Oddajemy głos publiczności. Pytamy jak udała się tegoroczna edycja T-Mobile Nowe Horyzonty, co było hitem, a co rozczarowaniem, kto zyskał popularność i kto jest odkryciem tegorocznej edycji.

Rozmawiamy z publicznością o tym jak spędzili te festiwalowych 10 dni, czy planują przyjechać do Wrocławia za rok i o tym co wyróżnia T-Mobile Nowe Horyzonty spośród innych festiwali.

T-Mobile Nowe Horyzonty 2014: Podsumowanie Festiwalu - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

11 filmowych dni i nocy, 352 filmy, 143 polskie premiery, ponad 100 tysięcy widzów. Trzynasta edycja święta kinomanów na długo pozostanie w pamięci.

W dniach 18-28 lipca odbywała się już 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. W miesiącu w roku, kiedy tak często mamy do czynienia z różnego rodzaju podsumowaniami, przypomnijmy sobie, dlaczego warto żałować, jeśli nie wzięliście udziału w Festiwalu i czemu już należy rezerwować urlop na przełom czerwca i lipca 2014 roki.

Gośćmi Festiwalu byli światowej klasy filmowcy i aktorzy, m.in.:

 • Abdellatif Kechiche (laureat canneńskiej Złotej Palmy za film Życie Adeli – Rozdział 1 i 2)
 • Béatrice Dalle (Betty Jean-Jacquesa Beineixa)
 • Gustav Deutsch (Shirley – wizje rzeczywistości, FILM TO. dziewczyna i pistolet)
 • Mark Cousins (The Story of Film – odyseja filmowa)
 • Małgośka Szumowska (W imię..., 33 sceny z życia)
 • Aleksey Fedorchenko (Niebiańskie Żony Łąkowych Maryjczyków)
 • Enrique Rivero (Nigdy nie umrzeć)
 • Zachary Heinzerling (Piękna i Bokser)
 • Ricky Rijneke (Spokojni)
 • Shireen Seno (Big Boy)
 • Igor Drljača (Krivina)
 • Cheryl Dunn (Everybody Street)
 • Cesar Oiticica Filho (Hélio Oiticica)

Podczas Festiwalu rozstrzygnięto cztery konkursy:

 • Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty
 • Międzynarodowy Konkurs „Filmy o sztuce”
 • Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych
 • Konkurs Europejskich Filmów Krótkich

Ponad 105 tysięcy widzów, którzy wzięli udział w 13. Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty mogło zapoznać się z panoramą współczesnego kina, oglądając dzieła mistrzów i odkrycia, filmy nagradzane na wielkich i małych festiwalach, m.in.: najnowszy film Bruno Dumonta Camille Claudel 1915 z Juliette Binoche w roli głównej; meksykański Heli nagrodzony za najlepszą reżyserię w Cannes film Amata Escalante; Senada (Epizoda u životu berača željeza) – obsypany nagrodami na festiwalu w Berlinie nowy obraz Danisa Tanovicia, nominowany do Oscara chilijski Nie (No) Pablo Larraina z Gaelem Garcia Bernalem; nagrodzony przez jury ostatniego festiwalu w Cannes film Hirokazu Koreedy Jak ojciec i syn; ostatnia część głośnej trylogii Raj: nadzieja Ulricha Seidla oraz Goltzius and the Pelican Company Petera Greenawaya.

W ramach retrospektyw prezentowani byli najbardziej wpływowi reżyserzy oraz twórcy, którzy są słabo znani w Polsce:

 • Walerian Borowczyk - jego krótkie filmy animowane oraz surrealistyczne i dziwne filmy fabularne kręcone w Polsce i we Francji celowo zamazujące granice pomiędzy kinem artystycznym a erotycznym. Retrospektywie towarzyszyły spotkania z współpracownikami artysty, operatorem Noelem Verym, krytykiem Mikem Levym oraz kuratorem przeglądu Danielem Birdem.
 • Retrospektywa Syberberg i Wagner, prezentująca filmy kontrowersyjnego artysty Hansa Jürgena Syberberga a wśród nich „Hitler, film z Niemiec“. Dzieła niemieckiego reżysera, odrzucane przez rodzimą krytykę, znalazły swoich zwolenników na arenie międzynarodowej (Susan Sontag czy Francis Ford Coppola).

W ramach neobaroku francuskiego widzowie mieli okazję zobaczyć kultowe filmy Jean-Jacquesa Beineixa, Luca Besson i Leosa Caraxa, którzy na początku lat osiemdziesiątych XX wieku zerwali z naturalizmem francuskiej kinematografii. W ramach przeglądu można było zobaczyć wszystkie pełnometrażowe filmy Leosa Caraxa – od debiutu inspirowanego Godardem Chłopak spotyka dziewczynę, przez wizjonerską Złą krew z kwartetem: Delpy, Binoche, Piccoli i Lavant, legendarnych Kochanków z Pont-Neuf, po Holy Motors. W programie również sześć dzieł Beineixa: od spektakularnego debiutu Diva, przez kontrowersyjną Betty o destrukcyjnej miłości pary outsiderów, po Roselyne i lwy, IP5 i Śmiertelny układ. Nie zabrakło kultowych dzieł Luca Besson: komedii romantycznej Ostatnia walka, wielkiego przeboju francuskiego kina Wielkiego błękitu czy słynnej Nikity.

Przegląd kina rosyjskiego pokazał podziemne i radykalne filmy na pograniczu niezależnej muzyki, artystycznych kolektywów, wideo artu i performansu; filmy powstające poza państwowym systemem i ostro rozliczające się ze współczesnością i historią. Wydarzeniem specjalnym w ramach sekcji była prezentacja sieci dokumentalnej REALNOST', w ramach której zwykli ludzi stają się bohaterami własnych filmów. Filmiki można zobaczyć na stronie internetowej www.nowehoryzonty.pl.

Szwajcarskie dokumenty muzyczne to sekcja, na którą składała się 14 filmów z ostatnich lat. W programie między innymi Sounds and Silence uznanego twórcy Norberta Wiedmera o założycielu wytwórni ECM i reżyserze dźwięku Manfredzie Eicherze, dokument o perkusiście-konstruktorze Fritz Hauser – badacz dźwięków, legendarny, pozbawiony dialogów Kick That Habit o Voice Crack (Norbert Moslang i Andy Guhl), czy portret argentyńskiej pianistki Marthy Argerich Wszystko o mojej matce. W sekcji również Yello Anki Schmid o gwiazdach avant popu, słynących z oryginalnych teledysków i dadaistycznego humoru. 

W programie sekcji cyberpunk znalazły się dzieła mistrzów kina, jak nieznany film science-fiction Rainera Wernera Fassbindera Świat na drucie z 1973 roku na podstawie głośnej powieści Simulacron-3 Daniela G. Galouye’a, słynny body horror Davida Cronenberga Wideodrom z Jamesem Woodsem czy sztandarowe produkcje japońskiego cyberpunku w reżyserii klasyka nurtu Shozina Fukui (Rubber’s Lover, 964 Pinokio).

Oprócz tego uczestnicy Festiwalu mogli zobaczyć midnight show – scenę artystyczną, czyli nietypową wystawę, która była otwarta tylko przez jedną godzinę każdej nocy w trakcie wydarzenia. Drzwi galerii otwierały się dla zwiedzających punktualnie o północy i zamykały po godzinie, aby następnej nocy znów udostępnić widzom swoje wnętrza.

Wydarzeniem festiwalu była polska premiera głośnego dokumentu The Story of Film – odyseja filmowa w reżyserii znakomitego, północnoirlandzkiego krytyka filmowego Marka Cousinsa. Monumentalne, złożone z 15-godzinnych epizodów, dzieło zostało oparte na jego intrygującej książce z 2004 roku i stanowi subiektywną, wielowymiarową wizję historii kinematografii. Autor proponuje świeże, nieoczywiste spojrzenie na filmowe dziedzictwo, przywołując kilkaset najważniejszych dzieł – od krótkich produkcji braci Lumiere po ultranowoczesną Incepcję.

Około 29 tysięcy widzów wzięło udział w projekcji zrekonstruowanego cyfrowo legendarnego filmu niemego Pan Tadeusz Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku, do którego specjalnie przygotowaną muzykę na żywo odegrała orkiestra pod dyrekcją Tadeusza Woźniaka. Zrekonstruowana kopia powstała z przechowywanych w Filmotece Narodowej oryginalnych kopii oraz materiałów odnalezionych w roku 2006, zawierających nieznane dotychczas sceny filmu.

Innym wydarzeniem specjalnym była wystawa serii fotograficznej autorstwa wybitnego fotografa powstała w 1971. Tablic jest 159 i wszystkie zostały sfotografowane z odległości sześciu metrów. Na zdjęciach były umieszczane zawsze w tym samym miejscu, na środkowej osi. Fotografie pokazują przypadkową, często smutną i nieuporządkowaną, lecz zarazem pasjonującą rzeczywistość paryskich przedmieść, która nie ma nic wspólnego z okrzyczanym pięknem wieży Eiffela czy Grand Palais.

Mile widzianymi gośćmi podczas 13. edycji T-Mobile Nowe Horyzonty były także dzieci. Maluchy w wieku od 3 do 6 lat w sobotnie i niedzielne poranki mogły zobaczyć bajki holenderskie, m.in. serię animacji - adaptacji książki Wielki piknik Thé Tjong-Khinga oraz bajki Maartena Vissera, który realizuje filmy, fotografując układy maleńkich kolorowych płytek i zestawiając je w animacji poklatkowej. Po seansach odbyły się warsztaty plastyczne inspirowane światem wilkołaków i filmami eksperymentalnymi.

Podczas Festiwalu miała miejsce także 4. edycja Studia Nowe Horyzonty, czyli inicjatywy przeznaczonej dla młodych profesjonalistów z branży filmowej w Polsce. Jego zadaniem jest dostarczeniem uczestnikom wiedzy na temat funkcjonowania międzynarodowego rynku filmowego – promocji, marketingu filmowego, sprzedaży, pitchingu, networkingu i strategii festiwalowej. Jako wykładowcy zaproszeni zostali doświadczeni eksperci z branży – producenci, agenci sprzedaży i programerzy festiwali, a także uznani twórcy.

To oczywiście nie wszystkie wydarzenia i nazwiska związane z minionym Festiwalem T-Mobile Nowe Horyzonty. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.nowehoryzonty.pl. Tymczasem już 10 stycznia startuje T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée, którego dokładny program dla 28. polskich miast możecie zobaczyć na naszej stronie.

Zapraszamy także na przyszłoroczny Festiwal, który odbędzie się we Wrocławiu (a jakże!) w dniach 24 lipca – 3 sierpnia 2014.

T-Mobile Nowe Horyzonty 2013 – podsumowanie (wideo) - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Ci, którym czas na to pozwolił, zjawili się we Wrocławiu już w czwartek, kiedy miała miejsce gala otwarcia. Zobaczcie, jak się bawili.

Weekend to moment, kiedy do Wrocławia zawita więcej osób. Gala otwarcia za nami i w filmie poniżej możecie zobaczyć, jakie wrażenie zrobił pokazany podczas niej film prosto z Cannes.

Uczestnicy Festiwalu korzystają nie tylko z papierowych programów, ale także z aplikacji, która jest kompendium wiedzy na temat wydarzeń TNH, a także umożliwia rezerwację miejsc na poszczególne seanse. Zobaczcie film:

T-Mobile Nowe Horyzonty 2014 – gala otwarcia - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!

Za nami półmetek Festiwalu. Przyszedł czas na pierwsze oceny publiczności i wybór faworytów w Konkursie Głównym Nowych Horyzontów.

Bohaterem naszej relacji jest publiczność - pytamy o konkurs główny, najlepsze filmy, największe zaskoczenia, typujemy faworytów. Przecież bez nich Festiwal przestał by istnieć. To publiczność reagująca żywiołowo, oceniająca i dyskutująca jest jego obok filmów największą siłą Festiwalu.

Nowe Horyzonty 2014 - faworyci publiczności - opinie i komentarze (0)

Aby dodać opinię, pytanie lub komentarz podaj swoje dane w polach poniżej. Pola oznaczone gwazdką (*) są obowiązkowe.

Lepiej w t-mobile

Galaxy S7 już jest! I to z Gear VR w prezencie! Sprawdźcie!
Podziel się