Jeszcze nie skończyła się tegoroczna edycja festiwalu, a kinomani już wybiegają myślami do przyszłej edycji.

Retrospektywy i spotkania z twórcami są zawsze ważną częścią Nowych Horyzontów. Węgierski autor posępnych, trudnych filmów o braku Boga i porozumienia między ludźmi, Bela Tarr okazał się człowiekiem ciepłym, serdecznym i otwartym. Intelektualne wyzwania rzucał widzom Bruno Dumont. Francuski reżyser mówił o filozofii, mistycyzmie, swojej wizji kina. A do światów szalonej wyobraźni zapraszał Amerykanin z pochodzenia, Brytyjczyk z wyboru – Terry Gilliam. To tylko niektórzy z licznych gości i bohaterów retrospektyw tegorocznych Nowych Horyzontów. A czyją twórczość uczestnicy chcieliby poznać w przyszłym roku?

- Marzy mi się przegląd Nanniego Morettiego – mówi mi Tomasz Duda, tłumacz przysięgły między innymi z języka włoskiego. – Wydaje mi się, że to jeden z nielicznych żyjących prawdziwych autorów kinematografii, która kiedyś stworzyła Felliniego i Antonioniego.

Dodatkową motywacją do przyjazdu dla reżysera „Pokoju syna” mogłaby być jego wieloletnia przyjaźń z Jerzym Stuhrem, który w tym roku promował świetne „Habemus Papam – mamy papieża” twórcy z Italii.

Jerzy Stuhr

Wiele osób pytanych przez mnie w kinie Helios, kogo chcieliby spotkać, odpowiada bez zastanowienia: Pedro Almodovar albo Lars von Trier. Na festiwalu pokazywano wszystkie ostatnie tytuły Hiszpana i Duńczyka.

Jednak zdarzają się widzowie, którzy nie czekają na wielkie gwiazdy współczesnej reżyserii, lecz przypomnienie klasyków:

- Najbardziej marzy mi się retrospektywa Viscontiego – mówi Jan Borowicz, student psychologii. – We Wrocławiu często chodzi się na filmy, po których nie wiadomo czego się spodziewać. Dobrze więc byłoby stworzyć sekcję, w której niemal każdy tytuł gwarantowałby obejrzenie arcydzieła.

Luchino Viscontiego

Podobnego zdania jest autor kartki z festiwalowego „Hyde Parku”: „Pokażcie filmy Alaina Resnais!”. Osiemdziesięciodziewięcioletni Francuz współtworzył kino europejskie. A Wrocław, choć kocha nowości, nie zapomina o wielkich.

Nowe Horyzonty: czyją twórczość chcemy poznać w przyszłym roku - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Dobre kino i szampańska zabawa do białego rana mogą iść w parze. Możecie przywitać nowy rok we wrocławskim kinie. Zobaczcie, jakie filmy zostały przygotowane na tę okazję.

W programie Sylwestra w Kinie Nowe Horyzonty cztery atrakcyjne, przedpremierowe zestawy filmów do wyboru oraz wyjątkowy zestaw z klasykami amerykańskiego kina.

Oprócz filmów w cenie biletu na uczestników Sylwestra czeka zabawa taneczna z DJ'em oraz bufet w przerwach między seansami: przystawki, dania na ciepło - mięsne, wegetariańskie i wegańskie, dania na zimno oraz deser. Będzie także serwowane wino, a Nowy Rok zostanie przywitany kieliszkiem szampana.

Wśród przedpremierowych propozycji znalazły się między innymi długo oczekiwane, najnowsze filmy: Martina Scorsese (Wilk z Wall Street - historia jednego z najbardziej kontrowersyjnych bohaterów Wall Street z Leonardo DiCaprio w roli głównej), Jima Jarmuscha (Tylko kochankowie przeżyją - melodramat wampiryczny z Tildą Swinton i Tomem Hiddlestonem), Stephena Frearsa (Tajemnica Filomeny z rewelacyjną Judi Dench), Steve'a McQueena (Zniewolony - niezwykła odyseja człowieka sprzedanego do niewoli z Chiwetelem Ejioforem i Michaelem Fassbenderem w rolach głównych) czy braci Coen (folkowy musical Co jest grane, Davis? z fantastycznymi kreacjami Oscara Isaaca, Carey Mulligan, Justina Timberlake'a i Johna Goodmana).

Warto zwrócić również uwagę na Ratując pana Banksa z Tomem Hanksem w roli Walta Disneya, trzecią część kultowego Smaku życia Cedrica Klapischa, hinduski przebój Smak curry oraz wizjonerski 47 roninów 3D z Keanu Reevesem.

W zestawie nowohoryzontowym będzie można zobaczyć dwa zwycięskie filmy 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty oraz najnowszy film Petera Greenawaya Goltzius and the Pelican Company. W zestawie "Arcydzieła amerykańskiego kina. 90. lat Warner Bros." Pokażemy z odnowionych kopii hollywoodzką klasykę: Deszczową piosenką, Buntownika bez powodu oraz kultowe arcydzieło Stanleya Kubricka Mechaniczną pomarańczę.

Smak curry

Zestaw 1 - Sala 1

20.30 - 23.15 - Wilk z Wall Street, reżyseria: Martin Scorsese, USA 2013

23.15 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em, powitanie Nowego Roku - toast winem musującym

1.15 - 3.00 - Smak curry, reżyseria: Ritesh Batra, Indie, Francja, Niemcy 2013

3.00 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em

4.00 - 6.05 - Ratując pana Banksa, reżyseria: John Lee Hancock, Australia, USA, Wielka Brytania 2013

Zestaw 2 - Sala 9

21.00 - 23.00 - 47 roninów 3D, reżyseria: Carl Rinsch, USA 2013

23.00 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em, powitanie Nowego Roku - toast winem musującym

1.00 - 3.15 - Zniewolony, reżyseria: Steve McQueen, USA 2013

3.10 - 4.15 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em

4.15 - 6.00 - Co jest grane, Davis?, reżyseria: Ethan Coen, Joel Coen, USA 2013

Zestaw 3 - Sala 8

21.30 - 22.18 - Tajemnica Filomeny, reżyseria: Stephen Frears, Wielka Brytania 2013

23.20 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em, powitanie Nowego Roku - toast winem musującym

1.00 - 3.05 - Tylko kochankowie przeżyją, reżyseria: Jim Jarmusch, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, USA 2013

3.05 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em

4.15 - 6.15 - Smak życia 3, czyli chińskie puzzle, reżyseria: Cedric Klapisch, Francja 2013

Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków

Zestaw 4 - Sala 5

Przeboje MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

21.00 - 23.10 - Goltzius and the Pelican Company, reżyseria: Peter Greenaway, Wielka Brytania, Holandia, Francja, Chorwacja 2012

23.10 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em, powitanie Nowego Roku - toast winem musującym

1.15 - 3.00 - Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków, reżyseria: Alexey Fedorchenko, Rosja 2012

3.00 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em

4.00 - Chore ptaki umierają łatwo, reżyseria: Nicholas Fackler, Gabon, USA 2012

Zestaw 5 - Sala 4

Arcydzieła amerykańskiego kina. 90. lat Warner Bros.

21.15 - 23.05 - Buntownik bez powodu, reżyseria: Nicholas Ray, USA 1955

23.05 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em, powitanie Nowego Roku - toast winem musującym

1.30 - 3.10 - Deszczowa piosenka, reżyseria: Stanley Donen, Gene Kelly, USA 1952

3.10 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em

4.15 - 6.30 - Mechaniczna pomarańcza, reżyseria: Stanley Kubrick, Wielka Brytania, USA 1971

Cena za osobę to 150 zł. Bilety do nabycia w kasach kina oraz online na www.kinonh.pl. Rezerwacja telefoniczne pod numerem: (71) 78 66 566

Sylwester odbędzie się w kinie przy ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21 we Wrocławiu.

Spędź Filmowego Sylwestra w Kinie Nowe Horyzonty - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Wrocławskie Kino Nowe Horyzonty zaprasza na filmowo-muzyczną noc sylwestrową.

W programie Filmowego Sylwestra znalazły się filmy prezentowane podczas 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty: francuski dramat Sils Maria Oliviera Assayasa z Kristen Stewart i Juliette Binoche, szalona argentyńska komedia Dzikie historie w reżyserii Damiána Szifróna, nagrodzony w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce szwedzki Zjazd absolwentów Anny Odell oraz filmowa adaptacja spektaklu Grzegorza Jarzyny Między nami dobrze jest na podstawie sztuki Doroty Masłowskiej.

Wśród innych propozycji znalazł się wyróżniony Nagrodą Jury i Nagrodą Publiczności na tegorocznym festiwalu Sundance Whiplash Damiena Chazelle'a z J.K. Simmonsem i Milesem Tellerem w głównych rolach. W programie również Foxcatcher Bennetta Millera, nagrodzony za reżyserię na festiwalu w Cannes. Oparta na faktach historia zapaśników, braci Marka i Davida Schultzów, obnaża okrucieństwo czające się za kulisami zawodów sportowych. Docenione przez krytyków kreacje aktorskie stworzyli tutaj Steve Carrell, Mark Ruffallo i Channing Tatum.

Oglądaj setki filmów i seriali online w Strefie T-Mobile w aplikacji Player!

W programie znalazły się również premiery: brytyjska komedia Dumni i wściekli Matthew Warchusa z Billem Nighym, wzruszająca opowieść o życiu jednego z najwybitniejszych umysłów przełomu XX i XXI wieku, kosmologa Stephena Hawkinga - Teoria wszystkiego, oraz nowy film twórców Nietykalnych - przebojowa Samba z Omarem Sy i Charlotte Gainsbourg w rolach głównych.

W przerwach między filmami na każdym piętrze kina znajdzie się bufet z ciepłym i zimnym poczęstunkiem oraz winem. Pomiędzy seansami odbędzie się zabawa taneczna prowadzona przez DJ'a.

Bilety w cenie 160 zł/os. dostępne w kasach kina oraz na www.kinonh.pl.

Filmowy Sylwester w Kinie Nowe Horyzonty - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Bohaterem retrospektywy podczas 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty będzie Tadeusz Konwicki

O jego dorobku literackim napisano już wiele, twórczość filmowa - osobna, autorska, niepasująca do żadnego nurtu w polskim kinie - zasługuje na przypomnienie. Zwłaszcza, że to twórczość bardzo "nowohoryzontowa".
Napisał scenariusze do kilku ważnych filmów Jerzego Kawalerowicza - Matki Joanny od Aniołów, Austerii, Faraona. Był autorem scenariuszy wszystkich swoich filmów. Jego twórczość literacka rzadko była przenoszona na ekran. Jednym z wyjątków jest swobodna adaptacja Małej Apokalipsy w reżyserii Costy-Gavrasa z 1993 roku z samym Jiři Menzlem w roli głównej. Ten zapomniany film autora legendarnych Z i Zaginionego zostanie pokazany w ramach tegorocznej retrospektywy.

Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane wszystkie fabuły w reżyserii mistrza. Debiutancki Ostatni dzień lata (1958) - kameralny dramat o samotności i zagubieniu powodowanym przez wojenne doświadczenia, z dwójką wspaniałych aktorów Janem Machulskim i Ireną Laskowską, wyprzedzał nowofalowe poszukiwania francuskich reżyserów. O świeżości filmu świadczyć może nagroda na Wystawie Światowej w Brukseli za film… eksperymentalny. Do podobnej poetyckiej atmosfery, bolesnej melancholii, zderzenia z powojenną rzeczywistością wrócił w pięknych, nieco zapomnianych Zaduszkach (1961) z Ewą Krzyżewską, Edmundem Fettingiem i Elżbietą Czyżewską.

Po skromnych dramatach psychologicznych Konwicki zdecydował się na śmielsze eksperymenty. W kultowym Salcie (1965) z genialnym Zbyszkiem Cybulskim przedstawia historię Malinowskiego - Kowalskiego, który swoimi mitomańskimi opowieściami burzy spokój w prowincjonalnym miasteczku. Reżyser miesza jawę ze snem, mierzy się z polskimi kompleksami (swoimi również), demaskuje narodowe lęki i obsesje. Martin Scorsese uznał ten film za jedno z największych arcydzieł światowego kina. Jeszcze dalej poszedł Konwicki w Jak daleko stąd, jak blisko (1971) - autobiograficznym eseju filmowym (jak mówił o dziele sam autor). To opowieść o czterdziestolatku (Andrzej Łapicki), który odbywa niezwykłą podróż w przeszłość, mierząc się z własnymi demonami. To oniryczna historia o wojennej i powojennej Polsce oraz osobiste wyznanie reżysera, które można porównać do takich arcydzieł symbolicznego kina osobistego jak Zwierciadło Tarkowskiego.
Dorobek Konwickiego uzupełniają przepięknie zrealizowana, poetycka adaptacja powieści Czesława Miłosza Dolina Issy (1982) oraz uwspółcześniona ekranizacja Dziadów Adama Mickiewicza - Lawa (1989) z wielką rolą Gustawa Holoubka. W programie retrospektywy znajdzie się również mało znany film krótkometrażowy Matura z 1965 roku z Marianem Opanią oraz dokument Przechodzień (1984) w reżyserii Andrzeja Titkowa. Symbolicznym uzupełnieniem przeglądu będzie Bezdech - spektakl telewizyjny Andrzeja Barta ze specjalnym udziałem Tadeusza Konwickiego.

NInA (Narodowy Instytut Audiowizualny) - partner retrospektywy - w czasie przeglądu udostępni festiwalowej publiczności specjalną Audiotekę, w której będzie można posłuchać audycje z udziałem artysty oraz słuchowiska oparte na jego twórczości, np. Zaduszki, Wniebowstąpienie, Mała Apokalipsa. Dodatkowo w NINATECE - portalu wydawanym przez NInA - w ramach Tematu Tygodnia znajdzie się autorski wybór materiałów audiowizualnych poświęcony twórczości autora.

fot. kadr z filmu "Salto", Eastnews/Polfilm

T-Mobile Nowe Horyzonty: Retrospektywa twórczości Tadeusza Konwickiego - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się