Festiwal zbliża się do końca. Ale nie oznacza to, że żyje wolniej czy mniej intensywnie. Przeciwnie. Kinomani zachowują się tak, jakby chcieli nadrobić każdy opuszczony seans i wykorzystać ostatnie dni imprezy.

Na tablicy ogłoszeń, obok luźnych komentarzy, wciąż  pojawiają się wpisy: „Kupię bilet na…”. W internetowym systemie rezerwacji miejsc trwa nieustanna giełda. Przy komputerach w Heliosie, kiedy jedna osoba klika, żeby zrezygnować z seansu, druga zaraz przejmuje zwolniony fotel. Nawet w knajpach, przy obiedzie, uczestnicy imprezy walczą o możliwość obejrzenia wybranego obrazu – dzięki stworzonej specjalnie na potrzeby Nowych Horyzontów aplikacji pozwalającej także głosować na najlepsze, zdaniem użytkowników, dzieła.

Lato Goliata, reż. Nicolas Pereda

A które z nich wzbudziły dzisiaj największe emocje? Zawsze do gorących i obleganych pokazów należą seanse filmów konkursowych. Takich jak mocne „Lato Goliata”. Nicolas Pereda łączy w nim dokument z fabułą, aby sportretować społeczność małego, meksykańskiego miasta. Mężczyźni i chłopcy lawirują między wyniszczającą ich wizją męskości. Oprócz biedy, głodu, braku perspektyw, problemem wsi są zbrodnie i przemoc. Obraz Pereidy to bezkompromisowe spojrzenie na prowincjonalny, wyjęty spod prawa Meksyk.

Self Made, reż. Gillian Wearing

Z kolei rany, jakie nosi się w sobie, pokazała Gillian Wearing w prezentowanym w sekcji filmów o sztuce „Self Made”. Brytyjska artystka zaprosiła do eksperymentu siedem osób, które z czymś sobie w życiu nie poradziły. Uczy ich aktorstwa metodą Stanisławskiego. Nauka roli jest dla nich jednocześnie pracą nad samym sobą, poznawaniem swojego wnętrza, ukrytych problemów, trudnych doświadczeń, które paraliżują i nie pozwalają pójść naprzód.

Angielka w błyskotliwy, inteligentny sposób opowiada o sztuce. Wierzy, że może ona być ważna, że pomaga ludziom w życiu. Że ci wszyscy widzowie tłoczący się na schodach wrocławskiego Heliosa nie marnują cennego czasu.

 

Fot. Materiały prasowe

Nowe Horyzonty: dzień z życia Kinomaniaka - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

W tegorocznym Międzynarodowym Konkursie "Filmy o sztuce" zobaczycie dwanaście filmowych dzieł łączących kino dokumentalne i fabularne oraz eksperymenty z pogranicza filmu i sztuk wizualnych m.in. z USA, Kanady, Meksyku, Danii, Rosji i Polski.

O świecie drewnianych kukiełek ożywianych przez pociągnięcie sznurków przez Michaela Meschkego, jednego z najsłynniejszych lalkarzy XX wieku, opowiada dokument Wiktorii Szymańskiej Marionetista. Projekcja filmu dziś o 10.00 w KNH 4, po którym odbędzie się spotkanie z reżyserką i producentką Estelle Robin. A o 13.15 w KNH 8 zobaczycie Everybody Street Cheryl Dunn, amerykańskiej artystki, która zwraca swój obiektyw na gwiazdy fotografii ulicznej. O 16.00 w filmie Piękna i Bokser Zachary’ego Heinzerlinga poznacie Noriko i Ushio Shinohara, japońskich artystów od 40 lat rezydujących w Nowym Jorku, ao 19.15w KNH 8 odwiedzicie Dom Hermana (reż. Angady Bhalla)tworzony w wieloletnim projekcie artystki z więzionym za zabójstwo Hermanen Wallacem. 

W programie sekcji "Trzecie Oko", w tym roku zatytułowanej Niekończąca się historia, znalazły się filmy zrealizowane przez sześciu artystów wizualnych pochodzących z Japonii, Austrii i Polski. Zaczynamy już jutro intrygującym mockumentem Karoliny Breguły – Fire Followers (22.00, KNH 6)To opowieść o spiskowych teoriach, czającej się paranoi i absurdalnym strachu przed światem sztuki w spokojnym skandynawskim miasteczku. Drugi film wieczoru to Ciągłość Omera Fasta, dramat w trzech odsłonach, który był jedną z najbardziej komentowanych prac prezentowanych na ostatniej wystawie documenta w Kassel. Projekcja filmu dziś o 22.00 oraz 23 lipca o 13.00 w KNH 6.

Dzień z filmami o sztuce i Trzecim Okiem - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Przed Wami niedziela – ostatni dzień festiwalu pełen przebojów i odkryć. O 9.45 w KNH 1 pokażemy Wam Raj: nadzieja Ulricha Seidla, ostatnią część kontrowersyjnej trylogii.

O 16.15 w KNH 9 zobaczycieSenadę Danisa Tanovića, autora słynnej Ziemi niczyjej, w której reżyser wchodzi z kamerą w przestrzeń naznaczoną ubóstwem i inscenizuje dramatyczny epizod z życia romskiej rodziny. Tego dnia również głośne filmy Kechiche’a, Batry, Łozińskiego oraz ostatnia okazja na obejrzenie filmów Bessona, Caraxa, Beineixa, Borowczyka i Syberberga. A o 22.00 na Rynku zobaczycie legendarneŚwiatła wielkiego miasta Charlie Chaplina.

Ostatni dzień festiwalowych hitów filmowych - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Ci, którzy są we Wrocławiu, mówią o świetnej atmosferze, jaka panuje podczas Festiwalu. Jeśli nie udało wam się dotrzeć, zobaczcie tę atmosferę ujętą na filmie.

Wczoraj wieczorem miała miejsce uroczysta gala otwarcia 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. Jest to największe tego typu wydarzenie w Polsce i jedno z największych w tej części Europy. Organizatorzy starają się, aby Festiwal zaistniał także na mapie Europy.

TNH odbywa się po raz dziewiąty we Wrocławiu, a po raz dwunasty partnerem głównym wydarzenia jest T-Mobile. Spodziewana frekwencja to około 110 tysięcy osób.

Podczas Festiwalu zostanie pokazanych prawie 200 filmów pełnometrażowych. Po raz pierwszy zdarza się także, aby wydarzenie uświetniło aż 20 filmów, które swoje premiery miały kilka tygodni temu na festiwalu w Cannes. Zobaczcie, na co najbardziej czekają uczestnicy TNH.

T-Mobile Nowe Horyzonty – pierwszy dzień za nami - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się