W ramach tegorocznego cyklu Klasyka Kina będziemy mieli okazję zobaczyć ocalałe fragmenty filmu „Cud nad Wisłą. Widowisko filmowe w 8-miu aktach na tle wypadków sierpniowych roku 1920 r.”

Premiera filmu, zrealizowanego na zamówienie Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych, odbyła się 16 marca 1921 r. Fabuła zbudowana jest wokół historii wojny bolszewicko-polskiej i pokazuje Polaków i Bolszewików podczas toczących się działań wojennych.

Dzieje bohaterów rozpoczynają się w wieczór wigilijny 1919 r. a kończą bitwą warszawską, nazwaną później cudem nad Wisłą. Ponieważ film powstał na zamówienie Wydziału Propagandy MSW, pokazano w nim bój Polaków z Kresów o przynależność do rodzącej się Polski, bój który zakończył się sukcesem – ucieczką wroga.

Poznajemy Macieja Wierunia – zamożnego gospodarza z Kresów, jego córkę Krystę, lekarza Jana Powadę, Piotra – dozorcę szpitala dziecięcego oraz bolszewickiego agitatora Jana Rudego.

Film został wyreżyserowany przez Ryszarda Bolesławskiego, a w głównych rolach wystąpiły gwiazdy przedwojennego kina w Polsce: Jadwiga Smosarska, Stefan Jaracz i Kazimierz Junosza-Stępowski.

Do naszych czasów zachowały się jedynie 39-minutowe fragmenty z ok. 80 minutowego filmu i to właśnie one zostaną pokazane podczas Festiwalu.

 

Fot. Materiały prasowe

Cud nad Wisłą – nieme widowisko filmowe - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Aplikacja znana dotąd jako Silent Film Director zmieniła nazwę i zyskała nowe funkcje. Vintagio to świetne narzędzie, dzięki któremu w kilka chwil stworzymy swój własny, klimatyczny niemy film.

0

Ocena autora

Dostępny od jakiegoś czasu w App Store program Silent Film Director doczekał się aktualizacji, która nie tylko spowodowała zmianę jego nazwy na Vintagio, ale również wzbogaciła go o kilka nowych efektów. Jak wskazuje na to poprzednia nazwa, jest to aplikacja pozwalająca na nagrywanie niemych filmów. Takich z podkładem muzycznym, w stylu sprzed kilkudziesięciu lat!

Dzięki Vintagio możemy nagrywać zupełnie nowe nieme filmy lub odpowiednio obrabiać i edytować te już znajdujące się w naszej bibliotece. Na samym początku wybieramy jeden z siedmiu filtrów graficznych (polecamy 20's Newborn), jakość filmu i jego prędkość, a także najbardziej odpowiadający nam podkład muzyczny. Fabryczne utwory brzmią dokładnie tak, jak można by się tego spodziewać po edytorze niemych filmów, ale istnieje też możliwość załadowania własnej muzyki.

Dzięki intuicyjnemu interfejsowi, program jest bardzo prosty w obsłudze. Stworzenie własnego niemego filmu to kwestia kilku minut.

Następnie pozostaje nam już tylko zarejestrowanie filmu i po krótkiej chwili przeznaczonej na renderowanie, które jest urozmaicane przez rozmaite wyświetlane na ekranie ciekawostki, możemy cieszyć się z własnej mini-produkcji w stylu typowym dla początków kina. Cały proces tworzenia własnego niemego filmu przebiega bardzo szybko. Obsługa programu jest banalnie prosta, można go opanować dosłownie w kilka chwil. Największa w tym zasługa czytelnego i intuicyjnego interfejsu.

Vintagio posiada dwa tryby pracy. Ekspresowy, w którym możemy stworzyć film składający się tylko z jednego ujęcia i skorzystać z ograniczonych możliwości edycji, a także Profesjonalny, dzięki któremu stworzymy znacznie bardziej urozmaicone obrazy. W wersji rozszerzonej aplikacja oferuje możliwość nagrania filmu składającego się z kilku osobnych ujęć i pozwala na dodawanie charakterystycznych czarnych tablic z opisami sytuacji. 

Po skończonej pracy stworzony przez nas film możemy zapisać w pamięci urządzenia, a następnie załadować go na YouTube, Facebooka czy Twittera.

Do wyboru jest kilka różnych filtrów graficznych – nie tylko czarnobiałe.

Dla kogo?

Dla miłośników kina w dawnym wydaniu, filmowców-amatorów, a także dla osób, dla których aplikacje mobilne mają być nie tylko praktyczne, ale również dawać sporo frajdy!

Czy warto?

Warto. Aplikacja jest stosunkowo niedroga i przyjemna w obsłudze, a jeśli tylko poświęcimy jej kilka chwil, w prosty i szybki sposób stworzymy filmy, którymi następnie będziemy mogli pochwalić się przed znajomymi. Ich standardowa kamera tego nie potrafi!

PS: Osoby, które już wcześniej zakupiły Silent Film Director, zaktualizowaną aplikację o nazwie Vintagio mogą pobrać za darmo.

Pobierz z:Aplikacje dostępne w:

Vintagio - stwórz swój własny niemy film - opinie i komentarze (2)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

MisterPL
18-03-2015 - 19:45:48
sciema
  (0)
Odpowiedz
oLWICZ
18-03-2015 - 19:46:29
@MisterPL - to ty frajeże
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Od 23 stycznia będziemy mogli w polskich kinach podziwiać film, który na festiwalu w Cannes zdobył Grand Prix

To "Cuda" ("La Meravigle") w reżyserii Alice Rohrwacher, młodej reżyser, dal której był to dopiero trzeci film w karierze. Wzruszył i poruszył on jury w Cannes na tyle, że uznano go za najważniejszy film festiwalu. Film jest przewrotny już w samym pomyśle - piękna Toskania nie jest tłem do kolejnego ckliwego romansidła, w którym prosecco (produkowane tak na marginesie w Venetto) leje się strumieniami, ale do pokazania trudów życia rodziny pracującej niemal od świtu do zmierzchu przy tradycyjnej produkcji miodu.

-> Recenzja filmu "Droga krzyżowa"

-> Horizon - nagrywaj filmy zawsze w trybie poziomym

Jak czytamy w opisie filmu: Kiedy lato dobiegnie końca nic już nie będzie takie samo w życiu Gelsominy i jej trzech młodszych sióstr. Dziewczyna mieszka z dala od cywilizacji, w ukrytym zakątku na włoskiej prowincji, gdzie trudno jeszcze spotkać turystów. To właśnie tutaj przenieśli się jej rodzice, dawni członkowie hippisowskiej komuny, by żyć blisko natury i chronić swoje dzieci przed „upadkiem świata.

Tak są zwiastowane "Cuda" - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Według danych przedstawionych przez Boxoffice.pl, w rodzimych kinach sprzedano w zeszłym roku ponad 40 mln biletów. Hitem okazali się „Bogowie” o życiu Zbigniewa Religi.

Niemal 40,4 mln sprzedanych w ubiegłym roku biletów to wynik lepszy o ponad 11 proc. od tego odnotowanego w 2013 roku, a jednocześnie najlepszy od 1989 roku. Pozytywny wpływ na frekwencję w polskich kinach miał zwłaszcza czwarty kwartał 2014 roku, który był lepszy od analogicznego okresu 2013 roku aż o 24 proc.

Co ciekawe, bardzo dobra frekwencja to efekt obecności na ekranach bardzo dobrych rodzimych produkcji. W pierwszej dziesiątce najchętniej oglądanych filmów znalazło się aż 6 polskich produkcji.

Pierwsze miejsce przypadło filmowi „Bogowie”, który zgromadził ponad 2 miliony widzów, a drugie miejsce - „Miastu 44”. Na trzecim miejscu uplasował się także „Hobbit. Bitwa Pięciu Armii”, którą w weekend otwarcia obejrzało 693 563 osób (polski rekord otwarcia). Pozostałe polskie hity to: „Jack Strong”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Wkręceni” oraz „Kamienie na Szaniec”.

Najwyższa frekwencja w polskich kinach od 1989 roku - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się