Bohaterowie gier wideo to bardzo różnorodne postacie. Są wśród nich zarówno ludzie, jak i zwierzęta, zdarzają się także te, wydawało by się bezduszne stworzenia - roboty, których zmagania i przygody świetnie zostały podsumowane w rysunkowym filmie Wall-e. Przyjrzyjmy się dwóm innym blaszanym postaciom, bohaterom dwóch platformówek wydanych na iPhone'a i iPada.

Pierwsza z nich to Project Stardust-1, opowiadająca historię małego robota, przypominającego trochę filmowego Wall-e'go, który, wraz z innymi maszynami, wysłany został na ratunek gwiezdnej flocie, uszkodzonej przez skupisko asteroid. Jego zadaniem jest zbieranie części zamiennych i paczek z energią, potrzebnych do naprawy statku kosmicznego, rozsianych po wielu platformach. Gracz musi sterować robotem, unikając różnego rodzaju śmiercionośnych przeszkód i pułapek w postaci strzelających dział, łuków elektrycznych, przepaści czy głębokich szybów wind. Jak w każdej tego typu grze, główny bohater ma ograniczony zapas energii zmniejszający się po otrzymaniu trafienia, zetknięciu z przeszkodami czy upadu z wysokości.

Project Stardust-1 przypomina stare klasyczne platformówki jeszcze z czasów komputerów 8- i 16-bitowych. Osoby, które zagrywały się na Amidze czy Commodore 64 na pewno odnajdą klimat tamtych czasów. Gra z powodzeniem spodoba się także i młodszym.

Project Stardust-1 umożliwia wykorzystania iPhone'a jako gamepada w grze na iPadzie.

Drugą grą z robotem w roli bohatera jest Cordy. Robot o tym samym imieniu, jest mieszkańcem małej, elektrycznej planety, krążącej niedaleko ziemi. Planeta niestety stoi przed widmem zagłady, zaczyna tracić energię. Kiedy przestanie świecić ludzie na ziemi zapomną o jej istnieniu.

Project Stardust-1 to gra uniwersalna, dostępna zarówno dla iPhone'a jak i iPada. To jednak nie wszystko. Posiadacze jednego i drugiego urządzenia, będą mogli wykorzystać iPhone'a (lub iPoda touch) jako gamepada i sterować za jego pomocą robocikiem na iPadzie. Połączenie odbywa się przez Bluetooth.

Cordy, to robot, którego celem jest uratowanie swojej elektrycznej planety.

Drugą grą z robotem w roli bohatera jest Cordy. Robot o tym samym imieniu, jest mieszkańcem małej, elektrycznej planety, krążącej niedaleko ziemi. Planeta niestety stoi przed widmem zagłady, zaczyna tracić energię. Kiedy przestanie świecić ludzie na ziemi zapomną o jej istnieniu. Zadaniem robota jest zbieranie energii tak, by jego planeta mogła świecić pełnym blaskiem. Pokonuje on wiec kolejne platformy zbierając paczki z energią, gwiazdki i inne, typowe dla gier platformowych przedmioty. Kiedy już skompletuje wszystkie musi podłączyć się kablem do stacji transformatorowej i wysłać energię dalej, co automatycznie otwiera drzwi do kolejnego poziomu.

Gra ma bardzo ładną grafikę 3D, w której zarówno robot jak i platformy przedstawione są z boku. Poza iOS, Cordy dostępne jest też na platformę Android.

W co grać na iOS: przygody pewnych robotów. - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
18.07.2011

Co nowego w iOS 5?

Do wydania nowego mobilnego systemu dla iPhone'a, iPada i iPoda touch pozostało jeszcze trochę czasu, jednak już od kilku tygodni wersję beta nowego systemu testują deweloperzy. Wiadomo więc jakie nowości przyniesie iOS 5, a będzie ich całkiem sporo. W kilku najbliższych wpisach przyjrzymy się poszczególnym funkcjom jakie już niebawem zagoszczą u wielu użytkowników mobilnych urządzeń Apple.

Zmiany widoczne będą już przy pierwszym uruchomieniu urządzenia. Dzięki funkcji PC Free, nie będzie potrzebna aktywacja przez iTunes, co wymagało podłączenia go do komputera. iOS 5 przywita użytkownika specjalną animacją, podobną trochę do tej, jaką znają użytkownicy komputerów Mac.

Apple przecięło pępowinę, jaką bez wątpienia był kabel łączący te urządzenia z komputerem, nie tylko w przypadku aktywacji urządzenia ale i aktualizacji systemu. Użytkownicy będą mogli także synchronizować swoje zbiory z iTunes na komputerze przez sieć WiFi.

Centrum powiadomień to wygodna lista powiadomień wysuwana z górnej krawędzi ekranu.

Zmiany widoczne będą już przy pierwszym uruchomieniu urządzenia. Dzięki funkcji PC Free, nie będzie potrzebna aktywacja przez iTunes, co wymagało podłączenia go do komputera. iOS 5 przywita użytkownika specjalną animacją, podobną trochę do tej, jaką znają użytkownicy komputerów Mac. Apple przecięło pępowinę, jaką bez wątpienia był kabel łączący te urządzenia z komputerem, nie tylko w przypadku aktywacji urządzenia ale i aktualizacji systemu. Użytkownicy będą mogli także synchronizować swoje zbiory z iTunes na komputerze przez sieć WiFi.

 

Funkcją, na którą wielu użytkowników czekało od dawna, są powiadomienia. We wcześniejszych wersjach iOS można już było co prawda korzystać z powiadomień typu Push, przerywały one jednak działanie aktualnie uruchomionego programu, by wyświetlić odpowiedni monit na ekranie. W iOS 5 rozwiązano to zupełnie inaczej.

Powiadomienia pojawiają się na chwilę przy górnej krawędzi ekranu, a w każdej chwili dostęp do nich możliwy będzie przez Centrum Powiadomień, specjalną stronę, wysuwaną z górnej krawędzi ekranu. Znaleźć tam będzie można nie tylko informacje o nieodebranych połączeniach, sms-ach, wiadomościach e-mail czy innych monitach wysyłanych przez różne aplikacje (np. Twitter), ale też informacje o zbliżających się wydarzeniach zapisanych w kalendarzu czy prognozę pogody lub dane z aplikacji giełda. Powiadomienia widoczne też będą na ekranie blokowania (czyli tzw. lock screen), umożliwiając szybki dostęp bezpośrednio do programu, którego dotyczą.

Mobilne Safari wyposażone w nowe funkcje Reeder oraz listę "Czytelnia".

Nowe funkcje pojawią się też w mobilnym Safari. Jest to przede wszystkim znana z wersji tego programu na duże komputery funkcja Reeder, pozwalająca na przeglądanie istotnej zawartości, a więc tekstu i zdjęć z pominięciem szaty graficznej danego serwisu - jeśli tylko treść na danej stronie znajdzie będzie wystarczająco obszerna, w pasku adresu pojawi się odpowiedni przycisk. Interesujące strony można będzie także dodawać do listy tekstów do przeczytania na później (nazwanej w iOS 5 po prostu "Czytelnia"), dostępnej przez panel zakładek przeglądarki.

W kolejnych wpisach przyjrzymy się innym nowościom w iOS 5.

Co nowego w iOS 5? - opinie i komentarze (1)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

sebx
21-07-2011 - 08:57:18
Ha ... ha ... iOS upodobni się do Androida :-) . Kurcze jak ten system funkcjonował bez takich funkcji ??!!!
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

W ubiegłym tygodniu przyjrzeliśmy się kilku nowym funkcjom, jakie pojawią się w mobilnym systemie Apple. Jest ich jednak na tyle dużo, że trudno byłoby zmieścić ich charakterystykę w jednym, krótkim tekście. Czas zatem na drugą część przeglądu nowości jakie przyniesie iOS 5.

Nowa wersja sytemu została bardzo mocno zintegrowana z popularnym serwisem mikroblogowym, jakim niewątpliwie jest Twitter. Będzie można teraz w prosty sposób podzielić się z innymi użytkownikami wieloma informacjami, bez potrzeby mozolnego wklepywania ich w dedykowanym programie.

Zakładka z opcjami Twittera znajdzie się też bezpośrednio w ustawieniach systemu iOS 5. Bez instalowania dedykowanej aplikacji będzie można wysłać na Twittera informacje o aktualnym położeniu użytkownika, zdjęcia i filmy z biblioteki iPhone'a czy iPada oraz podzielić się adresem aktualnie przeglądanej strony czy filmu, wyświetlanego w aplikacji YouTube.

Nowe aplikacje Przypomnienia i Kiosk oraz propozycje alternatywnych tras w programie Mapy.

Wspomnieć też wypada o kilku mniejszych usprawnieniach i nowościach jakie pojawią się w systemie, zarówno na iPhone jak i iPadzie. O nową funkcjonalność wzbogacono m.in. aplikację Mapy. W iOS 5 program zaproponuje użytkownikowi nie jedną, a kilka możliwych tras. Całkiem nową systemową aplikacją jest Kiosk, z którego użytkownik będzie miał dostęp do elektronicznych wydań gazet i magazynów.

Niewątpliwie przydatną funkcją, jaka pojawi się w nowej wersji systemu są Przypomnienia. Jest to prosta aplikacja do tworzenia list rzeczy do zrobienia, synchronizująca się pomiędzy wszystkimi urządzeniami za pośrednictwem usługi iCloud. Warto wspomnieć, że aplikacja ta wykorzystuje informacje o położeniu i przypomni nam o konkretnej sprawie, jeśli znajdziemy się w okolicy miejsca z nią powiązanego. Każdy z punktów listy może mieć też przypisany konkretny czas, np. godzinę spotkania.

Wspomnieć też wypada o kilku mniejszych usprawnieniach i nowościach jakie pojawią się w systemie, zarówno na iPhone jak i iPadzie. O nową funkcjonalność wzbogacono m.in. aplikację Mapy. W iOS 5 program zaproponuje użytkownikowi nie jedną, a kilka możliwych tras. Całkiem nową systemową aplikacją jest Kiosk, z którego użytkownik będzie miał dostęp do elektronicznych wydań gazet i magazynów.

Aparat dostępny bezpośrednio z ekranu blokady, funkcje zastępujące przyciski urządzenia oraz obsługa usługi iCloud.

Pojawi się też dostęp do aparatu bezpośrednio z ekranu blokowania (czyli tzw. lock screen). Stuknięcie w przycisk znajdujący się obok suwaka odblokowania przeniesie użytkownika od razu do aplikacji Aparat. iOS 5 będzie też oczywiście obsługiwał wspomnianą już nową usługę Apple o nazwie iCloud.

W trzeciej wersji beta iOS 5 dodana została także ciekawa funkcja obsługi iPhone'a oraz iPada bez potrzeby korzystania z przycisków znajdujących się na tych urządzeniach. Ma to ułatwić korzystanie z nich osobom mającym problemy manualne. Za pomocą specjalnego panelu wyświetlanego na ekranie nad innymi elementami systemu, użytkownik będzie mógł regulować głośność urządzenia, zablokować ekran czy symulować potrząśnięcie nim lub wciśnięcie przycisku Home.

Co nowego w iOS 5 cz. 2 - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

W przyszłym miesiącu Apple wypuści aktualizację swojego mobilnego systemu operacyjnego, która przyniesie ze sobą szereg nowości i poprawek.

Według nieoficjalnych doniesień najnowsza aktualizacja mobilnego systemu operacyjnego od Apple ma zadebiutować już w przyszłym miesiącu. Podobno system w tej wersji trafił już w ręce programistów tworzących aplikacje i niedługo zostanie zapowiedziany oficjalnie. Jakich nowości należy spodziewać się po iOS 7.1?

Nieoficjalnie mówi się, że najważniejszymi zmianami wprowadzonymi do iOS 7.1 będą poprawki z zakresu wydajności oraz stabilności systemu. Raczej nie należy spodziewać się rewolucyjnych zmian. Apple na pewno rozwiąże problem z samoczynnym resetowaniem się iPhone'ów i iPadów, który towarzyszy niektórym użytkownikom od samej premiery iOS 7. W planach jest także polepszenie kompatybilności niektórych aplikacji, a także wprowadzenie poprawek do niektórych elementów interfejsu.

iOS 7 oficjalnie zadebiutował 18 września 2013 roku. Wprowadził szereg nowych funkcji i najpoważniejsze zmiany wizualne w całej historii mobilnych systemów Apple. Więcej na ten temat przeczytacie w tym miejscu. Marcowa aktualizacja do wersji 7.1 będzie pierwszą tak dużą poprawką tej wersji systemu.

iOS 7.1 w marcu. Co nowego? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się