„Ojciec chrzestny performance’u”, „prawdziwy Warhol” – tak jeszcze za życia mówiono o Jack’u Smith’ie. Był nie tylko reżyserem awangardowych filmów, ale także przedstawicielem nurtu queer (ang - dziwny, dziwaczny) w Nowym Kinie Amerykańskim, fotografikiem, aktorem, pionierem performance’u oraz wielbicielem starych hollywoodzkich filmów klasy B.

Urodził się w Colubmus, dorastał w Teksasie. Kiedy w 1953 r. przyjechał do Nowego Jorku, nie mógł przewidzieć, że w ciągu zaledwie kilku lat stanie się ikoną undergroundu w Greenwich Village. Pod wpływem grupy teatralnej Johna Vaccaro i Ronalda Travela został prekursorem filmowego campu. Jego ówczesna twórczość miała wpływ m.in. na samego Andy’ego Warhola, a w teatrze i sztuce performance’u na Roberta Wilsona czy Charlesa Ludlama.

Opisując twórczość Smitha nie można pominąć opinii wyrażonej przez krytyka J. Hobermana, który w taki oto sposób wyraża się na temat,  „Płonącej istoty”, jednego z dzieł artysty:  Jednocześnie prymitywny i wysmakowany, zabawny i przejmujący, spontaniczny i wystudiowany, szalony i leniwy, surowy i delikatny, nowoczesny i nostalgiczny, konkretny i fantazyjny, świeży i wyblakły, niewinny i wymęczony, wysoki i niski, surowy i ugotowany, podziemny i nieziemski, czarno-biały i biało-biały, skomponowany i dekomponowany, bogato perwersyjny i wspaniale zubożały, film „Płonące istoty” był czymś nowym dla świata. Gdyby Jack Smith nie nakręcił niczego poza tym niezwykłym dziełem, nadal byłby uważany za jednego z wielkich wizjonerów amerykańskiego filmu (J. Hoberman, On Jack Smith’s Flaming Creatures (and Other Secret-Flix of Cinemaroc), Nowy Jork 2001, Granary Books, s. 10).

Poprzez twórczość udało się Smithowi osiągnąć rzecz do tej pory niespotykaną. Pokazał wartość kina niezależnego. Kina, w którym narracja została zdominowana przez scenerię – strefa wizualna zajęła miejsce pierwszoplanowe. Niewiele brakowało by większość z nas nigdy nie miała okazji do podziwiania jego twórczości. Umierając na powikłania w wyniku AIDS, jesienią 1989 r., reżyser poprosił swojego przyjaciela o spalenie wszystkich jego dzieł. Przyjaciel na szczęście tej prośby nie spełnił, dzięki czemu podczas Festiwalu, można obejrzeć aż 21 dzieł Smitha, a wśród nich jedyne ukończone przez niego filmy, czyli  „Płonące istoty” oraz trwającą zaledwie 3 minuty „Taśmę klejącą”.

Kiedy „Płonące istoty" stały się obiektem prawnej bitwy o pornografię, „komedia” Smitha szybko stała się problemem seksualnym świata koktajlowego i zaczęła krążyć w obiegu. W odpowiedzi na taki rozwój wypadków, chcąc zademonstrować sprzeciw wobec instrumentalizacji i modyfikacji sztuki, Smith nigdy nie ukończył swojego epickiego filmu „Normalna miłość”.

Zamiast tego zdecydował się na prezentowanie tego utworu – i wszystkich kolejnych filmów – w ramach swoich przedstawień na żywo, obejmujących pokazy slajdów, ciągle zmieniającą się egzotyczną muzykę z własnej kolekcji płyt winylowych oraz improwizowaną grę aktorów. Smith wyjaśnia swoją postawę w liście z 1987 roku do dyrektora niemieckiego kina:

Od powstania „Płonących istot” zajmuję się metodą pracy, którą można by nazwać ŻYWYM FILMEM. Część pracy odbywa się przez wyświetlanie. Kiedyś ta forma pracy może doczekać się imitacji, gdyż nie ma prawie innych sposobów na wyjęcie filmu z obecnego stanu zepsucia promującego coraz większą przemoc i zsynchronizowane trajkotanie.

Zatem – z wyjątkiem „Taśmy klejącej” i „Płonących istot” – wszystkie filmy Smitha mogą być odczytywane raczej jako materiał filmowy, wizualne pozostałości wcześniejszych przedstawień na żywo.

 

Fot. Materiały prasowe

Jack Smith - Król Undergroundu - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Najnowszemu wcieleniu smartfona firmy Apple jednego nie można zarzucić: iPhone 4 nie podąża za trendami. On je po części kreuje. Przyjrzyjmy mu się z bliska.

 • Design
  10
 • Aplikacje
  8
 • Bateria
  7
 • Łatwość obsługi
  9
 • Funkcjonalność
  9
 • Design
  9.166666666
 • Aplikacje
  9.25
 • Bateria
  8.25
 • Łatwość obsługi
  8.916666666
 • Funkcjonalność
  9

+ Plusy

 • dobry aparat fotograficzny
 • duży wyświetlacz
 • wysoka rozdzielczość wyświetlacza
 • intuicyjna obsługa

- Minusy

 • krótki czas działania baterii

Powiedzieć, że w pierwszych dniach czerwca światem smartfonów mocno zatrzęsło, nie będzie chyba zbytnią przesadą. iPhone 4 od samego początku wzbudzał ogromne emocje (zarówno te pozytywne, jak i negatywne). W końcu po długim okresie oczekiwania mamy produkt w swoich rękach i możemy przekonać się, czym tak naprawdę jest.

iPhone 4 od pierwszego momentu zachwyca wizualnie i sprawia wrażenie urządzenia ekskluzywnego. To zdecydowanie najlepiej wyglądający smartfon, jaki kiedykolwiek zrobiło Apple.

Dwie tafle szkła oplecione paskiem ze szlifowanego aluminium, który pełni również rolę anteny. Na jednym boku przyciski do regulacji głośności, włączania trybu cichego, na górze gniazdo słuchawkowe i główny włącznik, zaś na dole głośniki oraz złącze dokujące. Gniazdo microSIM zostało skrzętnie ukryte na drugim boku smartfona. Pod ekranem dobrze znany przycisk Home.

Czas na pierwszą rewolucję, czyli multidotykowy wyświetlacz LED o nazwie Retina. Jego rozdzielczość (960 x 640 pikseli) rzeczywiście powala na kolana biorąc pod uwagę przekątną ekranu (3,5 cala). Żaden znany nam smartfon nie może się pod tym względem równać z iPhonem 4. Szczegóły jakie widać na ekranie gołym okiem wprawiają w osłupienie. Natomiast to czego tam nie widać to pojedyncze piksele. Jasność, kontrast, wielomilionowa paleta kolorów oraz szerokie kąty widzenia - tu do niczego po prostu nie da się przyczepić.

 

iPhone 4S w sieci T-Mobile

iPhone 4S będzie dostępny w sieci T-Mobile od 11.11.2011. Wypełnij formularz, a jako pierwszy dowiesz się o ofercie iPhone'a 4S. Szczegóły oraz ceny zostaną udostępnione w ciągu najbliższych dni.

Idealnie płaski iPhone 4 jest zamknięty między dwiema taflami szkła. To dość oryginalny pomysł konstrukcyjny. Nie znajdziecie tu zbyt wiele plastikowych elementów obudowy.

Sercem iPhone’a 4 jest 1-gigahercowy procesor A4 (notabene ten sam co w iPadzie). W porównaniu do poprzednich wersji smartfon pracuje wyraźnie szybciej. Widać to szczególnie podczas przeglądania stron internetowych oraz uruchamiania różnych aplikacji. Nie ma mowy o jakimkolwiek zacinaniu się czy opóźnionej reakcji na dotyk. Można w pełni docenić potencjał iOS’a 4. Testowany przez nas egzemplarz miał 32 GB pamięci flash.

Co do samego systemu operacyjnego zauważamy kilka ciekawych ulepszeń. Jedno z nich to możliwość tworzenia katalogów dla programów podobnej kategorii (do 12 pozycji w jednym). Wystarczy dłużej nacisnąć ikonę aplikacji, przeciągnąć ją na ikonę innej i gotowe. Pojawiły się również tapety na pulpit, a także wygodne narzędzie do przełączania między aplikacjami. Aby je uruchomić wystarczy dwukrotnie nacisnąć przycisk Home.

Jak wyglądają możliwości multimedialne iPhone’a 4? Całkiem nieźle. Urządzenie bez problemu odtwarza filmy w jakości 720p, a jakość dźwięku po prostu nie ma sobie równych. Dołóżmy do tego 5-megapikselowy aparat cyfrowy z manualnym ustawianiem ostrości na dowolnym punkcie, lampę LED i kamerę rejestrującą w jakości 720p z prędkością 30 klatek/s. Pojawiły się długo oczekiwane rozmowy wideo (umożliwia to druga kamera VGA z przodu oraz specjalna funkcja o nazwie FaceTime). Pozostaje jeszcze App Store i tysiące darmowych oraz płatnych aplikacji rozszerzających funkcjonalność iPhone’a 4 praktycznie w nieskończoność.

Pod względem technologii komunikacyjnych, nowemu smartfonowi Apple nie można również nic zarzucić. iPhone 4 łączy się z internetem za pomocą WLAN (802.11 b/g/n) lub HSPA (do 7,2 Mbps). Obsługuje tethering, czyli udostępnianie połączenia z siecią przez Bluetooth lub USB.

Rzadko kiedy zdarza się, aby surfowanie po internecie z użyciem smartfona można było zaliczyć do tak przyjemnych. Przeglądarka internetowa Safari działa bardzo sprawnie, oferując wsparcie dla technologii Google Suggestions, menedżera haseł oraz automatyczne uzupełnianie formularzy. Powiększanie, przesuwanie zawartości, odtwarzanie multimediów - przy żadnym z tych zadań Safari nawet nie jęknie.

Podsumowując, Apple stworzyło produkt, który pod wieloma względami jeszcze długo pozostanie niedościgniony. Połączenie znakomitej konstrukcji, funkcjonalności, jakości oraz wygody obsługi w jednym smart fonie nie jest wcale takie proste i oczywiste. Zdaje się, że Apple znowu się to udało.

Informacje ogólne  
Producent Apple
Model iPhone 4 16 GB
System 850, 900, 1800, 1900 MHz)
Pamięć zewnętrzna brak
Pamięć wewnętrzna 16 GB
Standardowy akumulator Litowo - jonowy
Maksymalny czas rozmów* [min] do 420 (3G), do 840 (2G)
Maksymalny czas czuwania* [godz] 300
Wymiary [mm] 115,2x58,6x9,3
Waga [g] 137
UMTS tak
System operacyjny iOS
Procesor 1 GHz Apple A4

<p>iPhone 4, telefon dzięki któremu internet w komórkach stał się naprawde popularny.</p>

<p>iPhone 4 - prezentacja wykonana przez Apple.</p>

Ekran Retina poza niewiarygodną rozdzielczością jest doskonale widoczny praktycznie pod dowolnym kątem. To jeden z podstawowych atutów iPhone'a 4.

iPhone 4 - król smartfonów? - opinie i komentarze (86)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Design
Aplikacje
Bateria
Łatwość obsługi
Funkcjonalność
ewa2002
04-05-2014 - 12:52:13
super telefon
  (0)
Odpowiedz
mmaciek84
04-05-2014 - 12:50:52
Ocena: 10/10
fajny
  (0)
Odpowiedz
iGenius
18-03-2014 - 11:26:42
Ocena: 10/10
Tak wiele za tak niewiele ;D
  (0)
Odpowiedz
oskar1900
10-02-2014 - 22:01:57
Ocena: 9/10
mam go 2 lata i jest ok bez AWARII - minus to bateria ale taka uroda smart-fonów i jeszcze jeden WIELKI -minus brak slotu do karty sd przy 8GB by się przydał I NA ROK 2014 -2016 WYBRAŁEM KONKURENCJE SONY Z ale i tak używam dalej 4
  (0)
Odpowiedz
xDddd
22-01-2014 - 14:37:25
Wprowadzicie jesczze raz do oferty ihone 4 ? lub 4s ? w wiekszej pamięci niż 8gb bo 8 to praktycznie nik t nie chce bo wiekszosc system zajmuje, wiec pytam. czy bedzie jesczze wersja 16 gb ???????
  (0)
Odpowiedz
heheszki :3
22-01-2014 - 11:27:45
Witam, będzie ten model dostępny jeszcze? Proszę o szybka odpowiedź.
  (0)
Odpowiedz
marekp59
01-09-2013 - 13:31:45
Witam mam IPHONE 4 S i powiem krótko JEST MEGA DOBRY jedyny mankament to " zamknięte oprogramowanie" nie moge wgrac swoich dzwonków a tak nie ma problemu mam go od grudnia 2011
  (0)
Odpowiedz
GabrielSarna422
28-08-2013 - 21:25:25
Witam,chciałbym się dowiedzieć ile trzeba czekać,i czy w ogóle da się ściągnąć blokadę sim za pośrednictwem operatora?
  (0)
Odpowiedz
zmodernizowny9
20-07-2013 - 21:03:28
Witam. Mam pytanko czy opłaca się wziąć iphone 4? Czytałem opinie, że po aktualizacji na ios 6 iphone się zacina. Zastanawiam się czy to był po prostu jednorazowy problem czy występuje on seryjnie? Bardzo proszę o to aby wypowiadały się osoby, które mają ten telefon i dokonały aktualizacji oprogramowania. Z góry dziękuje i pozdrawiam.
  (0)
Odpowiedz
Adrianna
10-07-2013 - 06:02:17
Ocena: 1/10
trzeci raz ląduje w serwisie... Mam dość i biorę SE....
  (0)
Odpowiedz
Iphonoholik
02-04-2013 - 20:21:09
Mam jedno małe pytanko , a mianowicie czy można przyśpieszyć ubezpieczenie na iPhona ( za opłatą ) ??? Bardzo mi na tym zależy , ponieważ jak nie będe mógł przyśpieszyć nie zabiore go nigdzie . Proszę o odpowiedz !
  (3)
Odpowiedz
Stylee
19-03-2013 - 13:09:01
Mam pytanie, bo prawdopodobnie zakupię ten telefon. Ale czy z niego można przesyłać np. zdjęcia przez bluetooth. Chodzi o to, że np. moja koleżanka ma telefon z Androidem i czy ja mając Apple bd mogła odbierać lub przesyłać pliki ? bardzo proszę o odpowiedź... A i on ma wejście do komputera przez kabel USB ?
  (31)
Odpowiedz
nick
15-03-2013 - 10:09:29
ile kosztuje ten telefon w taryfie multimedialnej za 79,90 dla klientów przedłużających umowę?
  (7)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
15-03-2013 - 10:11:20
nick, ceny telefonów przy przedłużaniu umowy możesz sprawdzić logując się do swojego konta abonenckiego MiBOA, dzwoniąc do Biura Obsługi Klienta pod 602 900 lub odwiedzając jeden z naszych salonów sprzedaży. Pozdrawiamy!
  (0)
Odpowiedz
kpoiuywam1028349@m.pl
26-02-2013 - 10:02:22
Ocena: 10/10
iPhone 4 - król smartfonów? $10?YO
  (5)
Odpowiedz
lol123
20-11-2012 - 13:06:15
Ocena: 10/10
Super
  (3)
Odpowiedz
SzymCioo
11-11-2012 - 16:52:20
POMOCY!!!! Mam problem z iphone 4 mam go 1 miesiąć. Wszystko było ok działał jak należy. Wczoraj zaczął szwankować ...gdy ktoś do mnie dzwoni i przesówam by odebrać , przy końcu przesówania zawiesza się . Tak jest za każdym razem gdy ktoś do mnie dzwoni ...Czy to może być skudkiem aktualizacji ios'a 6?? POMOCY???
  (6)
Odpowiedz
tygrysek
03-10-2012 - 17:56:31
Czy aktualnie w t-mobile można dostać białego iPhone' a 4? Bardzo mi zależy właśnie na białym. I na abonamencie z internetem.
  (1)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
08-10-2012 - 09:52:10
Iphone 4 jest dostępny wyłącznie w kolorze czarnym w wersji z 8 GB pamięci wraz z abonamentem z dużą ilością minut i dużą paczką internetową. Pozdrawiamy!
  (5)
Odpowiedz
szymcio997
03-10-2012 - 15:32:07
No dobrze mam dwa telefony wzięte w t-mobile i jeszcze jeden na abonament czy mógłbym go uzyskać w tej smartfonowej okazji za 1 zł czy nie mogę wziac kolejnefo telefonu 8gb?????Chodzi mi o tego iphona 4 .... Ostatnio dzwonili do minie jestem summiennym klientem
  (1)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
08-10-2012 - 09:58:15
Nie widzimy przeszkód w zakupie kolejnego abonamentu dla naszego stałego klienta, który ma co najmniej jedną umowę abonamentową. Aparat Iphone 4 8GB jest cały czas dostępny w magazynie. W smartfonowej okazji na 36 miesięcy telefon jest dostępny za złotówkę. Po szczegółową informację najlepiej zgłosić się jednak pod numer 602900. Pozdrawiamy!
  (1)
Odpowiedz
pawelss
02-10-2012 - 22:35:38
proszę o info cz ma polskie menu?
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
05-10-2012 - 14:03:29
Oczywiście ;-D Pozdrawiamy!
  (0)
Odpowiedz
Szymcio997
02-10-2012 - 16:56:52
No dobrze mam dwa telefony wzięte w t-mobile i jeszcze jeden na abonament czy mógłbym go uzyskać w tej smartfonowej okazji za 1 zł czy nie mogę wziac kolejnefo telefonu 8gb?????Chodzi mi o tego iphona 4 .... Ostatnio dzwonili do minie jestem summiennym klientem
  (0)
Odpowiedz
szymcio997
01-10-2012 - 15:43:34
chciałem sie dowiedzieć czy da się go wziąć za 1zł z nie zbyt wysokim abonamentem.....?
  (1)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
01-10-2012 - 16:10:09
Szymcio, ceny iPhone'a znajdziesz pod tym linkiem: http://www.t-mobile.pl/pl/indywidualni/oferta/kolejna_oferta/abonament/smartfonowa_okazja/okazja_ Pozdrawiamy!
  (1)
Odpowiedz
Kafora.
16-08-2012 - 18:47:23
ile kosztuje ten telefon w mixie25 na 24 lub 36 doładowań ?
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
17-08-2012 - 09:56:16
Kafora, tutaj (http://www.t-mobile.pl/pl/indywidualni/oferta/przenies_numer/mix/online), na samym dole strony, znajdziesz Załącznik cenowy "Promocyjne telefony" dla taryf Mix w Mix na liczbę doładowań. Tam odnajdziesz ceny telefonów w taryfach Mix. Pozdrawiamy.
  (1)
Odpowiedz
rafal
08-06-2012 - 17:06:31
Właśnie mam pytanie, ostatnio dochodzą mnie słuchy ze iphone 4, jeżeli sie go trzyma w "nieodpowiedni" sposób to traci zasięg, Czy to prawda? zastanawiam sie nad kupnem iphone 4 i nie chce zeby to okazało sie prawdą ;]
  (0)
Odpowiedz
did0
05-06-2012 - 15:24:22
Ocena: 10/10
Telefon jest najlepszym urządzeniem jakie posiadam, wcześniej miałem 3G teraz mam 4 i po prostu żaden smartfon nie dorasta mu do pięt.
  (3)
Odpowiedz
hałujot
24-05-2012 - 19:31:02
Ocena: 10/10
super fon
  (3)
Odpowiedz
Łukasz
26-04-2012 - 17:52:11
Witam , mam pytanie obecnie telefon ile kosztuje ten 8 GB ? Nie chodzi mi o cenę całkowitą Bo pisze 1200 zł , tylko czy on jest dostępny na kartę ? jak tak to proszę napisać po ile te karty są miesięczne i ile wynosi dopłata do niego i jestem zainteresowany najwyższą liczbą doładowań tylko to chce i karta po 30zł jest taka w T mobile ? a jak nie ma to proszę napisać kartę jakąś inną a jak nie ma go w karcie to proszę napisać mi wszystkie kwoty abonamętu i jaka do każdego abonamętu i zarówno karty proszę napisać ile wynoszą dopłaty Pozdrawiam Łukasz
  (3)
Odpowiedz
marecki
20-04-2012 - 21:08:42
Ocena: 9/10
Nowy Model Iphona?Czemu nie.Ciekawa sylwetka, proste kształty i jabuszko rzucające się w oko.Oto telefon idealny, prostota interfejsu, łatwość obsługi i możliwości nieziemskie.Jedyny minus to bateria, ale nie ma co się dziwić, funkcjonalność i przejrzystość ekranu kosztuje przypłacamy energia:) A Wiec na zakończenie telefon godny polecenia.
  (3)
Odpowiedz
MacMax
20-04-2012 - 20:50:41
Ocena: 10/10
Najbardziej kultowy smartphone, synonim telefonu z dotykowym wyświetlaczem. Urządzenie rewelacyjne i rewolucyjne! Po kolei: Design: Prosty, ładny, elegancki, pasuje do wszystkiego. Można z nim zarówno biegać będąc ubranym w dres jak i udać się na ważne biznesowe spotkanie w garniturze. Zawsze modny i zwracający uwagę. Aplikacje: Jaką aplikację sobie wymarzymy taką na 99% znajdziemy App Store. Bateria: Jak na smarphona trzyma bardzo dobrze, nie mam zastrzeżeń. Łatwość obsługi: Dziecinna! Każdy poradzi sobie z obsługą tego urządzenia. iPhone to zaawansowane funkcje w wygodnym wydaniu. Funkcjonalność: iPhone 4 + iOS 5.1 = nieskończenie wiele możliwości wykorzystania. Jeden punkt odejmuje za słynny, nieszczęsny brak wsparcia dla wysyłania/odbierania plików poprzez bluetooth ;-)
  (4)
Odpowiedz
JACK
15-04-2012 - 13:31:34
Ocena: 8/10
Ikona telefonów, kultowy produkt. Jest to niemal doskonały smarfon. Piękny design, największy sklep z aplikacjami, iPod w środku dobry aparat.
  (3)
Odpowiedz
Norbert
06-04-2012 - 01:44:17
Ocena: 10/10
Stało się. Przedłużyłem umowę oraz wziąłem IPhona 4s 32. Z abonamentu jestem równie zadowolony jak ze smartfona. Wcześniej posiadałem 3310,k800,e52 oraz teraz IPhona 4s ogólnie chyba mam szczęście ponieważ były, to niezawodne modele. Tak więc polecam wszystkim na pewno się nie zawiedziecie ;)
  (4)
Odpowiedz
Kasia
14-01-2012 - 11:47:41
<blockquote><strong>tak dokładnie mam identyczne pytanie jak Angitka czy ktoś może odpowiedzieć ???</strong></blockquote>
  (1)
Odpowiedz
Angitka
13-01-2012 - 22:36:34
<strong>mam pytanie czy internet jestna zawsze czy jest na kilka miesięcy prosze o odpowiedz ;)</strong>
  (1)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
14-01-2012 - 16:47:14
Angitka, czy mogłabyś sprecyzowac swoje pytanie? O co dokładnie Ci chodzi? Pozdrawiamy!
  (0)
Odpowiedz
polpo4
28-11-2011 - 10:44:31
czemu tak krótko trzyma bateria 11godzin ?jak pobrać skajpa ??
  (2)
Odpowiedz
Nori
20-11-2011 - 09:12:20
Tak tylko ta tafla szkla strzelila podczas rozmowy mojej zonie w reku. drobne opilki powbijaly sie jej w dlon. naprawa jednej strony iphona to 900 zł bo serwis nie uznaje gwarancji. Telefon moze fajny ale bezpieczenstwo to raczej marne...!!!
  (1)
Odpowiedz
emuv
31-10-2011 - 20:05:55
Niemcy tacy podobno dokładni, a tu nawet dobrego opisu nie potrafią zrobić.<br />"Dwie tafle szkła oplecione paskiem ze szlifowanego aluminium" - ramka jest z hartowanej stali. Odsyłam na stronę apple.
  (1)
Odpowiedz
Emailowiec
29-10-2011 - 13:15:17
Czy możecie zrobić jakąś loterię czy konkurs, w którym będzie do wygrania iPhone 4? Na pewno zwiększyłoby to zainteresowanie siecią Tmobile...
  (1)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
29-10-2011 - 17:47:10
Emailowiec, na pewno pomyślimy nad konkursem. Dziękujemy za zainteresowanie! :) Pozdrawiamy!
  (1)
Odpowiedz
Sebastian
19-10-2011 - 22:30:53
Czy możemy się spodziewać obniżenia ceny telefonu w momencie wprowadzenia do oferty modelu 4S?
  (1)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
20-10-2011 - 09:15:15
Sebastianie, jeszcze nie umiemy udzielić Ci odpowiedzi na to pytanie. Jeżeli tylko coś będzie wiadomo, poinformujemy o tym :-) Pozdrawiamy!
  (0)
Odpowiedz
stokrotka
08-10-2011 - 13:01:36
bardzo mi się podoba szkoda że nie kosztuje mniej
  (0)
Odpowiedz
Norbert
09-09-2011 - 12:14:33
Czy będzie dostępny iphone5 w sieci T-Mobile?
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
09-09-2011 - 15:00:28
Norbert, jeszcze nie mamy takich informacji. Jeżeli tylko będzie coś więcej wiadomo to z pewnością o tym poinformujemy. Pozdrawiamy.
  (0)
Odpowiedz
Norbert
04-09-2011 - 17:13:17
T-Mobile powinien wyrównać ceny iphona z ,,Pomarańczą,, wtedy przynajmniej bym nie miał dylematu z podpisaniem umowy. A tak pewnie będę się wachał do końca ;(.
  (0)
Odpowiedz
anek889
25-08-2011 - 02:48:42
Ps. ...a przeciez zawsze mozna sie zamienic na pare dni ;P
  (1)
Odpowiedz
anek889
25-08-2011 - 02:43:42
Od tygodnia jestem szczesliwa posiadaczka HTC Sensation a moj chlopak iphone 4 . HTC polecam kazdemu naprawde super telefon z bajerami , latwiutki w obsludze aparat ,nagrywanie filmow perfect !! ale iphone 4 no wlasnie tu sie pojawia ale... dla mnie nierowna sie z zadnym telefonem internet , youtube i app store rewelacja : szybkosc , dynamika , grafika , wyswietlacz. Mam po prostu do niego slabosc... i chociaz uwielbiam moj HTC zawsze bede cichaczem podkradala I phone 4 chlopakowi zeby choc chwilke spedzic z nim czas sam na sam :)
  (2)
Odpowiedz
Szczęśliwy Posiadacz iP
02-08-2011 - 12:04:11
Siema. Posiadam iPhone 3GS i jestem bardzo bardzo zadowolony ;) Dzisiaj lub jutro zamawiam iPhone 4 ;) Po jakimś czasie użytkowania napisze wam recenzje i mam nadzieje,że pomoże wam ona odpowiednio wybrać ;] Pozdro :)
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
04-08-2011 - 12:19:37
Trzymamy za słowo i czekamy na recenzję :)
  (0)
Odpowiedz
Apep
13-06-2011 - 22:17:11
Od lat używałem BlackBerry (ostatnio BB Bold 9700), głównie ze względu na mail. Zmieniłem na iPhone i jestem mocno dowartościowany i funkcjonalnie i estetycznie (iPhone 4/32).
  (1)
Odpowiedz
RedakcjaT-Mobile-Trendy
13-06-2011 - 14:54:11
@Lookout, iPhone 4 to bardzo dobry wybór, cieszymy się, że jesteś zadowolony :) Możesz zrobić dla nas test użytkownika i po jakimś czasie napisać, jak się sprawuje nowy nabytek :)
  (0)
Odpowiedz
Lookout
10-06-2011 - 19:00:06
Od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem iP4. W odróżnieniu od 3GS, którego uważałem właśnie za "króla smartfonów" na kolana powala dopracowany do bólu design i ekran Retina. HD wideo, HDR, FaceTime, rewelacja. Mile zaskoczyło mnie wprowadzenie przez Apple "chmurki", dzięki czemu wszystkie kupione wcześniej aplikacje, mogłem załadować do nowego aparatu bez konieczności odtwarzania backupu z 3GSa, rewelacja :) Najlepszy smartfon jaki kiedykolwiek miałem w ręku, polecam wszystkim, dla których liczy się coś wiecej niż "prawie" doskonały.
  (2)
Odpowiedz
Latarnik
09-06-2011 - 15:27:06
Używam Macintoshy od 20 lat, a iPhonów od 3 lat. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Tylko <strong>"niby konkurenci"</strong> mają prawo nienawidzić iPhona. Lis twierdzi, że tarnina jest słodka a winogrona kwaśne, ale tylko dlatego, że nie może dosięgnąć winogron. Podatki (wliczając cła) w Polsce są idiotycznie wysokie. W USA można kupić odblokowanego iPhona 4 za około $400. W Kanadzie kupiłem iPhona 4 za około $150 z kontraktem na 3 lata (około $30 miesięcznie). Nie narzekajmy na firmę Apple, narzekajmy na polski rząd, który zbiera podatki i marnuje pieniądze.
  (1)
Odpowiedz
xT
05-06-2011 - 12:58:14
@apple maniak iP5 będzie kosztował 5k zł w pierwszy dzień po premierze na Allegro, dokładnie tyle ile kosztował 3Gs czy iPhone4 w dniu premiery. iPhone5 prawdopodobnie pojawi się na rynku dopiero w 2012 roku. Na jesieni natomiast można się spodziewać odświeżonej wersji iPhone4, która nie będzie się różniła bardzo od swojego poprzednika. Rzeczą prawie pewną jest przeniesienie flasha w aparacie na drugą stronę oraz dwurdzeniowe A5 (to samo co w iPadzie 2). Sam bym chciał, by zwiększyli pamięć wewnętrzną. Ciężko pomieścić bibliotekę muzyki na 32 GB... Jeszcze raz odnośnie ceny: nie powinna się ona zmienić w stosunku do poprzednich generacji - może być troszkę niższa (ze względu na kurs dolara).
  (0)
Odpowiedz
Kupiec
22-05-2011 - 22:07:08
<strong></strong>Ktoś wie ile kosztuje Iphone 4G w abonamęcie 30 zł a ile Iphon 3G w abonamęcie 30 zł ????? prosze o odpowiedz
  (1)
Odpowiedz
kacper2252
15-05-2011 - 20:09:11
super telefon normalnie lepszego dla mnie niema
  (0)
Odpowiedz
marcel200003
12-04-2011 - 14:21:10
Lepiej kupić sobie ipod'a touch i jakiś dobry HTC za 2000 to wychodzi na to samo
  (1)
Odpowiedz
apple maniak
04-04-2011 - 15:22:14
Dużo słyszałem o iPhone 5 i różnić się będzie tylko : obudową ( metalowa ) , procesorem ( iPhone 4 - A4 iPhone 5 - A5 ) . Obudowa może nieco zwiększyć zasięg , a procesor nie jest aż taki wolny , ale słyszałem że IP5 będzie kosztował 5.000 zł .
  (1)
Odpowiedz
SME
18-02-2011 - 16:43:30
<strong></strong>Nie ładne boki!
  (1)
Odpowiedz
iphone 4
14-02-2011 - 20:36:40
iphone 4 ma zarąbisty wyświetlacz
  (0)
Odpowiedz
Karolka84
10-02-2011 - 23:45:08
juz latem ma sie pojawic Iphone 5G w verizon USA. Wypychaja czworki,bo ich za duzo zrobili,a konkurencja idzie do przodu.Verizon robi jednoczenie 4 i 5G
  (0)
Odpowiedz
Klimczok
08-02-2011 - 20:47:21
Jak się ma ta 4-ka do htc hd 2....?...Więc czym się zachwycacie ?
  (0)
Odpowiedz
michas
24-01-2011 - 12:11:44
Facetime W erze platne ? co to za smsy do Wielkiej Brytani za 60 gr /szt ?.. Ktoś coś o tym wie ?
  (0)
Odpowiedz
barrtteekk
18-01-2011 - 18:37:23
mam pytanie ile wkońcu kosztuje iphone bo tu pisze ze 580 inni gadają ze 2000 już sie gubie może mi ktoś powiedzieć ?
  (0)
Odpowiedz
doaleogien
07-01-2011 - 19:50:41
aleogienmuć
  (0)
Odpowiedz
ela karadoğan
31-12-2010 - 05:51:33
<blockquote></blockquote>
  (0)
Odpowiedz
./MaTriX'u
22-11-2010 - 17:40:50
mam, jest super, poprzednio mialem kolejno 2G, potem 3G i teraz 4. dobrze wykonana obudowa, latwy serwis (tylnia scianke wyjmuje sie po odkreceniu dwoch srubek). nie bedzie problemu z pekajaca obudowa jak w 3G/3GS. doskonaly wyswietlacz, swietne zdjecia w trybie HDR (jak na komoorke) naprawde dobre nagrywanie video. telefon multimedialny, ale i biznesowy - ma wszystko czego potrzebuje na codzien.
  (0)
Odpowiedz
20thcentury
10-11-2010 - 16:16:11
iPhone 4G będzie z całą pewnością moim następnym telefonem. Głównie ze względu na połączenie świetnej jakości odtwarzacza mp3 i telefonu.
  (0)
Odpowiedz
puzon
08-11-2010 - 19:37:54
Królem bym go nie nazwał, bo jednak jest na 4. miejscu pod względem sprzedaży, ale księciem na pewno.
  (0)
Odpowiedz
tnwpz
27-10-2010 - 16:43:16
No zdecydowanie nie są aż tak skomplikowane w obsłudze. Na dobrą sprawę wystarczy podstawowa znajomość obsługi komputera i Internetu.
  (0)
Odpowiedz
tnwpz
27-10-2010 - 16:43:15
No zdecydowanie nie są aż tak skomplikowane w obsłudze. Na dobrą sprawę wystarczy podstawowa znajomość obsługi komputera i Internetu.
  (0)
Odpowiedz
pomyslowy_wedrowiec
26-10-2010 - 14:25:19
to nie wiem skąd te osoby mówiące o tym, że taki prosty telefon wzięły taką opinię. nie używałem za długo iPhone'a, więc nie jestem biegły w tej kwestii, ale wydaje mi się, że nie jest z nim tak źle. ..a co do tego, że idą jak świeże bułeczki, to już wiemy, że applowskich iPhone 4 sprzedano 14 mln! ;O
  (0)
Odpowiedz
tnwpz
25-10-2010 - 16:40:30
Nie wydaje mi się, żeby iPhone był w stanie obsłużyć "każdy głupek". Przede wszystkim z tego względu, że trzeba chociaż minimalnie znać się na obsłudze komputera (m.in. środowiska Apple'a). Trzeba zainstalować iTunes'a, żeby zarejestrować telefon, wrzucać muzykę, robić kopie zapasowe. Znam osoby, które poddawały się po tygodniu i sprzedawały telefon na Allegro.
  (0)
Odpowiedz
pomyslowy_wedrowiec
22-10-2010 - 20:01:25
'jaki masz telefon? - iPhone'a. - ooo super.. ja mam TYLKO Nokię...' tak to mniej więcej brzmi ostatnio. iPhone jest modą, bo to amerykańskie, a to co amerykańskie sprzedaje się u nas jak świeże bułeczki. usłyszałem nawet ostatnio opinię, że iPhone ze względu na prostotę użytkowania to telefon dla każdego, nawet dla największego głupka. Ze względu na powyższe, że jest na to taki popyt, a cena dalej stosunkowo wysoka.. w towarzystwie rzeczywiście może się to kojarzyć nawet z dodatkową biżuterią ;) Mnie się osobiście wizualnie bardziej podoba C6, jeśli można w niego wgrać jeszcze NaviExpert o którym na TEO dziś wyszedł artykuł to już wiem na co zacząć powoli odkładać pieniądze z wypłaty :P pzdr
  (1)
Odpowiedz
tnwpz
22-10-2010 - 12:19:30
@pomyslowy_wedrowiec: jestem daleki od porównywania iPhone'a 4G z Nokią C6. To zupełnie inna klasa telefonów. Czasami mam wrażenie, że ludzie traktują iPhone'a, jak coś więcej niż telefon. Można nawet powiedzieć, że są freaki, które noszą ten telefon jak biżuterię. Żadna Nokia tego nie ma :)
  (0)
Odpowiedz
pomyslowy_wedrowiec
20-10-2010 - 21:15:51
Nie no, ten drugi filmik to zrobili naprawdę jakby to było coś niesamowitego, co każdy musi mieć. Wszystko jest fajne w tym telefonie, prostota i szybkość działania. Wyświetlacz niszczy i powoduje, że filmy chce się oglądać na telefonie, a nie przykładowo na laptopie. @ tnwpz - no trzeba myśleć w ten sposób, bo apple wie, że skoro coś kosztuje to i naprawa musi kosztować, ale niech nie zgrywają cwaniaka, bo mamy mądrych ludzi w kraju, co na technice owych sprzętów znają się równie dobrze. Nie ma co cena, cena i jeszcze raz cena myślę blokuje dostęp do tego telefonu. Może dla niektórych te 3k, które trzeba wydać na iPhone to niewiele, ale ja jednak pozdrawiam i wolałbym kupić za 1/3 ceny dobrego smartfona od Nokii, np C6, o którym na TEO również była mowa.
  (0)
Odpowiedz
wywietrznik
20-10-2010 - 17:03:51
Wyświetlacz w tym telefonie naprawdę jest powalający. Kumpel pokazywał mi wczoraj filmik (również nagrany iPhonem) i trochę mi szczęka opadła. Jakość lepsza niż na moim laptopie. Nie mogę doczekać się końca umowy, żeby wymienić mojego 3G na 4G w Erze.
  (0)
Odpowiedz
tnwpz
19-10-2010 - 17:10:59
@KGorski: polecam Ci naprawy w serwisach poza oficjalnym Apple'a na Polskę. Ceny są nawet trzykrotnie niższe. Sam się o tym przekonałem. Mój iPhone 3G uraczył mnie gubieniem zasięgu w pół roku po wygaśnięciu gwarancji.
  (0)
Odpowiedz
errata
18-10-2010 - 13:27:45
iPhone 4 nie jest tak bardzo drogi. Widziałem, że w abonamentach Ery dla firm ceny są dosyć atrakcyjne, ale jeśli kupujesz wysoki abo. iPhone 4 będzie tani, ale musimy na to poczekać parę... lat ;/
  (0)
Odpowiedz
KGorski
17-10-2010 - 22:48:58
Ja tam cierpliwie czekam na dzień, w którym będzie można kupić sprzęt z Cupertino bez zaciągania kredytu w banku. Nic nie usprawiedliwia pieniędzy, jakie trzeba zapłacić za iPhone'a - zwłaszcza najnowszego. Owszem, telefon sam w sobie bardzo dobry (mam na myśli 3 GS, którego miałem przyjemność używać), ale wspomniana cena, uciążliwe iTunes i wysoki koszt napraw pogwarancyjnych sprawia, że jest nie jest to smartphone dla każdego. A szkoda, bo drugiego tak intuicyjnego telefonu w życiu nie miałem i pewnie szybko mieć nie będę.
  (0)
Odpowiedz
frodo
14-10-2010 - 13:28:27
iPhone 4 był teoretycznie zawsze moim wielkim idolem. Chciałem go sobie nawet kupić, ale w recenzjach wcale nie wypada dobrze. Płacić za to, że jest to iPhone 4? Jak dla mnie bez sensu. Za połowę ceny kupić można urządzenie z lepszymi funkcjonalnościami.
  (0)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

W dniu dzisiejszym proponujemy wszystkim obecnym na Festiwalu miłośnikom kina dwie jakże odmienne pozycje. Pierwszą z nich jest "Koń turyński", węgierskiego reżysera Bela Tarra, a drugim Performance: „I Shot Jack Two”, czyli Kino na żywo w wykonaniu Eli Troyano i Uziego Parnesa.

Fryderyk Nietzsche wychodzi z budynku przy Via Carlo Alberty. Widzi, jak woźnica zaparkowanego w pobliżu powozu, stara się poruszyć z miejsca upartego konia. Nagle traci cierpliwość i zaczyna okładać zwierzę batem. Nietzsche podchodzi do powozu i szlochając zarzuca swoje ramiona na szyję konia. Gospodarz domu zabiera Nitzschego do domu, kładzie na kanapie. Cichy i obłąkany filozof spędza kolejne 10 lat swojego życia pod opieką swojej matki oraz sióstr. A co stało się z koniem, którego ciężki los spowodował upadek mentalny wielkiego myśliciela?

Tymi słowami Bela Tarr, węgierski reżyser, wprowadza do swojego najnowszego filmu, który opowiada o ciężarze ludzkiej egzystencji a którego akcja rozpoczyna się tuż po zakończeniu opisanych wcześniej zdarzeń, czyli 3 stycznia 1889 r. w Turynie. Życie woźnicy, jego córki oraz konia płynie nadal. Uwaga twórców skierowana została nie na moralność czy ocenę postępowania bohaterów, lecz na zwykłe codzienne życie. „Chcieliśmy pokazać jak trudne i straszne jest to, kiedy każdego dnia musisz iść i przynieść wodę ze studni. Niezależnie od tego czy jest lato, czy zima. Pokazywanie codziennych, rutynowych czynności pozwala na pokazanie tego, co w świecie przedstawionych ludzi jest złe”. „Konia turyńskiego”, Tarr określił także mianem „ostatniego kroku w karierze”.

"W moim pierwszym filmie poruszyłem temat wrażliwości społecznej, chciałem zmienić świat – mówi Tarr. Z czasem zrozumiałem, że problemy, które go dotyczą są bardziej skomplikowane. Teraz mogę powiedzieć tylko tyle, że życie jest ciężkie, i nie wiem co przyniesie w przyszłości. Mogę zobaczyć rzecz, która jest już blisko – koniec."

Pierwszy pomysł na zrealizowanie filmu pojawił się w połowie 1980 r. kiedy Tarr usłyszał historię załamania Nitzschego, kończącą się pytaniem: a co się stało z koniem?. Zarys filmu powstał w 1990 r., lecz sama produkcja został odłożona ze względu na wcześniejsze zobowiązania reżysera. Laszlo Krasznahorkai, węgierski pisarz, który opowiedział Tarrowi tę historię, przeniósł w tym czasie ją na papier i tekst ten posłużył w późniejszym czasie do znalezienia sponsorów przedsięwzięcia. „Koń turyński” nie opierał się na żadnym scenariuszu, w konwencjonalnym rozumieniu tego słowa. Po premierze filmu na Bernlinale tak napisał o nim Ray Bennt: Fani filmów Tarra dobrze wiedzą na czym polega jego twórczość. Spodziewając się kina ponurego a zarazem statycznego, dobrze spędzą czas na sali kinowej. Dla nieznających wcześniejszej twórczości reżysera, film może wydać się nużący, bowiem reżyser dużą wagę przykłada do pokazania do pokazania czynności codziennego życia. Widzimy zatem jak ubierają się w swoje łachmany, jak palcami jedzą gotowane ziemniaku, jak rąbią drzewo i jak karmią konia.

Jeżeli zatem nie mieliście nigdy wcześniej okazji do oglądania filmów Beli Tarra, zróbcie to koniecznie. Wysmakowana i poruszająca opowieść o życiu tak zwykłym i trudnym, a momentami beznadziejnym pozwala spojrzeć na bezpieczną i stabilną współczesność innymi oczami.

Dla wszystkich, którzy nie mają ochoty po całym dniu meandrowania między poszczególnymi salami kinowymi oraz gatunkami kina, proponujemy Performance: „I Shot Jack Two”, czyli Kino na żywo w wykonaniu Eli Troyano i Uziego Parnesa.

Tytułowym Jackiem jest sam Jack Smith, znany z tego, że każda z jego projekcji stanowiła dla widzów dużą niespodziankę – ustawicznie ciął i przemontowywał swoje filmy, stał się inspiracją dla Troyano i Parnes, które postanowiły kontynuować jego tradycję. Połączyły fragmenty filmu Buble People Troyano z Exotic Dreams oraz Stars of L.E.S – serią zdjęć Smitha, wykonanych przez Parnes na początku lat 80. W filmie Jack Smith i Phoebe Legere przebrani są za Bąbelkowe Boginie, a reszta performerów (łącznie z Parnesem) – za Marilyn Monroe. Improwizowany film miał miejsce w lofcie Uziego Parnesa w 1982 roku, w tle widać jego rzeźby i instalacje.

Ela Troyano zapoznała mnie ze Smithem w 1979 roku, kiedy przyprowadziła go na imprezę do mojego loftu w SoHo – opowiada Uzi Parnes. – Niedługo potem się wprowadziła, a Jack stał się stałym bywalcem. Pisałem wtedy doktorat na wydziale Performance Studies na NYU i Jack zgodził się, żeby zrobił dokumentację jego owianych legendą spektakli. W zamian miałem robić mu piękne i stylowe zdjęcia reklamowe, których mógł używać do promocji swojej nieskromnej osoby. Smith dostawał odbitki, mi zostały negatywy, których używam teraz do rekonstrukcji jego spektakli.

Niezależnie od tego, czy wolicie filmy w klasycznym znaczeniu tego słowa, czy też szalone i nieprzewidywalne Performance, podczas Nowych Horyzontów każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

 

Fot. Materiały prasowe

<p><em>Oficjalny trailer "Konia turyńskiego"</em></p>

Koń turyńki czy Performance: „I Shot Jack Two” nowohoryzontowe wybory - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Ludwik to pierwsza część trylogii niemieckiej Hansa-Jürgena Syberberga zrealizowana w roku 1972 w zaledwie 11 dni. Podobno budżet filmu wynosił tylko 300 tysięcy marek.

Na pierwszego bohatera „narodowej” filmografii Syberberg wybrał króla bawarskiego Ludwika II Wittelsbacha (1845–1886) – przeciwnika wszelkiego postępu, miłośnika kultury, mecenasa Ryszarda Wagnera, którego to władcę uwielbiał „prosty lud”. Król nie był zainteresowany polityką i konfliktami zbrojnymi, przez co zraził do siebie dwór. Wyprzedał własne królestwo, aby urzeczywistnić swoje fantastyczne wizje budowy zamków z bajki. Portret „szalonego władcy” to niezwykły, surrealistyczny esej filmowy, w którym reżyser miesza postacie, zmienia im płeć i zestawia je z bohaterami z innych epok. Protagoniści Ludwikaodgrywają „scenki” rodzajowe na tle gigantycznych makiet, w operowej scenerii, w takt muzyki Wagnera, „ku czci” odchodzącej w zapomnienie epoki Wittelsbachów.

Seans

 • 26 lipca, godz. 19:00 - Kino NH 6

Obsada: Harry Bär, Ingrid Caven, Hanna Köhler, Ursula Strätz, Peter Moland, Peter Korn, Oskar von Schab, Annette Tirier

Nagrody: German Film Awards 1972 – Outstanding Feature Film, Best Screenplay; Valladolid IFF 1974 – Jury Special Prize

Reżyser: Hans-Jürgen Syberberg urodził się w 1935 roku w Nossendorf (Pomorze Zachodnie). Był wychowywany przez ojca, przemysłowca. Nigdy nie poznał matki, która odeszła, kiedy miał sześć miesięcy. Jego ojciec nienawidził nazistów i po cichu wspierał aliantów. W 1947 roku rodzina przeprowadziła się do Rostocku, gdzie ojciec zaczął pracować jako fotograf. Dzięki przeprowadzce Hans-Jürgen miał kontakt z teatrem, muzyką i kinem w wydaniu radzieckich produkcji Sovexportu i niemieckiej DEFY (wytwórnia filmowa Deutsche Film Aktiengesellschaft). Tutaj zetknął się także z Benno Bessonem z Berliner Ensemble Brechta, który zaprosił młodego Syberberga do Berlina, gdzie powstał jego pierwszy, nakręcony kamerą 8 mm film z przedstawienia Brechta. 20 lat później Brecht wykorzystał ten materiał w dokumencie Nach meinem letzten Umzug… (1971). W 1953 roku Syberberg uciekł do Niemiec Zachodnich. Najpierw odbył podróż po Europie, był w Paryżu, Londynie, Wiedniu, Rzymie, Berlinie Zachodnim. Potem studiował w Monachium literaturę niemiecką i historię sztuki. Od 1963 roku pracował w bawarskim radiu i telewizji, realizując reportaże, audycje monograficzne i krótkie filmy dokumentalne. W 1968 roku zadebiutował filmem fabularnym pt. Scarabea – Ile ziemi potrzebuje człowiek?. Dwa lata później powstało San Domingo, które spotkało się z dość chłodnym przyjęciem wśród rodzimych krytyków. Filmem Ludwig – Requiem dla dziewiczego króla z 1972 roku Syberberg rozpoczął tzw. trylogię niemiecką, w której mierzył się z narodowymi niemieckimi mitami i bohaterami. Kolejnym filmem cyklu był Karol May (1974) i w końcu Hitler – film z Niemiec (1977), pokazywany m.in. na festiwalu w Cannes 1978 roku w sekcji Un Certain Regard. „Uzależnienie” od twórczości Wagnera widać również w późniejszych filmach Syberberga. W 1975 roku reżyser zrealizował dokument Winifred Wagner i historia domu Wahnfried w latach 1914–1975, w którym przeprowadził wywiad z żoną syna kompozytora, Winifried. Na setną rocznicę premiery Parsifala Wagnera Syberberg nakręcił film na postawie opery, gdzie po raz pierwszy (w roli Kundry) obsadził Edith Clever, z którą współpracował przy kolejnych projektach, m.in. przy Nocy (1985). Hans-Jürgen Syberberg do dziś jest postrzegany jako jeden z najbardziej kontrowersyjnych twórców niemieckiego kina. Pod koniec lat 90. przestał realizować filmy. W latach 2001–2010 prowadził dziennik na swojej stronie internetowej www.syberberg.de. Jego twórczość charakteryzuje się przede wszystkim kompilacją różnych dziedzin sztuki. Swoje filmy i instalacje pokazywał m.in. na documenta 7 (1982) idocumenta 10 (1997) w Kassel. W 2003 roku w Centrum Pompidou zorganizowano retrospektywę artysty. ProjektSyberberg i Wagner powstał z okazji dwusetnej rocznicy urodzin niemieckiego kompozytora i zwraca uwagę na wpływ, jaki wywarła twórczość Wagnera na kino Hansa-Jürgena Syberberga. Organizatorami projektu są: Goethe-Institut, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, Filmoteka Narodowa, Fundacja Kampania Artystyczna.

Filmografia

 • 1965 Akt V, scena VII. Fritz Kortner podczas próby Intrygi i miłości / Fünfter Akt, siebte Szene. Fritz Kortner probt Kabale und Liebe / Fritz Kortner (Rehearsing Schiller) (TV, doc.)
 • 1965 Romy, anatomia twarzy / Romy, Anatomie eines Gesichts / Romy, Anatomy of an Actress (TV, doc.)
 • 1966 Fritz Kortner nagrywa monologi na płytę / Fritz Kortner spricht Monologe für eine Schallplatte / Kortner Monologue (Shylock) (doc.)
 • 1966 Wilhelm von Kobell (TV, doc., short)
 • 1967 Hrabiowie Pocci – kilka rozdziałów z dziejów rodziny / Die Grafen Pocci – Einige Kapitel zur Geschichte einer Familie / The Counts Pocci (doc.)
 • 1968 Scarabea – Ile ziemi potrzebuje człowiek? / Scarabea – Wieviel Erde braucht der Mensch? / Scarabea – How Much Earth Does a Man Need?
 • 1969 Sex Business – Made in Pasing (doc.)
 • 1969 Auf der Suche nach einem Kuhstall (doc., short)
 • 1970 San Domingo
 • 1971 Po mojej ostatniej przeprowadzce (Film o Brechcie) / Nach meinem letzten Umzug… (Brecht Film) – After My Last Move (doc.)
 • 1972 Ludwig – requiem dla dziewiczego króla / Ludwig – Requiem für einen jungfräulichen König / Ludwig – Requiem for a Virgin King
 • 1972 Theodor Hierneis albo Jak dawniej zostawało się kucharzem / Theodor Hierneis oder: Wie man ehemaliger Hofkoch wird / Ludwig’s Cook
 • 1974 Karol May / Karl May – Auf der Suche nach dem verlorenen Paradies / Karl May
 • 1975 Winifred Wagner i historia domu Wahnfried w latach 1914–1975 / Winifred Wagner und die Geschichte des Hauses Wahnfried von 1914–1975 / The Confessions of Winifred Wagner (doc.)
 • 1977 Hitler, film z Niemiec / Hitler, ein Film aus Deutschland / Hitler – A Film from Germany
 • 1982 Parsifal
 • 1984 André Heller sieht sein Feuerwerk (TV, doc.)
 • 1985 Noc / Die Nacht / The Night (video)
 • 1985 Edith Clever czyta Joyce’a – monolog Molly Bloom / Edith Clever liest Joyce – Der Monolog der Molly Bloom / Edith Clever Reads Joyce (video)
 • 1986 Fräulein Else / Miss Else (video)
 • 1987 Penthesilea (video)
 • 1989 Die Marquise Von O… (…vom Süden nach dem Norden verlegt) / The Marquise of O… (video)
 • 1994 Ein Traum, was sonst? / A Dream, What Else? (video)
 • 1997 Höhle der Erinnerung
 • 2002 Hommage for Einar Schleef (installation of 12 self-made films)
 • 2003 Syberberg / Paris / Nossendorf (a retrospective and installation)

"Ludwig – requiem dla dziewiczego króla" Syberberg - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się