Dzisiaj można się obyć bez menedżera plików, ale czy na pewno chcemy pozbawiać się pełnej kontroli nad plikami? Solid Explorer jest dla tych, którzy przecząco odpowiedzieli na to pytanie.

0

Ocena autora

Solid Explorer to – przekształcając nieco nazwę – naprawdę solidny menedżer plików dla Androida. Już pierwsza wersja aplikacji trafiła do ścisłej czołówki tej kategorii aplikacji, a kolejna wydaje się równie dobra, jeśli nie lepsza. W dodatku jej twórcą jest Polak, więc nie trzeba się obawiać o braki w tłumaczeniu.

Nowy Solid Explorer został całkowicie przeprojektowany, by pasować do wskazówek Google odnośnie stylistyki Material Design. Ten proces dostosowywania mogli śledzić beta-testerzy, wśród których nie zabrakło i nas. Pierwsze wersje aplikacji napawały pesymizmem i obawą, że kluczowe funkcje zostaną utracone. Na szczęście, tak się nie stało. Zresztą, nawet jeśli nowa wersja nie trafi w nasz gust ten poprzedni ciągle jest dostępny w „zielonym sklepie”, ale pod zmienioną nazwą – z dopiskiem Classic.

Obok odświeżonego interfejsu, zmianie uległ także sposób dostępu do różnych funkcji aplikacji, ale po samych plikach możemy nawigować tak samo, jak dotychczas. Nadal gestami można więc przełączać się między panelami, czyli otwartymi folderami, natomiast lewa krawędź ekranu skrywa menu z odnośnikami do wybranych lokalizacji i funkcji. Różnica w dostępie do funkcji polega na tym, że zmiana widoku, trybu sortowania czy filtrowania, nie odbywa się teraz z poziomu dolnej belki, a funkcje te zostały przeniesione do menu aplikacji uruchamianego 3-kropkowym przyciskiem. Tam też trafiła kluczowa funkcja umożliwiająca pozyskanie skoncentrowanej informacji o plikach zgromadzonych w obrębie danego folderu – właściwości. 

W panelu bocznym znajdziemy odnośniki do najważniejszych katalogów, kolekcji i narzędzi, a także do ustawień programu. W opcjach programu można skonfigurować kolorystykę aplikacji i zestaw ikon czy zmienić sposób wyświetlania list i samych plików. Po przytrzymaniu palca na dowolnym pliku lub folderze aktywujemy tryb zaznaczania, by móc wykonać jedną z dostępnych operacji grupowych, tj. pakowanie, ukrywanie, kopiowanie, usuwanie itd. Pojedyncze pliki można natomiast dodawać do zakładek lub tworzyć skróty do nich na pulpicie.

Trochę na siłę dodano charakterystycznego, pływającego „plusa”, który nie będzie raczej zbyt często używany, bo pozwala na dodawanie plików i folderów czy konfigurowanie połączeń z „chmurami”. Sam przycisk zmienia się jednak na licznik podczas wykonywania operacji kopiowania/przenoszenia plików. 

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Solid Explorer – solidny menedżer plików dla Androida - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Ja
10-09-2015 - 18:08:05
Po co to komu?
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Jedną z podstawowych zalet systemu Android jest możliwość zarządzania plikami podobnie, jak ma to miejsce na zwykłych komputerach PC. Można przeglądać, edytować, kopiować i przenosić pliki z jednego miejsca na drugie. Wybór odpowiedniego menedżera plików na tablecie powinien być więc jedną z pierwszych czynności podejmowanych przez użytkownika tego urządzenia.

W Markecie można znaleźć całe mnóstwo programów do zarządzania plikami, ale tylko nieliczne wykorzystują zalety dużych ekranów tabletów. Klikanie w pojedyncze ikony mogło być wygodne na smartfonie, ale dlaczego nie wykorzystać potencjału Androida 3.0 Honeycomb? Owszem, wciąż można używać ulubionych programów stworzonych z myślą o małych ekranach telefonów komórkowych, ale można też zainstalować Astro File Manager, Menedżer Plików HD, czy w końcu Ghost Commander.

Astro File Manager

Astro File Manager jest bez wątpienia najpopularniejszym menedżerem plików w Markecie. Został pobrany ponad 10 milionów razy, a wśród 175 tys. ocen aż 125 tys. to 5 gwiazdek. Jednak mimo obecności tabletów na rynku już od dłuższego czasu, dopiero niedawno program został dostosowany do pracy na nowym systemie. Po uruchomieniu aplikacji pojawi się ekran powitalny, na którym należy wybrać pożądaną funkcję - czy ma to być menedżer plików, zadań, a może funkcja tworzenia kopii zapasowej aplikacji. Ów ekran można jednak wyłączyć, a później przełączać się między tymi programami z poziomu górnego Menu, co wydaje się wygodniejszym rozwiązaniem. Po lewej stronie umieszczono przyciski funkcyjne oraz "Places", czyli skróty do muzyki, filmów, pobranych itd. Sami także możemy dodawać nowe foldery do listy - wystarczy przytrzymać palec na danym katalogu i z wyskakującego menu wybrać "Bookmark" (ang. zakładka). Centralną część aplikacji zajmują pliki i katalogi, które mogą być wyświetlane w formie listy i siatki. Aby skopiować lub przenieść dany plik postępujemy tak samo, jak w przypadku dodawania do zakładki - przytrzymujemy palec i wybieramy odpowiednią opcję. Podczas przechodzenia z jednego folderu do drugiego (pojedynczy klik), jego zawartość zostanie odświeżona, czemu towarzyszyć będzie animacja - początkowo może się podobać, ale na dłuższą metę spowalnia pracę z programem, więc warto zastanowić się nad jej wyłączeniem (Menu > Preferences > Look and Feel > Animation: None).

Menedżer plików HD

Ghost Commander

Nieco mniej rozbudowanym programem, ale o podobnych możliwościach, jest Menedżer plików HD. Tutaj również po lewej stronie ulokowane zostały najważniejsze miejsca w systemie, poniżej których znajduje się lista "Ulubionych". Ową listę uzupełniamy podobnie, jak było w Astro - przez przytrzymanie palca i wybór opcji "Ulubiony". W przeciwieństwie do omawianego wcześniej programu, tutaj wszystkie opcje zostały przetłumaczone na język polski, a przechodzeniu między katalogami nie towarzyszą zbędne animacje. Oferuje również "analizę pojemności", dzięki której dowiemy się, które foldery zajmują najwięcej miejsca w pamięci urządzenia.

Ghost Commander to propozycja dla fanów Total Commandera i innych dwu-panelowych menedżerów plików. Ekran podzielony został na dwie części, a każda odpowiada za inny folder. W celu lepszego zobrazowania możliwości programu można sobie wyobrazić, że cały czas otwarte są dwa foldery, między którymi można się swobodnie przełączać, a także kopiować i przenosić pliki z jednego na drugi. Przyciski w dolnej części okna również zostały stworzone na wzór Total Commandera - przycisk "5" odpowiada za kopiowanie, "6" za przenoszenie, a "7" za utworzenie nowego folderu. Uzupełniają je przyciski umożliwiające wygodne sortowanie po dacie, nazwie i wielkości. W przeciwieństwie do przedstawionych wyżej alternatyw, zaznaczanie wielu plików odbywa się przez dotknięcie daty odpowiadającej zmianie każdego pliku.

Menedżery plików dla tabletów z Androidem - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Menedżer plików jest jedną z podstawowych aplikacji w każdym smartfonie z Androidem. A jeśli go nie ma, trzeba czym prędzej uzupełnić tę lukę, bo to dzięki niemu będziemy mogli przeglądać foldery i pliki zapisane w pamięci urządzenia, a także kopiować i przenosić wybrane elementy. Jak to robić wygodnie? Przy pomocy dwupanelowych menedżerów znanych z komputerów PC.

Tego programu nie trzeba przedstawiać zaawansowanym użytkownikom komputerów PC. Najlepszy, niezawodny, uniwersalny – takie przymiotniki padają z ich ust na słowa „Total Commander”. Ten dwupanelowy menedżer plików jest popularną alternatywą zwykłego Explorera na komputerach z Windowsem, ponieważ oferuje wygodny sposób zarządzania plikami i folderami, nawet bez użycia myszki. Historia lubi się powtarzać, ale czy kultowa marka przyniesie sukces mobilnej wersji aplikacji? Oprawa graficzna pozostawia wiele do życzenia, ale to nigdy nie był mocny punkt aplikacji, nawet na PC. Po uruchomieniu zobaczymy skróty do kart pamięci, zdjęć, pobranych plików, zakładek, a nawet zainstalowanych programów. W dolnej części okna umieszczono przyciski zaawansowanego zaznaczenia, kopiowania, pakowania, usuwania i sortowania, natomiast przy bocznej krawędzi ekranu ulokowano suwaki ułatwiające przechodzenie między panelami. A właśnie, panelami, bo stale otwarte są dwa foldery, pomiędzy którymi można w każdej chwili się przenosić, a pomiędzy którymi można też szybko kopiować i przenosić pliki – wystarczy kliknąć w ikonę przy nazwie pliku, wybrać drugą ikonę od lewej, a następnie potwierdzić operację (kopiuj, przenieś lub wyślij przez Bluetooth). Jeśli operacja ma dotyczyć większej ilości plików, warto zastanowić się nad użyciem narzędzia do zaznaczania (pierwsza ikona od lewej), w którym wystarczy podać cząstkową nazwę pliku lub katalogu, a te zostaną później zaznaczone. Wbudowana opcja pakowania plików umożliwia wybór stopnia kompresji, a nawet zaszyfrowanie pliku. Interfejs aplikacji, choć sprawia wrażenie przestarzałego, oferuje pewną formę personalizacji – krój i kolor czcionki można dowolnie zmieniać. Zawartość obu paneli może być wyświetlana w trybie poziomym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by to samo zobaczyć w trybie pionowym – w tym celu należy zmienić odpowiednią opcję w ustawieniach. POBIERZ

Solid Explorer to menedżer o polskich korzeniach, który szybko zdobywa popularność na sklepowych półkach Google Play. Zdobywa ją dzięki doskonałej oprawie graficznej, wygodnej obsłudze i wieloma funkcjami dodatkowymi, których próżno szukać w alternatywnych rozwiązaniach. Podobnie jak opisywany wcześniej Total Commander, tutaj również mamy do dyspozycji tryb dwupanelowy, ale znacznie bardziej rozbudowany. Pliki i foldery mogą być wyświetlane w formie listy i siatki (również w opcji szczegółowej). Szczególnie ciekawy jest ten drugi tryb w opcji szczegółowej, bowiem przypomina sklep Google Play – na dwukolumnowej liście wyświetlana jest ikona, nazwa i szczegóły danego pliku. Tryb pionowy oferuje podgląd tylko jednego folderu, ale szybkim gestem w prawo/lewo można przenieść się do drugiego. Po obróceniu smartfonu ujrzymy charakterystyczny, dwuczęściowy ekran wyświetlający zawartość obydwóch katalogów. Solid Explorer rozpoznaje również pliki graficzne, co objawia się automatycznym wyświetleniem ich miniatur po otworzeniu folderu. W ustawieniach można zmienić szablon graficzny, włączyć widoczność ukrytych plików lub zmienić format czasu i daty. Nie zabrakło również bardziej zaawansowanych opcji, wśród których warto wymienić akcje przeciągania (kopiuj/przenieś), zabezpieczenie hasłem czy domyślne ustawienia startowe wyświetlanych folderów. Szybkość działania stanowi jedną z głównych zalet aplikacji – operacje wykonywane są niemal natychmiast, a na podgląd zawartości folderów też nie będziemy czekać dłużej niż kilka sekund. Do innych zalet aplikacji można zaliczyć statystyki wykorzystania pamięci (wybierając opcję „Properties” dowiemy się, które pliki zajmują najwięcej miejsca), obsługę archiwów plików, serwerów FTP i chmur (Dropbox i Box). A wszystko to podane na srebrnej tacy – oprawa graficzna stanowi mocny punkt tego „solidnego” menedżera plików. POBIERZ

Zarządzaj wygodnie plikami na swoim smartfonie z Androidem - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

AntTek Explorer to na pozór prosty menedżer plików, który wygodnie się obsługuje, a który dysponuje szeregiem unikalnych funkcji.

0

Ocena autora

W Sklepie Google Play można znaleźć dziesiątki różnego rodzaju menedżerów plików. Taki explorer nie jest dzisiaj niezbędnym narzędziem, który musi mieć każdy właściciel smartfonu, ale jeśli ten zechce zachować pełną kontrolę nad plikami (wykonując operacje kopiowania, kasowania itp.) powinien sięgnąć właśnie po aplikację tego typu. Może właśnie po AntTek Explorer.

AntTek zalicza się do grupy programów prostych i intuicyjnych, które mają jak najlepiej wykonać zadanie, do którego zostały stworzony. Nie należy więc do grupy wyśrubowanych funkcjonalnie programów, nierzadko przytłaczających wręcz użytkownika dostępnymi opcjami. I dobrze. Na pierwszy rzut oka można nawet powiedzieć, że „to zwykła przeglądarka plików” – program skrzętnie ukrywa bowiem swój potencjał przed użytkownikiem. 

Jeśli jednak poświęcimy mu nieco więcej czasu, dowiemy się, że AntTek umożliwia wygodny dostęp nie tylko do plików zapisanych w pamięci wewnętrznej i zewnętrznej, ale także do tych zapisanych na dyskach sieciowych – program współpracuje z Google Drive, Dropbox, Box, Skydrive i Yandex Disk. Ich obsługa nie będzie się przy tym różnić od zwykłych folderów. Można się do nich dostać z poziomu menu bocznego. Tam ulokowano także odnośniki do najważniejszych lokalizacji oraz usług dodatkowych - poza wspomnianymi dyskami, użytkownik może dostać się do serwerów FTP, FTPS, SFTP i Samba/Window Share.

Ciekawym rozwiązaniem są biblioteki plików, gdzie możemy wygodnie przeglądać pliki instalacyjne, dokumenty, ebooki, muzykę, obrazy i wideo. Wszystko poukładane w kategorie, do których można dostać się jednym kliknięciem. I tak, AntTek Explorer automatycznie posegreguje znalezione pliki muzyczne na albumy, gatunki czy playlisty. Z kolei przeglądając obrazy od razu uzyskamy podgląd zdjęć w poszczególnych folderach. Bezpośrednio z poziomu menedżera możemy także zarządzać zainstalowanymi aplikacjami – to kolejna opcja bocznego menu. Wyświetli się wówczas siatka programów, a po kliknięciu w ten konkretny, możemy dostać się do podglądu danych aplikacji, skopiować plik instalacyjny lub odinstalować program (z niektórych funkcji można skorzystać dopiero po uzyskaniu praw root).

AntTek Explorer to świetny menedżer plików, który zaskakuje płynnością działania i mnogością dostępnych trybów wyświetlania i filtrowania. Dwoma kliknięciami zmienimy widok okna i tryb sortowania, przełączając się między siatką a listą, czy wyświetlając najpierw tylko te największe pliki. Program dostępny jest za darmo, ale z opcją rozszerzenia do wersji Pro za ok. 11 zł, która to pozwoli na transfer wielu wątków jednocześnie, zdejmie limit dysków sieciowych, da dostęp do przeglądarki SQL i kodów źródłowych itd. Zdecydowanej większości użytkowników wystarczy jednak podstawowy – i tak bardzo szeroki - zakres opcji.

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

AntTek Explorer - menedżer plików dla każdego - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się