I kto by pomyślał, że najwięcej emocji na festiwalu dedykowanym eksperymentatorom i odnowicielom kina, będą budzić filmy… 80 – latka. Tyle właśnie kończy Duśan Makavejev, reżyser, który zaczynał karierę w nieistniejącym już państwie – Jugosławii, a po wyrzuceniu z kraju pracował między innymi w Stanach oraz we Francji (dziś dzieli czas między Paryż i Belgrad).

Lekko przygarbiony Makavejew, który do Wrocławia przyjechał z żoną, zagląda na pokazy swoich filmów, obserwuje reakcje publiczności, sam doskonale się bawi, a dziś przez kawał „Bezbronnej niewinności” gadał mi nad głową. Chętnie opowiada o swoim kinie i podobnie, jak w filmach popada w niezliczone dygresje, od jednej historii płynąc do innej, coraz dalej, i dalej od filmów. Jak dziś, gdy po seansie wspomnianej „Bezbronnej niewinności” (1968), wspomniał o poszukiwaniach przez ogłoszenia w gazecie bohatera filmu, człowieka, o szczególnych talentach i umiejętnościach.

Kadr z filmu Bezbronna niewinność, reź. Duśan Makavejev

Wśród tych, którzy się zgłosili był pewien oficer mający zwyczaj… przyszywania guzików do ciała. Od tej opowieści Makavejev przeskoczył do czasów, gdy uczył w Nowym Jorku, i tę właśnie anegdotę przytoczył na spotkaniu ze studentami. Jedna z uczennic powiedziała mu później, że jej przyjaciółka robi dokładnie to samo (obsesyjnie przyszywa do skóry guziki) i uznana za niepoczytalną, co i rusz ląduje w szpitalach psychiatrycznych. Żołnierz oczywiście nie stał się bohaterem filmu (trudno sobie wyobrazić, by w komunistycznym kraju pod koniec lat 60. oficer mógł tak się „skompromitować”), ale jego historia pomogła młodej Amerykance uznać, że może nie jest szalona, że może niektórzy ludzie po prostu tak mają.

I to cały Makavejev: krąży wokół tematu, odbiega daleko, ale tak naprawdę wszystkie jego opowieści, filmy, materiały, które mozolnie układa, tworzą spójną całość. Jak w „Bezbronnej niewinności” właśnie – przedziwnej krzyżówce fabuły i dokumentu, miksie materiałów archiwalnych z czasów wojny, dużych fragmentów odrestaurowanego cudzego melodramatu i dokumentalnej opowieści o jego twórcach. To historia jugosłowiańskiego atlety i akrobaty, Dragoljuba Aleksića, a dokładnie historia jego zapomnianego filmu – pierwszej dźwiękowej serbskiej produkcji! Swój kiczowaty melodramat o kobiecie zakochanej w akrobacie (w tej roli sam Aleksić) i nękanej przez macochę oraz starego bogacza; atleta nakręcił w 1942 roku, w czasie okupacji, na taśmach przywiezionych z Niemiec. W jego wersji, Niemcy nie wiedzieli o produkcji, a jej powstanie było niemal partyzanckim wyczynem. Makavejev nie prowadzi w tej sprawie historycznego śledztwa: po prostu do melodramatu Dragoljuba wmontowuje przerażające archiwalia, sceny ze zrujnowanego Belgradu, bose trupy, niemiecką orkiestrę dającą koncert na placu, kobietę z przerażeniem w oczach biegnącą gdzieś na oślep.

Kadr z filmu Czarnogóra, czyli perły i wieprze, reż. Duśan Makavejev

Wszystko to przeplata jeszcze wypowiedziami twórców tamtego „dzieła” – tymi, którzy dożyli końca lat 60., oczywiście. I jakimś cudem te wstawki, dygresje, pozornie niezwiązane ze sobą fragmenty; tworzą bardzo spójną, perwersyjną całość.

To bardzo mocny film o uwikłaniu Serbów w faszyzm; o związkach ideologii i ciała. Rzecz poruszająca, zaskakująco współczesna (przecież to, co uprawiał dekady temu reżyser jest tak modnym dziś „found footage”!) i, co ważne, nieodparcie śmieszna. Makavejev ma bowiem to coś czego brakuje wielu współczesnym twórcom art. house’owego kina – poczucie humoru. 

Pobierz aplikację T-Mobile Nowe Horyzonty wprost do Twojego telefonu z Google Play, AppStore lub Windows Marketplace. Aplikacja pozwoli Ci śledzić wiadomości w trakcie i po festiwalu, czytać opisy i oglądać trailery filmów festiwalowych.

Młodość osiemdziesięciolatka - Duśan Makavejev na T-Mobile NH - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

T-Mobile Nowe Horyzonty nieodzownie kojarzy się z Wrocławiem. Sercem Festiwalu jest Kino Nowe Horyzonty, a nocne życie toczy się w Arsenale.

Nowe Horyzont to przede wszystkim dobre kino na najwyższym poziomie. Przez lata stał się integralną częścią Wrocławia. Jego serce bije w Kinie Nowe Horyzonty. Jednak aby w dobrej formie przetrwać 11 dni trzeba regenerować siły.

Na spragnionych słońca czeka prawdziwa plaża z piaskiem, wodą i leżakami. Głodnych i szukających ciekawych doznań muzycznych przygarnie Arsenał. Dodatkowe atrakcje i dozę adrenaliny, a przede wszystkim nagrody zapewnia T-Mobile Truck.

Chillout na Nowych Horyzontach - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

T-Mobile dla swoich klientów przygotował specjalną ofertę. Mogą kupić bilety na festiwalowe seanse 10 % taniej. Co trzeba zrobić?

Już 23 lipca startuje największe w Polsce święto fanów kina – 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty. W tym roku wrocławska publiczność obejrzy około 200 pełnometrażowych filmów, w tym aż 22 produkcje prosto z festiwalu w Cannes. 

T-Mobile przygotował niespodziankę dla swoich abonentów – 10 proc. zniżki na zakup biletów, z którą pojedynczy bilet można będzie nabyć w cenie 18 zł. Zniżka nie obowiązuje na wydarzenia i pokazy specjalne, nie wlicza się także w bilety wielokrotne 10+ i 20+.

Aby otrzymać zniżkę, należy wysłać SMS-a o treści RABAT pod numer 8092 (SMS jest bezpłatny). W odpowiedzi przyjdzie kod rabatowy, który można wykorzystać przy zakupie biletu online na stronie Festiwalu. Sprzedaż biletów rusza 8 lipca o godz. 12.00, a z pełnym programem pokazów można zapoznać się na stronie internetowej Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Dodajmy, że na jeden numer telefonu można otrzymać maksymalnie trzy kody upoważniające do zniżki. Łącznie można kupić do 6 biletów ze zniżką, korzystając ze swojego numeru telefonu. Kod rabatowy jest jednorazowy, tzn. można go wykorzystać tylko w jednym zamówieniu.

Dla pracowników T-Mobile czeka 20 proc. zniżki na bilety w sprzedaży kasowej na podstawie okazanego identyfikatora. Zniżka również obowiązuje tylko na podstawowe seanse bez wydarzeń specjalnych. Na wybrany film każdy pracownik może kupić bilet dla siebie i osoby towarzyszącej.

W sprzedaży online pracowników obowiązuje ten sam mechanizm jak dla abonentów.

Zniżki na bilety na T-Mobile Nowe Horyzonty - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Organizatorzy festiwalu chcą stworzyć galerię zdjęć, dokumentującą 15 lat trwania imprezy. Macie fotki, które warto pokazać innym?

Twórcy MFF T-Mobile Nowe Horyzonty apelują do festiwalowiczów, aby zajrzeli do albumów ze zdjęciami i na dyski twarde. Poszukiwane są zdjęcia do stworzenia fotograficznego kolażu z okazji 15-lecia festiwalu.

Jeśli więc macie zdjęcia, które dokumentują to, co wydarzyło się w Sanoku, Cieszynie i Wrocławiu, wyślijcie je na dres: zdjecianh@snh.org.pl.

Fot. A. Michalak (TNH 2014)

Czekamy na Wasze zdjęcie z T-Mobile Nowe Horyzonty - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się