Mapy Google są jedną z najpopularniejszych aplikacji dla smartfonów. Oprócz możliwości wyszukania niemal dowolnego miejsca na świecie, oferują także wygodny podgląd punktów użyteczności publicznej, czyli restauracji, kin, stacji benzynowych itd. Czyli robi wszystko to, czego wymagamy od pełnowartościowej nawigacji. A w tej funkcji produkt Google też sprawuje się całkiem nieźle.

Nawigacja Google stosunkowo długo dostępna była wyłącznie dla amerykańskich użytkowników smartfonów z Androidem. Oburzenie mieszkańców pozostałych krajów dało swój wyraz w licznych modyfikacjach, dzięki którym możliwe było korzystanie z nawigacji w dowolnym miejscu na świecie. Skoro więc działa prawidłowo, dlaczego jego obszar działania jest tak ograniczony? Jest, a raczej był, bo internetowy gigant w połowie ubiegłego roku udostępnił swoją nawigację w kilkunastu kolejnych krajach, wśród których nie zabrakło Polski.

Nawigację można rozpocząć po uruchomieniu dedykowanego skrótu na liście aplikacji lub bezpośrednio z Map Google. Wystarczy kliknąć w lewym górnym rogu na ikonę mapy, a później z rozwijanej listy wybrać Nawigacja. Innym sposobem jest wyszukanie „Trasy dojazdu” – po określeniu miejsca początkowego i końcowego należy kliknąć na przycisk oznaczony niebieską strzałką, by program wytyczył trasę i rozpoczął nawigowanie.

Program Google jest nawigacją on-line, co często przyprawia o zgrozę potencjalnych użytkowników, którzy jednoznacznie utożsamiają ten fakt z koniecznością transferu dużej ilości danych. Jednak w przypadku Map Google problem jest marginalny dzięki wykorzystaniu technologii wektorowej do renderowania treści. Oznacza to, że pobierane są wyłącznie te elementy mapy, które są niezbędne do sprawnego nawigowania. Wśród innych obaw użytkowników programów on-line często pojawia się problem braku łączności internetowej, co jednocześnie uniemożliwia sprawne nawigowanie. W produkcie wyszukiwarkowego potentata dopiero wyraźne naruszenie wytyczonej ścieżki może nas wyprowadzić w pole, i to dosłownie. Aplikacja zapisuje bowiem część trasy w pamięci, więc nie grozi nam natychmiastowa dezorientacja. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku widoku satelitarnego - w tym przypadku pobierane są zdjęcia terenu, które mogą znacznie zubożyć nasz pakiet danych.

W przeciwieństwie do typowych programów nawigacyjnych, ten nie oferuje możliwości ustawienia różnych głosów, które będą nas prowadzić do celu. Mapy Google "mówią głosem" zainstalowanego syntezatora mowy, przesyłając do niego komunikaty tekstowe, które przetwarzane są w czasie rzeczywistym na głos. Jeśli więc zainstalujemy syntezator mowy IVONA, to właśnie Maja użyczy swojego pięknego głosu podczas udzielania kolejnych wskazówek.

Warto również wspomnieć o narzędziach, które zwykle dostępne są w zaawansowanych urządzeniach nawigacyjnych, a jedną z nich jest informacja o natężeniu ruchu - kolor zielony informuje o wysokiej przepustowości drogi, natomiast czerwony lub czarny o zakorkowaniu. Cel trasy można podać głosowo w trakcie podróży, a sama nawigacja może dostosować się do sposobu poruszania (pieszo lub samochodem), wytyczając odpowiednią trasę. Kolorystyka mapy automatycznie dostosowuje się do pory dnia, więc nie ekran nie będzie nas razić w środku nocy.

Mapy Google dostępne są za darmo w sklepie Google Play.

Z nawigacją Google do celu - opinie i komentarze (2)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Alicja
15-06-2012 - 11:17:13
No niby tak, do pewnego momentu można te dwie aplikacje ze sobą w pewnym stopniu porównywać, ale od momentu premiery nav 8.0 oprogramowanie Google, mówiąc delikatnie zostaje w tyle, zwłaszcza, że z wielu nowych funkcji można korzystać zupełnie za darmo
  (0)
Odpowiedz
Tomek
15-06-2012 - 11:12:46
Potwierdzam bardzo dobra nawigacja, korzystałem z niej przez dłuższy czas naprzemiennie z naviexpertem. Samo porównanie oczywiście wypada na korzyść navi, ale do Google można się też przyzwyczaić.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Google opublikował nową wersję Map dla systemu Android. Szósta odsłona popularnej aplikacji przyniosła drobne zmiany stylistyczne w interfejsie, a także funkcję, która jest tyleż użyteczna, co kontrowersyjna.

W Google Maps 6.0 wprowadzono następujące zmiany:

  • są już dostępne mapy obiektów (beta) dla wybranych lotnisk, centrów handlowych i wielu innych. Więcej informacji na g.co/indoormaps
  • dodano menu na górnym pasku narzędzi do łatwego przełączania popularnych funkcji
  • zaktualizowana strona Miejsc zawiera teraz popularne wyszukiwania określane na podstawie lokalizacji

Najwięcej kontrowersji budzi ta pierwsza, najpoważniejsza zmiana – nawigacja wewnątrz budynków. Po pierwszym zachwycie pojawia się bowiem myśl o kolejnym ograniczeniu naszej prywatności. Google będzie teraz przecież wiedział, do jakich sklepów chodzimy i jak długo w nich przebywamy. Z drugiej strony, czy teraz podróż po sklepach nie będzie łatwiejsza? Od razu dowiemy się, w którym kierunku należy się udać, by kupić nową parę dżinsów lub wrzucić coś na ząb. Nad takimi dylematami przyjdzie nam, Polakom, jeszcze chwile się zastanowić, ponieważ aktualnie nawigacja wewnątrz centrów handlowych i lotnisk działa głównie w Stanach Zjednoczonych i wybranych miejscowościach Europy Zachodniej.

 

Google Maps 6.0 można pobrać z Android Marketu.

Fot. źródło: Google

Google Maps 6.0 z nawigacją wewnątrz budynków - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

NaviExpert wszystkim użytkownikom T-Mobile pomoże dojechać do celu szybko, bezpiecznie i komfortowo.

0

Ocena autora

Kierowcy wybierający się w podróż, muszą liczyć się z takimi utrudnieniami na drogach jak: zakorkowane wylotówki, wzmożone kontrole drogowe oraz zaskakująco duża liczba fotoradarów. Aby łatwiej dojechać do celu, wybrać optymalną trasę, nie stracić wolnego czasu w korkach i nie otrzymać po drodze mandatu warto wyposażyć się w nawigację NaviExpert, która jest dostępna dla wszystkich użytkowników T-Mobile. 

NaviExpert dzięki funkcji omijania korków wytycza trasy optymalne pod kątem czasu dojazdu. Jeżeli system wykryje korek na danej trasie, wybierze nową - taką, która go ominie. Funkcja ta przyda się szczególnie kierowcom, którzy planują wyjazd na długi weekend lub wakacje. W tym czasie, podobnie jak w latach ubiegłych na wylotówkach z dużych miast prowadzących do popularnych miejscowości wypoczynkowych utworzą się olbrzymie korki.

Na trasach nad morze, na Mazury oraz w góry kierowcy mogą spodziewać się, poza standardowymi już fotoradarami, większej liczby patroli drogowych. Aby podróż nie była zbyt kosztowna, przed mandatami ochroni kierowców funkcja ostrzeżeń CB dostępna w NaviExpert. Ostrzeżenia CB przenoszą funkcjonalność powszechnie używanego CB radia do aplikacji mobilnej.  Za ich pomocą kierowca informowany jest o fotoradarach, kontrolach drogowych, wypadkach i innych utrudnieniach. Już w chwili zgłoszenia przez użytkownika w aplikacji pojawia się ikona z ostrzeżeniem, a informacja w formie graficznej i głosowej jest wysyłana do wszystkich użytkowników NaviExpert znajdujących się w okolicy miejsca zgłaszanego.

Aby przekonać się o skuteczności aplikacji NaviExpert, kierowcy mogą testować ją za darmo. Po bezpłatnym tygodniowym miesięczna opłata za korzystanie z usługi to zaledwie 9,08 zł miesięcznie. Korzystanie z ostrzeżeń CB oraz funkcji omijania korków jest natomiast bezpłatne – nie trzeba mieć aktywnej subskrypcji.

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Z nawigacją NaviExpert dotrzesz do celu bezpiecznie i szybko! - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

NaviExpert to z pewnością jedna z najlepszych nawigacji na rynku, która wygrała wiele niezależnych testów dziennikarskich. Dzięki niej unikniesz mandatów, skrócisz czas podróży i zawsze będziesz miał dostęp do aktualnych map. W promocji T-Mobile MyBox możesz ułożyć nieograniczoną liczbę tras i nawigować do 20 punktów docelowych przez 30 dni za darmo!

0

Ocena autora

Życie kierowcy nie jest proste. Polska od kilku lat jest w budowie. Powstają nowe autostrady i drogi, przeprowadzane są dziesiątki remontów. I chociaż jeszcze nie możemy być w 100 proc. zadowoleni z rezultatów, to z pewnością przyznać trzeba, że dużo się dzieje. Przez to czasami ciężko jest się połapać czy dana trasa jest już przejezdna czy jeszcze nie. W tym miejscu z pomocą przychodzi nawigacja NaviExpert, z której korzystać możecie na Waszych smartfonach i tabletach z Androidem!

Omijaj korki i jedź najlepszą trasą!
Chyba nie ma takiego kierowcy na świecie, który lubiłby stanie w korkach. Tracimy wtedy dużo czasu i jeszcze więcej nerwów. Czy nie byłoby cudownie ominąć zakorkowane trasy i tak ułożyć sobie drogę, by dotrzeć nad morze czy w góry znacznie szybciej?

NaviExpert daje właśnie takie możliwości. Nawigacja ma funkcje omijania korków i wytaczania optymalnej trasy pod kątem czasu dojazdu. Jeżeli system wykryje korek na danej trasie, wybierze nową! A wszystko dzięki technologii Community Traffic. Producent aplikacji podkreśla, że dzięki NaviExpert oszczędzamy średnio 26 proc. czasu podróży!

Jak korzystać z NaviExpert?

1. Pobierz MyBox
2. Pobierz NaviExpert dzięki MyBox
3. Wypróbuj przez 30 dni za darmo
4. Korzystaj jak długo zechcesz za jedyne 7,90 zł lub za darmo w taryfieChroń się przed mandatami!
Mobilna nawigacja jest wyposażona również w funkcję ostrzeżeń CB. Co konkretnie dzięki temu potrafi? Aplikacja czerpie z powszechnie używanego CB radia. Dzięki temu kierujący jest zawsze informowany o fotoradarach i kontrolach drogowych. Mandat nam wtedy nie grozi, a nasza jazda będzie też znacznie bezpieczniejsza. Funkcja ostrzeżeń CB daje znać także o wypadkach i utrudnieniach w ruchu na trasie. Wyznaczona alternatywna trasa zagwarantować ma bezproblemowe dotarcie do celu.

Mapy zawierają również informacje o ograniczeniach prędkości i niebezpiecznych miejscach. Można również sprawdzić ceny benzyny i tankować taniej. Użytkownik ma też stały dostęp do bogatej bazy użytecznych miejsc i wydarzeń. W aplikacji znajdziemy ponad 400 tys. miejsc, takich jak stacje paliw, bankomaty, kina, sklepy czy urzędy.

Z NaviExpertem na naszym telefonie dojedziemy wszędzie szybko i bezpiecznie!

NaviExpert hitową aplikacją w T-Mobile MyBox. Co oferujemy?
NaviExpert jest jednym z Hitów wchodzących w skład nowej usługi T-Mobile MyBox. Pozwala ona na korzystanie z przydatnych aplikacji bez kupowania ich w sklepie Google'a, a więc nie wymaga posiadania karty kredytowej. Płatności za dostęp do NaviExpert i innych Hitów doliczane są do comiesięcznego rachunku, który otrzymuje abonent T-Mobile lub pobierane są ze środków, którymi użytkownicy mix i pre-paid doładowali telefony, zatem są proste i bezpieczne.

Aplikację można pobrać za pośrednictwem wspomnianej usługi MyBox wysyłając darmowego SMS-a o treści MYBOX na numer 80545. Bezpośredni QR code oraz przycisk do pobrania T-Mobile MyBox znajduje się także na początku i końcu tego artykułu.

W promocji T-Mobile MyBox możesz ułożyć nieograniczoną liczbę tras i nawigować do 20 punktów docelowych przez 30 dni za darmo! Potem korzystasz z aplikacji jak długo chcesz, płacąc jedynie 7,90 zł za każde kolejne 30 dni lub nie płacąc nic więcej, jeśli wybierzesz NaviExpert jako usługę promocyjną w taryfach z MyBox.

Korzyści, o których wspominamy, dotyczą NaviExperta dostępnego z poziomu MyBox. Warto pamiętać, że do korzystania z MyBox, a tym samym z NaviExpert, bez obaw o koszty niezbędny jest internet mobilny przez Wi-Fi lub 3G, dlatego warto pomyśleć o wykupieniu pakietu internetowego (szczegółową ofertę znajdziecie na naszej stronie).

NaviExpert krok po kroku
Po pobraniu MyBox na nasze mobilne urządzenie, wyświetlą się nam dostępne w jej ramach aplikacje wchodzące w skład Hitów. Jedna z nich została oznaczona jako NaviExpert. Należy kliknąć na przycisk z napisem Wypróbuj. Tutaj znajdziemy informacje o NaviExpert w pigułce i jest to także miejsce, gdzie możemy zdecydować się na wypróbowanie aplikacji.
Instalujemy aplikację na naszym smartfonie lub tablecie.

Przypominamy wszystkim kierowcom, że do używania mobilnej nawigacji w samochodzie bardzo przyda się nabycie specjalnego uchwytu, dzięki któremu możemy przymocować nasz telefon np. do szyby auta. Dzięki temu kierowca i pasażerowie w wygodny i bezpieczny sposób mogą śledzić pokazywaną trasę na mapie.

Obsługa nawigacji jest prosta i intuicyjna. Producent zadbał, by poruszanie się po aplikacji było przede wszystkim logiczne. Najważniejszym jej aspektem są oczywiście aktualne mapy. To w tym miejscu wpisujemy, gdzie chcemy dotrzeć. Aplikacja wyznacza nam rekomendowaną trasę. Jeżeli ją akceptujemy, możemy ruszać w drogę, a NaviExpert poprowadzi nas do celu. Zaznaczoną drogę będziemy widzieć na mapie, a aplikacja będzie nas dodatkowo prowadzić "głosowo".

Ostrzeżenia CB często pomagają podczas jazdy. W czasie podróży ekran telefonu automatycznie będzie się odświeżał i pokazywał ewentualne zagrożenia na drodze. Warto rewanżować się innym kierowcom. Wystarczy dotknąć wybranej ikony w czasie jazdy, a inni użytkownicy NaviExpert zostaną ostrzeżeni o wypadkach, remontach czy fotoradarach, które Ty zauważyłeś.

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

NaviExpert: ominiesz korki i ekspresowo dotrzesz do celu! - opinie i komentarze (4)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

jmo
16-10-2015 - 14:27:55
Wersja Navi z pakietu MyBox to 9.1.3, tymczasem wersja na GooglePlay to już 9.3. Kiedy aktualizacja i na jakich warunkach?
  (0)
Odpowiedz
Konsultant T-Mobile
17-10-2015 - 07:41:32
Witam. Na tą chwilę nie mamy żadnych informacji o aktualizacji aplikacji Naviexpert w wersji dla klientów T-Mobile do wyższej wersji. Pozdrawiam
  (0)
Odpowiedz
megabajt
11-08-2015 - 22:53:51
Mam problem z przywróceniem odinstalowanej aplikacji NaviExpert. Posiadam abonament z Navi w pakiecie, po miesiącu użytkowania otrzymałem SMS z informacją przedłużenia lub rezygnacji korzystania z nawigacji. SMS informował że w przypadku przedłużenia będzie potrącone 7,99 zł miesięcznie. Skoro ma aplikacja być za darmo przez czas trwania umowy to dlaczego miesięczna opłata, więc odpisałem na SMS NEBOX ANULUJ a aplikację usunąłem. Dzisiaj dowiaduję się że na te SMS-y nie trzeba zwracać uwagi jeżeli aplikacje zawarte są w pakiecie. Proszę o jakąś podpowiedź w jaki sposób przywrócić nawigację. Dziękuję i pozdrawiam.
  (0)
Odpowiedz
parowuz
01-05-2015 - 08:56:29
Bardzo dobra aplikacja jednak t mobile powinien dodać za mniejsza cenę na tydzień ponieważ ostatnio potrzebowałem na 3 dni gps a ponieważ byłem w obcym mieście a tu musiałem zapłacić 8 zł jednak nie ma tego złego mało zapłaciłem a aplikacja dala wiele więcej niż się spodziewałem.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się