Nowohoryzontowi twórcy opowiadają nie tylko o otaczającym ich świecie. Czasami odwracają kamerę i kierują jej obiektyw na siebie. Opowiadają o roli sztuki w życiu człowieka.

Wrocław kocha takich reżyserów. Bezpośrednich, otwartych, nie mających w sobie krztyny gwiazdorstwa. Spacerujących po tutejszych ulicach w klapkach i rozciągniętym T-shircie interesujących artystów, którzy w filmach nie wahają się opisywać najbardziej bolesne epizody z własnego życia. Taki właśnie jest Kim Ki-duk, którego już dzisiaj można było spotkać w okolicach rynku i który jutro będzie gościem Gazeta Cafe. Jeden z najbardziej znanych koreańskich twórców, reżyser „Pustego domu” i „Łuku”, przez wiele lat nie był w stanie znaleźć w sobie siły, aby zrealizować nowy projekt. Odciął się od świata. W prowizorycznych warunkach spędzał kolejne dni na codziennych czynnościach – paleniu w piecu w nieogrzewanym pomieszczeniu czy budowie domowych sprzętów z kawałków drewna czy szkieletu ryby. W końcu nie wytrzymał i kupił kamerę:

- Próbowałem sobie odpowiedzieć na pytanie, skąd wziął się mój kryzys – tłumaczył mi. – Postanowiłem spojrzeć na siebie z dystansu, przez obiektyw. To było katarktyczne przeżycie. Dzisiaj jestem gotowy na kolejne wyzwania.

Materiał składa się na prezentowany w sekcji filmów o sztuce bolesny, intymny dokument „Arirang”. Dla Kim Ki-duka kino stało się przestrzenią poszukiwania tożsamości. Podobnie funkcjonuje sztuka w hicie tegorocznej edycji Nowych Horyzontów – „Pinie”. Wim Wenders w trójwymiarze rejestruje fragmenty spektakli Piny Bausch. Składa hołd słynnej choreografce i jej pracy. Pokazuje, w jaki sposób taniec może zmienić się w narzędzie poznawania własnego ciała i uczuć.

Sztuka jest ważna – zdają się podkreślać autorzy prezentowanych na festiwalu filmów. Ale są sytuacje, które wytrącają uczestników z zamkniętej, festiwalowej rzeczywistości. Tak jak wczorajsze zamachy terrorystyczne w Norwegii – kraju, który jest bohaterem tegorocznej wrocławskiej retrospektywy. „To największy zamach w zachodniej Europie od ataku w Londynie w 2005 roku. Są zabici i ranni – napisali w oficjalny oświadczeniu organizatorzy. - Łączymy się z Norwegią w żalu po tym tragicznym wydarzeniu.”

 

Fot. Materiały prasowe

<p>A oto prezentacja tego, co wydarzyło się w dniu dzisiejszym. Zapraszamy do oglądania kolejnych relacji.</p>

Kogo kocha Wrocław? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Są cienkie i lekkie, a mimo to wydajne. Zajmują mało miejsca, a dają ogromne możliwości. Kto raz miał okazję je wypróbować, nie zapomni tego uczucia...

Informatycy są trochę jak szamani naszych czasów. Posiadają wiedzę tajemną na temat komputerów, serwerów, programowania, a my... No cóż, spijamy śmietankę.

Nie musimy wiedzieć co i jak działa, ile godzin trzeba poświęcić na stworzenie strony internetowej czy potrzebnego nam programu, jak dane przemieszczają się w sieci. Wiemy za to, za co lubimy serwisy społecznościowe, naszą pocztę elektroniczną, strony ulubionych mediów, serwisy VoD, kolekcję zdjęć i program graficzny, który sprawia, że są jeszcze bardziej wyjątkowe... Za to wszystko i za mobilność cenimy nowoczesne komputery, które zostały stworzone z myślą o tym, żeby były idealnie dostosowane się do naszych potrzeb i trybu życia.

Synonimem komputerów przyszłości są obecnie ultrabooki. Spełniają wymóg mobilności, bo są niewiarygodnie lekkie, cienkie, a przy tym wydajne i pracują na baterii nawet do 8 godzin. Czy urządzenie nie grubsze od stukartkowego zeszytu jest w stanie inspirować ludzi, a jeśli tak to kogo?

Kreatywnych. Gdy komputery nie miały dostępu do internetu, można było na nich pograć, obejrzeć film, posłuchać muzyki czy... postawić pasjansa. Odkąd łączą nas z globalną siecią, traktujemy je nieco bardziej osobiście, a one pozwalają nam odkrywać swoje pasje. Doskonale widać to w internecie, gdzie kreatywni tworzą blogi kulinarne, modowe, wnętrzarskie, podróżnicze; gdzie obrazki krążą po sieci, stając się memami, do których każdy dodaje coś nowego.

W dobie aparatów cyfrowych, a także kamer o coraz lepszych parametrach w naszych telefonach komórkowych, robimy dużo zdjęć, które po odpowiedniej obróbce zyskują nowe życie. Sekunda i już są w serwisie społecznościowym czy usłudze Picasa. Dumni z nagranego wideo, możemy od razu wrzucić je na YouTube – niech inni także zobaczą.

Ultrabook, dzięki swojej wadze, oscylującej w granicach 1-1,5 kg, może zawsze nam towarzyszyć. Gdy pomysł na grafikę, opowiadanie czy nadruk na koszulce spłynie na nas na środku ruchliwej ulicy, wystarczy, że wyjmiemy go z torby czy plecaka i w ciągu 7 sekund będzie gotowy do pracy.

Towarzyskich. Poczta elektroniczna, chociaż ma trudnych przeciwników, nadal trzyma się mocno. Świetnie nadaje się do krótkiej wymiany zdań, a umiarkowani tradycjonaliści mogą wysyłać za jej pośrednictwem długie listy, dołączać do nich zdjęcia. Z pewnością takim listem na miarę XXI wieku sprawią miłą niespodziankę bliskim.

Towarzyscy po prostu nie wyobrażają sobie życia bez serwisów społecznościowych. Znajomi i rodzina w jednym miejscu to możliwość szybkiego skrzyknięcia się na imprezę, wspólne oglądanie filmu, a wydarzenia kulturalne promowane chociażby za pośrednictwem Facebooka inspirują do wybrania się w ciekawe miejsca, gdzie z pewnością nie zabraknie okazji do poznawania nowych ludzi. Mając przy sobie tak lekki komputer, entuzjaści społecznościówek mogą na dużym ekranie sprawdzać w ciągu dnia, czy ich znajomi mają już plany na wieczór i czy... nie można by się pod nie jakoś podłączyć.

Ultrabook pozwoli być cały czas w kontakcie ze znajomymi.

Ważną rolę w życiu towarzyskich odgrywają komunikatory internetowe z najpopularniejszym na świecie, czyli Skype’em, na czele. Komunikatory wideo doceniają szczególnie ci, którzy mają rodzinę i znajomych rozrzuconych po najdalszych zakątkach świata. Rozmowa w czasie rzeczywistym nawet przy różnicach czasowych? Naturalnie. Jeżeli mamy ultrabooka zawsze ze sobą, możemy umówić się na wirtualną kawę w dowolnym czasie i przez jakiś czas być w dwóch miejscach na raz.

Niezależnych. Bycie w dwóch miejscach na raz szczególnie doceniają ci, którzy prowadzą własną firmę lub wykonują zawód wymagający ciągłego przemieszczania się po Polsce i świecie. W pociągu czy na lotnisku przed odlotem sprawdzają jeszcze bieżące informacje o firmie, z którą będą prowadzić negocjacje, przeglądają wiadomości w serwisach branżowych i czytają na ekranie komputera zaprenumerowaną prasę.

Na samo spotkanie także nie potrzebują niczego więcej poza laptopem i komórką. 7 sekund i mają dostęp do prezentacji, poczty elektronicznej, firmowego systemu zarządzania danymi. Podróż służbowa nie oznacza odcięcia od rodziny czy przyjaciół. Jak tu nie kochać przenośnych komputerów, skoro dzięki nim możemy mieć ważne dla nas osoby na wyciągnięcie ręki?

Na szczęście podróże bywają nie tylko służbowe. Zbliżające się wakacje z pewnością zwiększą naszą mobilność. Gdziekolwiek się znajdziemy, dzięki ultrabookowi z dostępem do internetu, możemy robić to co lubimy najbardziej, z niczego nie rezygnując. Zaglądanie na serwisy z memami, społecznościówki, słuchanie muzyki, oglądanie filmów...

Jednak uwaga na koniec. Użytkowniczki i użytkownicy nie powinni tak beztrosko odwracać torebek i toreb czy plecaków, wytrząsając z nich zawartość, jak to miało miejsce w znanej scenie z Misia Barei. Łatwo zapomnieć, ze ma się przy sobie komputer, gdy waży on mniej niż kosmetyczka czy trzy piwa, a serce by wam pękło, gdyby wylądował na ziemi.

<p><em>Dowiedz się o 10 powodach dla których warto mieć ultrabooka!</em></p>

Kogo inspirują ultrabooki? - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Luty będzie bardzo ważnym miesiącem dla użytkowników smartfonów z systemem Windows Phone 7.5 (Mango). Nadchodzi bowiem Windows Phone 7.8. Także dla Klientów T-Mobile!

Windows Phone 7.8 jest dość istotną aktualizacją platformy Microsoftu i dotyczy użytkowników poprzedniej generacji Nokii Lumia. Uaktualnienie jest dedykowane dla modeli: Lumia 510, Lumia 610, Lumia 710, Lumia 800 i Lumia 900. W przypadku Nokii Lumia 820 i 920 kwestia aktualizacji nie ma znaczenia, ponieważ pracują one pod kontrolą nowszego Windows Phone 8.

Warto zauważyć, iż łatka ma niewielkie szanse wypłynąć poza ekosystem smartfonów Nokii blisko związanej dziś z Microsoftem. Posiadacze takich urządzeń jak HTC HD7 czy LG Swift 7 są poniekąd na marginesie. Mogą próbować aktualizacji na własną rękę, ponieważ z oficjalnej dystrybucji Windows Phone 7.8 raczej nie dostaną.

Co wnosi nowsza wersja Windows Phone?

Uaktualnienie systemu do wersji 7.8 ma charakter głównie wizualny. Debiutują nowe schematy kolorystyczne, a charakterystyczny dla Windows Phone kafelkowy interfejs można będzie lepiej spersonalizować (zmiana rozmiaru poszczególnych elementów). W efekcie wstążka w Windows Phone 7.8 wizualnie zbliży się do tej znanej z Windows Phone 8.

Aktualizacja w T-Mobile

Proces udostępniana aktualizacji dla modeli Lumia 610, 710, 800 i 900 w T-Mobile już się rozpoczął.  Podkreślamy, że jest on przeprowadzany stopniowo w zależności od numeru IMEI jaki posiada urządzenie. Stopniowanie tego procesu ma zapobiec przeciążeniu serwerów udostępniających nowe oprogramowanie. Bądźcie cierpliwi i regularnie sprawdzajcie dostępność aktualizacji.
Tutaj znajdziecie link do strony informującej, że oprogramowanie z naszym wariantem (tutaj określane jako ERA) jest już udostępniane naszym Klientom.

Kolejny element poddany odświeżeniu, to ekran blokady. Będzie można między innymi zassać do niego tapetę z wyszukiwarki Bing. Pojawią się też lepsze zabezpieczenia przed przypadkowym odblokowaniem smartfonu przez dziecko.

Fanów nietypowych dzwonków zapewne ucieszy możliwość ich głębszej personalizacji. Możliwe będzie wykorzystanie (oraz edytowanie) plików MP3.

Od strony funkcji systemowych, Windows Phone 7.8 nie zaoferuje żadnych istotnych innowacji.

Co z dostępnością?

Nokia zaznaczyła, że miesiącem aktualizacji będzie luty – Windows Phone 7.8 będzie udostępniany stopniowo. Użytkownik dostanie notyfikację, ale samo oprogramowanie będzie wymagało podłączenia smartfonu do komputera. Aktualizacja wymaga bowiem oprogramowania Zune (Windows) lub Windows Phone (dla Mac OS X). Aktualizacja musi też zostać zaakceptowana przez operatorów.

Fot/Źródło: Nokia, Microsoft

Windows Phone 7.8 oficjalnie. Dla kogo i kiedy? - opinie i komentarze (25)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

hodor
16-04-2013 - 20:21:40
Jest juz 16.04 i nadal nie ma aktualizacji poczekam jeszcze 3miesiace do konca umowy i wynosze sie z tej glupiej sieci majacej swoich klijentow w "" do play posiadajacej podobne oferty w nizszych cenach i liczacej sie z swoimi klijentami.
  (0)
Odpowiedz
Tomasz S
31-03-2013 - 15:19:17
A można wiedzieć kiedy jest mniej więcej planowany proces rozsyłania aktualizacji dla użytkowników którzy już mają wykupioną telefony z wp 7.5 ,i drugie kiedy najlepiej sprawdzać czy są udostępnione aktualizacje to telefonu ?
  (0)
Odpowiedz
kemot82
31-03-2013 - 14:34:49
Lumia 610 - nadal brak aktualizacji do 7.8
  (0)
Odpowiedz
Redakcja T-Mobile Trendy
31-03-2013 - 15:02:11
Proces aktualizacji był czasowo wstrzymany przez sam Microsoft. Teraz został wznowiony i aktualizacja wysyłana jest stopniowo do poszczególnych grup użytkowników.
  (4)
Odpowiedz
Niso
28-03-2013 - 01:24:38
Również, do tej pory nic nie ma ! na szczęście zaraz konczy mi się umowa i spadam z tego gowna :)
  (0)
Odpowiedz
alo
21-03-2013 - 07:07:12
ludzie ogarnijcie się upgrade nie zależy od t mobile i wszystkie opóźnienia to wina microsoftu
  (11)
Odpowiedz
RedakcjaT-Mobile-Trendy
20-03-2013 - 14:53:14
Witajcie! Proces aktualizacji był czasowo wstrzymany przez sam Microsoft. Teraz został wznowiony i aktualizacja wysyłana jest stopniowo do poszczególnych grup użytkowników. Prosimy Was o cierpliwość. Pozdrawiamy!
  (0)
Odpowiedz
tom
19-03-2013 - 19:43:26
Dokładnie jest 19 marca 2013 i nic nie widać z nowelizacją oprogramowania!! Pomocy
  (0)
Odpowiedz
paulo
19-03-2013 - 11:34:52
Jest 19.03 i nie ma żadnej aktualizacji dla Lumii 800 z T.mobile. Po zakończeniu umowy pożegnam się z tą firmą
  (1)
Odpowiedz
jam80
17-03-2013 - 22:06:26
Aktualizacja była wstrzymana przez jakiś czas z powodu zauważonego błędu z odświeżaniem niektórych kafli na pulpicie. Ale juz niby jest wznowiona i będzie wprowadzana stopniowo.
  (5)
Odpowiedz
Andrzej
16-03-2013 - 20:04:36
Czy komuś udało się na lumi 800, wersja oprogramowania telefonu:7.10 (8773) zaktualizować WP do 7.8??
  (0)
Odpowiedz
Gdzie ten upgrade
13-03-2013 - 05:57:29
Jaja sobie robią,to fakt. Chociaż patrząc z ich strony, to nie ma sensu dawać tego upgreadu, przecież mają w ofercie telefony z 8mką. W każdym razie aktualnych klientów mają w poważaniu, liczą się tylko nowi...
  (0)
Odpowiedz
ttomuss
12-03-2013 - 11:24:27
Luty którego roku? 12 marzec a aktualizacji Lumii 610 ciągle brak. Jakies jaja sobie robicie! Co to ma w ogóle być?!!
  (0)
Odpowiedz
610
04-03-2013 - 08:32:19
Lumia 610 - brak aktualizacji ciąg dalszy.... - może jakieś info od REDAKCJI ?! zyxo
  (0)
Odpowiedz
Lumia800.0
03-03-2013 - 22:32:02
Ciągle brak uaktualnienia. Kiedy będzie dostępne? po co pisać że do końca miesiąca skoro nie dotrzymujecie terminu? POdajcie termin, jak będzie daleki to ludzie wam podziękują za współprace ;)
  (0)
Odpowiedz
gotmilk
02-03-2013 - 22:27:03
02.03.2013 .... Ciagle nie ma aktualizacji dla LUMII 710 !!! T-Mobile - dlaczego piszecie, że aktualizacja bedzie w lutym, jak nie planujecie w lutym, nawet zacząc udostepniac tej aktualizacji... Jezeli nie dostane aktualizacji w przeciagu kolejnego tygodnia to zrobie ja manualnie i przechodze do orange...
  (0)
Odpowiedz
mariusz
02-03-2013 - 09:50:24
Mam dwa telefony Lumia 710 z T-Mobile kupowane w róznym okresie, do 2.03 żaden nie dostał aktualizacji 7.8 :-( Ale to samo miałem poprzednio z Samsungiem. Wszyscy dokoła mieli już Bada 2.0 a T-Mobile po pół roku... Widocznie tak dbają o klienta, byle sprzedać a potem niech się goni. Ja też więcej u nich nie kupię! Szkoda nerwów!
  (0)
Odpowiedz
michał
01-03-2013 - 18:56:00
potwierdzam, brak aktualizacji na dzień 01.03.2013 roku dla LUMIA 800. Porażka T-Mobile. Po co pisać że stopniowo udostępnia się aktualizację skoro tak się nie dzieje, a z drugiej strony co to za "serwery" które nie potrafią zaktualizować Lumii w ciągu 1 MIESIĄCA ?
  (0)
Odpowiedz
Ernest
01-03-2013 - 16:28:26
1.03.2013 aktualizacji wciąż brak, dziękuję są to moje ostatnie umowy z t mobile.
  (0)
Odpowiedz
Lumia800
27-02-2013 - 14:20:58
Potwierdzam brak aktualizacji dla Lumii 800... A miało być wszystko sprawnie do końca lutego...
  (0)
Odpowiedz
610
27-02-2013 - 09:32:10
jutro koniec lutego a aktualizacji nadal BRAK !!! i jakoś Tmobile dziwnie cicho siedzi, porażka :-((((
  (0)
Odpowiedz
jam
23-02-2013 - 10:36:01
Czy ktoś wie kiedy będzie aktualizacja na numer IMEI: 351 682 059 226 068 ?
  (0)
Odpowiedz
610
18-02-2013 - 09:36:56
KICHA !!! :-((( na dzień dzisiejszy brak aktualizacji LUMIA 610 - oraz brak informacji od T-Mobile kiedy będzie !?
  (0)
Odpowiedz
piotr
17-02-2013 - 12:27:29
Ja od 14.02.2013 mam zaktualizowaną lumię 800. Najistotniejsza i najbardziej widoczna zmiana to możliwość modyfikacji kafelek - bardzo ułatwia organizację "pulpitu". W moim przypadku atualizacja przebiegała przez 3 kolejne updaty. Wszystkie kontakty, smsy i pozostała zawartość telefonu została sprawnie przeniesiona. Większych zmian raczej nie widać, co do samego działania też trudno się wypowiedzieć.
  (1)
Odpowiedz
lumia800
13-02-2013 - 15:51:10
Czy ktoś już zaktualizował oficjalnie lumie 800?
  (2)
Odpowiedz

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Nie będzie zaskoczeniem fakt, że konta polskich modelek cieszą się na Instagramie olbrzymim zainteresowaniem. Jednak to nie modelka stanęła na czele rankingu Polaków z największą liczbą obserwujących.

Kogo lubimy podglądać? TOP 10 Polaków na Instagramie - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się