Dzięki aplikacji Switchr przełączanie między ostatnio uruchamianymi aplikacji jest niezwykle wygodne i nie wymaga nawet korzystania z jakiegokolwiek przycisku - czy to fizycznego, czy programowego. Wystarczy gest...

0

Ocena autora

Przełączanie między ostatnio uruchamianymi aplikacjami na urządzeniach z Androidem wygląda niemal zawsze w ten sam sposób - należy przytrzymać klawisz HOME, by wyświetlić listę programów, z których ostatnio korzystaliśmy. Ta może przyjąć postać siatki ikon, paneli lub miniatur - wszystko zależy od wersji systemu Android i inwencji producenta sprzętu, który mógł zmodyfikować ten podstawowy element interfejsu. Podstawowy, bo umożliwia skorzystanie z najważniejszej funkcji systemu operacyjnego opierającego się na wielozadaniowości, czyli równoczesnej pracy kilku aplikacji. Twórcy Switchra pokusili się o innowację w tym zakresie. I trzeba przyznać, że wyszło im to całkiem nieźle.

Po instalacji, dostęp do aktywnych programów uzyskamy po wykonaniu gestu od krawędzi ekranu. Jeśli więc przeciągniemy palcem od górnej części lewej krawędzi w stronę centrum, zobaczymy bardzo duże ikony, symbolizujące poszczególne aplikacje, a dostanie się do tej konkretnej wymaga jedynie zwolnienia palca w odpowiednim miejscu. Odpowiednim, bo szereg ikon przewijany jest poziomo zgodnie z położeniem palca. 

Przesuwając go w prawą stronę udamy się więc do programów uruchomionych wcześniej niż tych, które znajdują się po lewej stronie w tej poziomej hierarchii. Choć opis może wydawać się skomplikowany, to w praktyce taki sposób przełączania między aktywnymi programami jest niezwykle intuicyjny. Co ciekawe - nie jedyny, bo w ustawieniach programu można także włączyć drugi styl wzorowany na Windows 8. Ten wymaga jednak znacznie więcej operacji, ponieważ powrót do najstarszego programu może wymagać nawet kilku, czy kilkunastu gestów, bowiem każdorazowa zmiana wymaga dotknięcia bocznej krawędzi ekranu.

Switchr dostępny jest za darmo w Google Play, ale w bardzo ograniczonej funkcjonalności. Można co prawda zmienić szerokość i wysokość aktywnej krawędzi, ale nie można zmienić jej położenia (dostępna tylko z lewej strony), a podgląd ostatnio uruchomionych programów jest limitowany do pięciu pozycji.

Po wykupieniu pełnej wersji programu za ok. 6 zł uzyskamy dodatkowo możliwość konfiguracji czarnej i białej listy aplikacji, czyli tych, które Switchr ma obsługiwać, a nawet kompleksowego dostosowania animacji. Program jest stale rozwijany i średnio raz na tydzień pojawia się jego aktualizacja, co pozwala sądzić, że w krótkim czasie uzbroi się w nowe funkcje, a ewentualne błędy zostaną szybko usunięte. W trakcie testów nie zdarzały się jednak, a program działał stabilnie.

Fot. Google Play

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Switchr - przełączaj się między aplikacjami szybko i wygodnie - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Szukasz firmy w swojej miejscowości? A może Twoja praca wymaga ciągłych podróży w poszukiwaniu nowych kontrahentów? Warto mieć wówczas przy sobie branżowy katalog firm. Wielu kojarzy się on z ciężką, papierową książką, ale na szczęście można go zastąpić wersją mobilną, która zawsze jest aktualna.

Panorama Firm to, jak sam producent twierdzi, „największa baza firm, produktów i usług”. I chyba nie ma w tych słowach przesady – w katalogu znajduje się ponad 2,2 mln firm, a ich baza jest na bieżąco aktualizowana. Interfejs aplikacji przypomina trochę ten, do którego przyzwyczaił nas konkurencyjny system instalowany na urządzeniach z nadgryzionym jabłkiem w logo. Jednak taki dobór szaty graficznej jest niewątpliwą zaletą tej aplikacji. Program posiada intuicyjny interfejs, a poruszanie się po jego poszczególnych opcjach nie powinno sprawiać nikomu problemu. Warto zwrócić uwagę na zakładkę „Przewodniki”, w której znajdziemy listę kilkunastu głównych kategorii wyszukiwania (od „zdrowia i urody” przez „restauracje” na „transporcie” kończąc). Dzięki temu prostemu rozwiązaniu nie trzeba wpisywać nawet jednej litery aby odnaleźć daną placówkę. Wyniki wyszukiwania mogą być przedstawione na standardowej liście lub, po obróceniu urządzenia, w trybie rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality). Wówczas na obraz z kamery zostaną nałożone wyniki, których położenie będzie dynamicznie dostosowywać się do kierunku, w którym właśnie patrzymy. W przeciwieństwie do pozostałych wyszukiwarek firm, program korzysta z map Navigo, które można przeglądać pod adresem mapa.pf.pl.

Konkurencyjnym rozwiązaniem jest aplikacja dostarczona przez European Directories – pkt.pl, czyli Polskie Książki Telefoniczne. Dzięki tej aplikacji również szybko odnajdziemy firmy działające w naszym sąsiedztwie lub określonej miejscowości. Wyniki wyszukiwania prezentowane są na mapie Google w postaci ponumerowanych „pinezek”. Kliknięcie w wybraną spowoduje wyświetlenie dymku informacyjnego, a w dolnej części ekranu pojawi się przycisk wywołujący połączenie telefoniczne. Więcej szczegółów na temat danego miejsca poznamy klikając ponownie w dymek informacyjny. Zostaną wówczas wyświetlone podstawowe informacje teleadresowe oraz odnośnik do mapy. W pkt.pl brakuje bardziej zaawansowanych funkcji, które można znaleźć w omawianej wcześniej Panoramie Firm, tj. wyznaczanie trasy do miejsca docelowego, czy możliwość dodania do kontaktów wraz ze wszystkimi szczegółowymi informacjami.

Warto pamiętać, że Mapy Google nie służą wyłącznie przeglądaniu map terenu – mogą również doskonale sprawdzić się w roli katalogu firm. W polu tekstowym wystarczy wpisać nazwę firmy lub interesującą nas branżę (np. restauracje) oraz miejscowość, aby po chwili została wyświetlona lista wyników odpowiadających naszym kryteriom. Wyniki mogą być wyświetlone w postaci listy (przycisk w lewym, dolnym rogu) lub na mapie w formie „pinezek”. Podwójne kliknięcie w dany element spowoduje otwarcie szczegółowego podglądu, którego funkcje nie odbiegają znacząco od tego co oferuje Panorama Firm – można więc dodać wybrany element do kontaktów czy wyznaczyć trasę dojazdu.

Firmy w pobliżu? Znajdź je szybko i wygodnie na swoim smartfonie! - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Na łamach portalu prezentujemy mnóstwo różnych aplikacji. Można je uznać za użyteczne, ciekawe i funkcjonalne, ale co w przypadku, gdy jest wręcz przeciwnie, a program nie spełnia naszych wymagań lub działa nieprawidłowo? Na smartfonie z Androidem jego usunięcie zajmie dosłownie kilka sekund.

Producenci sprzętu, implementując autorskie rozwiązania programowe, mają na celu dobro użytkowników. Dodają, odejmują, a wynikiem tego działania jest system skrojony na miarę, który w mniejszym lub większym stopniu odbiega od domyślnych założeń Google. Pierwotnie zarządzanie aplikacjami możliwe było wyłącznie z poziomu ustawień telefonu. Producenci sprzętu i oprogramowania sprawili jednak, że usuwanie programów stało się wygodniejsze - w niektórych przypadkach wystarczy uruchomić tryb edycji, a później jednym kliknięciem można usunąć daną pozycję. Dzisiaj nie trzeba już nawet dotykać smartfonu lub tabletu, by usunąć zbędny program – można to zrobić zdalnie za sprawą odświeżonej wersji sklepu Google Play.

Szybkie usuwanie aplikacji w Androidzie 4.0 - po otwarciu listy aplikacji należy przytrzymać palec na wybranej pozycji, a następnie przeciągnąć ją na opcję „Odinstaluj”

Aby usunąć aplikację za pośrednictwem Sklepu, należy kliknąć w przycisk „Moje Aplikacje Android”, umieszczony powyżej listy programów na głównej stronie Google Play. Po chwili zobaczymy miniatury smartfonów, z których korzystamy (lub korzystaliśmy), a poniżej – zainstalowane w nich aplikacje. Kliknięcie w ikonę oznaczoną symbolem kosza spowoduje uruchomienie zdalnej deinstalacji programu.

Posiadacze urządzeń z Androidem 4.0 otrzymali możliwość szybkiego usuwania programu z pamięci urządzenia. Po otwarciu listy aplikacji należy przytrzymać palec na wybranej pozycji, a następnie przeciągnąć ją na opcję „Odinstaluj”. Zachowujemy się więc podobnie, jak w przypadku dodawania skrótu na pulpicie, z tą różnicą, że upuszczając skrót na tej opcji decydujemy o uruchomieniu deinstalatora.

Jeśli często instalujesz nowe oprogramowanie, lepszym rozwiązaniem może być dla Ciebie skorzystanie z programów ułatwiających zarządzanie aplikacjami. Bardzo często taką funkcjonalnością dysponują menedżery plików, jak choćby Astro File Manager czy Solid Explorer. Podobne możliwości usuwania danych mogą również serwować menedżery zadań (np. Advanced Task Manager). Easy Uninstaller to z kolei program stworzony z myślą o osobach, których urządzenia pękają w szwach od nowych produktów – umożliwia odinstalowanie wielu aplikacji na raz.

Niezależnie jednak od producenta sprzętu i oprogramowania, w każdym smartfonie z Androidem można usunąć wybraną aplikacje z poziomu dedykowanych opcji ustawień. Menu, Ustawienia, Aplikacje – tu znajdziemy wszystkie zainstalowane programy. Po kliknięciu w daną pozycję zostaną wyświetlone informacje o poziomie wykorzystania zasobów pamięci. Przyciskiem „Odinstaluj” dopełniamy dzieła – program po chwili zniknie z pamięci urządzenia.

Usuwaj aplikacje z Androida szybko i wygodnie - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Jedną z głównych obiekcji, jakie pojawiają się w umysłach potencjalnych nabywców smartfonów z Androidem, jest ta dotycząca wygody wykonywania połączeń. Obawiają się oni, że dotarcie do wybranego kontaktu może zabrać sporo czasu, a przed rozpoczęciem połączenia trzeba wykonać mnóstwo skomplikowanych operacji. Nic bardziej mylnego.

Odpowiednio skonfigurowany telefon z Androidem może być wygodniejszy w obsłudze niż jakiekolwiek inne urządzenie, z jakim do tej pory mieliśmy do czynienia. A trzeba pamiętać, że ten system naprawdę sprzyja personalizacji – dostosować można niemal wszystko, a granicę konfiguracji wyznacza głównie wyobraźnia użytkowników i… programistów tworzących oprogramowanie. Ale nawet bez pomocy tych drugich można znacznie przyspieszyć wykonywanie tak podstawowej operacji, jak dzwonienie.

 

Wyszukiwanie kontaktów przy pomocy standardowej aplikacji do zarządzania nimi może być kłopotliwe i czasochłonne ze względu na konieczność przewijania długiej listy, która dla wielu może być po prostu nieczytelna. Producenci sprzętu coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, oferując tzw. Dialery z funkcją wyszukiwania T9. Oznacza to, że wystarczy wpisać kombinację znaków 6262, by odnaleźć kontakt „mama”. Jeśli jednak nasz smartfon nie został domyślnie wyposażony w taką funkcję, warto sięgnąć po aplikacje ze sklepu Google Play. Jednym z ciekawszych programów tego typu jest exDialer, który na tle konkurencji wyróżnia przede wszystkim szybkość działania. W górnej części listy wyświetlane są dane z rejestru połączeń, dzięki czemu można oddzwonić przy pomocy jednego kliknięcia. Program oferuje także możliwość zadzwonienia lub wysłania SMS-a przy pomocy gestów – wystarczy przesunąć palcem w lewą lub prawą stronę po nazwie kontaktu.

 

Możliwość dodawania widżetów i skrótów stanowi jedną z głównych zalet systemu. Wykorzystamy ją i tutaj. Należy przytrzymać palec na ekranie, a następnie wybrać z wyskakującego menu opcję „Skróty”. Teraz należy wybrać „Kontakt”, jeśli chcemy umieścić na pulpicie zdjęcie kontaktu, które po kliknięciu wywoła niewielkie okno ze wszystkimi możliwościami komunikacji – SMS, Gmail, Facebook, Skype itd. (w zależności od skonfigurowanych aplikacji i synchronizacji z innymi usługami). Jeśli natomiast chcemy tylko szybko zadzwonić lub wysłać SMS do konkretnej osoby, należy dodać na ekranie skrót „Telefon do osoby” lub „SMS do osoby”, a następnie wybrać z listy kontaktów odpowiednią pozycję. Po takiej operacji wystarczy tylko odblokować ekran, a następnie kliknąć w dodany skrót, by wykonać połączenie lub wysłać SMS.

Jeśli dwa kliknięcia to nadal za dużo, można jeszcze bardziej przyspieszyć ten proces eliminując pierwszy etap – odblokowanie ekranu. Jednak w tym celu konieczna będzie instalacja zewnętrznego oprogramowania. W tym celu posłużymy się aplikacją WidgetLocker, którą można nabyć za ok. 12 zł. Dzięki niej ekran blokady może się zachowywać tak samo, jak pulpit główny – w trybie edycji można dodawać widżety i skróty, a później przenosić je wedle uznania. Od zwykłego launchera różni go więc głównie poziom uruchamiania – WigdetLocker startuje tuż po wybudzeniu ekranu, co umożliwia dostęp do wszystkich dodatków bezpośrednio po kliknięciu we włącznik urządzenia.

Jak szybko i wygodnie wykonywać połączenia na smartfonach z Androidem? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się