Filmy greckich twórców są coraz częściej obecne na światowych festiwalach i święcą na nich zasłużone triumfy.

Wydarzeniem 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty będzie przegląd nowego kina Grecji. We Wrocławiu zobaczymy wybór kilkunastu greckich filmów. W programie znajdą się słynne już dzieła autorstwa najbardziej rozpoznawalnych nazwisk "nowej fali kina greckiego", czyli Kieł Giorgiosa Lanthimosa i Attenberg Athiny Rachel Tsangari, którzy kilka lat temu zachwycili błyskotliwymi portretami społecznych outsiderów. Nie zabraknie pokazów premierowych najnowszych filmów.

Tegoroczny przegląd przełamuje stereotypy, które towarzyszą mówieniu o współczesnym kinie greckim. Jest ono o wiele bardziej zróżnicowane, nie kończy się na fenomenie dwójki wspomnianych artystów, których kino powstawało w duchu metaforycznej, surrealistycznej, pełnej czarnego humoru twórczości Buñuela. Zdarzają się filmowcy, którzy udanie naśladują styl choćby Lanthimosa, jak Alexandros Avranas, autor nagrodzonej Srebrnym Lwem w Wenecji Miss Violence.

Kino greckie jednak wciąż się rozwija, pojawiają się nowe postaci i niemal za każdym razem stają się twórcami osobnymi, posługując się inną poetyką, eksperymentując z narracją i formą, jak chociażby znany nowohoryzontowej publiczności Syllas Tzoumèrkas - autor pokazywanej w głównym konkursie festiwalu Ojczyzny, którą powtórzymy podczas tegorocznej edycji.

Większość z powstających w Grecji filmów jest obrazem kraju, który nie potrafi wrócić do normalności w obliczu kryzysu gospodarczego. O kontekstach społecznych nie mówi się wprost, lecz w metaforycznym kostiumie (wyjątkiem może być świetny W domu Athanasiosa Karanikolasa, który także znalazł się w programie przeglądu). Grecja z filmów współczesnych twórców to kraj ludzi zagubionych, oderwanych od rzeczywistości, odrzucających swoją grecką tożsamość, często uciekając w szaleństwo. Taki jest chociażby głośny debiut Michalisa Konstantatosa Luton - portret trzech osób w różnym wieku: nastolatka, prawniczki po trzydziestce i pięćdziesięcioletniego ojca. Każdy z nich na pierwszy rzut oka żyje w normalnym świecie, jednak tak naprawdę to tylko okrutna iluzja.

W programie festiwalu poza wymienionymi tytułami znajdą się również między innymi świetny, kameralny dramat Chłopiec jedzący ziarno Ektorasa Lygizosa, a także znakomicie zrealizowany dokument Raw Material Christosa Karakepelisa - wstrząsający, mocny obraz zbieraczy złomu.

Nowe kino Grecji w programie 14. MFF TNH - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Dobre kino i szampańska zabawa do białego rana mogą iść w parze. Możecie przywitać nowy rok we wrocławskim kinie. Zobaczcie, jakie filmy zostały przygotowane na tę okazję.

W programie Sylwestra w Kinie Nowe Horyzonty cztery atrakcyjne, przedpremierowe zestawy filmów do wyboru oraz wyjątkowy zestaw z klasykami amerykańskiego kina.

Oprócz filmów w cenie biletu na uczestników Sylwestra czeka zabawa taneczna z DJ'em oraz bufet w przerwach między seansami: przystawki, dania na ciepło - mięsne, wegetariańskie i wegańskie, dania na zimno oraz deser. Będzie także serwowane wino, a Nowy Rok zostanie przywitany kieliszkiem szampana.

Wśród przedpremierowych propozycji znalazły się między innymi długo oczekiwane, najnowsze filmy: Martina Scorsese (Wilk z Wall Street - historia jednego z najbardziej kontrowersyjnych bohaterów Wall Street z Leonardo DiCaprio w roli głównej), Jima Jarmuscha (Tylko kochankowie przeżyją - melodramat wampiryczny z Tildą Swinton i Tomem Hiddlestonem), Stephena Frearsa (Tajemnica Filomeny z rewelacyjną Judi Dench), Steve'a McQueena (Zniewolony - niezwykła odyseja człowieka sprzedanego do niewoli z Chiwetelem Ejioforem i Michaelem Fassbenderem w rolach głównych) czy braci Coen (folkowy musical Co jest grane, Davis? z fantastycznymi kreacjami Oscara Isaaca, Carey Mulligan, Justina Timberlake'a i Johna Goodmana).

Warto zwrócić również uwagę na Ratując pana Banksa z Tomem Hanksem w roli Walta Disneya, trzecią część kultowego Smaku życia Cedrica Klapischa, hinduski przebój Smak curry oraz wizjonerski 47 roninów 3D z Keanu Reevesem.

W zestawie nowohoryzontowym będzie można zobaczyć dwa zwycięskie filmy 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty oraz najnowszy film Petera Greenawaya Goltzius and the Pelican Company. W zestawie "Arcydzieła amerykańskiego kina. 90. lat Warner Bros." Pokażemy z odnowionych kopii hollywoodzką klasykę: Deszczową piosenką, Buntownika bez powodu oraz kultowe arcydzieło Stanleya Kubricka Mechaniczną pomarańczę.

Smak curry

Zestaw 1 - Sala 1

20.30 - 23.15 - Wilk z Wall Street, reżyseria: Martin Scorsese, USA 2013

23.15 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em, powitanie Nowego Roku - toast winem musującym

1.15 - 3.00 - Smak curry, reżyseria: Ritesh Batra, Indie, Francja, Niemcy 2013

3.00 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em

4.00 - 6.05 - Ratując pana Banksa, reżyseria: John Lee Hancock, Australia, USA, Wielka Brytania 2013

Zestaw 2 - Sala 9

21.00 - 23.00 - 47 roninów 3D, reżyseria: Carl Rinsch, USA 2013

23.00 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em, powitanie Nowego Roku - toast winem musującym

1.00 - 3.15 - Zniewolony, reżyseria: Steve McQueen, USA 2013

3.10 - 4.15 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em

4.15 - 6.00 - Co jest grane, Davis?, reżyseria: Ethan Coen, Joel Coen, USA 2013

Zestaw 3 - Sala 8

21.30 - 22.18 - Tajemnica Filomeny, reżyseria: Stephen Frears, Wielka Brytania 2013

23.20 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em, powitanie Nowego Roku - toast winem musującym

1.00 - 3.05 - Tylko kochankowie przeżyją, reżyseria: Jim Jarmusch, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, USA 2013

3.05 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em

4.15 - 6.15 - Smak życia 3, czyli chińskie puzzle, reżyseria: Cedric Klapisch, Francja 2013

Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków

Zestaw 4 - Sala 5

Przeboje MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

21.00 - 23.10 - Goltzius and the Pelican Company, reżyseria: Peter Greenaway, Wielka Brytania, Holandia, Francja, Chorwacja 2012

23.10 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em, powitanie Nowego Roku - toast winem musującym

1.15 - 3.00 - Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków, reżyseria: Alexey Fedorchenko, Rosja 2012

3.00 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em

4.00 - Chore ptaki umierają łatwo, reżyseria: Nicholas Fackler, Gabon, USA 2012

Zestaw 5 - Sala 4

Arcydzieła amerykańskiego kina. 90. lat Warner Bros.

21.15 - 23.05 - Buntownik bez powodu, reżyseria: Nicholas Ray, USA 1955

23.05 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em, powitanie Nowego Roku - toast winem musującym

1.30 - 3.10 - Deszczowa piosenka, reżyseria: Stanley Donen, Gene Kelly, USA 1952

3.10 - bufet z ciepłymi daniami, przekąskami i winem, zabawa taneczna z DJ'em

4.15 - 6.30 - Mechaniczna pomarańcza, reżyseria: Stanley Kubrick, Wielka Brytania, USA 1971

Cena za osobę to 150 zł. Bilety do nabycia w kasach kina oraz online na www.kinonh.pl. Rezerwacja telefoniczne pod numerem: (71) 78 66 566

Sylwester odbędzie się w kinie przy ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21 we Wrocławiu.

Spędź Filmowego Sylwestra w Kinie Nowe Horyzonty - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Na przełomie lipca i sierpnia Wrocław tradycyjnie zapełni się entuzjastami kina żądnymi rozrywki na najwyższym poziomie. Zobaczcie, co przewidziano w programie imprezy.

TRZECIE OKO
W 2014 tematem są komuny widziane z perspektywy dzieci, które się w nich wychowały. Komuny jako próba stworzenia nowej rzeczywistości społecznej to utopijny eksperyment  dorosłych, z perspektywy dzieci stający się raczej dystopią. Oprócz fabuł, pokażemy bezpośrednie zapisy: dokumenty, filmowe dzienniki i wideo-eksperymenty, blisko faktów, wspomnień i bezpośrednich emocji.

Zaprezentowane zostaną materiały archiwalne z komuny wiedeńskiego akcjonisty: Otto Muehla, nagrania z kibuców z lat ’50 zgromadzone przez izraelskiego kuratora Joshuę Simona do wystawy „Togetherness: The ‘Group’ and the Kibbutz in Collective Israeli Consciousness” oraz hippisowskich eksperymentów w Skandynawii. Przeglądowi towarzyszyć będzie panel dyskusyjny z udziałem socjologów, artystów i kuratorów oraz działania lokalnych grup NGO.

NOCNE SZALEŃSTWO: VHS
W dobie retromanii i vintage najwyższy czas na powrót do kasety wideo, która od lat jest przedmiotem analizy najwybitniejszych reżyserów (Videodrome Cronenberga, Ukryte i Benny’s Video Hanekego, Family Viewing Egoyana). W ramach sekcji stanowiącej wytchnienie od ambitnego festiwalowego mainstreamu i ujście najskrytszych pragnień kinomanów, pokażemy między innymi horrory found footage, dokumenty o maniakach vhs czy filmy wprowadzone do dystrybucji tylko na wideo; zajmiemy się home movies, kawałkami kręconymi celowo dziś na vhs. W ramach wydarzeń specjalnych planujemy maraton kolektywu vhs hell oraz wystawę polskich okładek kasetowych z lat 80./90.

NOWE HORYZONTY JĘZYKA FILMOWEGO - efekty specjalne
Tematem szóstej już odsłony sekcji na 14. edycji festiwalu będą efekty specjalne: wraz ze specjalistami ze światowej sławy polskiego studia Platige Image przyjrzymy się zarówno wysokobudżetowym blockbusterom, jak i innowacyjnym filmom zrealizowanym za minimalne pieniądze. Wśród poruszonych tematów znajdą się projekcja wsteczna / blue screen, historia i praktyka 3D, komputerowy morphing i rendering.

NOWE KINO GRECJI
Od kilku lat filmowy świat ze szczególnym zainteresowaniem patrzy na współczesne kino Grecji. To zdecydowanie jedna z najciekawszych obecnie kinematografii. Mówi się o nowej greckiej fali filmowej. Regularnie przywołuje się takie filmy jak Kieł Jorgosa Lanthimosa czy Attenberg Athiny Rachel Tsangari. Indywidualny styl tych reżyserów ukształtował myślenie o współczesnym kinie greckim. Za nimi poszła duża grupa naśladowców. Ale kino greckie nadal się rozwija, pojawiają się nowe nazwiska, nowe wyraziste tytuły. Jakie jest więc współczesne kino tego kraju? Odpowiedzi na to pytanie szukać będziemy właśnie na przyszłorocznym festiwalu. Greccy filmowcy będą gośćmi festiwalu.

RETROSPEKTYWY:

Ken Russell
Urodzony w 1927, a zmarły w 2008 roku reżyser brytyjski był jednym z największych wizjonerów kina od lat 60. - 80. i choć niektórymi tytułami zdobył sobie kultowy status (Odmienne stany świadomości, Tęcza, Diabły), to wiele innych pozostaje wciąż szerzej nieznanymi. Właśnie te białe plamy pragniemy nadrobić podczas pierwszej polskiej kompletnej retrospektywy twórcy, słynącego z barokowej scenografii, szalonej inscenizacji, swobodnego strumienia skojarzeń, wrażliwości na odmieńców, gejów, queer. Oraz z szeregu filmów muzycznych, które odmieniły konwencję dokumentu, biopiku czy rock opery (Debussy Film, Mahler, Lisztomania, Kochankowie muzyki, Tommy).

Christoph Girardet i Matthias Müller

Przegląd twórczości awangardowego duetu artystycznego, posługującego się techniką found footage. Girardet i Müller komponują swoje prace z setek fragmentów zarówno hollywoodzkich fabuł, jak i kadrów kina autorskiego, reklam czy archiwalnych filmów naukowych. Filmowe kolaże i palimpsesty Girardeta i Müllera krążą wokół tematów percepcji, tożsamości i pamięci. Artyści będą gośćmi festiwalu i wezmą udział w spotkaniach z publicznością.

Program 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy chcieliby powrócić do filmów z poprzedniej edycji Festiwalu. Możecie je już kupić na płytach.

Na stronie www.nowehoryzonty.pl można już nabyć pakiet DVD z filmami z 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty, które - zdaniem jurorów oraz nowohoryzontowej publiczności - stały się wydarzeniami ubiegłorocznego festiwalu, zostały nagrodzone, były szeroko komentowane lub cieszyły się wyjątkową popularnością.

W tegorocznym zestawie znalazł się genialny wizualnie film Gustava Deutscha Shirley - wizje rzeczywistości, w którym austriacki reżyser ożywia na ekranie obrazy legendarnego amerykańskiego artysty Edwarda Hoppera i kreśli portret amerykańskiej "everygirl", kobiety walczącą o równouprawnienie, zderzającej się z Wielkim Kryzysem, nie akceptującej sztywnych norm obyczajowych ery maccartyzmu.

W pakiecie znajdują się najnowsze dzieła nowohoryzontowych mistrzów: Bruno Dumonta i Petera Greenawaya. W Camille Claudel 1915 francuski twórca kreśli portret popadającej w obłęd słynnej rzeźbiarki (w tej roli fenomenalna Juliette Binoche). Mistrz Greenaway ponownie eksperymentuje i podejmuje obrazoburcze wyzwanie. W Goltzius and the Pelican Company pokazuje historię XVI-wiecznego malarza i rytownika Hendrika Goltziusa, który usiłuje przekonać margrabię Alzacji do sfinansowania drukarni, dzięki której mógłby wydać erotyczną, obrazkową wersję Starego Testamentu.

W zestawie nie zabraknie filmów, które zwyciężyły w festiwalowych konkursach. Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków Alexeya Fedorchenki otrzymał Grand Prix w konkursie głównym. Bohaterkami maryjskich opowieści są kobiety o imionach, rozpoczynających się na literę "O". U Fedorchenki erotyka splata się z folklorem, rytuały i wierzenia przenikają postsowieckie blokowiska oraz wsie jak sprzed wieków.

Nie zabrakło również filmu Nieznajomy nad jeziorem Alaina Guiraudie, nagrodzonego przez jury FIPRESCI we Wrocławiu oraz Queer Palm i nagrodą za reżyserię w sekcji Un Certain Regard podczas ostatniego festiwalu w Cannes. To historia młodego mężczyzny, który spędza lato na gejowskiej plaży i pewnego wieczora staje się świadkiem morderstwa. Błyskotliwy film co chwilę zmienia tonację, od komedii romantycznej przez horror po parodię.

Kolejnym filmem w boxie jest laureat Międzynarodowego Konkursu Filmy o Sztuce - Chore ptaki umierają łatwo Nicholasa Facklera, opowiadający o grupie artystów, którzy wyruszają do Gabonu, by odnaleźć tam biblijny Eden i skosztować ibogi - mitycznej rośliny, zawierającej jedną z najsilniejszych substancji psychotropowych, która nie tylko wywołuje niezwykłe wizje, posiada też moc uwalniania z wszelkich uzależnień.

Gościnnie w zestawie znalazł się film prezentowany podczas 4. American Film Festival - Kiedy umieram Jamesa Franco na podstawie legendarnej powieści Williama Faulknera. To wierna literackiemu pierwowzorowi, osadzona w realiach amerykańskiego południa lat 30., historia rodziny, która za wszelką cenę stara się sprostać życzeniu matki, by pochować ją w pobliskim mieście.

Cena boxu zawierającego siedem płyt to 130 zł.

Box z filmami z 13. MFF TNH w sprzedaży - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się