian, słabe/mocne dostosowanie, zdjęcie w skali szarości lub czarno-białych kolorach. Po zatwierdzeniu zmian plik jest zapisywany do późniejszego podglądu i wysyłki. Z tego miejsca można także utworzyć plik PDF.

Scan Master jest niezwykle intuicyjnym programem do tworzenia skanów dokumentacji - wystarczy 5 kliknięć, by wykonać zdjęcie i zmienić je w dobrą jakościowo kopię. Okno główne prezentuje wszystkie przetworzone dokumenty, obok których (przy lewej krawędzi ekranu) umieszczone zostały przyciski funkcyjne: aparat, galeria, sortowanie, edycja i wyszukiwanie. Tak jak poprzednio, skan można wykonać na bazie właśnie zrobionego zdjęcia lub dowolnego zapisanego w galerii. Warto zaznaczyć, że po kliknięciu w przycisk „Camera” zostanie wywołane specjalne okno do obsługi aparatu, a nie domyślna aplikacja aparatu. Dzięki temu możliwe jest wykonanie kilku zdjęć, które później mogą być zapisane do jednego pliku PDF. W kolejnym etapie zdjęcie należy przyciąć do właściwego obszaru skanowania, jeśli ten nie zostanie rozpoznany automatycznie (tak samo jak w CamScanner). Po chwili niepotrzebne tło zniknie ze zdjęcia, a obraz zostanie rozciągnięty do obszaru zakreślonej figury. W kolejnym kroku fotografię można dostosować pod kątem jasności, kontrastu i poziomu detali przy pomocy dedykowanych suwaków. „Finish” i gotowe – tak przerobionym zdjęciem można podzielić się ze znajomymi lub zapisać w pliku PDF.

Smartfon z Androidem jak kieszonkowy skaner - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Hasła, PINy, konta bankowe, numery kart, ważne dokumenty - w swoich smartfonach przechowujemy coraz więcej ważnych danych, które w niepowołanych rękach mogłyby wywołać sporo szkód. Jak je zabezpieczyć przed wścibskimi oczami?

Urządzenie można zabezpieczyć na wiele różnych sposobów. Zacznijmy więc od podstaw, czyli natywnych funkcji systemowych. Te dostępne są w ustawieniach pod hasłem „Zabezpieczenia” albo „Lokalizacja i zabezpieczenia”. Ekran blokady to pierwsza zapora, przez którą trzeba się przebić, by uzyskać dostęp do funkcji urządzenia. 

Android oferuje kilka trybów zabezpieczeń:

  • przesunięcie palcem – aby odblokować ekran należy przesunąć suwak lub połączyć symbole kłódki. Ta forma zabezpieczenia chroni jedynie przed przypadkowym wybudzeniem urządzenia.
  • wzór - ekran zostanie odblokowany tylko po poprawnym narysowaniu wcześniej ustalonej ścieżki na ekranie składającym się z 9 pól. Metoda ta jest z pewnością skuteczna, ale może być uciążliwa, bo wiąże się z koniecznością rysowania wzoru za każdym razem po wybudzeniu telefonu.
  • kod pin - umożliwia zabezpieczenie telefonu przy pomocy hasła składającego się z cyfr. 
  • hasło - jest nieco bardziej rozbudowaną wersją PINu – telefon może zostać zabezpieczony dowolną frazą składającą się z liter i cyfr.
  • Face Unlock – ta opcja dostępna jest dopiero od czwartej wersji Androida (lub na wybranych smartfonach). Jeśli zdecydujemy się na ten tryb, smartfon przeanalizuje twarz użytkownika na podstawie obrazu z przedniej kamery, a później umożliwi dostęp tylko „znanej osobie”. Teoretycznie bezpieczne rozwiązanie niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa i komplikacje – wystarczy pokazać zdjęcie danej osoby, by uzyskać dostęp do urządzenia, a szybki dostęp do pulpitu jest znacznie utrudniony.

Innym - nieco mniej uciążliwym - zabezpieczeniem jest tradycyjny kod PIN, którego telefon będzie wymagał po każdym uruchomieniu urządzenia. Niestety, ten najstarszy sposób ochrony danych w telefonie będzie przydatny tylko po włączeniu telefonu. Jeśli więc bateria jest pełna, a pracujący telefon trafi w niepowołane ręce, istnieje ryzyko przechwycenia prywatnych danych. Ale warto stosować tę formę blokady jako dodatkowe zabezpieczenia urządzenia.

A co jeśli chcemy zablokować dostęp tylko do wybranych aplikacji? Dzięki aplikacjom niezależnych producentów możemy dodatkowo zabezpieczyć galerię, wiadomości, telefon lub jakikolwiek inny program. Smart App Protector jest popularnym rozwiązaniem w tej dziedzinie, co potwierdza średnia ocena 4,5 z 80 tys. nadesłanych opinii. Po aktywacji systemu w zakładce „Running” należy dodać wszystkie programy, do których dostęp możliwy będzie dopiero po podaniu hasła, połączeniu punktów według ustalonej wcześniej ścieżki lub narysowaniu własnego wzoru – sposób blokady można zmienić w ustawieniach pod opcją „Lock Type”. Dodatkowo, program oferuje także możliwość zablokowania autorotacji lub wyłączenie wygaszania ekranu w wybranych aplikacjach, co może być szczególnie przydatne podczas przeglądania stron internetowych lub czytania e-booków.

Jak zabezpieczyć swój smartfon z Androidem? - opinie i komentarze (3)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

vanessaslota
18-09-2015 - 16:07:20
mój telefon chyba ma wirusa ale ja nie wiem jak go zabezpieczyć i mialam dzis powiadomienie o wirusie prosze pomuzcie mi dopiero co kupilam ten telefon prosze.
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
18-09-2015 - 18:14:17
Witam Komunikat który widzisz na swoim telefonie, może być zwykłą reklamą zachęcającą do aktywacji prenumeraty. Spróbuj w ustawieniach wyczyścić historię przeglądarki. Gdyby nie rozwiązało to problemu, zapewniamy wsparcie techniczne TechDesk: *7242 (2,46 pln/min) dla T-Mobile i Heyah lub 708477242 (2.58 pln/min) dla pozostałych codziennie 7:00-23:00. Regulamin na www.t-mobile.pl. Pozdrawiam
  (0)
Odpowiedz
www2
08-09-2014 - 11:01:20
Niezła reklama aplikacji. W treści artykułu znajduje się mylna informacja. Zabezpieczenie kodem pin ekranu androida można skonfigurować tak aby blokował się automatyczne kiedy nie jest używany, lub po wygaszeniu ekranu. Wtedy każdy dostęp do telefonu wymaga wprowadzenia PIN.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Nie wszyscy wiedzą, że smartfon może zostać wykorzystany w roli skanera. To możliwe - wystarczy tylko wyposażyć się w odpowiednią aplikację.

0

Ocena autora

Współczesne smartfony oferują coraz więcej możliwości i pozwalają na wykonywanie czynności, w przypadku których do tej pory nierzadko konieczne było posiadanie osobnego sprzętu. Dotyczy to również skanowania dokumentów. Oczywiście nie chodzi nam o to, że telefon, który nosimy w kieszeni, będzie w stanie w pełni zastąpić pełnoprawny skaner o kilkukrotnie większych gabarytach. Jeśli natomiast czyjeś potrzeby ograniczają się wyłącznie do sporadycznego skanowania dokumentów, to tak - smartfon wyposażony w odpowiednią aplikację doskonale spełni swoją rolę. Jak to możliwe?

W pierwszej kolejności musimy wyposażyć się w odpowiednią aplikację, przy pomocy której będziemy mogli skanować dokumenty. Jedną z najpopularniejszych w swoim gatunku wciąż pozostaje ta o nazwie CamScanner. Jest to dobra propozycja z przynajmniej dwóch powodów: po pierwsze jest dostępna za darmo, a po drugie występuje zarówno w wersji dla iOS-a jak i Androida. Pobieramy więc aplikację i uruchamiamy ją. Co dalej?

CamScanner

Do wykonywania skanów aplikacja wykorzystuje oczywiście wbudowany w smartfon aparat fotograficzny. By wykonać skan musimy tapnąć w ikonę aparatu, znajdującą się na głównym ekranie aplikacji, a następnie umieścić w kadrze interesujący nas dokument lub jego fragment i nacisnąć spust migawki. W praktyce nie różni się to niczym od procesu robienia zwykłej fotografii. Nasz skan może składać się z pojedynczego zdjęcia lub całej serii (w przypadku wielostronicowych dokumentów). Do obróbki w programie możemy też wybrać jedną z już wykonanych fotografii, z tych zapisanych na rolce naszego aparatu.

Czym więc skanowanie z wykorzystaniem aplikacji różni się od pstrykania zwykłych fotek dokumentom? Cała tajemnica tkwi w procesie obróbki, którą CamScanner wykonuje po to, by nadać zwykłym zdjęciom charakteru profesjonalnie wykonanych, wyraźnie prezentujących się skanów. Aplikacja automatycznie rozpoznaje zarys dokumentu i usuwa ze zdjęcia wszystkie zbędne elementy. Jeśli się w tym pomyli, możemy samodzielnie skorygować obrys poprzez ręczne ustawienie kątów przy pomocy niebieskich kropek. Całość jest bardzo intuicyjna, prosta w obsłudze i zajmuje dosłownie kilka sekund.

Aplikacja automatycznie wykrywa skanowany dokument.

Kolejnym, ostatnim już etapem jest obróbka końcowa, polegająca na dostosowaniu kontrastu, jasności i ostrości naszego dokumentu. Możemy zrobić to ręcznie, przesuwając odpowiednie suwaki i na bieżąco obserwując zachodzące zmiany. W zdecydowanej większości przypadków najlepiej sprawdza się jednak tryb automatyczny (aktywowany z poziomu górnej belki nawigacyjnej), który pozwala oszczędzić czas i jednocześnie generuje naprawdę satysfakcjonujące efekty, sprawiając, że poddany obróbce skan staje się wyraźny i odpowiednio oświetlony. Słowem, gotowy do wyeksportowania do pliku w formacie PDF.

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Smartfon jako skaner dokumentów - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Jeśli jesteś miłośnikiem aplikacji a Twój telefon pęka w szwach od nowych gier, to mamy dla Ciebie radę jak umilić sobie instalowanie znalezionych programów w Google Play.

Okazuje się, że nie tylko z poziomu telefonu możemy zainstalować aplikację na naszym smartfonie. Również komputer w tym przypadku może okazać się niezwykle przydatny.

Aby zdalnie instalować programy oraz gry, musimy w przeglądarce internetowej wpisać adres play.google.com. W prawym górnym rogu klikamy na Zaloguj i wprowadzamy login oraz hasło konta, którym posługujemy się na naszym smartfonie.

Jedno jest pewne, korzystanie z takiej strony jest o wiele wygodniejsze niż przeszukiwanie tysięcy aplikacji na małym ekranie. Jeśli znajdziemy pozycję która nas interesuje to wystarczy w jej oknie kliknąć na Zainstaluj.

Zwróćmy tylko uwagę czy wybrane jest odpowiednie urządzenie na liście, jeśli tak to zatwierdzamy i po chwili na naszym telefonie powinno ukazać się powiadomienie o pobieraniu nowej aplikacji.

Jak instalować aplikacje na smartfon z komputera? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się