Krótkie wiadomości tekstowe coraz częściej przekazywane są przez Internet, ale typowe SMS-y wciąż mają się bardzo dobrze. Producenci oprogramowania dążą więc do zapewnienia ich wygodnej obsługi, a EvolveSMS jest skutkiem tych starań.

0

Ocena autora

EvolveSMS to zamiennik standardowej aplikacji do obsługi wiadomości SMS i MMS. Nazwa wskazuje na ewolucję, i rzeczywiście nią jest, jeśli korzystasz ze stosunkowo świeżych rozwiązań technologicznych. 

Właściciele starszych urządzeń mogą jednak mówić o rewolucji, bowiem aplikacja wykorzystuje najlepsze rozwiązania programistyczne do obsługi wiadomości w naprawdę „smacznym” wydaniu. Przejrzysty, polski interfejs, wyskakujące powiadomienia, autokorekta ogonków – czego chcieć więcej?

Po pierwszym uruchomieniu program zapyta o możliwość zarchiwizowania posiadanych SMS-ów celem szybszego ich przetwarzania. Nie trzeba przy tym obawiać się ich całkowitej kasacji – zostanie wykonana jedynie kopia zapasowa, do której w razie potrzeby można się dostać z poziomu ustawień.

Lewa krawędź ekranu skrywa listę konwersacji, które reprezentowane są przez imiona i nazwiska naszych adresatów oraz ich zdjęcia w postaci graficznych miniaturek. Te stanowią z kolei odnośnik do systemowych opcji kontaktu, tj. połączenie, SMS lub e-mail. Rozmowę można też szybko zarchiwizować – wystarczy, podobnie jak w mobilnym Gmailu, przeciągnąć palcem po konwersacji w prawą stronę.

Po kliknięciu w wybraną korespondencję zostanie wyświetlona pełna historia wiadomości wymienionych z daną osobą. Aby dostać się do innej konwersacji nie trzeba ponownie wyświetlać ich listy – można przerzucać je gestami. Lista SMS-ów jest czytelna, a poszczególne pozycje są wyraźnie oddzielone. W górnej części okna widnieje dodatkowo nazwa kontaktu wraz z ikoną, której tło zbudowano na bazie miniatury graficznej, a jeśli jej nie ma – tło nadawane jest losowo. Z kolei przy dolnej krawędzi ulokowano pasek wprowadzania SMS-a wraz z przyciskiem transformującym na MMS. 

Jeśli zdecydujemy się na wiadomość multimedialną, otrzymamy cały szereg funkcji jej urozmaicenia – można nagrać dźwięk i wideo, dołączyć animację GIF lub zwykłe zdjęcie, a także wizytówkę czy lokalizację. Niestety, niektóre z tych opcji będą wymagały zakupu pakietu rozszerzającego za ok. 4,50 zł.

Na koniec warto również wspomnieć o funkcji niezwykle istotnej w polskich realiach, a mianowicie o automatycznym korygowaniu „ogonków”, dzięki czemu wiadomości nie będą skracane, jeśli wprowadzimy litery ą, ę, ś, ć itp. – zostaną zastąpione ich odpowiednikami bez znaków diakrytycznych. Sam interfejs został też całkowicie przetłumaczony, a w dodatku oferuje szerokie możliwości personalizacji. Niestety, za dodatkowe motywy graficzne również pobierana jest opłata.

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Wysyłaj SMS-y wygodniej z EvolveSMS - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
25.08.2011

Dzwoń wygodnie

Telefon ma służyć do dzwonienia. Choć w smartfonach ta funkcja zeszła jakby na drugi plan to trudno wyobrazić sobie rozwój mobilnej technologii bez niej. W smartfonach z Androidem można spotkać się z różnymi dialerami i książkami telefonicznymi ułatwiającymi kontakt. Jak sprawić, by korzystanie z najważniejszej funkcji telefonu stało się naprawdę wygodne?

Dialer – słowo klucz – to program, który umożliwia wykonywanie połączeń. W smartfonach z Androidem domyślny dialer występuje zwykle pod nazwą „Telefon”. Jest to jeden z nielicznych elementów, który w trakcie rozwoju systemu Google praktycznie się nie zmienił, a jedyne widoczne poprawki dotyczyły wyglądu klawiatury. Aby wyszukać kontakt wciąż konieczne jest przewijanie długiej listy - to niewygodne rozwiązanie, rodem z iOS.

Nic nie zapowiada nagłej zmiany podejścia Google do tego elementu, ale producenci sprzętu i oprogramowania wzięli sprawy w swoje ręce. HTC oferuje wygodny dialer w swoim Sense UI, Samsung i LG również dysponują swoimi rozwiązaniami, a nawet Huawei potrafił stworzyć coś wygodniejszego (chociaż trudno chyba nie było). Podstawowa różnica polega na sposobie wyszukiwania, które podobne jest do tego ze zwykłych telefonów. Tryb T9 – tak nazywa się możliwość wyszukiwania kontaktów przez wybieranie odpowiednich przycisków na klawiaturze telefonu, do których przyporządkowane są litery (tak samo jak na zwykłym telefonie). Nieraz wystarczy wybrać 2-3 przyciski aby móc wykonać połączenie do danej osoby.

Youlu Address Book to zarówno wygodny dialer, jak i program do obsługi wiadomości SMS.

Jeżeli jednak nie posiadasz telefonu z nakładką producenta, nic straconego. W Markecie można znaleźć kilkanaście programów oferujących zróżnicowany zakres funkcji.

Do najpopularniejszych należą:

Cała piątka umożliwia szybkie wyszukiwanie w trybie T9. Niektóre oferują również różne tryby podglądu listy i dostęp do grup kontaktów. W programie GO Contacts można zainstalować dodatkowe skórki, Youlu Address Book oferuje obsługę wiadomości tekstowych, a AContact umożliwia instalację wtyczek rozszerzających podstawową funkcjonalność. Który jest najlepszy? Trudno jednoznacznie stwierdzić. Najlepiej przetestować je wszystkie i wybrać tą, która najlepiej działa na naszym telefonie.

Przy tej okazji warto również wspomnieć o polskim rodzynku, który może śmiało stawać w szranki z tymi programami. myDialer, bo o nim tu mowa, oferuje szybki i wygodny interfejs. Program działa zarówno w trybie pionowym, jak i poziomym. Niestety można się nim cieszyć za darmo tylko przez 7 dni, później trzeba wykupić klucz rejestracyjny przez PayPal.

Wskazówka: Jeżeli masz wrażenie, że program działa powoli, a jego reakcje są opóźnione, warto wyłączyć w ustawieniach widok miniatur zdjęć i wibrację. Program będzie się ładował znacznie szybciej (bo nie musi wczytywać zdjęć), a dotknięcie klawiatury nie wywoła wibracji (ale przyspieszy działanie).

Dzwoń wygodnie - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Bezprzewodowa obsługa smartfonu z Androidem należy do głównych cech systemu Google. Cech, bo dla jednych to olbrzymia zaleta, a dla innych wręcz przeciwnie - ogromna wada. Gigantowi z Doliny Krzemowej nie można jednak odmówić, że zdołał w pewnym stopniu odzwyczaić nas od używania kabli. To samo robią niezależni programiści, których aplikacje umożliwiają wysyłanie wiadomości SMS, wykonywanie połączeń i zarządzanie smartfonem bez pośrednictwa uciążliwego okablowania.

Aplikacje tego typu charakteryzują się zwykle tym, że wystarczy je zainstalować, uruchomić i zapomnieć o nich. Taką też jest Phonedeck, który po wstępnej konfiguracji nie będzie nam już zaprzątał głowy, chociaż wciąż można go użyć do podglądu różnych statystyk. Co ciekawe, w przeciwieństwie do alternatywnych rozwiązań, tutaj nie trzeba być podłączonym do tej samej sieci Wi-Fi, co nasz komputer, jednak trzeba uzbroić się w nowe konto, które zakładamy po pierwszym uruchomieniu aplikacji.

Po zalogowaniu należy wybrać typ synchronizacji - pełny, tylko do odczytu lub wyłączony. Pod tym pierwszym kryje się możliwość pełnej edycji kontaktów i aktywności w chmurze, ale jeśli względy bezpieczeństwa stanowią dla nas priorytet, lepiej wybrać opcję “tylko do odczytu” (tym bardziej, że kontakty można też edytować w dedykowanym serwisie Google). Po pomyślnej synchronizacji zostanie wyświetlony krótki przewodnik po najważniejszych funkcjach serwisu.

Funkcje programu ograniczone zostały do krótkich statystyk (liczba połączeń, SMS-ów, kontaktów) oraz listy najczęściej używanych kontaktów. Z poziomu strony internetowej Phonedeck.com można uzyskać dostęp do listy aktywności, czyli połączeń i SMS-ów. Każdym można podzielić się ze znajomymi, do każdego można szybko zadzwonić i wysłać wiadomość. W zależności od wybranego typu synchronizacji uzyskamy możliwość edycji kontaktów po kliknięciu w odnośnik “Contacts” umieszczony po lewej stronie. Szczegółowe statystyki dostępne są w zakładce “Insights”, gdzie poznamy listę osób, z którymi kontaktowaliśmy się najczęściej lub tych, które kontaktowały się z nami, przy podziale na tydzień, miesiąc i rok. Należy jednak pamiętać, że wykonywanie połączeń lub wysyłanie SMS-ów jest płatne według stawek operatora, a my tylko zlecamy odpowiednią aktywność - po “wykręceniu numeru” na telefonie zostanie wywołane nowe połączenie. POBIERZ

DeskSMS jest znacznie prostszą aplikacją. I to zarówno pod względem funkcjonalności, jak i intuicyjności. Jest też niestety płatnym programem, a portfel nowego nabywcy uszczupli się o ok. 15 zł, jeśli w ciągu dwóch tygodni przekona się o wartości aplikacji - tyle właśnie trwa okres próbny. Uruchamiamy aplikację, zezwalamy na dostęp do konta Google i gotowe - konfiguracja została uproszczona do minimum. Od teraz wszystkie nowe SMS-y będą trafiać do nas także w postaci maili, a nawet w formie nowego chatu na Google Talk. Później wystarczy odpowiedzieć na taką wiadomość w przeglądarce internetowej, by szybko wysłać SMS-a do naszego rozmówcy. Małą niedogodnością mogą być mnożące się powiadomienia, bo obok typowego komunikatu o SMS-ie, otrzymamy także informację o nowym chacie i mailu, jednak wszystkie można wyłączyć w ustawieniach aplikacji. Ponadto, twórcy udostępniają wtyczki do przeglądarek Chrome i Firefox, dzięki którym zawsze będziemy na bieżąco ze wszystkimi powiadomieniami. Warto też stworzyć odpowiednie filtry wiadomości na swoim koncie pocztowym, by zachować organizację maili (Gmail > Ustawienia > Filtry). POBIERZ

Android bez kabli, czyli SMS-y z przeglądarki - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Na łamach portalu prezentujemy mnóstwo różnych aplikacji. Można je uznać za użyteczne, ciekawe i funkcjonalne, ale co w przypadku, gdy jest wręcz przeciwnie, a program nie spełnia naszych wymagań lub działa nieprawidłowo? Na smartfonie z Androidem jego usunięcie zajmie dosłownie kilka sekund.

Producenci sprzętu, implementując autorskie rozwiązania programowe, mają na celu dobro użytkowników. Dodają, odejmują, a wynikiem tego działania jest system skrojony na miarę, który w mniejszym lub większym stopniu odbiega od domyślnych założeń Google. Pierwotnie zarządzanie aplikacjami możliwe było wyłącznie z poziomu ustawień telefonu. Producenci sprzętu i oprogramowania sprawili jednak, że usuwanie programów stało się wygodniejsze - w niektórych przypadkach wystarczy uruchomić tryb edycji, a później jednym kliknięciem można usunąć daną pozycję. Dzisiaj nie trzeba już nawet dotykać smartfonu lub tabletu, by usunąć zbędny program – można to zrobić zdalnie za sprawą odświeżonej wersji sklepu Google Play.

Szybkie usuwanie aplikacji w Androidzie 4.0 - po otwarciu listy aplikacji należy przytrzymać palec na wybranej pozycji, a następnie przeciągnąć ją na opcję „Odinstaluj”

Aby usunąć aplikację za pośrednictwem Sklepu, należy kliknąć w przycisk „Moje Aplikacje Android”, umieszczony powyżej listy programów na głównej stronie Google Play. Po chwili zobaczymy miniatury smartfonów, z których korzystamy (lub korzystaliśmy), a poniżej – zainstalowane w nich aplikacje. Kliknięcie w ikonę oznaczoną symbolem kosza spowoduje uruchomienie zdalnej deinstalacji programu.

Posiadacze urządzeń z Androidem 4.0 otrzymali możliwość szybkiego usuwania programu z pamięci urządzenia. Po otwarciu listy aplikacji należy przytrzymać palec na wybranej pozycji, a następnie przeciągnąć ją na opcję „Odinstaluj”. Zachowujemy się więc podobnie, jak w przypadku dodawania skrótu na pulpicie, z tą różnicą, że upuszczając skrót na tej opcji decydujemy o uruchomieniu deinstalatora.

Jeśli często instalujesz nowe oprogramowanie, lepszym rozwiązaniem może być dla Ciebie skorzystanie z programów ułatwiających zarządzanie aplikacjami. Bardzo często taką funkcjonalnością dysponują menedżery plików, jak choćby Astro File Manager czy Solid Explorer. Podobne możliwości usuwania danych mogą również serwować menedżery zadań (np. Advanced Task Manager). Easy Uninstaller to z kolei program stworzony z myślą o osobach, których urządzenia pękają w szwach od nowych produktów – umożliwia odinstalowanie wielu aplikacji na raz.

Niezależnie jednak od producenta sprzętu i oprogramowania, w każdym smartfonie z Androidem można usunąć wybraną aplikacje z poziomu dedykowanych opcji ustawień. Menu, Ustawienia, Aplikacje – tu znajdziemy wszystkie zainstalowane programy. Po kliknięciu w daną pozycję zostaną wyświetlone informacje o poziomie wykorzystania zasobów pamięci. Przyciskiem „Odinstaluj” dopełniamy dzieła – program po chwili zniknie z pamięci urządzenia.

Usuwaj aplikacje z Androida szybko i wygodnie - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się