Aplikacje nie tylko dla smartfonów i tabletów. Microsoft zdradził jak działać będzie sklepik z aplikacjami dla pecetów z Windows 8.

Microsoft już zarządza jednym sklepem z aplikacjami. Chodzi oczywiście o Marketplace, skąd gry i programy pobierać mogą użytkownicy smartfonów z Windows Phone. W lutym przyszłego roku razem z beta wersją Windows 8, wystartuje sklepik z aplikacjami dla pecetów – Windows Store. Ma być odpowiedzią na świetnie znany wszystkim fanom Maków, Mac App Store od Apple.

Pierwsze aplikacje (w fazie beta) będą darmowe i dostępne dla wszystkich beta testerów nowego Windowsa. Po spodziewanym debiucie Windows 8 w drugiej połowie roku, sklep zacznie być platformą komercyjną.

Aby deweloper mógł publikować w Windows Store aplikacje będzie musiał się zarejestrować – ta przyjemność ma kosztować 49 dolarów. Podział zysków pomiędzy twórcę a dystrybutora (deweloper/Microsoft) wyniesie standardowe 70/30. Jeśli jednak jakaś aplikacja stanie się wyjątkowo popularna i zarobi 25 tysięcy dolarów, Microsoft zrezygnuje z 10% swojej „działki”. Podział 80/20 ma premiować najbardziej kreatywnych twórców.

Jak zdradził Microsoft – Windows Store ma być dostępny dla każdego peceta z Windows 8. Obsługiwać ma 231 państw i ponad 100 języków. Niejasna jest jeszcze kwestia płatności, ale gigant z Redmond prawdopodobnie będzie chciał maksymalnie zlokalizować swoją platformę. W efekcie jest duża szansa, że za programy i gry dla Windows będziemy płacić złotówkami.

Aplikacje maja być indeksowane przez wyszukiwarki internetowe, więc spodziewajcie się interfejsu webowego (a la Android Market). Microsoft liczy na ogromny sukces swojego sklepiku. Pecetów z Windows jest na świecie ponad 1,25 mld.

Windows Store będzie oczywiście zoptymalizowany dla nowego dotykowego interfejsu Metro UI, dzięki czemu ma być bardzo wygodny w obsłudze. Prawdę mówiąc wizualnie nawiązuje do Marketplace. Charakterystyczne są te duże, banalne do klikania kafelki.

 

Fot/Źródło: Microsoft

Windows Store w pigułce. Microsoft ujawnia szczegóły - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Konkurencja dla popularnego Evernote, trafiła na kolejną platformę – iPada. Chodzi o jedną z flagowych aplikacji Microsoftu, czyli OneNote. Do tej pory dostępna była tylko w wersji na iPhone’a.

Obie aplikacje służą do tworzenia oraz synchronizacji szybkich notatek. OneNote jest zresztą świetnie znane użytkownikom pecetów, jako że wchodzi w skład pakietu MS Office.

Wersja OneNote 1.3 obsługuje iPada i jest dostosowana do pracy w wygodnym układzie horyzontalnym na dużym ekranie tabletu. Program wykracza dość daleko poza prostą edycję tekstu. Można szybko wstawiać fotki (także z aparatu), dodawać bullet listy, a wygląd samych notek dość głęboko personalizować. Obsługę ułatwia tryb dwukolumnowy, dzięki czemu większość opcji w odróżnieniu od wersji dla smartfonów dostępna jest pod ręką.

OneNote korzysta z Windows Live ID (utworzenie konta nic nie kosztuje), oraz pozwala na pełną synchronizację z chmurą Microsoft SkyDrive. Aplikacja jest w pełni zlokalizowana i dostępna w polskiej wersji językowej. Jeśli korzystacie dużo i często z iPada, szczególnie w roli narzędzia biznesowego lub podręcznego agregatora treści, warto rozważyć instalację tego typu programu. Obsługa takiego notatnika jest znacznie wygodniejsza niż pełnowymiarowego edytora tekstu.

Aplikację OneNote dla iPada/iPada 2 pobierzecie z App Store za darmo, ale po utworzeniu lub edycji 500 dokumentów, część funkcjonalności jest blokowana. Pełna wersja kosztuje 11,99 euro, oferuje dożywotnią licencję. Microsoft przyjął nieco inną politykę niż Evernote, które z założenie jest darmowe, ale wymaga opłacania regularnego abonamentu (konieczne dla pełnej funkcjonalności tzw. opcji premium).

Fot/Źródło: Microsoft

Microsoft OneNote dla iPada już w App Store - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Można się było tego spodziewać. Z drugiej strony, nikt by się nie obraził, gdyby tablety Surface z Windows RT były jednak nieco tańsze. Szczególnie, że produkt jest nowy i czeka go ostra walka z liderem.

Microsoft rzuca Apple wyzwanie, ustalając ceny swoich tabletów z Windows RT (Windows 8 dla procesorów ARM) dosłownie pod iPada. Pogłoski o niższych cenach, które przez jakiś czas krążyły po sieci możemy włożyć między bajki. Fakty są takie, że Surface zapowiada się dość rewolucyjnie, ale nie będzie tanim gadżetem. Microsoft nie zamierza również specjalnie rozpieszczać konsumentów gratisami – za klawiaturę pełniącą jednocześnie rolę etui trzeba będzie dopłacić ekstra.

Cena tabletu została dostosowana do ceny iPada. Model podstawowy Surface kosztuje dokładnie tyle co tablet Apple

Podstawowy model Surface 32 GB (bez klawiatury) wyceniony został na 499 dolarów w USA i 399 funtów w Wielkiej Brytanii. W dwóch krajach Eurostrefy gdzie również zadebiutuje 26 października, będzie kosztował 479 euro (Niemcy) i 489 euro (Francja). Identycznie wyglądają startowe ceny nowego iPada w wersji 16 GB + Wi-Fi. Ta sama sytuacja dotyczy Australii i Kanady.

Za komplet tablet + dotykowa klawiatura Touch Cover trzeba będzie dopłacić 100 dolarów lub 100 euro. Sama klawiatura kosztuje 119,99. Za bardziej profesjonalną wersję z przyciskami fizycznymi Type Cover, portfel klienta zostanie uszczuplony o 129,99 – dolarów i euro. Taka polityka Microsoftu powoduje, że europejskie ceny akcesoriów są wyraźnie wyższe o cen amerykańskich. Surface dostępny jest także w wersji z 64 GB pamięci i dotykową klawiaturą w zestawie. Amerykanie zapłacą za taki zestaw najmniej - 699 dolarów.

Podstawowy model Surface 32 GB (bez klawiatury) wyceniony został na 499 dolarów w USA i 399 funtów w Wielkiej Brytanii.

Tablet Surface pojawi się 26 października na ośmiu rynkach. Poza krajami wymienionymi powyżej, zadebiutuje również w Chinach (jako odrębny rynek liczony jest Hong Kong). Co z szerszą dostępnością? Microsoft nie zdradza szczegółów. Mówi się jednak, że w innych krajach (być może także Polsce) Surface pojawi się prawdopodobnie na początku 2013 roku. Microsoft trzyma w szufladzie jeszcze jedną premierę – Surface Pro. Chodzi o droższą wersję tabletu, bazującą na procesorach Intela. Będzie ona pracowała pod kontrolą Windows 8 Pro, a więc pecetowej wersji nowych okienek.

Fot. Microsoft

Surface w cenie iPada. Microsoft wchodzi w buty Apple - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Po kilku smartfonach z Windows Phone czas w końcu, aby Nokia wypuściła tablet z Windows 8.

Tablet Nokii to urządzenie, o którym mówi się od dawna. Już niejedne targi elektroniki miały być, zgodnie ze spekulacjami, okazją do jego prezentacji. Tymczasem jak go nie było, tak go nie ma.

Z najnowszych informacji wynika, że tablet Nokii i nowe modele smartfonów Nokia Lumia (najczęściej mówi się o modelach Nokia Lumia 928, Nokia Lumia EOS i Nokia Catwalk) zostaną zaprezentowane 14 maja. Fiński koncern już rozesłał do mediów zaproszenie na konferencję prasową, która tego dnia odbędzie się w Londynie.

Prezentacja tabletu Nokii jest prawdopodobna, ponieważ do sieci wyciekła także jego specyfikacja. Urządzenie ma zostać wyposażone w 10,1-calowy wyświetlacz dotykowy o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Za wydajność odpowie procesor o częstotliwości taktowania 1 GHz, wspierany przez 1 GB pamięci RAM. Nad wszystkim będzie czuwał Windows 8 lub Windows RT. Wymiary ubudowy to 256,5 x 175,3 x 9,7 mm, a waga całości wynosi 676 gramów.

Źródło: Phonearea
Fot.: Concept-Phones

W maju zobaczymy tablet Nokii? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się