Jeśli, oprócz oglądania filmów, macie ochotę także osobiście spotkać się z ludźmi, którzy stoją za ich stworzeniem, zapraszamy na spotkania.

Organizatorzy Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty zapraszają na spotkania z nowohoryzontowymi gośćmi. O 18.30 w KNH 2 odbędzie się dyskusja z Philipem Gröningiem, autorem słynnej Wielkiej ciszy oraz Żony policjanta (Specjalna Nagroda Jury MFF w Wenecji). Będzie to jedyne spotkanie z niemieckim reżyserem.

W programie znalazły się też dwa filmy Jacquesa Doillona, jednego z najciekawszych twórców francuskiego kina. Wciąż można zobaczyć jeszcze jeden z nich - Relacje rodzinne, poruszającą historię o ojcu, który próbuje naprawić nadszarpnięte relacje ze swoją dziesięcioletnią córką z pierwszego małżeństwa. Film pokazany zostanie dziś o 22.00 w KNH 2 i w tej samej sali, 31 lipca o 15.45. Po obu pokazach odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Dziś o 16.15 (KNH 7) odbędzie się również ostatnia projekcja Kumiko, laureata Nagrody Specjalnej Jury festiwalu Sundance. Po filmie odbędzie się spotkanie z amerykańskim reżyserem Davidem Zellnerem.

2 sierpnia o 13.00 gośćmi Pawła T. Felisa w Gazeta Cafe (dziedziniec hotelu Puro) będą Anka i Wilhelm Sasnal (ich Huba walczy w głównym konkursie) oraz Grzegorz Jarzyna, wybitny reżyser teatralny, związany z TR Warszawa, który na przedpremierowych pokazach zaprezentuje adaptację sztuki Doroty Masłowskiej Między nami dobrze jest. Pokazy i spotkania z twórcami 1 sierpnia o 19.15 (KNH 8) i 2 sierpnia o 16.15 (KNH 7). Pokazy Huby w środę 30 lipca o 19.15 (KNH 9) oraz w czwartek 31 lipca o 10.15 (KNH 9).

Źródło: nowehoryzonty.pl
Fot. Piotr Wojtasiak

Spotkania z gośćmi TNH - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Nowe Horyzonty Języka Filmowego już od czterech lat ukazują kulisy formy filmowej i ujawniają tajniki warsztatu poprzez pokazy, prelekcje i spotkania z twórcami. Po montażu, zdjęciach i scenografii przyszła kolej na dźwięk. 10 starannie dobranych i specjalnie na festiwal sprowadzanych filmów pokazuje kluczowe problemy klasycznego i współczesnego traktowania tej warstwy.

Jak zawsze, kluczowi dla cyklu Nowe Horyzonty Języka Filmowego są goście. W tym roku, prosto z planu Wałęsy i Siedmiu dni zawita do Wrocławia jeden z najzdolniejszych polskich reżyserów dźwięku, Jacek Hamela. Zapowie film Play Time Jacquesa Tatiego (20 lipca) oraz wprowadzi w kulisy pracy nad Różą Wojciecha Smarzowskiego (22 lipca). To unikatowa okazja, by dowiedzieć się, jak dziś tworzy się dźwiękową warstwę filmu, jak wygląda nagrywanie na planie, postsynchrony, sound design i wiele innych magicznych sztuczek.

Na NHJF: dźwięk przyjadą także aż czterej twórcy pokazywanych filmów.

Klaus Maeck jest scenarzystą i producentem kultowego Decodera (25 lipca) opowiadającego o walce punku i industrialu przeciwko "muzakowi" - papce sączącej się z głośników w supermarketach i fast foodach. W filmie występują m.in.:  Genesis P-Orridge, FM Einheit i William S. Burroughs. W podobnych klimatach utrzymany jest debiut Jonathana Weissa, Wystawa potworności (28 lipca). Ten ciąg psychodelicznych obrazów i dźwięków oparty został na powieści J. G. Ballarda (Crash i Imperium słońca), który sam uznał go za najlepszą ekranizację swojego dzieła.

Ghassan Salhab to jeden z czołowych twórców kina artystycznego, instalacji i poezji z Libanu, a jego Góra (23 lipca) opowiada o ucieczce mężczyzny do opustoszałego hotelu na prowincji. Reżyser w mistrzowski sposób używa dźwięków pozakadrowych i akusmatycznych, by wywołać efekty grozy lub komedii. Wreszcie Piotr Szulkin opowie o swoim arcydziele Golem (21 lipca), gdzie stworzył przerażającą wizję zdehumanizowanego świata przeszłości. Reżyser użył tanich dekoracji i brudnej estetyki lo-fi, która przeżywa dziś drugą młodość, co sprawia że film jest wciąż niezwykle aktualny.

Programowi NHJF będzie towarzyszyła polska premiera przełomowej książki "Audio-wizja. Dźwięk i obraz w kinie" francuskiego kompozytora i filmoznawcy, Michela Chiona.

Fot. Góra, reż Ghassen Salhab

Pobierz aplikację T-Mobile Nowe Horyzonty wprost do Twojego telefonu z Google Play, AppStore lub Windows Marketplace. Aplikacja pozwoli Ci śledzić wiadomości w trakcie i po festiwalu, czytać opisy i oglądać trailery filmów festiwalowych.

Nowe Horyzonty Języka Filmowego: dźwięk - filmy, spotkania z twórcami - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Podczas 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu (18-28 lipca) zaprezentowane zostaną filmy Waleriana Borowczyka, jednego z najważniejszych eksperymentatorów w polskim kinie, autora filmów animowanych, prowokatora, malarza, scenarzysty, scenografa, pisarza i grafika.

W programie między innymi mało znana ekranizacja Mazepy Juliusza Słowackiego - Blanka ze świetną kreacją Ligii Borowczyk, pełnometrażowa animacja Teatr pana i pani Kabal, antytotalitarneGoto - wyspa miłości (zakazane w PRL), głośna adaptacja powieści Stefana Żeromskiego Dzieje grzechu oraz dwa najważniejsze artystyczne filmy erotyczne (Opowieści niemoralneBestia). We Wrocławiu zaprezentujemy jako pierwsi odnowione kopie filmów nie pokazywanych nigdzie od kilku dekad: Koncertu pana i pani KabalEncyklopedii babuni w 13 tomachRenesansuZabaw aniołówSłownika Joachima,RozaliiDyptyku czy wspomnianych pełnych metraży: Teatru pana i pani Kabal oraz Blanki. Borowczyk należał do perfekcjonistów, którzy dopuszczali do projekcji swoich filmów tylko w odpowiednich warunkach ze znakomitych kopii, stąd tak długa nieobecność tych filmów na ekranach. Odnowione kopie zostały zaaprobowane przez wdowę po artyście - Ligię Borowczyk.

Wydarzeniem festiwalu będzie pokaz oryginalnej wersji Opowieści niemoralnych (24 lipca 16.15, KNH 8), składającej się z pięciu, a nie z czterech nowel filmowych! Po projekcji Alexander Beneke i Carsten Baiersdorfer, którzy dokonali cyfrowej rekonstrukcji wszystkich pięciu epizodów, opowiedzą o swojej pracy oraz o walce, którą stoczyli, aby usunąć Opowieści niemoralne i Bestię z listy filmów zakazanych przez niemiecką cenzurę.

Przy okazji retrospektywy zostanie wydana książka CORPUS DELICTI duetu Jakub Mikurda/Jakub Woynarowski zawierająca esej wizualny, czerpiący z dorobku psychoanalizy i pism teoretycznych André Bretona. Będzie to książka-przedmiot, nawiązujący do kunsztownych XIX-wiecznych modlitewników i XVIII-wiecznych ilustrowanych powieści libertyńskich. We wtorek 23 lipca odbędzie się wykład performatywny autorów CORPUS DELICTI. W ramach retrospektywy we Wrocławskiej Galerii Polskiego Plakatu (ul. św. Mikołaja 54-55) zostanie zorganizowana także wystawa plakatów do filmów Waleriana Borowczyka.

Retrospektywie towarzyszyć będą spotkania ze współpracownikami artysty, które rzucą zupełnie nowe światło na jego twórczość, często postrzeganą jedynie przez pryzmat filmów erotycznych. W niedzielę 21 lipca (15.45, KNH 2) kurator przeglądu Daniel Bird zaprezentuje ilustrowany wykład Walerian Borowczyk - Mroczne rozkosze, w którym przedstawia zmontowane urywki z filmów Borowczyka. Zwraca w nim uwagę na kilka obsesji artysty: przedmioty, zwierzęta, rytuały, walki, widowiska, voyeuryzm, kobiety, miłość, śmierć, humor itp. Ta wyjątkowa prezentacja zawiera także rzadkie materiały archiwalne z okresu kręcenia Bestii oraz fragmenty sfilmowanego wywiadu, w którym Borowczyk otwarcie mówi
o wielu sprawach istotnych w jego twórczości. We wtorek 23 lipca (15.45, KNH 2) odbędzie się wyjątkowe spotkanie i rozmowa między Danielem Birdem, asystentem Borowczyka Michalem Levym i operatorem Noëlem Verym - Borowczyk w kadrze. W czasie audiowizualnej prezentacji Véry opowiada o pracy z Borowczykiem podczas kręcenia legendarnego horroru Dr Jekyll et les femmes, a Levy o prawdziwie wariackim doświadczeniu, jakim była praca z Borowczykiem przy tworzeniu jego najbardziej śmiałych filmów.

Walerian Borowczyk: retrospektywa, książki, plakaty i spotkania - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Filmy greckich twórców są coraz częściej obecne na światowych festiwalach i święcą na nich zasłużone triumfy.

Wydarzeniem 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty będzie przegląd nowego kina Grecji. We Wrocławiu zobaczymy wybór kilkunastu greckich filmów. W programie znajdą się słynne już dzieła autorstwa najbardziej rozpoznawalnych nazwisk "nowej fali kina greckiego", czyli Kieł Giorgiosa Lanthimosa i Attenberg Athiny Rachel Tsangari, którzy kilka lat temu zachwycili błyskotliwymi portretami społecznych outsiderów. Nie zabraknie pokazów premierowych najnowszych filmów.

Tegoroczny przegląd przełamuje stereotypy, które towarzyszą mówieniu o współczesnym kinie greckim. Jest ono o wiele bardziej zróżnicowane, nie kończy się na fenomenie dwójki wspomnianych artystów, których kino powstawało w duchu metaforycznej, surrealistycznej, pełnej czarnego humoru twórczości Buñuela. Zdarzają się filmowcy, którzy udanie naśladują styl choćby Lanthimosa, jak Alexandros Avranas, autor nagrodzonej Srebrnym Lwem w Wenecji Miss Violence.

Kino greckie jednak wciąż się rozwija, pojawiają się nowe postaci i niemal za każdym razem stają się twórcami osobnymi, posługując się inną poetyką, eksperymentując z narracją i formą, jak chociażby znany nowohoryzontowej publiczności Syllas Tzoumèrkas - autor pokazywanej w głównym konkursie festiwalu Ojczyzny, którą powtórzymy podczas tegorocznej edycji.

Większość z powstających w Grecji filmów jest obrazem kraju, który nie potrafi wrócić do normalności w obliczu kryzysu gospodarczego. O kontekstach społecznych nie mówi się wprost, lecz w metaforycznym kostiumie (wyjątkiem może być świetny W domu Athanasiosa Karanikolasa, który także znalazł się w programie przeglądu). Grecja z filmów współczesnych twórców to kraj ludzi zagubionych, oderwanych od rzeczywistości, odrzucających swoją grecką tożsamość, często uciekając w szaleństwo. Taki jest chociażby głośny debiut Michalisa Konstantatosa Luton - portret trzech osób w różnym wieku: nastolatka, prawniczki po trzydziestce i pięćdziesięcioletniego ojca. Każdy z nich na pierwszy rzut oka żyje w normalnym świecie, jednak tak naprawdę to tylko okrutna iluzja.

W programie festiwalu poza wymienionymi tytułami znajdą się również między innymi świetny, kameralny dramat Chłopiec jedzący ziarno Ektorasa Lygizosa, a także znakomicie zrealizowany dokument Raw Material Christosa Karakepelisa - wstrząsający, mocny obraz zbieraczy złomu.

Nowe kino Grecji w programie 14. MFF TNH - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się