Nie każdy od razu jest w stanie przekonać się do telefonu bez klawiatury. Wieloletnie przyzwyczajenia każą sądzić, że to rozwiązanie niepraktyczne, które utrudnia pracę z urządzeniem. Jednak posiadacze smartfonów z Androidem mają do wyboru cały szereg klawiatur programowych, dzięki którym wprowadzanie tekstu może być jeszcze szybsze niż przy pomocy standardowych klawiszy.

Kiedyś wprowadzanie tekstu bez klawiatury kojarzone było z uciążliwym klikaniem rysikiem po ekranie wielkiego palmtopa. Ale te czasy bezpowrotnie minęły wraz z pojawieniem się pierwszych iUrządzeń i smartfonów z Androidem. Nie stało się to jak za pstryknięciem palca, ale dzisiaj ekrany dotykowe są wszędzie, a wprowadzanie tekstu przy pomocy klawiatur programowych staje się coraz wygodniejsze.

Sugerowane frazy, autokorekta, obsługa gestów – wszystko to pozwala na wprowadzanie tekstu jeszcze szybciej niż przy pomocy słownika T9. A właściwe połączenie tych puzzli w spójną całość pozwala pisać z prędkością kilkudziesięciu wyrazów na minutę. I to właśnie potrafią użytkownicy Swype. Jego mechanizmy umożliwiają rozpoznawanie wyrazów na podstawie linii rysowanych przez użytkownika, które łączą wybrane litery z pewną dozą prawdopodobieństwa. Oznacza to, że wystarczy narysować kreskę, by na ekranie pojawiło się słowo „tak”, zygzak może wywoływać słowo „mama”, a coś na kształt gwiazdki – „T-Mobile”.

Swype jest pionierem w tej klasie klawiatur. Choć rozwijany jest od kilku lat i już teraz oferuje funkcjonalność, której nie powstydziłaby się konkurencja, to dostępny jest tylko na wybranych produktach firmy Samsung oraz i dla szerokiego grona beta-testerów. Na szczęście takim testerem może zostać każdy – wystarczy założyć konto na stronie beta.swype.com, a następnie zainstalować aplikację wysłaną na adres e-mail podany przy rejestracji. Później, po zalogowaniu w telefonie, zostanie pobrana właściwa klawiatura, którą należy aktywować w ustawieniach telefonu (Ustawienia > Język i klawiatura > Swype Beta – zaznaczyć). Teraz należy przytrzymać palec na pustym polu tekstowym (np. podczas pisania SMS-a) i wybrać odpowiednią „metodę wprowadzania”.

Nauka „swypowania” może zająć od kilku do nawet kilkudziesięciu minut, bo sposób pisania jest dość nietypowy. Na klawiaturze QWERTY można jeszcze co prawda klikać pojedyncze litery, ale znacznie szybszym sposobem jest rysowanie linii łączącej te litery. Później program wyszukuje wyrazy, które można ułożyć ze znaków znajdujących się w obrębie owej linii. System jest na tyle „inteligentny”, że dopuszcza pewną tolerancję błędu, więc nie trzeba się szczególnie starać, by trafić w wybrane punkty. Po wykonaniu gestu w polu tekstowym pojawi się nowy wyraz, który można edytować, jeśli nie spełnia naszych wymagań, a następnie dodać do słownika, by w przyszłości być zwolnionym z obowiązku edycji. Sam słownik uzupełniany jest automatycznie, a dzięki funkcji Swype Connect, może pobrać bazę słów z naszych wiadomości SMS i Gmail, profilu na Facebooku i Twitterze.

Dużą zaletą jest obsługa dodatkowych gestów. Wycinanie, kopiowanie i wklejanie można wykonać jednym ruchem palca – wystarczy narysować linię z ikony Swype na X, C, V, a więc analogicznie do skrótów znanych z pecetów (Ctrl + X, Ctrl + C, Ctrl + V). Podobnie uruchamiamy klawiaturę edycji ze strzałkami i ikonami (Swype + ikona „+!=”). Co ciekawe, równie szybko można uruchomić mapę Google – należy w tym celu przesunąć palcem po ikonie Swype oraz klawiszach G i M.

Uwaga! Jeśli przez kilka dni będziesz używał klawiatury Swype, istnieje duże prawdopodobieństwo, że już nie wrócisz do poprzedniej. Jesteś gotowy na to ryzyko? :)

Swype - błyskawiczne pisanie na Androidzie - opinie i komentarze (2)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Marr
23-11-2012 - 16:36:35
Pytanie do użytkowników samsunga galaxy s2. Używałem Sony ericssona xperia x8 i strasznie mnie denerwowało gdy przy naciskaniu literki "r" wpisywało mi się "t" itp. jak wam się pisze bez opcji swype na samsungu galaxy s2? Często zdarzają się takie sytuacje? Ponieważ chciałbym kupić ten telefon, ale jeśli pisanie czegokolwiek na nim będzie takie mozolne jak na tej xperii to ja dziękuję...
  (0)
Odpowiedz
milosz9204
22-07-2012 - 20:13:17
Miałem ten program w swoim telefonie. Muszę przyznać, że pisało mi się rewelacyjnie. Dużo szybciej niż na telefonie klasycznym ze słownikiem T9. Musiałem jednak go odinstalować, ponieważ zajmował on ponad 20 MB pamięci wewnętrznej telefonu. A, że mój telefon ma mało pamięci wbudowanej i powoli zaczęła się kończyć, musiałem się rozstać ze Swype :( Jednakże telefony Samsunga mają ten program w standardzie, więc nic tylko pisać sms'y :)
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Jak to możliwe, że jesteśmy w stanie w kilka sekund skonstruować i wysłać wcale nie krótkiego SMS-a? Odrobina wprawy z pewnością się przyda, ale nie bardziej niż Qwerty, T9 bądź Swype. Przedstawiamy rozwiązania, które pomagają sprawnie i szybko tworzyć wiadomości tekstowe.

Technologia, w którą wyposażone są telefony komórkowe by wspomóc nas w szybkim pisaniu, nie bez powodu kojarzona jest z osobą Cliffa Kushlera. To on jest współautorem słownika T9 i to on przedstawił światu Swype. Obecnie jednak również klawiatura Qwerty cieszy się dużym zainteresowaniem SMS-owych maniaków.

Dzięki technologii Swype możemy pisać, nie odrywając rysika lub palca od ekranu. My więc wybieramy literki, a telefon sam proponuje nam konstrukcje słowne z nich się składające.

By ludziom pisało się lepiej

Qwerty to nic innego jak klawiatura, którą większość z nas doskonale zna z PC-tów. Dokładniej rzecz ujmując, to nawet nie nazwa klawiatury, a układu, jaki tworzą na niej przyciski. Nazwa QWERTY to pierwsze sześć liter-klawiszy od lewej strony. Początkowo maszyny do pisania posiadały litery umieszczone obok siebie w kolejności alfabetycznej, ale nie było to dobre rozwiązanie. Często używane przyciski znajdowały się obok siebie, co tylko spowalniało proces pisania, dlatego już pod koniec XIX wieku opracowano układ w takiej postaci, w jakiej przetrwał do dziś. Wykorzystanie go w telefonach komórkowych przyspiesza pisanie SMS-ów, bo nie trzeba kilkukrotnie przyciskać jednego guzika żeby wybrać literkę (tak jak to jest w przypadku klawiatury alfanumerycznej). Oprócz samego układu liter powstało też wiele technik korzystania z takiej klawiatury. Ilu palców używasz, pisząc na komputerze? Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest użycie wszystkich dziesięciu, ale to wyższa szkoła jazdy i trzeba się tego nauczyć na specjalnym kursie. A wyobraźcie sobie możliwość zastosowania technik bezwzrokowych na tak małej klawiaturze, jak ta, którą posiadają komórki. Pierwsza metoda pisania SMS-ów nie jest więc wcale nowa i opiera się o rozwiązania i wiedzę wykorzystywaną od wielu lat, ale dla pędzącej techniki komórkowej jest to jedynie wstęp do tego, co pojawiło się później.

By pisało się błyskawicznie

Kolejnym krokiem w stronę szybkopisarstwa okazał się słownik T9 i jest to rozwiązanie związane stricte z telefonią mobilną, a więc dedykowane SMS-om. Od początku przeznaczony był do tradycyjnej klawiatury telefonu, gdzie literki rozmieszczone są na dziewięciu klawiszach. Metoda słownikowa, opracowana przez Tegic Communications, polega na wybieraniu liter, wciskając klawisz tylko raz, a potem sama pokazuje opcje słów, w które możemy je połączyć. Wraz z ekranami dotykowymi, pojawiła się też technologia Swype, która jeszcze bardziej ułatwia sprawę. Dzięki niej możemy pisać nie odrywając rysika lub palca od ekranu, zupełnie niedbale po nim sunąc. My więc wybieramy literki, a telefon sam proponuje nam konstrukcje słowne z nich się składające. Dodatkowo nie przejmuje się błędami ortograficznymi, bo nie jest oparty na słowniku (tak jak było w przypadku T9), więc możemy wypisywać co dusza zapragnie. Telefon nie zwariuje gdy będziemy chcieli zaprosić kogoś na „obiat” czy „rzyczyc fszystkiego”… problem będzie miał adresat wiadomości, by to odszyfrować, za to my będziemy mogli wysłać ją super szybko.

Zapewne każdy maniak pisania SMS-ów ma swoją własną, ulubioną metodę błyskawicznego posługiwania się klawiaturą w telefonie. Grunt, że jest w czym wybierać!

Zobacz, jak działa Swype w Samsungu Wave II (S8530)


Techniki szybkiego pisania - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

gość
06-06-2011 - 09:42:04
osoba na video próbująca pisać w swype robi to chyba pierwszy raz w życiu... swype jest do szybkiego pisania i można to robić 10 razy szybciej niż tutaj pokazane. taka prezentacja bardziej można odstraszyć od tej technologii niż przysporzyć zwolenników. ps. re-captcha jest tragiczna. nie wiem czy automaty sobie z nią radzą ale ja musiałem odświeżyć kilka razy obrazek żeby cokolwiek zobaczyć, cześć znaków ucieka poza widoczny obszar
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Zygzak może wywoływać słowo „mama”, a coś na kształt gwiazdy – „T-Mobile” – na tym właśnie polega pisanie przy użyciu nowej klawiatury Google wykorzystującej gesty.

0

Ocena autora

Modę na pisanie „rysunkowe”, bo chyba można tak określić sposób wprowadzania znaków bez odrywania palca od klawiatury, zapoczątkował Swype. I to właśnie ta klawiatura do tej pory jest najpopularniejszym tego typu rozwiązaniem, choć kopiować go już próbowali różni producenci oprogramowania. W Google Play można już nabyć TouchPalSwiftKey czy właśnie Swype. Ale, no właśnie, można nabyć, ale darmowego (i profesjonalnego!) rozwiązania próżno szukać. Aż do teraz.

Google również „wyciągnął ręce” po palce użytkowników Androida, którzy już dawno zapomnieli, jak to jest pisać na standardowej klawiaturze. Siła przyzwyczajenia do „rysunkowego stylu pisania” jest tak duża, że po przesiadce na typową klawiaturę, może być ciężko się po niej poruszać. A już na pewno wolniej i nie bezwzrokowo (a to jest możliwe, gdy nabierze się wprawy). Choć wyszukiwarkowy potentat udostępnił klawiaturę w najnowszej odsłonie swojego systemu o oznaczeniu 4.2, to dopiero teraz zdecydował się na publikację w Google Play, także dla użytkowników Androida 4.0 i 4.1. Niestety, posiadacze starszych wersji (a tych jest wciąż niemało) muszą sięgnąć po alternatywny produkt.

Po instalacji nowej klawiatury Google można odnieść wrażenie, że nic się nie zmieniło – ten sam układ i kolorystyka pozbawiają złudzeń. Ale tylko na chwilę, bo przesunięcie palca po niej zostawia charakterystyczny, niebieski ślad. Ten przetwarzany jest później przez system, a efektem krótkiej analizy będzie wstawienie najbardziej prawdopodobnego wyrazu. Jego podgląd wyświetlany jest dynamicznie już w trakcie rysowania – dymek z podpowiedzią będzie „przyczepiony” tuż nad naszym palcem. Oderwanie palca od klawiatury będzie skutkowało dodaniem frazy, która w największym stopniu pasuje do pozostawionego śladu. Wciąż jednak pozostaje prawdopodobieństwo wprowadzenia słowa innego niż oczekiwaliśmy. Wówczas można wybrać inne z paska podobnych fraz, który ulokowany jest tuż nad klawiaturą, lub nanieść poprawki ręcznie, standardowo klikając w poszczególne litery. Należy jednak wcześniej zatwierdzić słowo spacją, bo w przeciwnym wypadku przyciskiem kasowania usuniemy cały wyraz. Innymi słowy, nie może być podkreślony, gdy chcemy edytować poszczególne litery.

Google zapewnia, że program uczy się stylu pisania użytkownika i automatycznie poprawia literówki. O ile to drugie zdaje się być oczywiste, bo słowa wprowadzane są automatycznie z bazy słownikowej, o tyle trudno przewidzieć na czym ma polegać „nauka”. Niestety, w przeciwieństwie do konkurencyjnych rozwiązań, nie ma tu możliwości importu słownika lub rozbudowania jej o frazy z Facebooka, Gmaila, Wiadomości czy kanału RSS. Brakuje również zaawansowanych skrótów klawiaturowych – można tylko szybko napisać pierwszą literę dużą lub wprowadzić symbol, przeciągając palcem od klawisza Shift lub „?123” w stronę wybranego znaku. Idąc dalej, można się przyczepić do braku możliwości szczegółowego dostosowania klawiatury (np. wysokości przycisków i odstępu między nimi), motywów graficznych, czy statystyki. Klawiatura Google nawet pomimo braku tych udogodnień zdaje się być godnym rywalem swoich konkurentów. A przy tym ma jeden podstawowy i bardzo mocny argument przemawiający na jej korzyść – dostępna jest za darmo!

Fot. Google Play

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Pisanie jak rysowanie z Klawiaturą Google na Androidzie - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Chcecie pisać do znajomych SMS-y i maile jeszcze szybciej? Zobaczcie jak to zrobić!

Możliwość szybkiego pisania wiadomości na klawiaturze usprawnia naszą komunikację ze znajomymi. Przetestujcie aplikację Swype i zobaczcie jak łatwo możecie z niej skorzystać. 

[NA WIDEO] Jak błyskawicznie pisać na klawiaturze iPhone'a? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się